PocketBook Touch HD 2, czyli czytnik wspomagający nasz naturalny biorytm!

Z końcem listopada świat obiegła informacja, że firma PocketBook stworzyła nową generację swojego flagowego czytnika PocketBook Touch HD. Mowa tu o PocketBook Touch HD 2.

Kilka słów na temat różnic między pierwsza, a drugą generacją czytnika.różnic między PocketBook Touch HD a Touch HD2, PocketBook Touch HD, PocketBook Touch HD2, czytnik ebooków, ebooki, książki elektroniczne, podświetlenie, smartLIGHT, Kindle

Podstawową różnicą pomiędzy urządzeniami jest podświetlenie. Nowa generacja czytnika posiada podświetlenie w technologii smartLIGHT. Jest ona przeznaczona dla tych, którzy lubią czytać przed zaśnięcie. Dzięki sprytnemu dopasowaniu temperatury barwy światła do otoczenia/oświetlenia zewnętrznego Touch HD 2 zapewnia większy komfort podczas czytania. W harmonii z naturalnym światłem dziennym ekran czytnika zmienia się z zimnego białego światła rano na ciepłe żółte światło wieczorem. Dzięki temu będziesz mógł czytać o każdej porze dnia i nocy z gwarancją jeszcze większej ochrony Twojego wzroku.

SmartLIGHT = najbardziej komfortowe czytanie.  

Kolejna różnica to kolor obudowy. Tutaj producent postawił stanowczo na jeden kolor, brązowy. Kompozycja desing’nu z brązem sprawia, że czytnik prezentuje się bardzo elegancko z lekką nutą ekstrawagancji. Pozostałe elementy obudowy zostały bez zmian (perforowany tył oraz ułożenie przycisków). Logo PocketBooka również zostało niezmiennie w lewym dolnym roku.

Poza wymienionymi powyżej różnicami nie znajdziemy nic więcej. Czytnik tak jak jego poprzednik posiada tę samą rozdzielczość (300DPI) i wielkość (6 cali) ekranu. Pozostałe parametry techniczne również pozostały bez zmian.

Więcej informacji o parametrach technicznych znajdziecie w artykule poniżej:

Pełny test Pocketbooka 631 Touch HD

W jaki sposób „smartLight” wspiera naturalny biorytm podczas czytania na PocketBook Touch HD 2?

Odpowiedź jest trochę skomplikowana, ale za to udowodniona naukowo! Aby zrozumieć tę idee najpierw trochę teorii.

Czym jest biorytm człowieka i jak działa zegar biologiczny?

Pierwsza teoria biorytmu, jako serii cyklów liczonych metodami matematycznymi od daty urodzenia została opracowana przez niemieckiego lekarza laryngologa Wilhelm Fliessa pod koniec XIX w. Zakłada ona trzy cykle występujące równolegle (emocjonalny- trwający 28 dni, fizyczny- 23 dni, intelektualny- 33 dni). Obecnie teoria ta, została obalona i uznana przez większość naukowców za paranaukę zaś prawdą za to jest fakt, że czynniki zewnętrzne często oddziałują na nasz organizm i będąc speriodyzowane, mogą wywołać powtarzalne reakcje, zamknięte np. w rytm dobowy.

Zegar biologiczny. W związku ze zmianami natężenia światła (dzień/noc) nasze ciało wytworzyło sobie pewnie ramy czasowe w obszarze, których funkcjonuje. Ramy te są indywidualne dla każdego z nas, jednak ogólny całokształt jest jednolity. Jeśli będziemy o nich pamiętać i się dostosowywać to organizm, uruchamiając pewne automatyczne reakcje odpowiednie dla poszczególnego okresu w dobie, ułatwi nam funkcjonowanie w ciągu dnia i sprawi, że będziemy bardziej efektywni.

Jesteśmy po teorii teraz praktyka.

Jak powyższa teoria przekłada się działanie czytników?

Obecnie w większości przypadków czytniki, a także tablety, komputery i telewizory wykorzystują chłodne białe światło do oświetlenia. Jest ono podobne do światła dziennego. Wieczorem jednak może męczyć oczy i wydawać się nienaturalne, czego konsekwencją mogą być problemy z zasypianiem oraz dyskomfort związany ze wzrokiem.

Zmiana barwy światła. PocketBook Touch HD 2, Czytnik ebooków, czytniki ebooków z podświetleniem, barwa światła, zimna barwa światła, ciepła barwa światła. ochrona wzroku

Producent marki PocketBook wyszedł naprzeciw oczekiwaniom czytelników poprzez zaimplementowanie do najnowszego urządzenia podświetlenie, które zmienia się z zimnego białego światła rano na ciepłe żółte światło wieczorem. Dodatkowo tak jak w poprzednim modelu można zmieniać natężenie podświetlenia.

Jak oświetlenie PocketBook Touch HD 2 z technologią SmartLight dostosowuje się do pory dnia?

PocketBook Touch Hd 2. Smartlight, Podświetlenie, czytnik ebooków, ebooki, książki elektorniczne, ebook reader, czytniki

 

W czytniku oprócz zwykłych zimnych białych diod LED wykorzystuje się także specjalne żółte (bursztynowe) diody oddające ciepłe światło.Technologia smartLIGHT tworzy przyjemne światło, które pasuje do sytuacji czytania i osobistego gustu czytelnika.

Podświetlenia można używać w dwóch trybach. Domyślnie w sposób automatyczny, czyli zmiana odcieni bieli ze względu na ustawioną godzinę w czytniku oraz manualnie, czyli samemu dopasowywać barwę światła do oczekiwań.

Ważna uwaga od producenta: „Aby urządzenie działało poprawnie w trybie automatycznym, musi mieć poprawnie ustawiony zegar”.

Po tej dawce informacji z łatwością można odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie: W jaki sposób „smartLight” wspiera naturalny biorytm podczas czytania na PocketBook Touch HD 2?

Odpowiadając. Przed snem należy się wystrzegać wszelkich ekranów emitujących światło niebieskie i białe. Dokładnie proces ten opisuje dr Daria Pracka z Pracowni Badań nad Snem przy Collegium Medicum w Bydgoszczy. – Za utrzymanie rytmu dnia i nocy odpowiadają w naszym organizmie komórki zwojowe siatkówki oka, które na podstawie barwy padającego na powierzchnię oka światła wysyłają do mózgu informację o porze dnia – tłumaczy dr Pracka. Jeśli więc wieczorem wystawieni jesteśmy na działanie światła niebieskiego (typowego dla światła dziennego), zwiększa się aktywność naszego mózgu i blokuje się wydzielanie przez nasz organizm melatoniny. To dlatego nie możemy zasnąć– dodaje.  Dzięki ciepłej barwie światła aktywność naszego mózgu naturalnie się obniża i zgodnie z zegarem biologicznym szykuje się do snu. Dlatego po wieczornej lekturze następnego dnia budzimy się wypoczęci po przespanej spokojnie całej nocy.

PocketBook TOuch HD2, czytnik ebooków, Aqua 2, PocketBook HD, ebooki

Podsumowując, czytnik wyposażony w technologię smartLIGHT to krok ku lepszemu czytaniu książek. Innowacyjne oświetlenie w połączeniu z przyjemną lekturą sprawi, że czytnik ebooków na nowo określa definicję czytania.

 

Źródło:

[1]           Dzierżykray-Rogalski T.: Rytmy i antyrytmy biologiczne, Warszawa 1980.

[2]           Sikora J.: Sekrety biorytmów, Katowice 2009.

[3]           Szmigielski S.: Chronobiologia. Rytmy biologiczne człowieka, Warszawa 1974.

[4]           http://www.pocketbook-int.com/pl

Przeczytaj również:

Najlepszy czytnik na prezent dla babci i dziadka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *