Co zrobić, gdy czytnik e-booków nie działa?

Czytnik się zaciął? Nie możesz zgrać e-booków na komputer? PocketBook, Kindle lub Onyx Boox się nie ładuje? Sprawdź, co zrobić, gdy Twój czytnik e-booków nie działa poprawnie.

Sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że nie zawsze działa zgodnie z naszymi intencjami. Pojawia się złość i frustracja oraz pytanie – co robić? Jak to mówią, nie ma sytuacji bez wyjścia. Po kolei omówimy najczęstsze przypadki oraz podamy rozwiązania.

1. Czytnik się zaciął/zawiesił – jak zrobić restart?

Kindle 

Sposób 1

Menu > Settings (Ustawienia) > Menu > Restart (Zresetuj)

Sposób 2

Jeśli nie możesz przejść do Ustawień czytnika, zresetuj czytnik, przytrzymując przycisk włączania około 15 sekund. Na ekranie powinny pojawić się trzy komendy: CANCEL, RESTART, SCREEN OFF. Po naciśnięciu RESTART czytnik uruchomi się ponownie.

Sposób 3

Trzeci sposób zawiera te same kroki, co sposób 2, jednak trzymamy przycisk włączania przez ok. 40 sekund. Kindle sam powinien się zrestartować. Jest to jedyne rozwiązanie, gdy czytnik jest permanentnie zawieszony i nie wyświetla treści na ekranie.

PocketBook

Sposób 1

Czytnik PocketBook możemy zrestartować, przytrzymując fizyczny przycisk POWER przez około 15-20 sekund.

[zobacz materiał wideo z instrukcją]

Sposób 2

Gdyby powyższy restart nie pomógł, można wykonać tzw. „twardy reset”, przytrzymując jednocześnie 3 przyciski (zmiany stron <- / -> oraz POWER) przez ok. 15-20 sekund.

Czynność ta usuwa dane z pamięci czytnika.

* Starsze modele PocketBook wyposażone są w przycisk Reset, znajdujący się na dole obudowy, do jego przyciśnięcia należy użyć np. spinacza.

Onyx Boox 

Sposób 1

Czytniki Onyx Boox, tak samo jak pozostałe modele, należy zrestartować, przytrzymując przycisk power przez ok. 20 sekund. 

Sposób 2

Gdyby powyższe rozwiązanie nie pomogło, to można spróbować wejść do trybu recovery:

– podłączyć urządzenie kablem do ładowarki lub komputera

– wcisnąć przycisk home (pod ekranem), a następnie przycisk zasilania i trzymać jednocześnie przez ok. 10 sekund lub więcej do ew. reakcji.

– urządzenie powinno wejść w tryb recovery

– z listy proszę wybrać „reboot system now”

W menu recovery poruszamy się za pomocą pojedynczego kliknięcia przycisku Home, a wybraną opcję zatwierdzamy poprzez przytrzymanie przez 2-3 i puszczenie przycisku Home sekundy lub jednokrotne wciśnięcie power.

2. Oprogramowanie nie działa poprawnie – jeśli restart nie pomógł, jak zrobić reset?

Uwaga! Reset trwale usuwa wszystkie dane z czytnika, w tym e-booki. Dlatego przed zrobieniem resetu, jeśli to możliwe, warto zrobić kopię zapasową np. zgrywając e-książki na inne urządzenie.

Kindle

Reset Kindle przebiega podobnie jak Restart. Wybieramy:

Menu > Settings (Ustawienia) > Menu > Reset. 

Pojawi się okienko z pytaniem, czy na pewno chcemy zrobić reset (który trwale usuwa wszystkie dane), wybieramy Yes (Tak).

PocketBook 

Aby zresetować czytnik PocketBook, należy wybrać:

Ustawienia > Konserwacja -> Przywrócenie ustawień fabrycznych (reset ustawień) 

lub 

Ustawienia > Konserwacja -> Formatowanie pamięci wewnętrznej (kompletne czyszczenie pamięci włącznie z plikami). Pojawia się ostrzeżenie o utracie danych, naciskamy Tak.

Onyx Boox 

Aby wykonać reset, należy wejść w ustawienia czytnika -> kliknąć strzałkę w górnej części panelu obok informacji o wersji oprogramowania -> factory reset (ustawienia fabryczne).

Można również wejść do wspomnianego wcześniej trybu recovery i wybrać opcję „wipe data / factory reset”.

3. Komputer nie widzi czytnika, co robić?

Zdarza się, że podczas zgrywania książek za pomocą komputera PC, czytnik nie pokazuje się jako dysk zewnętrzny. Co może być przyczyną?

Najczęściej jest to wina kabla USB, dlatego rozwiązaniem jest zamiana na jakikolwiek inny, który będzie kompatybilny z czytnikiem. Innym powodem może być popsuty port USB w komputerze lub laptopie. Dlatego, zanim stwierdzimy, że czytnik się popsuł, warto podłączyć inne urządzenie i sprawdzić, czy komputer poprawnie je rozpoznaje. 

4. Urządzenie nie włącza się?

W przypadku każdego urządzenia warto w pierwszej kolejności podłączyć je do zasilania sieciowego (najlepiej za pomocą mocniejszej ładowarki 1-2A) na kilka godzin. Gdyby samo ładowanie nie pomogło, można zainicjować restart odpowiedni dla każdego z urządzeń (opisane w poprzednich punktach).

5. Jak zgłosić sprzęt do naprawy?

Serwis PocketBook

Naprawami urządzeń marki PocketBook na zasadzie door-to-door zajmuje się firma FixIT z Krosna.

Należy zarejestrować nowe zgłoszenie w systemie serwisowym producenta pod adresem:
https://rma.fixit-service.com/add

Wybierając opcję „kurier zamówiony przez fixit”,  koszty przesyłki w obie strony pokrywa serwis. 

Instrukcja korzystania z systemu RMA [kliknij tutaj]

Serwis Kindle

Reklamację można złożyć samodzielnie ze swojego konta Amazon (po wcześniejszym zarejestrowaniu urządzenia), kontaktując się z działem technicznym Kindle przez chat/mail/telefon. Można również zgłosić się do sprzedawcy/dystrybutora w celu pośrednictwa.

Serwis Onyx Boox

Należy skontaktować się ze sprzedawcą/dystrybutorem.

Problem z czytnikiem co zrobić

 

 

Jak z PDF zrobić MOBI?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *