PocketBook Basic Lux 4 – pierwsze wrażenia

Najnowszy czytnik od PocketBook to już czwarty model znanej od lat, podstawowej serii Basic Lux. Tym razem oferuje on jednak, dotychczas niespotykany w tej serii, dotykowy ekran! Co jeszcze skrywa w sobie PocketBook Basic Lux 4 i jakie zrobił na nas pierwsze wrażenia? 

PocketBook Basic Lux 4 - pierwsze wrażenia

PocketBook Basic Lux 4 – pierwsze wrażenia

Wygląd

PocketBook Basic Lux 4 nie wyróżnia się pod względem wyglądu. Cała obudowa jest czarna, matowa. Przednia ramka wokół ekranu została nieco podniesiona, a w jej dolnej części umieszczono 3 przyciski fizyczne. Czytnik wygląda podobnie do produkowanych przez długi czas czytników Basic Lux 3, Touch HD 3 czy Touch Lux 5. Odbiega jednak od standardów najnowszych modeli Inkpad 4 / Color 2 czy Era. 

PocketBook Basic Lux 4 - wygląd

PocketBook Basic Lux 4 – wygląd

Podzespoły Basic Lux 4

Ekran 6″ E Ink Carta
Rozdzielczość 1024 x 758 px, 212 dpi
Podświetlenie ekranu Tak, białe
Odcienie szarości 16 
Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (na palec)
Procesor Dual Core (2x1GHz)
Pamięć RAM 512 MB
Pamięć wewnętrzna 8 GB (ok. 6,5 GB dla użytkownika)
Port USB Micro USB
Slot na kartę SD Tak
Wi-Fi Tak
Bateria 1500 mAh
Waga 155g
Wymiary 108 x 156 x 7,35 mm

Nowy model prezentuje się prawie tak samo, jak dostępny od kilku lat bestseller, PocketBook Touch Lux 5. Jedyną różnicą jest podświetlenie, które zamiast dwutonowego, w modelu Basic dostępne jest wyłącznie białe. 

PocketBook Basic Lux 4 - przyciski

PocketBook Basic Lux 4 – przyciski

Ekran

6-cali to najmniejsza przekątna ekranu oferowana przez czytniki e-booków. Sprawdza się dobrze do czytania beletrystyki, jednak dokumenty czy magazyny w formacie PDF zwykle nie są dobrze widoczne na tak niewielkim ekranie. PocketBook Basic Lux 4 oferuje dobry kontrast i rozdzielczość 227 dpi, a więc nieco mniej niż większość aktualnie dostępnych czytników w tym rozmiarze (300 dpi). Słabsza jakość jest widoczna, kiedy ekran porównany z modelem o lepszych parametrach, jednak podczas korzystania wyłącznie z Basic Lux 4 nie zwracamy na to uwagi. 

PocketBook Basic Lux 4 - rozdzielczość ekranu

PocketBook Basic Lux 4 – rozdzielczość ekranu

Najnowszy model jest pierwszym ze swojej serii, który oferuje dotykowy ekran. Dotychczasowe czytniki z serii Basic Lux pozwalały na poruszanie się po menu jedynie za pomocą zamontowanych klawiszy fizycznych. Minusem jest jednak wspomniane już przez nas podświetlenie, które w tym przypadku dostępne jest wyłącznie w zimnym odcieniu bieli. 

PocketBook Basic Lux 4 - podświetlenie

PocketBook Basic Lux 4 – podświetlenie

Szybkość działania

Szybkość Basic Lux 4 jest dokładnie taka, jakiej spodziewalibyśmy się po czytniku w tej cenie. Większą trudność może sprawiać jedynie pierwsze otwarcie duże książki (ponad 10 MB), w zależności od rozmiaru zajmuje kilkanaście sekund do pół minuty. Zmiana stron wykonywana jest zaraz po naciśnięciu, pozostałe czynności, jak otwieranie książki, zmiana ustawień, czy otwieranie aplikacji zajmują do kilku sekund. Basic Lux 4 nie powala prędkością, jednak działa dobrze, nie zauważyliśmy, żeby się zacinał czy całkowicie nie wykonywał pożądanych zadań. 

PocketBook Basic Lux 4

PocketBook Basic Lux 4

Oprogramowanie Basic Lux 4

System operacyjny Linux 3.10.65
Język menu 36 dostępnych, w tym polski, angielski, ukraiński, niemiecki
Współpraca z systemami Linux, Windows. MacOS
Formaty tekstowe ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB(DRM), EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF (DRM), PDF, PRC, RTF, TXT
Formaty graficzne JPEG, BMP, PNG, TIFF
Słowniki 11 zainstalowanych, 42 dostępne do pobrania i możliwość dodawania własnych
Domyślne aplikacje Przeglądarka internetowa, Legimi, EmpikGo, Pasjans, Scribble, Sudoku, Szachy, Słowniki inne 

Tutaj ponownie bez zaskoczeń, oprogramowanie wygląda dokładnie tak, jak w znanych nam urządzeniach PocketBook z dotykowym ekranem. Funkcjonalność została ograniczona do najważniejszych elementów, dzięki czemu jest łatwa do nauczenia się, a zarazem niczego nam nie brakuje. Interfejs jest intuicyjny i minimalistyczny, a korzystanie z czytnika przyjemne i łatwe. 

PocketBook Basic Lux 4 - oprogramowanie

PocketBook Basic Lux 4 – oprogramowanie

Kilka plusów modelu Basic Lux 4, o których warto wspomnieć:

  • Dostępny polski język systemowy
  • Domyślnie zainstalowane, dedykowane aplikacje Legimi i Empik Go
  • Przeglądarka internetowa
  • Ponad 50 darmowych słowników (choć te w zdecydowanej większości łączą się z językiem angielskim)
PocketBook Basic Lux 4 - aplikacje Legimi i Empik Go

PocketBook Basic Lux 4 – aplikacje Legimi i Empik Go

Książki

Tak, jak w przypadku ogólnych ustawień, również te w książce ograniczono do samych najważniejszych. W e-bookach (np. EPUB) dotyczą one czcionki, interliniii, marginesów czy kodowania znaków. W dokumentach (np. PDF) skupiają się na trybie wyświetlania, przybliżaniu i dostosowaniu wyświetlanych odcieni. 

Pliki, w których tekst jest rozpoznawalny, pozwalają na dodawanie podkreśleń, komentarzy oraz korzystanie ze słownika. Poza tym dostępne są zakładki i dodawanie notatek odręcznych na tekście (palcem).

PocketBook Basic Lux 4 - ustawienia książek

PocketBook Basic Lux 4 – ustawienia książek

PocketBook Basic Lux 4 – Podsumowanie

PocketBook Basic Lux 4 to dobry czytnik, jednak niczym nas nie zaskakuje. Jest właściwie taki sam, jak Touch Lux 5, jedynie ze słabszym podświetleniem i w niższej cenie. Mimo wszystko, jest to dobry czytnik. Wspomniany Touch Lux 5 od lat jest bestsellerem, więc jego tańsza wersja również znajdzie swoich zwolenników. 

Model ten przypadnie do gustu osobom, które szukają urządzenia w niskiej cenie, a czytają głównie beletrystykę. Jest niewielki i poręczny, a więc idealny na wszelkie wycieczki, sprawdzi się do czytania w parku, autobusie, pociągu czy samolocie.

PocketBook Basic Lux 4

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *