Pierwszy na świecie elastyczny e-papier wchodzi do produkcji seryjnej

LG zapowiedziało, że pierwszy na świecie  wyświetlacz e-ink  wykonany z plastiku wszedł właśnie do produkcji i toruje drogę  następnej generacji czytnikom  e-booków, które w pewnej mierze można zginać do  40 stopni od środka ekranu. W praktyce oznacza to, że użytkownicy będą mogli zginać swoje czytniki, tak jak zwykle robią to, czytając czasopismo czy gazetę. Jednak w przeciwieństwie do gazet, prawdziwą zaletą  e-czytników wykonanych z produkowanych przez LG ekranów jest to, że użytkownikom będzie łatwiej korzystać z interaktywnych aplikacji.

Nowy papier elektroniczny firmy LG posiada wyświetlacz XGA o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli i opiera się na standardowej technologii e-ink pozwalającej na generowanie czarno białych tekstów i obrazów.  Jednak największą zaletą nowego EPD (electrophoretic paper display) jest jego ultra cienka konstrukcja.  Zostało to osiągnięte za pomocą plastiku, który jest tak cienki, jak osłona wyświetlacza w telefonach komórkowych. Zaowocowało to tym, że  ekran ma tylko 0,7 mm grubości czyli około jedną trzecią  podobnego ekranu, który wykorzystuje szkło. Wykorzystanie tworzywa sztucznego w EPD zaowocowało jego wagą, sięgającą zaledwie 14 g.  Tworzywo sztuczne ponadto dodaje wyświetlaczowi trwałości, co potwierdzają powtarzane przez LG  testy wytrzymałości .  Czytniki, które były zrzucane z wysokości około 1,5 m nie tylko nie zostały uszkodzone, ale także uniknęły jakichkolwiek rys.  Nawet uderzenie wyświetlaczy  małym młotkiem nie zostawiło na nich żadnego śladu.

Dzięki wykonaniu pierwszego na świecie elastycznego ekranu e-ink z tworzywa sztucznego, LG  po raz kolejny udowodniło swoją reputację lidera innowacyjności.  „Wierzymy, że ten produkt  pomoże znacznie spopularyzować rynek e-booków” powiedział  Sang Duck Yeo, szef działu wyświetlaczy telefonów komórkowych i OLED w LG.  „Bazując na naszym sukcesie w masowej produkcji EPD z tworzywa, jesteśmy bardzo podekscytowani i planujemy wykorzystać pomysły z tego doświadczenia  dla przyszłego rozwoju ekranów OLED i innych elastycznych wyświetlaczy.

LG  również obmyśliło unikalną metodę produkcji ekranów z  elektronicznego papieru. Jest to ta sama technika, która jest zazwyczaj używana do produkcji ekranów LCD w temperaturze 350 stopni.  LG musiało opracować tworzywo sztuczne, które mogłoby wytrzymać proces produkcyjny w  tak wysokiej temperaturze.

Co się tyczy obecnych produktów, bazujących na papierze elektronicznym, LG oświadczyło, że pierwsze wyświetlacze wkrótce dotrą  do chińskich producentów i w najbliższych miesiącach powinny pojawić się pierwsze produkty bazujące na nowej technologii. Naszym zdaniem nie należy jednak spodziewać się ich tak szybko, gdyż doświadczenie pokazuje, że tego typu zapowiedzi często są nietrafione. Bardzo możliwe jednak, że miłośnicy technologii e-papieru i e-czytania już w przyszłym roku będą mogli kupić pierwsze „giętkie” czytniki. Zapraszamy do śledzenia bloga czytio.pl gdzie na bieżąco postaramy się monitorować rozwój technologii i jako pierwsi postaramy się również naszym klientom zaoferować tą przełomową innowację.

 

źródło: http://goodereader.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *