Podsumowanie roku: czytniki e-booków 2013

Na początku bieżącego roku zachodziliśmy w głowę czy e-papier zastąpi zwykłe wyświetlacze, czy ekrany z kolorowym e-papierem są przyszłością czytników oraz tabletów, a także zapowiadaliśmy zniknięcie z rynku czytników Nook od Barnes & Noble. Do tej pory żadna z wymienionych rzeczy nie doszła do skutku, to jeszcze jednak nie oznacza, że w świecie czytników nic się nie działo. Pojawiło się kilka nowości, byliśmy świadkami kilku nieudanych eksperymentów i niespełnionych obietnic. Co zmieniło się w 2013 roku? Który czytnik możemy uznać za odkrycie roku, a który za totalną porażkę? Zapraszamy do lektury naszego podsumowania rynku czytników 2013.

Źródło: www.okazje.info.pl

Źródło: www.okazje.info.pl

Jedno jest pewne. Nie zmieniły się preferencje Polaków. Jak zapewnia kilka serwisów porównujących ceny, nieustannie w naszym kraju największą popularnością cieszą się czytniki takich marek jak: Kindle, PocketBook oraz Onyx. Choć czytnikom ostatniej marki coraz bardziej po piętach depcze Prestigio, w niektórych rankingach wyprzedzając nawet czytniki Onyx.

W związku z powyższym, wymienionym czytnikom przyjrzymy się najbardziej, nie zabraknie jednak informacji o ich konkurentach, a także ciekawostek niekoniecznie związanych z samymi czytnikami e-booków.

Kindle

Można powiedzieć, że w pierwszej połowie 2013 Amazon spoczywał na laurach, ciesząc się popularnym podświetlanym czytnikiem wprowadzonym do sprzedaży jeszcze w 2012 roku, oprócz tego niewiele się działo.

W czerwcu do sprzedaży powrócił 10 calowy czytnik Kindle DX z ceną 189 dolarów, która kilkakrotnie ulegała zmianie, aktualnie cena Kindle DX wynosi 199 dolarów. Ta wiadomość jest dla nas iskierką nadziei, że producenci wcale nie lekceważą czytników z większymi ekranami.

Źródło: www.amazon.com

Źródło: www.amazon.com

W październiku wystartowała wysyłka do Polski Kindle Paperwhite II czyli drugi podświetlany czytnik Amazona.  Najnowszy czytnik Kindle posiada nowy ekran E-Ink Carta oraz podświetlenie nowej generacji. W praktyce jednak ekran E-Ink Carta niewiele różni się od E-Ink Pearl różnica jest niemalże niezauważalna. Na pochwałę zasługuję natomiast podświetlenie ekranu, w którym poprawiono nierównomierność występującą w poprzednim modelu. Nie możemy jednak ukryć naszego lekkiego rozczarowania, słysząc o nowym Paperwhite liczyliśmy na więcej rewolucyjnych zmian.

Onyx

Źródło: www.onyx-reader.pl

Źródło: www.onyx-reader.pl

Drugiego czytnika z podświetleniem dorobił się również producent Onyx. Model After Glow w przeciwieństwie do swojego poprzednika pracuje na systemie Android. Dosyć sceptycznie podchodzimy do użycia wspomnianego systemu w czytnikach e-booków niemniej jednak, jest to interesujące rozwiązanie. Praktycznym zastosowaniem jest w tym wypadku możliwość współpracy z księgarnią Legimi oferującą e-booki w abonamencie.

PocketBook

W przeciwieństwie do swoich konkurentów firma PocketBook nie wypuściła jeszcze na rynek następcy czytnika PocketBook 623 Touch Lux, swojego dotychczasowego czytnika z podświetlanym ekranem. Z drugiej strony, być może nie ma na razie takiej potrzeby, bowiem wspomniany czytnik pojawił się w maju tego roku zdobywając wiele pozytywnych recenzji, a także zajął 1. Miejsce w teście czytników PC Format oraz Komputer Świat.

Firma PocketBook w 2013 roku, wprowadziła do sprzedaży, aż 4 nowe czytniki. Oprócz wspomnianego Touch Luxa pojawił się 8-calowy PocketBook Color Lux, 5-calowy PocketBook 515 Mini, a także jeden z najtańszych czytników z dotykowym ekranem PocketBook Basic Touch.

O ile, kolorowy PocketBook Color Lux wbrew oczekiwaniom nie zrewolucjonizował świata czytników- pomimo użycia podświetlenia w kolorowym ekranie, wciąż kolory nie są wystarczająco intensywne. O tyle, PocketBook 515 Mini z pewnością jest jedną z największych niespodzianek 2013 roku. Tylko nieliczni od razu zauważyli potencjał w miniaturowym czytniku. Wielu nie wierzyło, że na mniejszym, 5-calowym czytniku można komfortowo czytać.  Ku zaskoczeniu niedowiarkom, z dnia na dzień kieszonkowy PocketBook zdobywał coraz więcej pozytywnych opinii, ostatecznie został okrzyknięty najlepszym czytnikiem w kategorii Jakość/Cena (w testach Komputer Świat oraz PC Format)  z czym całkowicie się zgadzamy. Choć na te miano zasługuje również PocketBook Basic Touch.

Bez dwóch zdań rok 2013 dla firmy PocketBook należy do udanych.

Czytniki PocketBook

Pozostałe czytniki

Wbrew pogłoskom dotyczącym zniknięcia z rynku czytników od Barnes&Noble. Całkiem nie dawno pojawił się nowy czytnik Nook Glowlight podobnie jak Onyx pracujący na systemie Android. Niemniej jednak, wciąż dostępny jest tylko w Stanach Zjednoczonych.

nook-glowlight

W bieżącym roku nowy czytnik zaprezentowała również firma Sony, wprowadzając model PRS-T3. Czytnik nie posiada oficjalnej sprzedaży w Polsce, nie mamy jednak nad czym ubolewać, ponieważ znacząco odstaje od konkurencji. Sony PRS-T3 dyskwalifikuje przede wszystkim brak popularnego wbudowanego podświetlenia i relatywnie wysoka cena.

Źródło: www.alessebook.de

Źródło: www.alessebook.de

Na rynku pojawił się również m.in. nowy czytnik od Kobo, również niedostępny w oficjalnej sprzedaży w Polsce.

Debiut w naszym kraju, około dwa miesiące temu miał natomiast Icarus 8. Czytnik posiada nietypowy 8-calowy ekran. Urządzenie jest dedykowane osobom starszym. Co prawda urządzenie nie posiada wbudowanego podświetlenia za to może się pochwalić bardzo dużym kontrastem.

Łatwa obsługa czytnika Icarus 8

13,3 calowe czytniki e-booków

Warto również wspomnieć o pojawieniu się 13-calowego czytnika Sony oraz zapowiedzi urządzenia tej samej wielkości firmy PocketBook. Zarówno Sony DPT-S1 jak i PocketBook CAD dedykowane są bardziej specjalistycznym branżom, aniżeli indywidualnym klientom.

13,3 calowy czytnik PocketBook

Zastosowanie e-papieru w innych urządzeniach

Podczas tego roku wielokrotnie zapowiadano różne urządzenia m.in zegarki, telefony, klawiatury wykorzystujące e-papier. Pojawiło się nawet kilka znaków i tablic z  ekranami w tej technologii. Naszą uwagę najbardziej przykuło zastosowanie technologii E-Ink w smartfonach.

Jednym z producentów zapowiadających użycie e-papieru w telefonie był Onyx do dziś jednak Onyx Phone jest prototypem. Dobrą wiadomością jest wprowadzenie do sprzedaży kilka tygodni temu Yota Phone, smartfona z dwoma ekranami LCD oraz E-Ink. Na razie urządzenie nie jest dostępne w Polsce pojawiło się m.in. na terenie Niemiec, Hiszpanii oraz Rosji. Od nowego produktu na razie odstrasza cena 499 euro.

Źródło: www.geee.com

Na tegorocznych targach IFA 2013 w Berlinie firma PocketBook zaprezentowała także swój pomysł odnośnie ekranów E-Ink w smartfonach, nakładkę Cover Reader zamieniającą telefon w czytnik. W pierwszej kolejności zapowiedziano współpracę z firmą Samsung, precyzując z modelem Galaxy S4.

PocketBook-CoverReader-slash-553x400

Jak zmieniały się ceny czytników w 2013 roku?

W pierwszej połowie bieżącego roku czytniki z dotykowym ekranem takie jak PocketBook 622, Kindle Touch oraz Onyx Boox i62 kosztowały około 550-650 złotych. Obecnie w tej cenie możemy kupić podświetlane wersje, których cena w tam tym czasie przekraczała 700 złotych. Wspomniane dotykowe modele są już wycofane ze sprzedaży. Możemy za to kupić np. PocketBook Basic Touch –czytnik z dotykowym, niepodświetlanym ekranem, którego cena wynosi obecnie 399 złotych choć zadebiutował zaledwie 2 miesiące temu.

Jeśli chodzi o większe czytniki ich cena dochodziła prawie do 1500 złotych tymczasem Onyx M92 kosztuje około 1200 złotych, z kolei cena 8-calowego Icarusa to zaledwie 599 złotych.

Szczerze mówiąc liczyliśmy na większy spadek cen, nie ma jednak co narzekać.

Czytniki e-booków PocketBook Kindle

Podsumowanie

Niestety nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich zmian na rynku czytników. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę nawet fragment rynku widać jak bardzo rozwija się świat czytników co nas niezmiernie cieszy. Powoli jesteśmy skłonni przyznać, że w dzisiejszych czasach nie ma już złych czytników są po prostu lepsze i gorsze urządzenia. Obecnie każdy znajdzie coś dla siebie zaczynając od mobilnych, mniejszych czytników z podstawowymi funkcjami poprzez podświetlane modele, które zdecydowanie zawładnęły rynkiem czytników w 2013 roku, kończąc na większych czytnikach dla osób starszych, a także specjalistycznych 13-calowych modelach.

Naszą konkluzją podsumowującą 2013 rok jest to, że na prawdziwie kolorowe czytniki, wciąż będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, producenci nareszcie przestają się zamykać w 6-7 calowych urządzeniach oraz biorą pod uwagę różne zapotrzebowania klientów, a także to, że coraz więcej w większych mediach słychać o czytnikach e-booków. W skrócie nieustający progres. Trzymamy kciuki za następny rok.

Co dla Was było największym zaskoczeniem i rozczarowaniem 2013 roku? Czego spodziewacie się w nadchodzącym roku?

 

2 myśli nt. „Podsumowanie roku: czytniki e-booków 2013

  1. Isaak

    Szkoda że o Kobo tak mało, czynniki tej firmy idzie bez problemu w polskich sklepach kupić, pomimo braku oficjalnej dystrybucji. Moim zdaniem najciekawszym czytnikiem tego roku jest Kobo Aura HD która posiada chyba najlepszy ekran wśród czytikow, z podświetleniem które jest lepsze od tego z Kindla, no i ten ekran 6,8″ z największą gęstością, cudo. Kolejnym który zasługuje na uwagę jest Sony 13,3″ oraz Pockerbook Mini.

  2. admin Autor wpisu

    Szczerze mówiąc ostatnio nie mieliśmy dużo do czynienia z czytnikami Kobo w praktyce, stąd tak mało o nich. Zauważyliśmy, że zyskują coraz więcej pozytywnych opinii. Dlatego mamy zamiar przyjrzeć się im w nowym roku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *