PocketBooki wiodą prym w teście czytników Komputer Świat oraz PC Format

W związku ze zbliżającym się końcem 2013 roku przychodzi czas na podsumowania. W elektronicznej wersji pojawiły się już zapowiedzi styczniowych wydań magazynów PC Format oraz Komputer Świat. W obu numerach ukazał się test czytników e-booków.

test czytników

Test czytników Komputer Świat

Pierwsze miejsce w teście czytników przeprowadzonym przez Komputer Świat zajął PocketBook 623 Touch Lux. Zaraz za nim znalazł się Onyx Boox After Glow C65 oraz Kindle Paperwhite II. PocketBook 515 Mini zajął 4. miejsce oraz został wyróżniony w kategorii Cena/Jakość. Ostatnie, 5. miejsce należy do czytnika Manta EBOOKO4B.

komputerSwiat

Źródło: www.komputerswiat.pl

Co brano pod uwagę w teście?

Na ocenę końcową czytników składały się odpowiedzi na następujące pytania: Jak sprawdza się czytnik e-booków podczas czytania?  Jak dobry jest wyświetlacz testowanego modelu? oraz Jaka jest obsługa i wyposażenie czytnika?

srebrny PocketBook 623 Touch Lux1. miejsce– PocketBook 623 Touch Lux

Podświetlany czytnik firmy PocketBook zdobył 5,24/6 punktów tym samym plasując się na pierwszym miejscu w teście.

Model PocketBook Touch Lux największą ilość punktów (5,63) zdobył w kategorii: Jak sprawdza się PocketBook Touch Lux podczas czytania? Podkreślono, że czytnik obsługuje wszystkie popularne formaty plików, książki można kupować prosto ze sklepu lub przesyłać za pomocą usługi PocketBookSync. Czytnik nie uzyskał maksymalnej ilości punktów, ponieważ nie ma lektora polskojęzycznego. Być może autorzy testu nie wiedzieli, że można bez problemu pobrać polską wersję Ivony ze strony pocketbook.pl

Dodatkowe punkty przyznano modelowi m.in. za multitasking, czyli wielozadaniowość, jest to jedyny czytnik w teście posiadający tę funkcje.

2. miejsce – Onyx Boox After Glow C65

Drugie miejsce z punktacją 5,08/6 zajął Onyx After Glow.

Również ten model najwięcej punktów (5,75) zdobył w kategorii odpowiadającej za czytanie e-booków. Podobnie jak PocketBook obsługuje wszystkie popularne pliki oraz posiada kilka możliwości przesłania ich na urządzenie. W przeciwieństwie do  Touch Luxa, na czytnik Onyx jest już wgrany polskojęzyczny lektor. Redaktorom spodobały się także klawisze znajdujące się po bokach urządzenia służące do zmiany stron.

Onyx C65 stracił w kategorii obsługi i wyposażenia czytnika. Zanotowano nie zawsze sprawnie działający ekran dotykowy.

Źródło: www.onyx-reader.pl

Źródło: www.onyx-reader.pl

kindle3. miejsce – Kindle PaperWhite II

Ku zdziwieniu wielu fanom czytników Amazona, Kindle PaperWhite II otrzymał dopiero 3 miejsce uzyskując ocenę 4,75/6.

Kindle PaperWhite II uzyskał najwięcej punktów (4,66) w kategorii obsługi i wyposażenia. Doceniono przede wszystkim prostotę i praktyczność obsługi oraz działanie ekranu dotykowego. Do minusów zaliczono nieprzystosowanie do polskiego użytkownika (brak polskiego menu, słowników oraz anglojęzyczne pozycje po połączeniu z księgarnią Amazon).

Najlepszy czytnik w kategorii Jakość/Cena

Warto dodać, że PocketBook 515 Mini został wyróżniony w teście w kategorii Jakość/Cena.  Doceniono przede wszystkim mobilność urządzenia, mnogość obsługiwania formatów plików oraz możliwość dostosowania czcionki. Do minusów zaliczono brak podświetlanego, dotykowego ekranu oraz Wi-Fi.

PocketBook 515 Mini

„Miniaturowy czytnik obsługuje popularne formaty e-booków. Wgrywanie cyfrowych książek tylko po podłączeniu urządzenia do komputera. PocketBook Mini jest lekki, idealny do używania w podróży”.

„Wnioski. Najlepszym czytnikiem okazał się PocketBook Touch Lux. Ma podświetlany ekran i funkcjonalny interfejs. Popularnego Kindle pokonuje wsparciem dla polskiego nabywcy. Zdobywcą wyróżniania Cena/Jakość jest również produkt PocketBook- Mini. To najtańszy czytnik w teście”.

test czytników

Źródło: www.pcformat.pl

Test czytników PC Format

Również w teście przeprowadzonym przez PC Format pierwsze miejsce zajął PocketBook 623 Touch Lux. Wyróżniono również PocketBook 515 Mini w kategorii Jakość/Cena. W przeciwieństwie do testu w KŚ, redaktorzy PC Format wyróżnili 8 czytników.

Na podium znalazły się także czytniki: Kobo Glo oraz Onyx After Glow C65ML. Czwarte oraz piąte miejsce należą do kolejnych czytników firmy PocketBook: Mini oraz Basic Touch. Następnie znajdziemy czytnik Boox Metropolian oraz Manta Ebook 04B. Ostatnie, 8 miejsce należy do Yarvik Flow.

Tak, tak dobrze przeczytaliście nie ma Kindle. Redaktorzy nie wzięli w ogóle pod uwagę czytnika Amazona, również byliśmy zdziwieni. Autorzy tekstu argumentują to brakiem dostępności Kindle Paperwhite II w Polsce, być może w trakcie przygotowywanie testu model ten, który jest nowością nie był jeszcze dostępny.

Co brano pod uwagę w teście?

Na ocenę końcową czytników składały się następujące kategorie: kontrast ekranu, jakość wykonania, wymiary i waga, obsługiwane formaty plików, sposób wgrywania plików, specjalny sklep z e-bookami oraz profile użytkownika.

PocketBook 623 Touch Lux1. miejsce- PocketBook Touch Lux

PocketBook 623 Touch Lux zdobył 4,9/6 punktów w kategorii Jakość oraz 4,06 punktów w kategorii Jakość/Cena, co dało mu 1. miejsce w teście czytników przeprowadzonym przez PC Format.

Maksymalną liczbę punktów (6) model Touch Lux otrzymał za typ ekranu, pamięć wbudowaną (4GB), czytanie książek oraz dodatkowe funkcje. Wyróżniono również funkcję tworzenia profili użytkownika oraz aplikację Dropbox. Najmniej punktów uzyskały wymiary urządzenia oraz zestaw (kabel USB, instrukcja).

2. miejsce- Kobo Glo

Z punktacją 4,78/6 w kategorii Jakość oraz 3,82/6 w kategorii Jakość/Cena na drugim miejscu uplasował się czytnik Kobo Glo.

Ocenę 6 model otrzymał za typ i kontrast ekranu oraz za ilość obsługiwanych formatów. Do minusów czytnika zaliczono brak możliwości tworzenia profili użytkowników, przyciski zasilania oraz głośności, a także brak polskiego menu oraz instrukcji. Autorom testu wygląd czytnika Kobo Glo przypadł najbardziej do gustu i uznali go za najładniejszy z testowanych czytników.

Źródło: www.kobo.com

Źródło: www.kobo.com

3. miejsce- Onyx After Glow C65

Ostatnie miejsce na podium zajął czytnik Onyx After Glow z oceną 4,69/6 za Jakość oraz 3,96/6 w kategorii Jakość/Cena.

Podobnie jak w przypadku zwycięzcy, Onyx C65 uzyskał maksymalne punkty za typ ekranu, wbudowaną pamięć oraz funkcje. Dodatkowo, doceniono gwarancję, która w przypadku tego urządzenia trwa, aż 3 lata. Z kolei, do minusów zaliczono brak szybkiego przewijania, możliwości tworzenia profili użytkowników oraz utrudnioną regulację podświetlenia jasności ekranu.

Źródło: www.booxsource.com

Źródło: www.booxsource.com

Najlepszy czytnik w kategorii Jakość/Cena

Czwarte miejsce w teście oraz wyróżnienie w kategorii Jakość/Cena (5,49/6) zdobył PocketBook 515 Mini. Do plusów zaliczono bardzo małą wagę oraz bardzo niską cenę, a także łatwą regulację tekstu. Najmniej punktów PocketBook Mini dostał za brak dotykowego ekranu, Wi-Fi oraz odtwarzacza MP3.

Test czytników PocketBook 515 Mini

Podsumowanie

Wielokrotnie docenialiśmy czytniki firmy PocketBook, co teraz potwierdzają wyniki dwóch testów tego typu urządzeń. Na ogół, nie jesteśmy fanami przyznawania w testach urządzeniom punktów czy też ocen jak w szkole, czego też nie praktykujemy w naszych recenzjach. Niemniej jednak, zarówno w teście znajdującym się w magazynie Komputer jak i PC Format, punkty zostały szczegółowo rozpisane, zrobiono kategorie oraz podkategorie, dzięki temu wiemy skąd wzięły się końcowe oceny.  Dzięki takiemu rozróżnieniu i rozebraniu czytników na części pierwsze możemy zastanowić się co dla nas jest najważniejsze przy wyborze czytnika i dokładnie przyjrzeć się właśnie tej cesze. Już wkrótce opublikujemy nasze podsumowanie roku czytników 2013.

Co myślicie o  testach Komputer Świat oraz PC Format? Uważacie, że mogą być pomocne przy wyborze czytnika czy wręcz odwrotnie?

 

3 myśli nt. „PocketBooki wiodą prym w teście czytników Komputer Świat oraz PC Format

  1. Ula

    Pierwszy czytnik PocketBook 626 Touch Lux 2 kupiłam nieco ponad 2 miesiące temu i po 2 dniach użytkowania popsuł się przycisk on/off. Sklep w ramach serwisu ekspresowego wymienił mi czytnik na nowy. Drugi czytnik PocketBook 626 Touch Lux 2 używałam dokładnie 19 dni w warunkach domowych, aż pewnego dnia przy włączaniu zawiesił się ekran wyświetlając na jednej połowie wygaszasz na drugiej kawałek książki, a reszta była szara… (zdjęcia podobnej usterki można zobaczyć na oficjalnym fanpage’u PocketBooka na FB). Po odesłaniu do serwisu za pośrednictwem sklepu odmówiono mi przyjęcia reklamacji ze względu na uszkodzenie mechaniczne ekranu, co nie podlega gwarancji (wymianę ekranu wyceniono na 379zł). Oczywiście nie uszkodziłam w żaden sposób (zgniecenie, upadek) czytnika, z zewnątrz nie ma śladu żadnego pęknięcia ekranu czy obudowy. Po kontakcie bezpośrednio z producentem dowiedziałam się, że „jest to najczęstszy przypadek wśród urządzeń z technologią e-ink (…) gdyż jest bardzo czuła na wszelkie punktowe naciski, siły gnące czy skręcające. Jest to najdelikatniejszy element urządzenia, a w przypadku jego uszkodzenia, zewnętrzne ślady nie będą widoczne. Pęknięcie widoczne jest zazwyczaj w takich przypadkach od dołu matrycy.” Przesłali mi nawet z serwisu zdjęcia wnętrza urządzenia pokazujące pęknięty w rogu ekran. No i oczywiście nie uwzględnili reklamacji. Także zważywszy na super delikatność czytnika PocketBook 626 Touch Lux 2, który jest w stanie pęknąć podczas normalnego użytkowania, odradzam jego kupno i polecam zainwestowanie w bardziej wytrzymałe urządzenie.

  2. tomwak

    Ja również uważam że ekran w PocketBook (model 622 ale to raczej nie ma znaczenia) jest do bani. Czytnik był w oryginalnym etui i wystarczyło że raz upadł, a ekran od spodu pękł. Żonie kiedyś kupiłem na prezent Kindle Paperwhite, też w oryginalnym etui i upadł już wiele razy, ale ekran nie rozsypał się, więc uważam że lepiej kupić Kindle i cieszyć się dłuższym użytkowaniem czytnika.

  3. Piter

    Dokladnie… ekrany sa mega delikatne – tez mialem akcje z wyswietlaczem. XXIwiek, wiec nie oplaca sie wymieniac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *