Porównanie reMarkable 2 z Note air 3

Dwa notatniki z zaawansowanymi funkcjami. Nowy model Onyx Boox Note Air 3 w porównaniu z reMarkable 2. 

reMarkable 2 to notatnik, który skupia się na funkcji notowania, natomiast Note Air 3 to wszechstronny czytnik z funkcją notowania, dlatego ich różnice dość mocno się odznaczają.

Onyx Boox Note Air 3 z reMarkable 2, okładka tytułowa ich porównania.

Główne różnice

W przypadku Note Air 3 pamięć jest większa i obsługuje on większą liczbę formatów, ponieważ posiada on więcej funkcji, dostęp do przeglądarki i Sklepu Google Play. reMarkable 2 jest lżejszy od Note Air 3 o około 26 gramów. Jest także cieńszy o milimetr. Note Air 3 posiada baterię o pojemności 3700 mAh, a reMarkable 3000 mAh. Czytnik Onyx obsługuje wiele języków w tym j.polski, natomiast reMarkable posiada jedynie język angielski.

Obydwa czytniki posiadają przyjemną szorstką warstwę na ekranie, która imituje wrażenie pisania po papierze.

Note Air 3 posiada akcelerometr umożliwiający zmianę orientacji w zależności od preferencji. Jest to funkcja, która mocno ułatwia pracę, w tym rysowanie i pisanie. Tablet Onyx Boox można odblokować poprzez odcisk palca, co gwarantuje większą ochronę treści. Można na nim także czytać e-booki, dokumenty i prasę w PDF, słuchać audiobooków, przeglądać Internet czy nawet grać w gry.

Wyświetlacz

Oba notatniki posiadają wyświetlacz o przekątnej 10,3-cala. Wykonane są z tej samej technologii E Ink HD Carta. Zarówno Air 3  jak i reMarkable oferują wysoką rozdzielczość (227 PPI). Różnicą jest natomiast to, że notatnik Onyx Boox posiada podświetlenie ekranu z funkcję regulowania intensywności i barwy, a reMarkable w ogóle nie ma podświetlenia. Jest to funkcja, która usprawnia tworzenie treści w słabszych warunkach oświetleniowych.

Porównanie specyfikacji technicznej

Model reMarkable 2 Note Air 3
Ekran E Ink HD Carta 10,3” 10,3” E Ink HD Carta
Rozdzielczość 1872 x 1404px, 227ppi 1872 x 1404px, 227ppi
Podświetlenie ekranu Nie Tak z regulacją barwy podświetlenia
Poziomy szarości 16 16
Obsługiwane formaty plików PDF, EPUB, JPG, PNG PDF, DJVU, CBR, CBZ, EPUB, AZW3, MOBI, TXT, DOC, DOCX, FB2, CHM, RTF, HTML, ZIP, PRC, PPT, PPTX, PNG, JPG, BMP, TIFF, WAV, MP3

DOC, DOCX wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania

Interfejs dotykowy TAK – dotyk pojemnościowy (na palec) lub rysik WACOM (kupowany oddzielnie) TAK – dotyk pojemnościowy (na palec) lub rysik WACOM w zestawie
Procesor 1.2 GHz dual core ARM Qualcomm 2.4GHz Octa-core
Pamięć RAM 1 GB LPDDR3 SDRAM 4GB LPDDR4X
Wewnętrzna pamięć flash 8 GB 64 GB (UFS2.2)
System operacyjny Android 12
USB USB-C USB-C (support OTG)
Slot kart pamięci Tak, max 2T
Wyjście słuchawkowe Tak, przez port USB-C
Głośniki zewnętrzne Tak
Wi-Fi Wi-Fi 2.4GHz i 5GHz Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz)
Bluetooth Tak, BT 5.0
Przeglądarka internetowa Tak
Akcelerometr Tak
Języki menu Angielski polski, angielski, niemiecki i inne
Słowniki Wielojęzyczne (m.in. pol-ang, ang-pol, pol-niem, niem-pol) Dostępne po zainstalowaniu
Bateria 3000 mAh 3700mAh
Waga 403,5 g 430g
Wymiary 187 x 246 x 4,7 mm 193 x 226 x 5,8mm
Współpraca z systemami Windows 10 i nowszy

MaxOS

iOS

Android

Windows, Linux, MacOS
Funkcje dodatkowe Wspiera konwersję pisma odręcznego w 33 językach w tym polskim USB typ C ze wsparciem OTG (możliwość podłączenia klawiatury, myszki, pendrive, słuchawek), mikrofon
Gwarancja 12 miesięcy 24 miesiące
Zawartość opakowania notatnik remarkable 2, kabel USB-C czytnik, rysik magnetyczny WACOM (BOOX Pen Plus), kabel USB Type-C, instrukcja, karta gwarancyjna

Podsumowanie 

Onyx Boox Note Air 3 to wszechstronny tablet z wyświetlaczem z elektronicznego papieru. Z tego powodu posiada więcej pamięci, a także możliwość jej rozszerzenia. Firma reMarkable skupia się na funkcji notowania, bez żadnych rozpraszaczy. Są to dwa notatniki, które pomimo wspólnego miana e-notatnika, znacznie się od siebie różnią. Jeżeli zależy nam na wszechstronności czytnika, aby było to urządzenie do pracy, czytania plików PDF i notowania, ale także do relaksu w postaci czytania czy słuchania książek to Onyx Boox Note Air 3 będzie zdecydowanie lepszym wyborem. A jeżeli chcemy tylko notować to możemy wybrać reMarkable 2, natomiast Note Air 3 oferuje zdecydowanie mocniejsze parametry techniczne i więcej funkcji oraz dodatkowo posiada aplikacje chmurowe do notowania oraz rysik w zestawie.

Rysik w zestawie jest wysokiej jakości, z wieloma stopniami nacisku oraz magnetycznym przyczepieniem do czytnika. Rysik do notatnika reMarkable jest dokupowany osobno i jego ceny to 479 zł za rysik bez gumki i 779 zł z gumką. Patrząc cenowo Note Air 3 ma zdecydowanie korzystniejszy stosunek ceny do jakości. Tablet Onyx Boox jest tańszy, przy czym oferuje tak samo zaawansowane funkcje pisania, a także wiele bardziej zaawansowanych opcji, których reMarkable nie ma.

Za niedługo pojawi się szczegółowe porównanie tych dwóch modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *