Prawdziwy POCKETbook wśród PocketBooków, czyli test 515 Mini.

Na początku września do grona czytników marki PocketBook dołączył nowy model, 515 Mini. To już trzeci, nowy, czytnik PocketBook w ciągu zaledwie 4 miesięcy.  Czym najnowszy czytnik wyróżnia się na tle konkurencji?

Czytnik mniejszy od telefonu to jest to”- antyweb.pl

„Mini cechuje się także wysoką jakością wykonania.”cokupic.pl

„Ten jeden cal różnicy robi naprawdę zaskakującą różnicę, a mniejsze wersje czytników wydają się naprawdę nieduże przy większych braciach. (…) Oznacza to, że cały mieści się w dłoni i bez problemu wsadzimy go do każdej kieszeni.” Antyweb.pl

„W przypadku tekstu niesformatowanego w większości e-booków, w związku z mniejszym ekranem nie tracimy praktycznie nic z wygody czytania, natomiast zyskujemy ogromnie na mobilności. Do noszenia czytnika niepotrzebna staje się torba czy plecak. Wystarczy kieszeń w spodniach, koszuli, gdziekolwiek. Jak zmieści się telefon, zmieści się i czytnik.” Antyweb.pl

„Wygląd PocketBooka trafia w mój gust, jest po prostu przyjemny, mało kto docenia prostotę, twierdząc, że nie wywołuje żadnych emocji. Moim zdaniem wręcz przeciwnie, warto spróbować.” – (tłumaczenie czytio.pl) mobile.review.com 

To tylko nieliczne pozytywne opinie na temat PocketBook 515 Mini.

Przyznajemy, że skusiły nas one do przyjrzenia się  515 Mini. Zapraszamy do przeczytania naszych spostrzeżeń na temat PocketBook 515 Mini.

Wygląd

To już nie pierwszy raz kiedy wygląd czytnika firmy PocketBook przypadł nam do gustu. No cóż, po kilku modelach tej firmy śmiało możemy powiedzieć, że staliśmy się fanami designu PocketBooka. Niewątpliwie pod tym względem model 515 Mini stał się naszym faworytem. Nie zaskoczył nas minimalistyczny, bezpretensjonalny, a zarazem świeży i nowoczesny design, jest to bowiem standard PocketBook. Urzekł nas natomiast lekki wygląd przy solidnym wykonaniu. To wszystko za sprawą niewielkich wymiarów oraz znikomej wagi miniaturowego czytnika.

Wymiary

Najmniejszy czytnik z rodziny PocketBook waży zaledwie 131 gramów. (Dla porównania: waga PB 613- 180 g., czytnik Touch Lux- 196 g., smartfon Samsung Galaxy S III- 133 g.). Natomiast wymiary czytnika Mini to 142 х 100 х 7,2 mm.

Dla zobrazowania: PocketBook 515 Mini jest niższy niż większość smartfonów równocześnie trochę szerszy. Dodatkowo, jego obudowa jest bardzo cienka, w stosunku do standardowych smartfonów jest to około 3 mm mniej, jeśli porównać grubość obudowy 515 Mini do innych czytników różnica ta wynosi około 2 mm na korzyść Mini.

W związku z powyższym PocketBook Mini gwarantuje absolutną mobilność. Miniaturowy czytnik zmieści się do kieszeni jeansów. Z kolei, obsługa 515 Mini jedną ręką to pestka i niesamowita wygoda, zupełnie jak korzystanie z telefonu komórkowego.

Funkcyjność

Kieszonkowy czytnik nie posiada ekranu dotykowego. W związku z tym, do jego obsługi służy 5-kierunowy klawisz nawigacyjny, oraz dwa przycisku kierunkowe, znajdujące się pod ekranem.

Spotkaliśmy się z opiniami, że kolorowy klawisz nawigacyjny w opisywanym modelu, może rozpraszać podczas czytania, a także gryzie się z minimalistycznym wyglądem. Mamy odmienne zdanie, dla nas ten kolorowy dodatek jest wręcz kropką nad „i” czy jak kto woli wisienką na torcie 🙂 .

Powracając do nawigacji. Testując czytnik, głównie używaliśmy klawisza nawigacyjnego. Intuicyjnie, od razu palec idzie w kierunku środkowego klawisza. Poza tym, do użycia przycisków kierunkowych trzeba użyć trochę więcej siły. Rzecz jasna, wszystko w granicach zdrowego rozsądku, nie potrzebujemy do wciśnięcia tych przycisków dwóch rąk czy też pomocy drugiej osoby :). Niemniej jednak, wygodniejsza wydaje się być nawigacja za pomocą 5-kierunkowego przycisku.

Korzystając z klawiszy kierunkowych przyjdziemy do następnej strony (przycisk po prawej stronie) bądź powrócimy do poprzedniej. Przytrzymując dłużej klawisze przeskoczymy o -10/+10 stron. Dzięki „strzałkom” możemy również przemieszczać się po menu.

Do zmian stron w książce służy również okrągły, 5-kierunkowy klawisz nawigacyjny. Wystarczy, że dotkniemy prawej (przejście dalej) lub lewej (wstecz) krawędzi obręczy. Z kolei, górna i dolna część pozwoli nam na powiększenie/ zmniejszenie czytanego przez nas tekstu. Wybierając środek, wyświetli nam się lista opcji, gdzie ujrzymy: szukaj, spis treści, notatka, zakładka, wyjście, ustawienia, otwórz stronę, obróć oraz słownik.

Tradycyjnie, w czytniku marki PocketBook możemy dostosować przeznaczenie klawiszy do własnych preferencji. Wystarczy, że wejdziemy w Ustawienia > Mapowanie klawiszy i możemy wybrać co ma się stać po naciśnięciu przycisku, a także po dłuższym przytrzymaniu go.

Dodatki

Pomimo mniejszych wymiarów 515 Mini, jego wnętrze jest tak samo bogate jak u innych czytników marki PocketBook.

Kieszonkowy czytnik posiada wszystkie funkcje jakie jego poprzednicy (Testowany przez nas model nie posiadał przeglądarki internetowej i innych aplikacji, do użycia których potrzebne jest połączenie z Internetem. Niemniej jednak są na rynku wersje PocketBook 515 Mini również z modułem Wi-Fi).

Na małym czytniku mamy możliwość wykonywania notatek w tekście, zaznaczania zakładek. Co więcej, 515 Mini posiada różne tryby czytania, dzięki temu miniaturowy czytnik radzi sobie również z obsługą plików PDF. Nie zapomniano również o grach, tak więc podczas przerwy w czytaniu możemy rozwiązać sudoku, zagrać w szachy, węża czy pasjansa.

Szybkość działania

O szybkości działania Mini czytnika powinniśmy napisać na samym początku teksu, ponieważ do naszych pierwszych wrażeń należało właśnie zaskoczenie prędkością działania urządzenia.

Włączenie 515 trwa relatywnie krócej niż w podstawowym czytniku PocketBook 613. W przypadku mobilnego urządzenia uważamy to za jedną z ważniejszych cech, ponieważ jeśli chcemy korzystać z czytnika przy okazji czekania w jakiejś kolejce, czy też zdążyć przeczytać rozdział książki przed wysiadką z tramwaju, liczy się prędkość działania.

PocketBook 515 Mini błyskawicznie przewraca również strony ebooków w formacie Epub, mobi. Jedyne co możemy zarzucić miniaturowemu czytnikowi to czas zmian stron przy PDFach lub większych plikach, trwa to nieco dłużej, niemniej jednak jest to akceptowalny czas pracy.

Na pochwałę zasługuje również czas wgrywania plików z komputera na czytnik. Czas przesyłania epub to zaledwie 1 sekunda 🙂

Mniejszy ekran, a komfort czytania

Standardowe czytniki e-booków posiadają 6-calowy ekran. Producenci modelu 515 Mini użyli mniejszego, 5-calowego ekranu E-Ink o rozdzielczości 800 x 600 pikseli. Tekst na kieszonkowym czytniku jest czytelny i wyraźny. Dzięki, szerokim wyborze krojów pisma, a także różnym możliwością dostosowania rozmiaru tekstu, dodatkowo możemy podnieść komfort czytania.

Początkowo obawialiśmy się, że na mniejszym ekranie będziemy musieli co chwilę zmieniać strony i wpłynie to negatywnie na wygodę użytkowania. Jednak nic z tych rzeczy, różnica pomiędzy 6-calowym, a 5-calowym ekranie jest niewielka. Na obu ekranach mieści się niemalże taka sama ilość tekstu. Jedno jest pewne, czytanie na PocketBook 515 Mini nie zmniejsza przyjemności czerpanej z dobrej lektury.

Bardziej szczegółowe porównanie tekstu na ekranie 5-calowym vs. 6-calowym, obsługa plików PDF oraz zdjęcia porównawcze tekstu na PocketBook 515 Mini oraz innym większym czytniku pojawią się już za tydzień. W drugiej części naszego testu skupimy się przede wszystkim na ekranie urządzenia oraz komforcie czytania.

Cena

Cena PocketBook Mini nie przekracza 300 złotych. Jest ona kolejnym plusem urządzenia, jest bowiem adekwatna  do jakości produktu.

Podsumowanie

Jesteśmy pod ogromnie, pozytywnym wrażeniem kieszonkowego czytnika. Uważamy, że PocketBook 515 Mini to jeden z najlepszych nowości w świecie czytników. Urządzenie co prawda nie posiada dotykowego, podświetlanego czy też kolorowego ekranu. Nie o to jednak w nim chodzi. Celem firmy PocketBook było wypuszczenie na rynek ekonomicznego, mobilnego czytnika. Naszym zdaniem producenci miniaturowego PocketBooka osiągnęli swój cel.

Model 515 Mini jest mały, zgrabny, absolutnie mobilny, można rzec, że sam się prosi o to, aby nosić go ze sobą cały czas i czytać w każdej wolnej chwili. Przy tym, ekran urządzenia jest czytelny, a jego wielkość w zupełności wystarcza do wygodnego czytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *