Pocketbook InkPad Lite – test czytnika e-booków

Czytnik PocketBook InkPad Lite ma 9,7-calowy ekran E-Ink z regulacją barwy, o rozdzielczości 1200 × 825, czyli 150 ppi. Jedną z największych zalet tego modelu jest jego cena – na rynku istnieje niewiele czytników e-booków z dużym ekranem w tak przystępnej cenie. InkPad Lite sprawdzi się świetnie dla osób, które cenią sobie wygodę dużego ekranu, ale nie potrzebują zbyt dużej rozdzielczości. 

Czytnik PocketBook InkPad Lite

Czytnik PocketBook InkPad Lite

Ekran PocketBooka InkPad Lite

Rozmiary ekranu InkPad Lite są nieco mniejsze niż w modelu InkPad X, ale przede wszystkim jest mniejsza rozdzielczość. Jednak InkPad Lite oprócz podświetlenia ekranu, ma również regulację barwy SMARTlight, która sprawia, że idealnie nadaje się do czytania na świeżym powietrzu – nie odbijając światła. 

Chociaż zagęszczenie punktów na poziomie 150 ppi nie jest zbyt imponujące, tekst na czytniku jest naprawdę bardzo dobrze widoczny dzięki ekranowi E-Ink. 

W czytniku InkPad Lite znajduje się przedni wyświetlacz z 24 diodami LED, które umożliwiają czytanie w nocy lub w warunkach słabego oświetlenia. Po stuknięciu w górną część ekranu pojawiają się dwa suwaki – można połączyć dwa odcienie światła lub po prostu użyć jednego z nich. Ustawienie białych świateł na 75%, a bursztynowych na 40% powoduje bardzo przyjemny, wyciszony system oświetlenia, który jest podobny do Kindle Oasis 3.

Ekran PocketBook InkPad Lite

Ekran PocketBook InkPad Lite

Specyfikacja InkPad Lite 

Świetną innowacją modelu są przyciski sterujące przeniesione z dolnej części urządzenia na prawy panel boczny. Dzięki możliwości wykorzystania tak umiejscowionych guzików czytnik stał się jeszcze bardziej ergonomiczny. 

Czytnik InkPad Lite ma dwie możliwości przewracania stron podczas przeglądania treści cyfrowych. Pierwszą z nich jest seria dotknięć i gestów na pojemnościowym ekranie dotykowym, a drugą – użycie ręcznych przycisków sterujących. 

PocketBook InkPad Lite jest wyposażony w wydajny dwurdzeniowy procesor 1,0 GHz, który zapewnia dużą szybkość ładowania książek, aplikacji i płynnego obracania stron. A dzięki baterii 2200 mAh czytnik może pracować bez ładowania do jednego miesiąca.  Pod obudową czytnika znajduje się 512 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej, co może się wydawać niewystarczające, ale nawet zupełnie nowy model Kobo Libra 2 ma dokładnie te same specyfikacje, więc nie powinno to stanowić problemu. Jednak, jeśli komuś zależy na zwiększeniu pojemności pamięci, Pocketbook jest jedną z niewielu firm, które nadal obsługują port microSD, którym można rozszerzyć wbudowaną pamięć. Model InkPad Lite może obsłużyć kartę o pojemności do 128 GB, dzięki czemu będzie w stanie przechowywać całą kolekcję e-booków i plików PDF.

Kolejną innowacją modelu jest wykorzystanie G-sensora – czujnika, dzięki któremu osoby leworęczne mogą korzystać z fizycznych przycisków przewracania strony, poprzez odwrócenie orientacji ekranu. Czytnik zawiera również czujnik zamykania okładki. 

Przyciski PocketBook InkPad Lite

Boczna krawędź PocketBook InkPad Lite

PocketBook InkPad Lite ma, jak pozostałe urządzenia tej marki, wbudowane łącze Wi-Fi, które zapewnia możliwość przesyłania książek poprzez Dropbox i Send-to-PocketBook. Czytnik posiada również port USB-C do ładowania i przesyłania danych. Cechą wyróżniającą czytniki PocketBook – w tym InkPad Lite – jest obsługa dużej liczby formatów. Najnowszy czytnik obsługuje 19 formatów książek i 4 formaty graficzne. Oznacza to, że może otwierać książki, dokumenty i obrazy we wszystkich najpopularniejszych formatach, a użytkownicy nie muszą tracić czasu na konwersję plików. W najbliższym czasie aktywowana zostanie również usługa Legimi, podobnie jak w innych modelach marki Pocketbook.

 

PocketBook InkPad Lite

PocketBook InkPad Lite

Klasyczny design czytnika InkPad Lite

PocketBook InkPad Lite otrzymał nowy, minimalistyczny, ale jednocześnie użyteczny design, który z pewnością spodoba się miłośnikom klasyki. Ekran InkPada Lite jest monochromatyczny – wyświetla 16 odcieni szarości. 

Zaletą PocketBooka InkPad Lite jest jego rozmiar. Ważący 369 gramów czytnik o wymiarach 236,2 × 173 × 7,9 mm jest jednym z najbardziej kompaktowych urządzeń z wyświetlaczem o przekątnej 9,7 cala. 

Design czytnika InkPad Lite

Design czytnika InkPad Lite

Oprogramowanie PocketBooka InkPad Lite

Pocketbook zawsze używał oprogramowania Linux we wszystkich swoich e-czytnikach. Jest to ten sam system operacyjny, z którego korzystają e-czytniki Amazon Kindle i Kobo. Pomaga wydłużyć czas pracy baterii, ponieważ nie są uruchomione żadne procesy w tle. Linux jest niezwykle stabilny oraz rzadko się zawiesza. 

Ekran główny składa się z książek, które są w trakcie czytania. Ostatnia otwarta książka ma bardzo dużą okładkę, a pozostałe, które niedawno zostały przeczytane lub właśnie załadowane na  urządzenie –  będą miały 3 mniejsze okładki. Możesz również przewijać je, aby przejrzeć inne książki, bez konieczności odwiedzania biblioteki. U dołu ekranu znajduje się główny interfejs użytkownika, który składa się z biblioteki, notatek, sklepu, przeglądarki i aplikacji.

 

PocketBook InkPad Lite

PocketBook InkPad Lite

Biblioteka czytnika InkPad Lite 

Biblioteka to miejsce, w którym znajdują się wszystkie treści, które można rozdzielić według formatów, autora, daty i sortować według ostatniego otwarcia lub okładki. Jeśli niektóre z książek nie mają okładek, ponieważ zostały pobrane z Internetu, istnieje system metadanych, który sprawdzi tytuł i autora książki i pobierze dla niej metadane. Można także oflagować konkretną książkę, aby oznaczyć ją jako ukończoną, co sprawi, że zniknie ona z ekranu głównego.

Scribble InkPad Lite

Scribble InkPad Lite

Notatki na InkPad Lite 

InkPad Lite posiada dedykowaną aplikację do robienia notatek, której można używać do zapisywania notatek palcem lub rysikiem. Dostępnych jest 6 różnych odcieni szarości, w tym czarny i biały, które można wykorzystać jako kontrast. Pliki są przechowywane na twoim e-czytniku i mogą być eksportowane jako PDF lub PNG. System robienia notatek jest bardzo prosty i blednie w porównaniu z dedykowanymi e-notesami, takimi jak Remarkable 2, Onyx Boox czy Supernote. Wszystkie one mają dedykowane warstwy EMR lub WACOM, które zwiększają wrażliwość na nacisk i mają wiele zaawansowanych funkcji. 

Sklep PocketBooka

Kolejną aplikacją jest Sklep, nad którym Pocketbook pracował już od dłuższego czasu. Firma wypracowuje umowy z wydawcami, aby oprócz książek wolnych od opłat typu open source, w ich ofercie znalazły się również bestsellery i książki, które faktycznie cieszyłyby się popularnością. 

Aplikacje w InkPad Lite

Sekcja Aplikacje obejmuje wszystkie aplikacje Pocketbooka, takie jak Send to Pocketbook, Pocketbook Cloud i kilka gier, takich jak szachy czy pasjans. Ze względu na to, że czytnik InkPad Lite działa pod kontrolą systemu Linux, a nie Android – nie można instalować własnych aplikacji. 

Czytnik PocketBook InkPad Lite

Czytnik PocketBook InkPad Lite

Czytanie na InkPad Lite

InkPad Lite obsługuje niezliczone formaty e-booków, takie jak ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM) ), ChRL, RTF, TXT. Pocketbook płaci firmie Adobe miesięczną opłatę za Content Server. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do Adobe Digital Editions i mogą ładować e-booki w formacie EPUB lub PDF, które są kupowane w innych księgarniach. Edycji cyfrowych można również używać do ładowania książek z biblioteki wypożyczonych od firmy takiej jak Overdrive. Pocketbook jest pod tym względem bardzo wszechstronny.

Jedną z fajniejszych funkcji oprogramowania jest możliwość powiększania wielkości czcionek poprzez “szczypanie” ekranu, zamiast przechodzenia do menu ustawień ebooka. Dzięki temu jest bardziej intuicyjny dla nowych użytkowników. Można także zwiększyć rozmiar czcionek za pomocą suwaka, a na start załadowanych jest około 50 różnych czcionek. Oczywiście, jak w każdym e-czytniku, można dostosować również marginesy. 

Jeśli przytrzymasz jakieś słowo, możesz je sprawdzić w słowniku, poszukać w Google lub zrobić notatkę. Przy czytaniu książki wolnej od DRM, możesz robić notatki za pomocą klawiatury lub rysika. Pliki PDF również działają w ten sam sposób, z tą różnicą, że możesz po nich rysować rysikiem, w tym robić podkreślenia. Podczas naszych testów stwierdziliśmy, że nawet duże pliki PDF działają bardzo dobrze. 

Strona główna PocketBook InkPad Lite

Strona główna PocketBook InkPad Lite

Podsumowanie 

Pocketbook Lite nie odtwarza audiobooków, ani muzyki. Nie ma Bluetooth ani niczego innego, co by mogło przeszkadzać w czytaniu. Pocketbook to jedna z nielicznych firm na świecie, która stawia na wielkoekranowe czytniki e-booków, bez zbędnych udogodnień. Pomaga to obniżyć koszty i uczynić je bardziej dostępnymi dla większej liczby użytkowników.

PocketBook InkPad Lite  jest świetnym rozwiązaniem dla kogoś, kto potrzebuje dużego ekranu e-czytnika i nie chce płacić wygórowanej ceny.

źródło:  goodereader.com

autor: ZS

3 myśli nt. „Pocketbook InkPad Lite – test czytnika e-booków

  1. temp

    ” Jednak InkPad Lite oprócz regulacji barwy SMARTlight ma również podświetlenie ekranu, co sprawia, że idealnie nadaje się do czytania na świeżym powietrzu”.
    Najpierw podświetlenie, a potem dodatkowa cecha: SMARTlight.

  2. KRS

    Czy można w nim zakreślić zdanie, a potem tego pdf wrzucić na PC i tam to zdanie będzie nadal podkreślone?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *