Kobo Nia – pierwsze wrażenia

Czytniki Rakuten Kobo, dotychczas znane bardziej na zachodnim rynku są teraz dostępne również w ofercie naszego sklepu Czytio.pl. W najbliższym czasie przyjrzymy się każdemu z nich, zaczynając od podstawowego, 6-calowego Kobo Nia.

Kobo Nia - pierwsze wrażenia

Kobo Nia – pierwsze wrażenia

Pierwsze uruchomienie

Wstępna konfiguracja Kobo Nia jest nieco bardziej skomplikowana niż w większości czytników. Jako pierwsze wybieramy język, gdzie pomimo zapewnień producenta nie figuruje język polski. Jak się później okazało, jest on dostępny dopiero po aktualizacji, więc całą konfigurację trzeba przejść np. w języku angielskim. Rozwiązanie nie jest idealne i może przysporzyć problemów tym, którzy nie znają języków obcych, jednak plus za to, że wchodząc na polski rynek producent w ogóle pomyślał o dodaniu tego języka (w przeciwieństwie do np. Kindle). 

Drugą kwestią jest konieczność logowania się na swoje konto Kobo, czego nawet nie można zrobić z poziomu czytnika. Nie tylko konieczne  jest, aby Kobo Nia połączyć z Wi-Fi, ale też musimy wykorzystać telefon czy komputer, aby zdalnie zalogować się na urządzeniu. Bez tego nie jesteśmy w stanie z niego korzystać. Producent przykłada dużą uwagę do tego, jakie możliwości oferuje konto Kobo (głównie księgarnia Kobo eBookstore), więc nie dziwi nas to, że chce, aby użytkownicy z niego korzystali. Mimo wszystko, według nas nie jest to dobre rozwiązanie, a tworzenie konta i logowanie się powinno być dobrowolne. 

Kobo Nia - konieczność logowania na konto

Kobo Nia – konieczność logowania na konto

Podzespoły Kobo Nia

Ekran 6” E Ink Carta
Rozdzielczość 1024 x 758, 212 dpi
Podświetlenie ekranu Tak, białe światło
Odcienie szarości 16
Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (na palec)
Procesor 900 MHz
Pamięć RAM 256 MB
Pamięć wewnętrzna 8 GB (ok. 7 GB dla użytkownika)
Port USB microUSB
Głośniki zewnętrzne Nie
Wyjście słuchawkowe Nie
Bluetooth Nie
Wi-Fi Tak
Akcelerometr Nie
Bateria B/D
Waga 172g
Wymiary 112,4 x 159,3 x 9,2 mm

Ekran

Kobo Nia posiada ekran o rozdzielczości 212 dpi, odbiega więc od aktualnych standardów 300 dpi. Różnica nie jest jednak znaczna, a widzimy ją dopiero, kiedy przyjrzymy się z bliska. Nie wpłynie więc negatywnie na komfort użytkowania. Z drugiej strony, kontrast wyświetlacza jest bardzo dobry, dzięki czemu treści są wyraźniejsze i bardziej czytelne.

Kobo Nia - rozdzielczość ekranu

Kobo Nia – rozdzielczość ekranu

Przekątna 6-cali nie jest duża, nie sprawdzi się więc do dokumentów, magazynów czy komiksów. Na taką wielkość postawią jednak osoby, które preferują czytanie beletrystyki oraz szukają poręcznego urządzenia. 

Szybkość działania

Czytnik posiada dość słaby procesor oraz zaledwie 256 MB RAM, co negatywnie przekłada się na szybkość jego działania. Słabsze podzespoły faktycznie dają się we znaki, kiedy korzystamy z Kobo Nia. Wchodzenie w wybrane funkcje, zmiana ustawień czy przewracanie stron, wszystko dzieje się z lekkim opóźnieniem (zwykle do ok. 1 sekundy). Nie możemy się jednak dziwić, jest to najtańszy aktualnie dostępny czytnik, a więc oferowana przez niego jakość nie będzie powalająca. Stworzony został do zaspokojenia podstawowych wymagań czytania e-booków i to właśnie nam oferuje.

Kobo Nia - strona główna

Kobo Nia – strona główna

Oprogramowanie Kobo Nia

Język menu 23 dostępne, w tym polski, angielski, hiszpański, niemiecki
Współpraca z systemami Linux, Windows. MacOS
Kompatybilne pliki EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR
Domyślne aplikacje Przeglądarka internetowa, Kobo eBookstore, Pocket, Sketch pad 
Słowniki Tak, domyślnie brak polskich, możliwe dodanie własnych

Interface

Interface Kobo Nia jest przejrzysty i dość łatwy w obsłudze. W przypadku języka polskiego zdarza się, że niektóre znaki diakrytyczne są większe od pozostałych liter, jednak ma to miejsce tylko w systemie, w przypadku książek możemy ręcznie zmieniać wykorzystywaną czcionkę i znaleźć taką, która poprawnie wyświetla tekst. 

Kobo Nia - wyświetlanie znaków diakrytycznych

Kobo Nia – wyświetlanie znaków diakrytycznych

Czytnik oferuje bezpośredni dostęp do księgarni Kobo eBookstore, dzięki czemu mamy ciągły dostęp do nowych publikacji. Minusem jest jednak to, że o ile sklep oferuje książki po polsku, to w trakcie wyszukiwania na czytniku nie jesteśmy w stanie ich filtrować po języku. Dla tych, którzy nie czytają po angielsku trudniej będzie więc znaleźć coś do czytania. 

Kobo Nia - księgarnia Kobo eBookstore

Kobo Nia – księgarnia Kobo eBookstore

Książki

Jak w przypadku większości czytników, również ten oferuje kompatybilność ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami plików. W trakcie czytania dostępne są ustawienia dopasowane do czytanej publikacji. Dotyczą one czcionki, interlinii i marginesów (EPUB, MOBI itp.) lub przybliżania (PDF, CBR, CBZ itp.). Pliki EPUB umożliwiają podkreślenie tekstu, dodawanie własnych komentarzy oraz korzystanie ze słownika. 

Kobo Nia - biblioteka

Kobo Nia – biblioteka

Kobo Nia – Podsumowanie

Kobo Nia to najtańszy aktualnie dostępny czytnik. Korzystając z niego jest to zauważalne, np. poprzez wolniejsze działanie czy brak wsparcia dla funkcji audio. Nie może to jednak dziwić, czytnik ma gwarantować komfortowe czytanie książek, w jak najniższej cenie i to właśnie robi. Z pewnością znajdzie spore grono odbiorców. Będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce prosty w obsłudze, poręczny i tani czytnik. 

Kobo Nia

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *