PocketBook InkPad Color 2 – pierwsze wrażenia

Już ponad dwa lata minęły odkąd PocketBook wypuścił poprzedni 7,8-calowy, kolorowy czytnik. Po tak długim czasie, w końcu doczekaliśmy się jego następcy, model InkPad Color 2 jest już dostępny w sprzedaży! Jak się prezentuje i czy warto było tak długo czekać? Przedstawiamy nasze pierwsze wrażenia.

PocketBook InkPad Color 2 - pierwsze wrażenia

PocketBook InkPad Color 2 – pierwsze wrażenia

Wygląd

InkPad Color 2 zaprojektowano tak samo, jak jego monochromatyczny odpowiednik InkPad 4. Jak mogliście przeczytać w pierwszych wrażeniach o InkPad 4, konstrukcja została wzmocniona, dzięki czemu ekran czytnika jest znacznie lepiej chroniony. Przednia, czarna ramka wystaje ponad ekranem, a przy jej dolnej krawędzi umieszczono 4 przyciski fizyczne. Krawędzie boczne są srebrne, wpadające nieco w żółty odcień. Na dolnym rancie umieszczono port USB-C, a z prawej strony głośniki. Plecki są czarne i posiadają znany już, prążkowany wzór. Znajdziemy na nich również panel pozwalający na montaż etui typu Flip. 

PocketBook InkPad Color 2 - wygląd

PocketBook InkPad Color 2 – wygląd

Design, który w ostatnim czasie wykorzystywany jest przez PocketBook prezentuje się bardzo dobrze. Każdy czytnik wygląda ciekawie, a zarazem elegancko. Równie istotna (o ile nawet nie ważniejsza) jest nowa, mocna konstrukcja, która bardzo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo czytnika. 

PocketBook InkPad Color 2 - przyciski

PocketBook InkPad Color 2 – przyciski

Podzespoły InkPad Color 2

Ekran 7.8″ E Ink Kaleido™ Plus
Rozdzielczość 1404 x 1872, 300 dpi (odcienie szarości)

468 x 624, 100 dpi (kolory)

Podświetlenie ekranu SMARTlight (regulowana barwa światła)
Wyświetlane kolory 16 (odcienie szarości)

4096 (kolory)

Interfejs dotykowy Dotyk pojemnościowy (na palec)
Procesor Quad Core 4×1,8 GHz
Pamięć RAM 1 GB
Pamięć wewnętrzna 32 GB (ok. 30 GB dla użytkownika)
Port USB USB-C
Kompatybilność z nośnikami pamięci Przez USB-C OTG
Głośniki zewnętrzne Tak, mono
Wyjście słuchawkowe Przez adapter
Bluetooth Tak
Wi-Fi Tak
Akcelerometr Tak
Bateria 2900 mAh
Waga 267g
Wymiary 134 x 189,5 x 7,95 mm

Ekran

Czytnik posiada 7,8-calowy, kolorowy ekran E Ink Kaleido Plus. W przypadku kolorów, wyświetlane jest 4096 odcieni w rozdzielczości 100 dpi. Monochromatyczne treści oferują 16 odcieni i rozdzielczość 300 dpi. 

PocketBook InkPad Color 2 - treści czarno-białe

PocketBook InkPad Color 2 – treści czarno-białe

Kolory na ekranie E Ink uzyskiwane są poprzez dodanie specjalnej warstwy z filtrem kolorów na czarno-biały ekran. Warstwa ta jest niestety widoczna, przez co na ekranie zauważamy lekką siatkę, a do tego cały wyświetlacz jest nieco poszarzały. Do ciemniejszych treści można się jednak przyzwyczaić lub skorzystać z wbudowanego podświetlenia ekranu. SMARTlight oferuje dwutonowe światło, którego kolory wahają się od białego po bursztynowy. 

Ekran czytnika jest dość duży, a do tego kolorowy, dzięki czemu idealnie sprawdzi się do wyświetlania dokumentów, komiksów czy czasopism. Wyświetlane odcienie są delikatne, a dzięki temu przyjemne dla oka. 

PocketBook InkPad Color 2 - treści kolorowe

PocketBook InkPad Color 2 – treści kolorowe

Szybkość działania

Urządzenia PocketBook należą raczej do wolniejszych czytników, jednak ten kolorowy model odbiega nieco od tej reguły. Czterordzeniowy procesor zdecydowanie przyspiesza działanie, a do tego sprawia, że InkPad Color 2 nie zacina się. 

Oprogramowanie InkPad Color 2

System operacyjny Linux 4.9.56
Język menu 37 dostępnych, w tym polski, angielski, ukraiński, niemiecki
Współpraca z systemami Linux, Windows. MacOS
Formaty tekstowe ACSM, AZW, AZW3, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB(DRM), EPUB, FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF (DRM), PDF, PRC, RTF, TXT
Formaty graficzne JPEG, BMP, PNG, TIFF
Formaty dźwiękowe M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP
Słowniki 11 zainstalowanych, 43 dostępne do pobrania i możliwość dodawania własnych
Domyślne aplikacje Przeglądarka internetowa, Legimi, EmpikGo, Pasjans, Scribble, Sudoku, Szachy, Słownik, Odtwarzacz audio i inne 
Zamiana tekstu na mowę (TTS) Tak

Interface

Interface czytnika wygląda tak samo, jak we wszystkich aktualnych urządzeniach PocketBook. Jest przejrzysty, minimalistyczny i łatwy w obsłudze. Intuicyjność systemu sprawia, że już od pierwszego uruchomienia łatwo znaleźć potrzebne funkcje czy ustawienia. Poruszanie się po czytniku nie powinno sprawiać problemu nawet tym, którzy na co dzień nie interesują się technologią. 

Interface PocketBook

Interface PocketBook

Książki i audiobooki

Tutaj ponownie spotykamy się z taką samą funkcjonalnością, co w poprzednich modelach PocketBook. Kompatybilne są wszystkie najpopularniejsze formaty plików tekstowych i dźwiękowych. Książki i dokumenty posiadają dedykowane ustawienia, dzięki którym wyświetlanie można dostosować do swoich preferencji. Podobnie w przypadku audiobooków, dostępne są wszystkie funkcje niezbędne do wygodnego słuchania. 

PocketBook - książki i audiobooki

PocketBook – książki i audiobooki

Aplikacje

Jak to zwykle w przypadku czytników PocketBook bywa, również tym razem domyślnie zainstalowane są aplikacje księgarni Legimi i Empik Go (kompatybilne wyłącznie z e-bookami). Poza tym, na czytniku znajdziemy kilka gier, jak Pasjans czy Sudoku, a nawet program do kolorowania, który do gustu przypadnie najmłodszym. 

PocketBook InkPad Color 2 - aplikacje Legimi i Empik Go

PocketBook InkPad Color 2 – aplikacje Legimi i Empik Go

Zainstalowana jest również przeglądarka, której działanie jest zadowalające. Nie nadaje się wprawdzie do wyświetlania elementów ruchomych, jednak wystarczy do czytania ulubionych blogów.

PocketBook InkPad Color 2 - przeglądarka

PocketBook InkPad Color 2 – przeglądarka

Cena InkPad Color 2

Na ten moment cena PocketBook InkPad Color 2 to 1450 zł. Kwota nie należy do bardzo niskich, jednak jak na kolorowy ekran oraz wyjątkowo rozbudowane podzespoły nie jest ona przesadnie wysoka. W sklepie Czytio.pl, czytnik można kupić w zestawie z dedykowanym etui, za 1530 zł.

PocketBook InkPad Color 2

PocketBook InkPad Color 2

InkPad Color 2 – Podsumowanie

PocketBook InkPad Color 2 zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Producent zaskoczył nieco wykorzystaniem mocniejszych niż zwykle komponentów, co przekłada się na szybsze i płynniejsze działanie czytnika. Standardowe, intuicyjne oprogramowanie jest łatwe w nauce, a system dostępny jest w języku polskim, co również pozytywnie wpływa na naszą ocenę. 

Najnowszy, kolorowy model sprawdzi się dla tych, którzy chcą wygodnie przeglądać dokumenty, czytać komiksy, magazyny, książki dla dzieci lub do komfortowego czytania wymagają dużej czcionki. Jest to więc idealny czytnik dla całej rodziny, bez względu na wiek czy zainteresowania.

PocketBook Inkpad Color 2

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *