PocketBook Era vs Paperwhite 5 – który czytnik jest lepszy?

Najnowszy czytnik firmy PocketBook, model Era bardzo szybko zyskał swoich zwolenników. Niespotykana wielkość ekranu i ciekawy wygląd przyciągają do siebie czytelników. Również jakość oferowana przez firmę od wielu lat nie zawodzi klientów. PocketBook nie jest oczywiście jedynym producentem specjalizującym się w czytnikach E-Ink. Równie, o ile nawet nie bardziej znany jest Kindle, a ich model Paperwhite 5 podbija serca na całym świecie już od prawie roku. Tym razem porównany możliwości tych dwóch modeli, aby przekonać się, który jest lepszy i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzi.

Porównanie czytników Kindle Paperwhite 5 i PocketBook Era

Porównanie czytników Kindle Paperwhite 5 i PocketBook Era

Oba modele możemy znaleźć w dwóch wariantach. W przypadku czytników Pocketbook Era różnią się one kolorem obudowy oraz pojemnością pamięci wewnętrznej. Srebrna wersja oferuje 16 GB pamięci wewnętrznej, a miedziana64 GB. Kindle Paperwhite 5 jest dostępny w wersji 8 GB lub w wersji Signature Edition 32 GB, która ma dodatkowo opcję ładowania bezprzewodowego. Obie wersje czytników Kindle są dostępne w kolorze czarnym.

Design

Jak już wspominaliśmy w teście PocketBook Era, producent zaskoczył ciekawym wyglądem. Wymiary czytnika zostały zbliżone do kwadratu, przyciski, które zwykle znajdowały się poniżej ekranu, zostały przeniesione na boczną krawędź, a zamiast typowego zaokrąglenia rogi przycisków zostały ścięte. Ekran został wyrównany z ramką, za pomocą szklanej warstwy. Tylna obudowa jest czarna, prążkowana z logo PocketBook. Boczne ramki są metaliczne, srebrne lub miedziane w zależności od wybranej wersji. Dokładne wymiary czytnika to 134,3 x 155 x 7,8 mm, a waga to 228 g.

Natomiast wygląd Kindle Paperwhite 5 jest bardzo minimalistyczny.Wokół ekranu są cienkie ramki, z wyjątkiem dolnej krawędzi, która jest nieco szersza. Tu również ekran został scalony z ramką i pokryty szklaną warstwą. Czytniki z serii Paperwhite nie posiadają jednak przycisków fizycznych do zmiany stron. Obudowa jest w pełni czarna, logo Amazon oraz podstawowe informacje o czytniku zostały umieszczone na pleckach. Wymiary to 174 x 125 x 7.8 mm, a waga to zaledwie 208 g.

To, który czytnik lepiej się prezentuje jest kwestią subiektywną. Wygląd PocketBook Era jest ciekawy. Kindle z drugiej strony prezentuje się bardzo klasycznie i minimalistycznie.

Design czytników Kindle Paperwhite 5 i PocketBook Era

Design czytników Kindle Paperwhite 5 i PocketBook Era

Ekran

Czytnik PocketBook Era został wyposażony w dotykowy, 7-calowy ekran HD E-Ink Carta 1200, o rozdzielczości 1680 x 1264 (300 dpi). Ekran jest monochromatyczny, wyświetla 16 odcieni szarości. Dostępne jest również podświetlenie z możliwością regulacji natężenia oraz barwy, od białej po bursztynową.

Kindle Paperwhite 5 ma nieco mniejszy, bo 6,8-calowy, dotykowy ekran E-Ink Carta. Rozdzielczość to 1430 x 1080 (300 dpi). Ponownie jest to czarno-biały wyświetlacz, o 16 odcieniach szarości z podświetleniem umożliwiającym regulację natężenia oraz barwy.

Pod względem ekranu czytniki są do siebie mocno zbliżone. Wysoka rozdzielczość, monochromatyczny, dotykowy ekran i podświetlenie – to elementy, które znajdziemy w obu urządzeniach. Jedyną różnicą jest tutaj wielkość ekranu, PocketBook jest o 0,2-cala większy.

Bursztynowe podświetlenie ekranu

Bursztynowe podświetlenie ekranu

Podzespoły

PocketBook Era został wyposażony w procesor dual-core (2 x 1 GHz), 1 GB pamięci RAM oraz 16 lub 64 GB pamięci wewnętrznej. Bateria o pojemności 1700 mAh pozwoli na korzystanie z czytnika do kilku tygodni na jednym ładowaniu. Wodoodporność, potwierdzona certyfikatem IPX8, pozwala korzystać z czytnika nawet podczas deszczu czy nad wodą. Dodatkowe udogodnienia to 4 przyciski, które pozwolą na zmianę stron i nawigowanie po menu czytnika. Model Era został także wyposażony w G-sensor, który automatycznie dostosuje wyświetlany obraz do orientacji urządzenia.

W przypadku Kindle Paperwhite 5, podobnie jak w innych modelach, producent nie udostępnia informacji o procesorze, pamięci RAM, ani pojemności baterii. Wiemy jedynie, że pamięć wewnętrzna ma pojemność 8 lub 32 GB, a jedno ładowanie pozwala korzystać z czytnika do 10 tygodni, przy zaznaczeniu, że czytnik będzie używany przez pół godziny dziennie. Czytnik również jest wodoodporny, z certyfikatem IPX8. Nie posiada jednak przycisków ani akcelerometru. Wersja Signature Edition jest kompatybilna z ładowaniem bezprzewodowym, co jest rzadko spotykane w przypadku czytników E-Ink.

W tym przypadku PocketBook Era prezentuje się lepiej. Producent nie ukrywa, jakie podzespoły znajdują się w czytniku oraz wyposaża urządzenie w przydatne elementy, jak przyciski czy G-sensor. Kindle Paperwhite 5 Signature Edition oferuje ładowanie bezprzewodowe, co na ten moment nie jest dostępne w żadnym czytniku PocketBook. Wiemy jednak, że producent planuje w przyszłości wypuścić etui, które by to umożliwiało.

Oba czytniki posiadają wbudowane USB-C

Oba czytniki posiadają wbudowane USB-C

Oprogramowanie

PocketBook Era oparty jest na zamkniętym systemie Linux. Nie pozwala to na pobieranie zewnętrznych programów, jednak domyślnie na czytniku znajdziemy wiele przydatnych aplikacji. Zaczynając od Legimi i EmpikGO, po przeglądarkę, aplikację do tworzenia notatek czy nawet kilka gier. Dostępne jest wiele języków systemu, w tym polski, dzięki czemu nie jest konieczna znajomość języków obcych do komfortowego korzystania z czytnika.

Kindle Paperwhite 5 również oparto na systemie Linux, przez co ponownie nie mamy możliwości pobieranie zewnętrznych aplikacji. Czytniki Kindle działają w sposób ograniczony z księgarniami Legimi i EmpikGo – do korzystania z nich konieczne jest pobranie aplikacji na komputer oraz synchronizowanie książek poprzez podłączenie czytnika do komputera kablem USB. W przypadku czytników Kindle, wybór języka systemu jest ograniczony. Nie znajdziemy języka polskiego, przez co konieczna będzie znajomość przynajmniej podstaw angielskiego czy niemieckiego. 

Oba czytniki pozwalają na korzystanie z wielu funkcji, takich jak przeglądarka internetowa czy korzystanie z aplikacji Legimi i EmpikGo, choć w przypadku czytnika Pocketbook Era będzie to wygodniejsze. Pozostałe elementy dostępne na czytniku PocketBook nie są niezbędne, jednak dodatek w postaci gier czy języka polskiego jest miłym udogodnieniem.

Strona główna na czytnikach

Strona główna na czytnikach

Przesyłanie e-booków

Pocketbook udostępnia wiele sposobów na przesyłanie plików z komputera lub telefonu na czytnik. Najpopularniejszy sposób to przenoszenie plików z komputera przy użyciu kabla USB. Nie jest to jednak jedyny sposób. PocketBook udostępnia również Send-to-PocketBook, Dropbox, PocketBook Cloud oraz przesyłanie przy użyciu programu Calibre. Wszystkie sposoby zostały opisane tutaj.

Kindle nie pozostaje w tyle i również udostępnia wiele możliwości na dodawanie plików na czytnik. Ponownie jest tutaj dostępne przewodowe przesyłanie z komputera bezpośrednio do pamięci czytnika. Inne opcje to pobieranie książek z Kindle Store, przesyłanie przez Send-to-Kindle, dodawanie plików do chmury czy również poprzez program Calibre. Dokładny opis podanych sposobów znajduje się tutaj.

Oba czytniki udostępniają wiele podobnych do siebie możliwości. Tak duży wybór w przypadku obu producentów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Podłączenie czytników do komputera

Podłączenie czytników do komputera

Czytanie

PocketBook Era pozwala na otwieranie najpopularniejszych formatów e-booków i audiobooków. Kompatybilne są pliki PDF, PDF(DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM oraz MP3. Po otwarciu książki dostępne są ustawienia czytania, zmiana orientacji, włączenie notatek, słownika oraz funkcji TTS. W ustawieniach jesteśmy w stanie dostosować czcionkę, interlinię czy marginesy do swoich wymagań i preferencji.

Kindle Paperwhite 5 ma nieco mniejszy wybór obsługiwanych formatów, pozwoli na otwarcie plików AZW3, AZW, TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP oraz AAX. Po otwarciu e-booka również mamy dostęp do ustawień, w których można dostosować czcionkę, marginesy, interlinie i nie tylko. Po za tym istnieje możliwość tworzenia notatek i podkreśleń, wyszukiwania słów w Wikipedii, tłumaczu i słowniku.

Era pozwala na otwieranie większej liczby plików, dzięki czemu książki można pobierać ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych. Paperwhite 5 sprawdzi się jednak lepiej jeśli swoją bibliotekę będziemy rozszerzać korzystając ze strony Amazon, ponieważ jest kompatybilny z formatami e-booków oraz audiobooków, które są tam sprzedawane.

Ustawienia ksiazki dostępne na czytnikach Kindle i PocketBook

Ustawienia ksiazki dostępne na czytnikach Kindle i PocketBook

Słuchanie

Czytniki PocketBook Era zostały wyposażone w głośniki, które pozwalają odtwarzać dowolne audiobooki i muzykę w formacie MP3. Są one dobrej jakości, nie trzeszczą oraz nie są za ciche. Jeśli jednak pliki audio wolelibyśmy odtwarzać na słuchawkach możliwe jest podłączenie ich na dwa sposoby. Bezprzewodowe słuchawki lub głośniki połączymy za pomocą Bluetooth, a przewodowe poprzez adapter USB-C – mini jack dołączony do zestawu z czytnikiem.

Kindle Paperwhite 5 nie ma wbudowanych głośników, do czytnika można podłączyć wyłącznie słuchawki przez Bluetooth. W przypadku czytnika Kindle można odtwarzać jedynie audiobooki w aplikacji Audible i tylko te pochodzące z księgarni Amazon. Pliki w formacie MP3, zakupione w innych miejscach, nie będą odtwarzane

Oba czytniki umożliwiają słuchanie audiobooków

Oba czytniki umożliwiają słuchanie audiobooków

Szybkość działania

Postanowiliśmy sprawdzić, który z czytników działa szybciej. Porównaliśmy czas, w jakim oba włączają się z wygaszenia ekranu (czytniki Kindle nie wyłączają się), działanie przeglądarki oraz jak szybko jest otwierany ten sam plik. W każdym przypadku Kindle wypadł nieco lepiej. Różnice jednak nie były duże i wynosiły raptem kilka sekund.

 

Cena

Czytniki PocketBook Era  w srebrnej wersji o pojemności pamięci 16GB kosztuje ok. 1000 zł. Miedziana wersja, z pamięcią 64 GB kosztuje ok. 1200 zł. Wersja Kindle Paperwhite 5, z pamięcią 8 GB kosztuje ok. 800 zł. Signature edition o pojemności 32 GB znajdziemy za ok. 1000zł.

Różnica w cenie to ok. 200 zł na korzyść Kindle. Należy jednak pamiętać, że czytnik Pocketbook jest nieco większy oraz ma dwa razy większą pamięć wewnętrzną.

Przeglądarka na czytnikach Kindle i PocketBook

Przeglądarka na czytnikach Kindle i PocketBook

Dlaczego warto wybrać PocketBook Era?

 • Dwuletnia gwarancja
 • Ciekawy wygląd
 • Wbudowane głośniki
 • Pojemna pamięć
 • Przyciski
 • Kompatybilność ze słuchawkami przewodowymi i bezprzewodowymi
 • G-sensor
 • Dostępny język polski
 • Kompatybilny z EPUB, MOBI, PDF, MP3 i nie tylko
 • Legimi i EmpikGo domyślnie zainstalowane na czytniku
Czytnik PocketBook Era, wersja Srebrna

Czytnik PocketBook Era, wersja srebrna

Dlaczego warto wybrać Kindle Paperwhite 5?

 • Roczna gwarancja
 • Minimalistyczny wygląd
 • Niższa cena
 • Ładowanie bezprzewodowe (Signature Edition)
 • Kompatybilność ze słuchawkami bezprzewodowymi
 • Nieco szybsze działanie
 • Kompatybilny z produktami Amazon
Czytnik Kindle Paperwhite 5, wersja podstawowa

Czytnik Kindle Paperwhite 5, wersja podstawowa

PocketBook Era czy Kindle Paperwhite 5 – podsumowanie

Zarówno model marki Pocketbook, jak i Kindle to popularne czytniki ebooków. Urządzenia mają rozbudowane możliwości, dzięki czemu możemy powiedzieć, że oba będą dobrym wyborem. Sprawdzą się one jednak w nieco innych sytuacjach. Największa różnicą między nimi jest kompatybilność z formatami plików i księgarniami.

Kindle jest mocno związane z produktami Amazon. Będzie więc idealny jeśli korzystamy z Kindle Store, Kindle Unlimited czy Audible. 

PocketBook ma lepszy dostęp do aplikacji Legimi i EmpikGo, gdyż aplikacje są domyślnie zainstalowane, ale sprawdzi się również jeśli korzystamy z innych internetowych księgarni. Nie musimy się również martwić o to, w jakim formacie sprzedawana jest książka, ponieważ czytnik Pocketbook współpracuje z większą liczbą formatów plików. 

Autor: K.P.

2 myśli nt. „PocketBook Era vs Paperwhite 5 – który czytnik jest lepszy?

 1. RyChOxS

  Jeśli chodzi o czytanie na PW5 jest problem z plikami jpg – są konwertowane przy przenoszeniu na wewnętrzny format kindla. A wie może ktoś jak to wygląda w erze?(mam mangi w tym formacie)

 2. Czytio.pl Autor wpisu

  Dzień dobry,

  Do tej pory nie mieliśmy okazji testować tego rodzaju plików.
  Możemy to jednak zrobić – wybrany plik proszę przesłać na nasz adres pomoc@71media.pl, aby dział techniczny sprawdził i odesłał informację, jak wygląda na czytniku PocketBook Era.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.