Narodowe Czytanie w całej Polsce już jutro!

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna, która ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej.  Co rok począwszy od 2012, wybierane jest jedno dzieło z klasyki pisarstwa, a następnie jego obszerny fragment zostaje odczytany publicznie.

Narodowe czytanie, książki, Andrzej Duda, prezydent

Krótka historia inicjatywy „Narodowe Czytanie”

Pierwszą akcję czytelniczą zorganizował Prezent Polski Bronisław Komorowski, zaś pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. Wówczas z okazji 200 rocznicy Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, odczytano fragment Pana Tadeusza  Adama Mickiewicza. Publiczne czytanie odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Parku Saskim.

W czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie odczytywane były następujące dzieła polskich literatów:

  • 7 września 2013– Dzieła Aleksandra Fredry. W inicjatywie wzięło udział ponad 700 miejscowości.
  • 6 września 2014– Trylogia Henryka Sienkiewicza. Akcja ponownie spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem Polaków – wydarzenie odbyło się w ponad 1500 miejscowościach.
  • 5 września 2015– Lalka Bolesława Prusa. W akcji uczestniczyło ponad 1600 miejscowości.
  • 3 września 2016– Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem przeprowadzono transmisję internetową.

Wesele, Stanisław Wyspiański, Narodowe Czytanie, Prezydent Polski, Andrzej Duda, 2 września

Narodowe czytanie już jutro, czyli 2 września!

Przed nami kolejna już szósta edycja akcji Narodowe Czytanie. Po raz kolejny dzieło zostało wybrane w ramach publicznego głosowania. Z licznych propozycji, jakie zostały przedstawione, wygrało (liczbą głosów prawie 18 tys.) Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Oficjalne odczytanie fragmentów dzieła odbędzie się jak co roku, w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej oraz plejady gwiazd.

Czytniki e-booków w dłoń!

Każda inicjatywa czytania ma u nas poparcie. Dzieła z literatury klasyki w formie e-booków można pobierać z bazy wolnych lektur i zgrywać na czytniki. Zupełnie za darmo i 100%  legalnie.

Zatem czytniki w dłoń i wspieramy inicjatywę :)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *