Recenzja Pocketbook Basic Lux

1.Parę słów o czytniku PocketBook Basic Lux

Pocketbook wypuszczając na rynek model Basic Lux, stworzył czytnik, który jest połączeniem przystępnej ceny (ok. 409 zł), z bardzo dobrymi parametrami, zapewniającymi komfort użytkowania. Czytnik został wyposażony 6″ wyświetlacz z podświetleniem. Niestety  nie posiada on ekranu dotykowego, co  w niekiedy staje się uciążliwe oraz przeglądarki internetowej.  Jednak podczas obsługi czytnika, brak wspomnianej przeglądarki nie jest aż tak odczuwalny, dzięki aplikacjom Dropbox PocketBook czy Sent-to-PocketBook, za pomocą których przesyłanie i ściąganie e-booków jest proste.

PocketBook, czytnik do książek- czytnik e-booków

2.Wygląd i estetyka czytnika e-booków

Sam czytnik prezentuje się bardzo podobnie do modelu Basic 3 czy nawet Basic 2. Urządzenie wyposażono w trzy przyciski: jeden duży środkowy przycisk, umożliwiający poruszanie się po całym systemie oraz dwa mniejsze (góra/dół) służące do przewijania stron.

PocketBook Basic Lux, czytnik e-booków, czytnik na książki

Na dolnej krawędzi obudowy znajduje się wejście na kabel micro USB, slot na kartę pamięci micro SD oraz przycisk zasilania. Czytnik wykonany jest z dobrej jakości tworzywa sztucznego, który został pokryty powłoką antypoślizgową na tylnej części obudowy. PocketBook Basic Lux prezentuje się bardzo dobrze, choć pozostające od trzymania czytnika ślady palców mogą być powodem do niezadowolenia. Rozwiązaniem tego problemu jest założenie etui. Wówczas zostaną zniwelowane zabrudzenia związane z odciskami.

PocketBook Basic Lux, tył, czytnik e-booków

PocketBook Basic Lux, czytnik e-booków, power, slot na kartę micro-SD

Producent stworzył czytnik tylko w jednym kolorze, ciemni-brązowym (dark brown) z dużą ofertą etui do wyboru, dzięki czemu potencjalny kupujący nie powinien mieć problemu z wybraniem dla siebie odpowiedniego rodzaju pokrowca, czy też dobraniem odpowiedniej dla siebie kolorystyki. PocketBook przyzwyczaił jednak użytkowników do  szerokiej gamy kolorów oferowanych czytników dlatego jeden kolor Basic Lux’a może być pewną barierą przed kupnem.

3. Ekran i oprogramowanie czytnika

Czytnik został wyposażony w 6-calowy ekran e-ink Carta o rozdzielczości 758×1024. Jest to najwyższa proponowana rozdzielczość w tej kategorii cenowej.  Jego kompaktowe rozmiary pozwalają na całkiem wygodne trzymanie czytnika w rękach, co przekłada się na komfort użytkowania. Zamontowane w Basic Lux podświetlenie LED umożliwia czytanie tekstu nawet w słabo oświetlonych czy całkowicie ciemnych pomieszczeniach. Całość obsługuje system Linux w wersji 3.0.35, który całkiem przyzwoicie radzi sobie w codziennych obowiązkach, głównie przez swoją intuicyjność. Obsługa tego, czytnika jest prosta, wszystkie potrzebne funkcje możemy znaleźć bez większego problemu. Oprócz tego czytnik dość sprawnie radzi sobie z przełączaniem stron. Proste i funkcjonalne oprogramowanie, bez zbędnych udziwnień.

PocketBook Basic Lux, aplikacje, książki, e-book, czynik książek

PocketBook Basic Lux, aplikacje, książki, e-book, czynik książek

 

4.Możliwości czytania

Jak przystało na Pocketbook’a, producent oferuję nam czytnik radzący sobie z różnymi formatami tekstowymi. Obsługiwane przez niego formaty to: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM.  Oprócz szerokiego wachlarza odtwarzanych formatów czytnik posiada liczne opcje formatowania tekstu: zmiana rodzaju i wielkości czcionki, układu tekstu, włączenie opcji dzielenia wyrazów.

PocketBook Basic Lux, czytnik e-book, czytanie książek, czytanie e-book

PocketBook Basic Lux, czytnik e-book, czytanie książek, czytanie e-book

5.Specyfikacja techniczna

Ekran: E Ink Carta™ 6″, podświetlany ekran

Rozdzielczość: 758 × 1024, 212 DPI

Poziomy szarości: 16

Obsługiwane formaty plików: PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM

Interfejs dotykowy: NIE

Procesor: 1 GHz

Pamięć RAM: 256 MB

Wewnetrzna pamięć flash: 8 GB

System operacyjny: Linux 3.0.35

USB: Micro USB

slot SD/MMC: microSD (do 32 GB)

Wyjście słuchawkowe: NIE

Głośniki zewnętrzne:NIE

Wi-Fi: WiFi b/g/n

Bluetooth: NIE

Przeglądarka internetowa: WebKit

Akcelerometr: NIE

Języki menu: polski, angielski, niemiecki, francuski i inne

Słowniki: Słowniki ABBYY Lingvo, Webster 1913 i inne.

Bateria: Li-Pol, 1300 mAh (do 1 miesiąca)

Waga: 170g

Wymiary: 174.4 × 114.6 × 8.3 mm

Współpraca z systemami: Windows, Linux, MacOS

Funkcje dodatkowe: BookStore, przeglądarka internetowa, kalkulator, szachy, słownik, Galeria Dropbox PocketBook, Pasjans, Biblioteki, Notes, PocketBook Sync, PocketNews, Scribble, Send-to-PocketBook, Sudoku

Gwarancja: 24 miesiące

Zawartość opakowania: kabel USB, instrukcja szybkiego startu

6.Podsumowanie

Basic Lux to czytnik, który z założenia ma wyznaczyć nową jakość w podstawowej klasie czytników. Samo wykonanie czytnika jest całkiem solidne, elementy nie trzeszczą, materiał z którego wykonana jest obudowa wydaje się być dobrze spasowane. Do tego całość jest zaopatrzona w oprogramowanie, które umożliwia szybkie i swobodne korzystanie z czytnika. Mimo pozostających śladów palców na obudowie oraz sporego czas odświeżania, czytnik jest godny polecenia przez swoją praktyczność.. Osoby poszukujące „najwięcej za najmniej”- zdecydowanie będą zadowolone!

PocketBook Era

Przeczytaj również:

Recenzja PocketBook Aqua 2

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *