Onyx Boox Tab Ultra zdobywcą nagrody iF Design Award 2023

Industrie Forum Design od 70 lat ocenia wzornictwo nowo powstałych produktów, przyznając nagrodę iF Design Award najlepiej prezentującym się kandydatom. Wśród tegorocznych zwycięzców znajdziemy jeden z najnowszych czytników tego producenta, Onyx Boox Tab Ultra!

Swoim dopracowanym designem, tablet E Ink wyróżnił się spośród prawie 11 000 zgłoszeń, które napłynęły z 56 krajów. Przyjrzymy się, co dokładnie wzbudziło podziw 133-osobowego jury i zapewniło wygraną tej prestiżowej nagrody.

Onyx Boox Tab Ultra zdobywcą nagrody iF Design Award 2023

Onyx Boox Tab Ultra zdobywcą nagrody iF Design Award 2023

Pomysł na projekt

Na popularność wyświetlaczy E Ink wpływa ich połączenie elektronicznego ekranu z wyglądem zadrukowanej kartki papieru. Nie męczą oczu, jak popularne ekrany LCD/LED, a zarazem zapewniają doskonałą czytelność oraz niewielkie zużycie energii. Tradycyjne urządzenia E Ink, takie jak czytniki e-booków, mają jednak stosunkowo niską częstotliwość odświeżania, więc sprawdzają się głównie do czytania książek. 

Celem Onyx Boox było stworzenie narzędzia, które zwiększa produktywność, i z którego użytkownicy mogą korzystać przy innych zadaniach, niż tylko komfortowa lektura. Stworzone z tą myślą technologie okazały się przełomowe w zakresie częstotliwości odświeżania ekranów E-Ink. Producent chce, aby urządzenia wykorzystujące te technologie stały się popularne nie tylko na wśród urządzeń E Ink, ale też na całym rynku elektroniki użytkowej.

Onyx Boox Tab Ultra - przełomowe technologie wyświetlania

Onyx Boox Tab Ultra – przełomowe technologie wyświetlania

Zastosowane wzornictwo

Tab Ultra oferuje smukłe i proste linie, precyzyjnie wykończone krawędzie oraz elegancką, grafitową obudowę, która zmienia swój odcień ze względu na kąt padania na nią światła. Otoczony wąską ramką wyświetlacz E Ink o przekątnej 10,3-cala ma podobny rozmiar i proporcje jak papier A5, aby zapewnić komfortowe wyświetlanie i uniknąć zmęczenia oczu, nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. Powłoka zapobiegająca pozostawianiu odcisków palców na tylnej obudowie odpowiada za utrzymanie urządzenia w czystości przez cały czas użytkowania.

Magnetyczne etui z klawiaturą to opcjonalne akcesorium, które zapewnia dodatkową ochronę i produktywność. Specjalnie ułożony pokrowiec pozwala połączyć się z tabletem za pomocą dedykowanych styków oraz wykorzystać klawiaturę zewnętrzną do wygodnego pisania. 

Onyx Boox Tab Ultra z magnetyczną klawiaturą

Onyx Boox Tab Ultra z magnetyczną klawiaturą

Rozbudowane narzędzia

Tab Ultra to wszechstronne urządzenie do czytania, słuchania audiobooków, robienia notatek i wielu innych zadań. Dzięki wbudowanej aplikacji NeoReader, jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi formatami e-booków i dokumentów oraz umożliwia tworzenie odręcznych notatek bezpośrednio na plikach. Możliwe jest również korzystanie z osobnej aplikacji notatnika, która oferuje szeroką gamę narzędzi do wygodnego tworzenia rozbudowanych notatek odręcznych.

Dołączony do zestawu z tabletem, rysik z gumką wykrywa 4096 poziomów nacisku, dzięki czemu siła, z jaką piórko napiera na ekran wpływa na grubość tworzonej linii. Dla zapewnienia wygody, nawet kiedy użytkownik nie tworzy notatek, Pen 2 Pro wyposażono w magnetyczne mocowanie. Rysik przyczepia się do krawędzi Tab Ultra, zawsze pozostając w zasięgu ręki. 

Onyx Boox Tab Ultra - rozbudowane narzędzia notatek

Onyx Boox Tab Ultra – rozbudowane narzędzia notatek

Innowacja i wielofunkcyjność

Onyx Boox Tab Ultra to pierwszy czytnik wyposażony w ekskluzywną technologię BOOX Super Refresh. Zapewnia ona wyjątkowo płynne odświeżanie wyświetlacza E Ink. Dzięki czterem dostępnym trybom odświeżania, pozwoli lepiej dopasować tablet do wykonywanej czynności, od czytania, przez przeglądanie stron internetowych do korzystania aplikacji. Tylny aparat 16 MP to pomocne narzędzie, które szybko i łatwo zeskanuje dowolne dokumenty lub strony książek. Jest on również kompatybilny z aplikacjami innych firm.

Otwarty system Android umożliwia zainstalowanie dowolnej aplikacji zewnętrznej, co pozytywnie wpływa na wydajność pracy. Na czytnik z łatwością dodamy programy do czytania, platformy do robienia notatek i inne narzędzia zwiększające produktywność. 

Onyx Boox Tab Ultra - aplikacje zewnętrzne

Onyx Boox Tab Ultra – aplikacje zewnętrzne

Wpływ na środowisko

W ciągu ostatnich 5 lat, 130 milionów e-czytników weszło do użytku, zastępując papierowe książki na całym świecie. Szacuje się, że tradycyjne publikacje emitują nawet 100 tysięcy razy więcej dwutlenku węgla niż ich elektroniczne odpowiedniki. Użytkownicy, którzy zdecydowali się wykorzystywać e-papierowe urządzenia przyczynili się więc do redukcji emisji CO2. 

Dzięki wszechstronnym funkcjom do czytania, robienia notatek i wielozadaniowości, Tab Ultra zachęca do mniejszego zużycia papieru, co pozytywnie wpływa na środowisko. Ponadto, akumulatory litowo-jonowe, wykorzystywane w czytnikach, również uznawane są za ekologiczne rozwiązanie, które zmniejszają ślad węglowy.

Onyx Boox Tab Ultra - zamiast papierowych książek

Onyx Boox Tab Ultra – zamiast papierowych książek

Źródło: BOOX, iF Design

Autor: K.P.

Onyx Boox Tab Ultra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *