Onyx Boox Poke 4 Lite vs PocketBook Touch Lux 5

Nie tak dawno na rynku pojawił się nowy, 6-calowy czytnik od firmy Onyx Boox – Poke 4 Lite. O tym, co dokładnie oferuje producent w nowym, kieszonkowym modelu pisaliśmy w osobnym artykule. Tym razem postanowiliśmy porównać go z weteranem wśród 6-calowych czytników – modelem PocketBook Touch Lux 5. Test tego modelu również znajdziecie na naszym blogu.

Czytniki Onyx Boox Poke 4 Lite (z lewej) oraz PocketBook Touch Lux 5 (z prawej)

Czytniki Onyx Boox Poke 4 Lite (z lewej) oraz PocketBook Touch Lux 5 (z prawej)

Wygląd

Onyx Boox Poke 4 Lite dostępny jest w dwóch kolorach, czarnym oraz białym. Cała obudowa jest matowa, z przodu wystająca delikatnie ponad ekran. Obramowanie ekranu jest cienkie, z wyjątkiem dolnej części, którą pogrubiono dla komfortowego trzymania czytnika w dłoni. Na górnej krawędzi czytnika znajdziemy srebrny przycisk zasilania, a na dolnej złącze USB-C. Wymiary Poke 4 Lite to 153 x 107 x 7,1 mm, a waga to zaledwie 150g. Całość prezentuje się minimalistycznie, a dzięki niewielkim rozmiarom zmieści się w każdym plecaku, torebce, a nawet kieszeni.

PocketBook Touch Lux 5 również dostępny jest w dwóch wariantach, czerwonym oraz czarnym. Kolor obejmuje całą obudowę, poza przyciskami, które pozostają czarne. Tutaj również ramka wystaje nieco ponad ekran, a wokół niego jest w większości wąska, poszerzona jedynie w dolnej części, gdzie znajdują się przyciski. Poniżej, na dolnej krawędzi producent umieścił port microUSB, gniazdo microSD oraz przycisk zasilania. Zamiast typowo prostokątnego kształtu PocketBook postawił na ciekawszy design z zaokrąglonymi dolnymi krawędziami. Czytnik waży 155 g, a jego wymiary to 161,3 x 108 x 8 mm.

Design czytników

Design czytników

Ekran 

Oba czytniki wyposażono w ten sam ekran, 6-calowy E-Ink Carta, o rozdzielczości 1024 x 758 (212 dpi). Czytniki obsługują dotyk pojemnościowy (na palec), jednak nie są kompatybilne z rysikami elektromagnetycznymi. Oba posiadają również podświetlenie ekranu z możliwością regulacji barwy oraz natężenia.

O ile oba modele posiadają ten sam ekran, oprogramowanie Onyx Boox Poke 4 Lite zostało wyposażone w dodatkową funkcję – E-Ink Center. Pozwala ona na konfigurowanie wyświetlanych odcieni oraz trybu odświeżania. Dzięki temu, wyświetlane obrazy na czytniku możemy dostosować do swoich preferencji, zamiast ograniczać się do ustawień stworzonych domyślnie przez producenta.

Podświetlenie ekranu na czytnikach

Podświetlenie ekranu na czytnikach

Podzespoły

Model PocketBook Touch Lux 5 posiada dwurdzeniowy procesor, 8 GB pamięci wewnętrznej oraz 512 MB pamięci RAM. W przypadku Onyx Boox Poke 4 Lite jest to czterordzeniowy procesor, 16 GB pamięci wewnętrznej i aż 2 GB pamięci RAM. Bateria w obu czytnikach jest tak sama, o pojemności 1500mAh. Oba modele oferują również możliwość podłączenia zewnętrznych nośników pamięci. PocketBook pozwala na podłączenie karty microSD o pojemności do 32 GB. Onyx Boox nie posiada domyślnego gniazda na karty pamięci, jednak korzystając z osobnego HUBa możliwe jest podłączenie kart SD, pendrive’ów a nawet dysków zewnętrznych. Kolejnym elementem, który wyróżnia model Onyx Boox jest wbudowana karta dźwiękowa, dzięki której możliwa jest obsługa plików audio. Poke 4 Lite nie posiada głośników, jednak możliwe jest podłączenie słuchawek przewodowych (za pomocą przejściówki USB-C – mini Jack) oraz bezprzewodowych (przez Bluetooth). PocketBook Touch Lux 5 nie posiada karty dźwiękowej, a przez to słuchanie audiobooków lub muzyki nie będzie możliwe.

Jak widać Poke 4 Lite wypada w tej kategorii dużo lepiej. Posiada mocniejszy procesor oraz pojemniejszą pamięć, jedynie bateria jest taka sama w obu czytnikach. Kolejnym plusem dla modelu od Onyx Boox jest możliwość obsługi plików audio oraz większa dowolność podczas podłączania zewnętrznych nośników pamięci.

Porty dostępne na czytnikach oraz HUB Onyx Boox

Porty dostępne na czytnikach oraz HUB Onyx Boox

Oprogramowanie

PocketBook wyposaża swoje czytniki w oprogramowanie Linux. Jest to rozwiązanie, które nie umożliwia pobierania zewnętrznych aplikacji ze Sklepu Google Play, jednak gwarantuje mniejsze zużycie baterii. Nie musimy się jednak martwić, czytnik Touch Lux 5 posiada domyślnie wgrane wszystkie niezbędne programy. Znajdziemy na nim przeglądarkę, słownik a nawet kilka gier. Co więcej, po podłączeniu czytnika do internetu pojawią się specjalnie dostosowane aplikacje Legimi oraz EmpikGo. Zostały one stworzone z myślą o ebookach i nie umożliwiają korzystania z audiobooków. Touch Lux 5 można podłączyć do Wi-Fi, a dzięki temu bezprzewodowo przesyłać pliki czy korzystać z przeglądarki. Połączenie Bluetooth nie jest dostępne w tym modelu.

Onyx Boox stawia na rozbudowany system Android, który rozszerza możliwości czytnika, ale ma też pewne minusy. Największym plusem jest dostęp do Sklepu Google Play, a co za tym idzie możliwość pobierania dowolnych aplikacji zewnętrznych. Warto jednak pamiętać, że programy tam dostępne zostały stworzone z myślą o telefonach i tabletach, a nie czytnikach przez co czasami nie będa działąć idelanie. Jako przykład można tutaj podać wspomniane wyżej Legimi i EmpikGo, które działają lepiej na czytnikach PocketBook. Z drugiej strony, na czytnikach Onyx Boox można odtwarzać audiobooki z abonamentów Legimi i EmpikGo. Poke 4 Lite udostępnia połączenia Wi-Fi, używane do pobierania aplikacji, przesyłania plików czy korzystania z przeglądarki oraz Bluetooth, który poza podłączeniem słuchawek również pozwala na przesyłanie plików z innych urządzeń.

Aplikacje dostępne na czytnikach

Aplikacje dostępne na czytnikach

Czytanie

Oba czytniki pozwalają na otwieranie wielu formatów oraz dostosowywanie wyświetlania książek. Znajdziemy na nich również możliwość dodawania notatek, podkreśleń czy wygodnego poruszania się po książce, np. używając spisu treści.

PocketBook Touch Lux 5

Czytnik PocketBook obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty plików: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG i TIFF. Dzięki temu konwersja czytanych książek nie będzie konieczna. Po otwarciu pliku oraz kliknięciu na środek ekranu pojawią się wszystkie dostępne funkcje czytania. W lewym górnym rogu znajdziemy spis treści, który pozwala na wygodne otwarcie wybranego rozdziału, znalezienie podkreśleń i notatek, dodanych w trakcie czytania, oraz wyświetla kilka informacji o książce. Z prawej strony znajdziemy możliwość wyszukiwania tekstu w książce oraz dodawania wspomnianych zakładek. Na dolnym pasku znajdziemy ustawienia czytania, funkcję zmiany orientacji ekranu oraz włączenie trybu notatek lub słownika. Ustawienia czytania różnią się w zależności od otwieranego pliku, zazwyczaj znajdziemy wśród nich możliwość dostosowywania interlinii, marginesów czy zmianę rodzaju czcionki. Dostępny jest również suwak, który pozwala na powiększanie i pomniejszanie tekstu. Innym sposobem na dostosowanie wielkości czcionki jest użycie gestu szczypania/rozciągania w dowolnym momencie czytania książki. Tryb notatki pozwala na dowanianie podkreśleń, automatycznych (za pomocą klawiatury) i ręcznych (pisanie palcem) notatek w trakcie czytania, a tryb słownika na wygodne tłumaczenie tekstu. Poniżej dostępnych funkcji znajdziemy suwak, którym można wygodnie poruszać się po książce.

Funkcje czytania - PocketBook Touch Lux 5

Funkcje czytania – PocketBook Touch Lux 5

Onyx Boox Poke 4 Lite

Korzystanie z czytników Onyx Boox również nie będzie wymagało konwersji plików. Jestesmy w stanie korzystać z formatów: PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, WAV, MP3 oraz DOC i DOCX, które wymagają pobrania dodatkowego oprogramowania (ze Sklepu Google Play). Funkcje czytania ponownie otwieramy wchodząc w książkę oraz klikając środek ekranu. Na górnym pasku dostepne jest otwarcie innego pliku, rozpoznawanie OCR (pliki PDF) włączenie słownika, wyszukiwanie w tekście oraz dodatkowe ustawienia. Po otwarciu ustawień jesteśmy w stanie dostosować m.in. tryb obszaru dotykowego, eksport notatek, pływający pasek narzędzi czy elementy wyświetlane podczas czytania. Dolny pasek zawiera zakładki TOC, Postęp, Format, Kontrast i Nawigacja (pliki PDF). TOC pozwala wygodnie poruszać się po książce używając spisu treści lub utworzonych zakładek i notatek. Postęp przedstawia ilość przeczytanego tekstu, ale też pozwala poruszać się po ksiażce używajac suwaka lub wpisująć numer wybranej strony. Znajdziemy tu również TTS, pokaz slajdów oraz widok siatki. W zakładce Format dostosowujemy wielkość, grubość i rodzaj czcionki, odstępy pomiędzy literami, wierszami i akapitami czy wielkości marginesów. Kontrast umożliwia dostosowanie wyświetlanych barw, co może okazać się przydatne podczas przeglądania plików PDF lub książek z obrazkami. Nawigacja pozwala podzielić jedna stronę pliku PDF na 2, 4, 6 lub 9 mniejszych stron oraz dostosować w jakiej kolejności utworzone części maja być wyświetlane. Dzięki temu czytanie komiksów czy magazynów będzie dużo wygodniejsze.

Funkcje czytania - Onyx Boox Poke 4 Lite

Funkcje czytania – Onyx Boox Poke 4 Lite

Obaj producenci stawiają na jak najlepsze dostosowanie czytników do użytkownika. Robią to jednak na dwa różne sposoby. PocketBook skupia się na wszystkich niezbędnych funkcjach, zarazem tworząc przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs. Onyx Boox wybrał drogę, w której udostępniają w czytniku ogrom możliwości, starając się zaspokoić każde wymaganie, jakie użytkownikowi może przyjść na myśl. Z jednej strony takie podejście zapewnia, że na czytniku znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy, jednak z drugiej liczba funkcji może początkowo przytłaczać i utrudniać nawigację po książce.

 

Szybkość działania

Testując różne modele czytników zwracamy uwagę na wiele kwestii. Jedną z tych, które uznajemy za najważniejszą, jest prędkość działania poszczególnych modeli. Sprawdzamy jak szybko się włączają, wybudzają, otwierają przeglądarkę czy pliki o różnych rozmiarach. Taki testy przeprowadziliśmy również tym razem. Po przeczytaniu akapitów o podzespołach oraz oprogramowaniu nie trudno się jednak domyślić, jakie efekty otrzymaliśmy. 

Ze względu na rozbudowany system Android czytnik Poke 4 Lite włącza się nieco wolniej od modelu Touch Lux 5, który korzysta z oprogramowania Linux. W przypadku pozostałych testów jest odwrotnie. Otwieranie plików, przeglądarki czy ogólne poruszanie się po urządzeniu – tutaj model od Onyx Boox jest zwykle o kilka sekund szybszy, niż PocketBook. Dzieje się tak dzięki lepszemu procesorowi oraz 4x większej pojemności pamięci RAM.

Przeglądarki na czytnikach

Przeglądarki na czytnikach

Cena

Onyx Boox Poke 4 Lite jest najtańszym czytnikiem tego producenta. Znajdziemy go w cenie niecałych 800 zł. PocketBook Touch Lux 5 jest za to jednym z najtańszych czytników dostępnych aktualnie na polskim rynku. Jego cena wynosi niecałe 550 zł.

Czytnik od Onyx Boox jest ponad 200 zł droższy poniewaz jest bardziej rozbudowany. Jego podzespoły są lepsze, a oprogramowanie bardziej rozwinięte i pozwalające na więcej.

 

Dlaczego warto kupić PocketBook Touch Lux 5?

  • Niższa cena
  • Dostępne przyciski
  • Slot SD/MMC
  • Mniejsze zużycie baterii
  • Lepsze działanie Legimi i EmpikGo
Dwie wersje czytnika PocketBook Touch Lux 5

Dwie wersje czytnika PocketBook Touch Lux 5

Dlaczego warto kupić Onyx Boox Poke 4 Lite?

  • Lepszy procesor
  • Więcej pamięci RAM
  • Więcej pamięci wewnętrznej
  • Możliwość podłączenia wielu nośników pamięci zewnętrznej
  • Szybsze działanie
  • Obsługa plików audio
  • Bluetooth
  • Dostęp do Sklepu Google Play
Dwie wersje czytnika Onyx Boox Poke 4 Lite

Dwie wersje czytnika Onyx Boox Poke 4 Lite

Podsumowanie

Jak zwykle czytnik Onyx Boox stworzony został z myślą o wielofunkcyjności, szybkim działaniu oraz wysokiej konfigurowalności. Model Poke 4 Lite sprawdzi się dla wymagających klientów, którzy ponad wszystko cenią rozbudowane funkcje oraz wielozadaniowość swoich urządzeń.

Onyx Boox Poke 4 Lite

PocketBook jest bardziej podstawowym, a dzięki czemu tańszym czytnikiem. Zaspokoi wymagania każdego, kto ceni sobie łatwość obsługi, przejrzysty interfejs oraz brak rozpraszaczy. Będzie idealny dla najmłodszych, każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z czytnikami, ale też osób, które w przypadku czytników szukają prostych rozwiązań.

PocketBook Touch Lux 5

Autor: K.P.

1 thoughts on “Onyx Boox Poke 4 Lite vs PocketBook Touch Lux 5

  1. marcon

    Pocketbook touch lux 5 ma beznadziejnie kruchy ekran, nie znasz dnia ani godziny kiedy pęknie a serwis zawoła za naprawę ponad 350zl. Nie polecam tego sprzętu. Miałem oba i pocketbook jest wygodniejszy w obsłudze ale po 5 miesiącach powiedział bye, więc pewnie pójdę znowu w stronę poke 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *