Recenzja PocketBook Aqua 2

W połowie roku 2017 swoją premierę miał wodoodporny czytnik Pocketbook Aqua 2. Urządzenie to jest przeznaczone dla fanów czytania w wannie czy w pobliżu akwenów wodnych. Na rynku jest niewiele wodoodpornych czytników ebook, które są dedykowane dla szerokiej publiczności np.: NooK Glowlight Plus jest dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych, zatem PocketBook ma duże pole do popisu w tej kategorii.

Czytnik e-book, PocketBook Aqua 2, ebook,

Pocketbook Aqua 2 posiada 6-calowy wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 1024 × 758 i 212 PPI.  Jego atutem jest podświetlenie ekranu, które równomiernie oświetla obraz, umożliwiając czytanie w ciemności.

Czytnik wyposażony jest w procesor 1 GHz IMX6 Freescale, 256 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej. Ze względu na zachowanie wysokiej szczelności producent nie umieścił slotu na kartę SD, a co za tym idzie, nie ma możliwości zwiększenia pamięci czytnika.

Zaletą czytnika jest niewątpliwie design. Aqua 2 posiada sprytnie ukryty port USB. Ponadto czytnik jest wyposażony w kabel, który umożliwia ładowanie i przesyłanie e-booków do urządzenia. Twórcy Aqua 2 nie zapomnieli o fanach słuchania muzyki czy audiobooków. Poprzez specjalny adapter micro-USB można podłączyć słuchawki. Po podłączeniu czytnika do głośników przenośnych jakość dźwięku robi wrażenie. 🙂

PocketBook Aqua 2, audio, czytnik e-book

Czytnik można obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego, bądź przyciskami nawigacyjnymi. Po włączeniu czytnika na ekranie głównym widzimy listę wszystkich książek, które zostały ostatnio dodane lub są w trakcie czytania.

PocketBook Aqua 2, czytnik ebook, e-book

Menu ustawień zawiera domyślne opcje, takie jak szybkość odświeżania strony i aktualizacje oprogramowania. Atutem Aqua 2 jest niewątpliwie obsługa Adobe DRM. Dzięki niemu użytkownik ma możliwość wypożyczania e-booków z bibliotek. Wiele czytelników elektronicznych nie ma tego rodzaju wsparcia, ponieważ opłaty licencji Adobe są naprawdę drogie.

PocketBook Aqua2. e-reader, czytnik książek, ebook, e-book

Silnik renderujący PDF w Aqua 2 zachwyca poprzez zastosowanie trybu hybrydowego A2. Podczas przybliżania czy oddalania tekstu nic się nie zacina. Ponadto jest możliwość robienia notatek na danym czytanym pliku oraz wyróżnienia zaznaczonych fragmentów.

Podczas obsługi czytnika mamy do dyspozycji szeroki wachlarz aplikacji począwszy od rozrywkowych (szachy, sudoku czy pasjans itp.), poprzez aplikacje- słowniki, skończywszy na aplikacjach systemowych  (Send to Pocketbook, Dropbox for Pocketbook), które służą do przesyłania książek z komputera na czytnik bądź z wirtualnej chmury na czytnik.  Ponadto reader posiada przeglądarkę internetową dzięki , której można czytać wszystkie ulubione blogi i kanały RSS.

 

Szkoda, że czytnik nie ma najwyższej możliwej rozdzielczości wyświetlacza 300ppi, jednak podczas czytania beletrystki jest to niezauważalne. Ponadto  design urządzenia  jest przyjazny dla oka ze względów kolorystycznych oraz kształtu  czytnika. Zwracając uwagę na  mnogość możliwości, jaką zaoferowano wraz z modelem  Aqua 2, zdecydowanie czytnik jest godny polecenia!

Ciekawą funkcją jest Text-To-Speech czyli konwersja tekstu na mowę. Polega ona na odczytywaniu na głos wyświetlanej strony na czytniku. Atutem jest możliwość wybrania głosu lektora może to być standardowy głos robota, bądź wybrany głosu lektora ze strony producenta. Istnieje możliwość skopiowania plików MP3 na czytnik aby słuchać muzyki podczas czytania lub słuchać audiobooków.

Lista plusów na rzecz czytnika:

+  Wodoodporna konstrukcja czytnika

+  Obsługa plików audio

+ Przeglądarka internetowa

+ Funkcja Text to Speech

+ Technologia wyświetlacza E-Ink Carta, zwiększajaca kontrast o 50%,

+ równomiernie  podświetlany ekran

+ obsługa około 20 formatów z wyszczególnieniem EPUB i PDF.

Lista minusów:

– rozdzielczość ekranu (1024×768). Szkoda, że czytnik nie ma najwyższej możliwej rozdzielczości wyświetlacza 300ppi, jednak podczas czytania beletrystki jest to niezauważalne.

– brak możliwości rozszerzenia pamięci wewnętrznej czytnika, jednak spowodowane jest to wysoką wodoszczelnością urządzenia.

Źródło: goodereader.com/blog

 

One thought on “Recenzja PocketBook Aqua 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *