Onyx Boox Nova Air C vs PocketBook InkPad Color – porównanie kolorowych czytników E-Ink

Kolorowa technologia ekranów E-Ink coraz szybciej się rozwija, proponując nowe rozwiązania z wyraźniejszymi i mocniejszymi kolorami. Nie dziwi więc, że kolorowe czytniki, które z modelu na model stają się coraz lepsze, szybko zyskują swoich zwolenników. 

PocketBook InkPad Color (z lewej) vs Onyx Boox Nova Air C (z prawej)

PocketBook InkPad Color (z lewej) vs Onyx Boox Nova Air C (z prawej)

Dwa kolorowe czytniki, które w tym momencie są najpopularniejsze na polskim rynku to Onyx Boox Nova Air C wypuszczony w marcu 2022 oraz PocketBook InkPad Color z zeszłego roku. Dokładnie przetestowaliśmy dostępne na nich funkcję, aby przekonać się, czym się od siebie różnią i dla kogo będą odpowiednie.

 

Design

Onyx Boox Nova Air C wygląda podobnie do swojego monochromatycznego odpowiednika, Nova Air, zmieniona została jedynie szata kolorystyczna. Czytnik jest prostokątny, przednia ramka jest czarna, scalona z ekranem za pomocą warstwy szkła. Pozostała obudowa jest ciemnozielona, jedynie z wąskim czarnym panelem na tylnej części. Znajdziemy na nim logo firmy, numer seryjny oraz kilka informacji o urządzeniu. Na górnej części obudowy znajduje się przycisk zasilania, a na dolnej głośniki oraz port USB-C. Po lewej stronie zamontowano złącze, które używane jest do połączenia czytnika z etui, a z prawej magnesy, do których można przyczepić rysik. Czytnik waży 225 g, a jego wymiary to 195 x 136,5 x 8 mm. To urządzenie nie posiada przycisków, jednak możemy dokupić dodatkowo magnetyczne etui z 2 przyciskami fizycznymi. Etui jak sama nazwa wskazuje montujemy do czytnika magnetycznie, a 3 piny łączące okładkę i czytnik pozwolą na szybką zmianę stron poprzez wbudowane w etui przyciski.

PocketBook InkPad Color również zbliżony jest do swoich odpowiedników z czarno-białym ekranem, InkPad 3 i InkPad 3 Pro. Przednia ramka jest czarna, wystająca poza ekran, z logiem firmy w dolnej części. Poniżej niej umiejscowiono 4 czarne przyciski oraz wąski pasek srebrnej obudowy. Pozostała część czytnika również jest srebrna. Na dolnej ramce znajduje się przycisk zasilania, wejście na kartę microSD oraz port USB-C. Tylna część zawiera kolejne logo PocketBook oraz kilka informacji o czytniku. Czytnik ma wymiary 194 x 136,5 x 6,3 mm i waży 235g

Przyciski na czytniku PocketBook oraz etui Onyx Boox

Przyciski na czytniku PocketBook oraz etui Onyx Boox

Ekran

W obu czytnikach wykorzystano dotykowy, 7,8-calowy ekran E-Ink Kaleido Plus o rozdzielczości 1404 x 1872, 300dpi (w odcieniach szarości), 468 × 624, 100 dpi (w kolorze). Jest on w stanie wyświetlić 16 odcieni szarości oraz 4096 kolorów. 

W przypadku czytnika Onyx Boox zastosowano ekran z funkcją On-Cell Touch, która pozwala na lepszą wydajność optyczną czytnika. Oba urządzenia wyposażono również w podświetlenie. W przypadku PocketBook InkPad Color jest ono białe, z możliwością regulacji natężenia. Nova Air C jest nieco bardziej rozbudowany, ponieważ poza dostosowaniem intensywności można również wybrać kolor podświetlenia, od białego po bursztynowy.

Dotychczas ekrany wydają się być do siebie dość podobne, jednak chcielibyśmy zwrócić uwagę na dwie ważne funkcje dostępne wyłącznie na czytniku Onyx Boox. Pierwszą z nich jest interfejs dotykowy WACOM, który sprawia, że czytnik jest kompatybilny z rysikiem EMR. Drugą, związaną z wyświetlaniem kolorów jest dostęp do opcji “E-Ink Center”, która pozwala skonfigurować wyświetlanie jasnych i ciemnych kolorów. Dzięki temu można lepiej dostosować wyświetlanie do wybranych plików czy własnych preferencji.

Czytniki zostały wyposażone w ten sam ekran, jednak różne funkcje, które w przypadku Nova Air C są znacznie bardziej rozbudowane. Dostosowywanie wyświetlanych kolorów oraz podświetlania czy kompatybilność z rysikiem EMR pozwalają lepiej wykorzystać zamontowany ekran. Są to elementy bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu, a których na czytnikach PocketBook InkPad Color nie doświadczymy.

Wygląd czytników z wyłączonym i włączonym podświetleniem

Wygląd czytników z wyłączonym i włączonym białym podświetleniem

Podzespoły

Producent czytnika PocketBook InkPad Color zamontował w nim dwurdzeniowy procesor Dual-core, 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Pojemność pamięci można zwiększyć nawet o 128 GB używając karty microSD. Urządzenie nie posiada głośników, jednak do czytnika można podłączyć słuchawki przewodowe przez adapter USB-C – mini jack, dołączony do zestawu z czytnikiem lub słuchawki / głośniki bezprzewodowe przez Bluetooth. InkPad Color  został także wyposażone w G-sensor, który po otwarciu książki dostosowuje tekst do orientacji czytnika. Wbudowana bateria ma pojemność 2900mAh, dzięki czemu powinna wystarczać nawet na kilka tygodni użytkowania na jednym ładowaniu.

W przypadku Onyx Boox Nova Air C mamy do czynienia z ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm Octa-core. Dostępne jest 3 GB pamięci RAM, 32 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej oraz 5 GB pamięci w chmurze po zalogowaniu się na konto Onyx. W przeciwieństwie do rywala nie ma akcelerometru. Model posiada jednak głośniki. Ich jakość jest dobra, jak w większości czytników Onyx Boox nie są one za ciche, ani nie trzeszczą. Dodatkowo do czytnika można podłączyć bezprzewodowe słuchawki lub głośniki przez Bluetooth lub tradycyjne słuchawki przez kupowany oddzielnie adapter USB-C – mini jack.  Bateria ma pojemność 2000 mAh, jedno ładowanie powinno wystarczyć do kilku tygodni użytkowania, jednak ze względu na mniejszą pojemność oraz system Android na urządzeniu nie będzie tak wytrzymała, jak w przypadku czytnika PocketBook.

Oba czytniki posiadają port USB-C używany do ładowania oraz przesyłania plików. PocketBook prezentuje się lepiej ze względu na większą baterię, wbudowany G-sensor oraz kompatybilność z kartami SD. Onyx Boox ma za to dużo lepszy procesor, więcej pamięci RAM oraz więcej pamięci wewnętrznej, a także posiada głośniki. 

Złącze USB-C oraz głośniki

Złącze USB-C oraz głośniki

Oprogramowanie

Onyx Boox Nova Air C posiada system Android 11.0, który kompatybilny jest ze Sklepem Google Play, a co za tym idzie, pozwala pobierać zewnętrzne aplikacje jak Legimi, EmpikGo, Gmail, Dropbox i nie tylko. Język systemu możemy ustawić na jeden z 25 dostępnych, w tym język polski. Ta wersja nie jest idealnie przetłumaczona, jednak błędy nie są częste i nie przeszkadzają w użytkowaniu. Warto również zauważyć, że zbliżająca się aktualizacja oprogramowania 3.3 ma zapewnić lepsze tłumaczenie. Dostępne na czytniku Wi-Fi pozwala na korzystanie z przeglądarki czy automatyczną aktualizację, a Bluetooth może być użyty do połączenia się z bezprzewodowymi słuchawkami lub głośnikami oraz przesyłania plików. 

InkPad Color używa systemu Linux, przez co nie jesteśmy w stanie pobierać zewnętrznych programów. Na czytniku znajdziemy jednak już zainstalowane aplikacje Legimi, EmpikGo czy kilka prostych gier. PocketBook również oferuje szeroki wybór języków, włącznie z polskim. W przypadku czytnika Pocketbook tłumaczenie menu wypada lepiej niż w przypadku Onyx Boox. Ponownie mamy tutaj dostęp do Wi-Fi, które pozwoli na korzystanie z przeglądarki czy automatyczną aktualizację. Bluetooth nie może zostać użyty do przesyłania plików, a jedynie połączenia się z zewnętrznymi urządzeniami audio. 

Pod względem oprogramowania Onyx Boox może pochwalić się otwartym systemem oraz możliwością pobierania zewnętrznych aplikacji ze Sklepu Google Play, tak jak w przypadku smartfonów czy tabletów. PocketBook jest mniej rozbudowany pod względem systemu, więc dostępne są jedynie domyślne programy, jednak dzięki temu będzie zużywał mniej baterii.

Domyślne aplikacje na czytnikach PocketBook i Onyx Boox

Domyślne aplikacje na czytnikach PocketBook i Onyx Boox

Czytanie

PocketBook pozwala na otwieranie formatów: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF, CBR, CBZ, OGG.ZIP, MP3.ZIP, MP3, OGG, M4A oraz M4B. 

Onyx Boox kompatybilny jest z plikami: PDF , TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip,  PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, WAV, MP3 oraz DOC i DOCX, które wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania. Jak widać, w obu przypadkach jesteśmy w stanie otworzyć wszystkie najpopularniejsze formaty e-booków, audiobooków, magazynów i innych dokumentów. 

Oba czytniki posiadają szeroką gamę ustawień czytania. Z łatwością dostosujemy na nich czcionkę, marginesy czy interlinię, a w przypadku Nova Air C również rodzaj wcięć czy układ dwustronny.  Poza tym Onyx Boox pozwala na eksport plików, dostosowanie układu dotyku, a ze względu na kompatybilny rysik, wygodne tworzenie notatek w trakcie czytania. Również w kwestii szybszego działania Nova Air C wypada lepiej. Otwieranie i obsługa książek jest płynna, nawet w przypadku plików o dużych rozmiarach, które czytników PocketBook mogą sprawiać problemy.

Dostępne ustawienia czytania

Dostępne ustawienia czytania

Notowanie

Już kilka razy wspomnieliśmy o tym, że Nova Air C jest kompatybilny z rysikiem, teraz dokładniej opiszemy ten temat. Onyx Boox, jako jedna z niewielu firm na rynku czytników, tworzy urządzenia, które nie tylko dostają w zestawie oryginalny rysik, ale też są kompatybilne z wieloma zamiennikami. Pozwala to na wygodne tworzenie notatek i rysunków w książkach, domyślnej aplikacji notatnika, czy innych zewnętrznych programach. Ze względu na tę kompatybilność, ale też fakt, że producent zwraca uwagę na to, aby pisanie było jak najwygodniejsze, możemy powiedzieć, że Onyx Booxy są właściwie połączeniem czytnika i elektronicznego notatnika.

PocketBook oferuje jedynie tworzenie notatek palcem lub rysikiem pojemnościowym, w książkach oraz domyślnej aplikacji. Dostępne opcje są mocno ograniczone, a stworzone zapiski mało dokładne. Funkcja służy raczej do podkreśleń niż notatek. W tym przypadku łatwo zauważyć, że producent skupia się na tworzeniu funkcjonalnych czytników w możliwie niskich cenach, a nie e-notatników.

Aplikacje notatek na czytniku PocketBook i Onyx Boox

Aplikacje notatek na czytniku PocketBook i Onyx Boox

Szybkość działania

Sugerując się podzespołami, które znajdują się na czytniku od razu pomyślimy, że Onyx Boox będzie oferował szybsze działanie. Po przetestowaniu kilku elementów możemy potwierdzić, że Nova Air C szybciej otwiera książki, przeglądarkę, aplikacje oraz wybudza czytnik. Ośmiordzeniowy procesor i 3 GB RAM dają tutaj o sobie znać, zadania wykonywane są nawet kilkukrotnie szybciej. Z drugiej strony czas, w jakim PocketBook wykonuje te zadania, nadal wynosi kilka, maksymalnie do kilkunastu sekund. 

Jedynym zadaniem, z którym InkPad Color poradził sobie lepiej od konkurenta jest czas włączania czytnika. Ze względu na bardziej rozbudowany system w Nova Air C nie jest to jednak zaskakujące. 

Oba czytniki umożliwiają korzystanie z przeglądarki

Oba czytniki umożliwiają korzystanie z przeglądarki

Cena

Onyx Boox Nova Air C znajdziemy za ok. 2100 zł, PocketBook InkPad Color kosztuje ok. 1300 zł, więc jest 800 zł tańszy. Taka różnica w cenie jednak nie może dziwić. Jak widać w porównaniu Onyx Boox jest dużo bardziej rozbudowany, szybszy i jednocześnie może z powodzeniem pełnić funkcję elektronicznego notatnika.

 

Dlaczego warto kupić Onyx Boox Nova Air C?

 • Podświetlenie z możliwością regulacji barwy
 • Wyraźniejsze kolory
 • Głośniki zewnętrzne
 • Dostępność Sklepu Play
 • Możliwość instalowania aplikacji
 • Kompatybilność z rysikiem
 • Szybsze działanie
 • Możliwość dostosowania wyświetlanych kolorów
 • Elektroniczny notatnik
Onyx Boox Nova Air C

Onyx Boox Nova Air C

Dlaczego warto kupić PocketBook InkPad Color?

 • Większa bateria
 • 4 przyciski na czytniku
 • G-sensor
 • Legimi i EmpikGo domyślnie zainstalowane
 • Niższa cena
PocketBook InkPad Color

PocketBook InkPad Color

 

Onyx Boox Nova Air C czy PocketBook InkPad Color – podsumowanie

Onyx Boox Nova Air C zawiera funkcje czytnika i elektronicznego notatnika. Jego oprogramowanie jest rozbudowane, a podzespoły mocne. Największe zalety to kompatybilność ze Sklepem Play, liczne funkcje czytania oraz kompatybilność z precyzyjnym rysikiem w technologii WACOM, co pozwala wygodnie tworzyć notatki. Sprawdzi się idealnie dla wymagających użytkowników, którzy od czytnika oczekują rozbudowanych funkcji, pobierania aplikacji zewnętrznych oraz szybkiego i płynnego działania, nawet w przypadku dużych plików PDF oraz przeglądarki. 

PocketBook InkPad Color jest mniej rozbudowany. Główne przeznaczenie tego urządzenia to zdecydowanie czytanie książek. Sprawdzi się do tego ze względu na wiele kompatybilnych formatów, oraz oprogramowanie Linux, które zapewnia mniejsze zużycie energii. Ten model będzie idealny dla każdego, kto oczekuje wygodnego czytania książek, łatwego w obsłudze interfejsu oraz rzadszego ładowania baterii.

 

Autor: K.P.

Jedna myśl nt. „Onyx Boox Nova Air C vs PocketBook InkPad Color – porównanie kolorowych czytników E-Ink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.