Kobo Elipsa 2E – pierwsze wrażenia

Największy z czytników Kobo, z rysikiem w zestawie przeznaczony został nie tylko do książek, ale też tworzenia e-notatek. Jakie pierwsze wrażenia zrobił na nas 10,3-calowy Kobo Elipsa 2E?

Kobo Elipsa 2E - pierwsze wrażenia

Kobo Elipsa 2E – pierwsze wrażenia

Pierwsze uruchomienie

Wstępna konfiguracja Kobo Elipsa 2E nie różni się od mniejszych, wcześniej przez nas opisanych modeli. O tym, jak cały proces wygląda przeczytacie w pierwszych wrażeniach o Kobo Nia. Chcemy jednak zwrócić uwagę, na jeden, według nas negatywny element, którym jest konieczność logowania się na swoje konto Kobo. Producent próbuje w ten sposób reklamować swoją księgarnie Kobo eBookstore, jednak według nas zakładanie konta i logowanie się nie powinno być konieczne do korzystania z czytnika.

Kobo Elipsa 2E - pierwsze uruchomienie

Kobo Elipsa 2E – pierwsze uruchomienie

Podzespoły Kobo Elipsa 2E

Ekran 10.3” E Ink Carta 1200
Rozdzielczość 1404 x 1872, 227 ppi
Podświetlenie ekranu Tak, dwutonowe podświetlenie ekranu
Odcienie szarości 16
Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (na palec), rysik Kobo (w zestawie)
Procesor 2 GHz
Pamięć RAM B/D
Pamięć wewnętrzna 32 GB (ok. 28,5 GB dla użytkownika)
Port USB USB-C
Głośniki zewnętrzne Nie
Wyjście słuchawkowe Nie
Bluetooth Tak, słuchawki
Wi-Fi Tak
Akcelerometr Tak
Bateria B/D
Waga 390g
Wymiary 193 x 227 x 7,5 mm

 

Ekran

10,3-calowy ekran swoją wielkością zbliżony jest do kartki A5 (jest nieco szerszy, ale niższy). Jego rozdzielczość wynosi 227 dpi, jest więc nieco niższa niż w przypadku mniejszych modeli (300 dpi). Różnicy tej jednak za bardzo nie zauważamy, duży ekran w połączeniu z dobry kontrastem oferuje czytelny obraz, nawet w przypadku mniejszej czcionki na plikach PDF. Kobo Elipsa 2E równie dobrze wyświetli książki w formacie EPUB czy MOBI, jednak ze względu na większe rozmiary raczej nie sprawdzi się jako poręczny czytnik w podróży.

Kobo Elipsa 2E - rozdzielczość ekranu

Kobo Elipsa 2E – rozdzielczość ekranu

Tak, jak w większości aktualnych czytników, Kobo Elipsa 2E oferuje dwutonowe podświetlenie ekranu. Światło jest mocne i oferuje odcienie od chłodnej bieli do ciepłego bursztynu.

Kobo Elipsa 2E - podświetlenie ekranu

Kobo Elipsa 2E – podświetlenie ekranu

Szybkość działania

Prędkość, jaką oferuje czytnik bardzo zbliżona jest do wcześniej przez nas opisanego Kobo Sage. Zmiana stron w książce czy notatce wykonywana jest zaraz po naciśnięciu, otwieranie plików czy zmiana zakładek to maksymalnie kilka sekund. Spowolnienia czy lekkie zacięcia zauważyliśmy jedynie w przypadku dużych plików PDF.

Księgarnia Kobo eBookstore

Księgarnia Kobo eBookstore

Oprogramowanie Kobo Elipsa 2E

Język menu 23 dostępne, w tym polski, angielski, hiszpański, niemiecki
Współpraca z systemami Linux, Windows. MacOS
Kompatybilne pliki EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR
Audiobooki Tylko audiobooki Kobo
Domyślne aplikacje Przeglądarka internetowa, Kobo eBookstore, Pocket, Notatnik
Słowniki Tak, domyślnie brak polskich, możliwe dodanie własnych

 

Interfejs

Interfejs prezentuje się tak samo, jak we wspomnianym już, 8-calowym Kobo Sage. Jest minimalistyczny i intuicyjny, dzięki czemu łatwy do opanowania. Od mniejszych (6 i 7-calowych) modeli różni się tym, że posiada dodatkową zakładkę “Moje notatniki”, w której, jak sama nazwa wskazuje, możliwe jest tworzenie nowych oraz przeglądanie dotychczasowych notatek odręcznych. 

Kobo Elipsa 2E - interface czytnika

Kobo Elipsa 2E – interface czytnika

Książki

Kobo Elipsa 2E kompatybilny jest z 15 formatami plików tekstowych, pośród których znajdziemy wszystkie najpopularniejsze, jak PDF, EPUB czy MOBI. Liczba ustawień, jaką oferuje biblioteka nie jest duża, jednak znajdziemy wszystko, co niezbędne do komfortowej lektury. Podczas czytania e-booków dostosujemy czcionkę, marginesy i interlinię, a dokumenty czy magazyny umożliwiają powiększanie. 

Pliki EPUB pozwalają na dodawania podkreśleń, komentarzy elektronicznych czy korzystanie ze słownika. Dostępne jest również tworzenie notatek odręcznych, co poza wspomnianym formatem e-booków obsługiwane jest również na plikach PDF. 

Kobo Elipsa 2E - ustawienia plików EPUB i PDF

Kobo Elipsa 2E – ustawienia plików EPUB i PDF

Audiobooki

W przypadku audiobooków, dostępne są tylko te, pobrane z księgarni Kobo eBookstore. Funkcjonalność ponownie została ograniczona do niezbędnych elementów, jak szybkość i głośność odtwarzania, informacje o progresie czy spis treści. Kobo Elipsa 2E nie posiada głośników, więc do słuchania książki konieczne będzie podłączenie słuchawek lub głośnika Bluetooth. 

Kobo Elipsa 2E - audiobooki

Kobo Elipsa 2E – audiobooki

Notatki

W dedykowanej do tego aplikacji możliwe jest utworzenie dwóch rodzajów notatek. Podstawowe oferują kilka długopisów, gumki i lasso. Zaawansowane posiadają funkcję rozpoznawania pisma odręcznego, pozwalają na dodawanie rysunków, diagramów oraz równań matematycznych, które następnie mogą zostać przez czytnik rozwiązane.

Kobo Elipsa 2E - notatki

Kobo Elipsa 2E – notatki

Kobo Elipsa 2E – podsumowanie

Kobo Elipsa 2 E to kolejny dobrze prezentujący się czytnik. Jako minus musimy przytoczyć konieczność logowania się oraz kompatybilność wyłącznie z audiobookami oferowanymi przez księgarnię producenta. Z plusów możemy za to wymienić łatwość w obsłudze, dostępność wszystkich niezbędnych funkcjonalności czy dopracowaną aplikację notatnika. Również pod względem ceny prezentuje się bardzo dobrze. Jest to jeden z najtańszych, 10,3-calowych e-notatników, co wcale nie odbija się negatywnie na jego jakości. 

Kobo Elipsa 2E

Kobo Elipsa 2E

Czytnik sprawdzi się dla każdego, kto na co dzień korzysta z dokumentów lub dużo notuje. Docenią go studenci, dziennikarze, nauczyciele, ale też każdy, kto lubi prowadzić zorganizowane, ale też wygodne życie. Zamiast całej torby kalendarzy, planerów, dokumentów i książek wystarczy zaledwie jedno, niezbyt ciężkie urządzenie. 

Kobo Elipsa 2E

Autor: K.P.

1 thoughts on “Kobo Elipsa 2E – pierwsze wrażenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *