Biblioteka wypożycza czytniki e-booków

Źródło:www.krakow.gazeta.pl

    Dyskusje na temat możliwości wypożyczenia czytników e-booków trwały już od dłuższego czasu. Na forach internetowych roiło się od pomysłów, kto miałby wypożyczać czytniki i na jakich zasadach. Idea wypożyczania czytników miała wielu zwolenników, znaleźli się jednak sceptycy. Finalnie, doczekaliśmy się pierwszej instytucji oferującej możliwość wypożyczenia czytników.

   
    Od 18 marca bieżącego roku czytniki ebooków można wypożyczyć w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Oferowanych jest 60 urządzeń, z czego 30 dostępnych jest do wypożyczenia, natomiast druga połowa przeznaczona jest do użytku na miejscu. Wśród urządzeń znajdują się m.in. modele: PocketBook, Kindle oraz Onyx Boox.

Czytniki może wypożyczyć każda pełnoletnia osoba zapisana do biblioteki. Na wszelki wypadek, oprócz karty bibliotecznej warto zabrać ze sobą dowód osobisty. Urządzenia udostępniane są bezpłatnie na okres dwóch tygodni. Czytelnicy, którym do tej pory zdarzało się oddawać książki po terminie, mogą spodziewać się pobrania kaucji.

Na wypożyczonym czytniku znajdziemy książki oraz inne utwory należące do domeny publicznej. Możliwe jest także skorzystanie z e-booków na temat sztuki, na które Arteteka posiada licencję. Niestety, są one dostępne tylko w angielskiej wersji językowej. Każdy czytelnik ma również prawo do wgrania na urządzenie pozycji z własnych zbiorów.

Biblioteka dzięki możliwości wypożyczania czytników, chce dotrzeć przede wszystkim do młodzieży, która czyta niewiele tradycyjnych książek. Czytanie przy użyciu nowoczesnych urządzeń może być dla młodych ludzi bardziej atrakcyjne. Takie działanie jest także idealne dla osób, które nie miały nigdy styczności z czytnikiem ebooków, a są zainteresowane taką forma czytania. Dla wielu klientów ważne jest wypróbowanie produktu, przed jego zakupem. Biblioteka pozwala na dłuższe zapoznanie się z czytnikiem niż jest to możliwe w sklepie.

Źródło:www.lovekrakow.pl

Arteteka jest najnowszą agendą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, znajdującą się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Arteteka szybko uzyskała przydomek biblioteki przyszłości. Nie bez powodu. Biblioteka oprócz wspomnianych czytników oraz książek i gazet w tradycyjnej formie, oferuje także e-booki, audiobooki, e-gazety, płyty z filmami oraz muzyką. Co więcej, podczas pobytu w nowoczesnej Artece mamy możliwość skorzystania z jednego z 34 komputerów z dotykowym ekranem. Możemy cieszyć się Play Station z kontrolerem ruchu PS Move czy pianinem cyfrowym. Ponadto, Arteteka posiada profesjonalne oprogramowanie do tworzenia oraz obróbki muzyki i grafiki, a także odtwarzacz Blue Ray, tablety internetowe oraz graficzne. W planach jest także wprowadzenie cyfrowej kolekcji street art-u. Opis nie przypomina tradycyjnej biblioteki, prawda?

    Inicjatywa Arteteki może przyczynić się do wzrostu poziomu czytelnictwa. Mamy także nadzieje , że poszerzy grono fanów e-booków. Jak Wam podoba się pomysł wypożyczania czytników jaki oferuje Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie? My jesteśmy zdecydowanie za. Czekamy z niecierpliwością , aż biblioteki w innych miastach zaczną brać przykład z Arteteki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *