Kobo i Kindle – szukamy podobieństw w czytnikach

Czy jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniki tego samego czytnika wśród produktów dwóch różnych producentów? Okazuje się, że tak. Tym razem pod lupę wzięliśmy marki Kobo oraz Kindle. Porównując dostępne modele znaleźliśmy pary zbliżonych do siebie czytników. 

Co to za czytniki i jakie są między nimi podobieństwa?

Podobieństwa pomiędzy czytnikami Kindle i Kobo

Podobieństwa pomiędzy czytnikami Kindle i Kobo

Kobo Nia i Kindle 10 

Kobo Nia i Kindle 10 to podstawowe, a zarazem najtańsze czytniki obu producentów. Posiadają dotykowy, 6-calowy ekran E-Ink, który wyświetla 16 odcieni szarości. Różnią się jednak rozdzielczością, Kindle 10 oferuje 800 x 600 (167 dpi), a Kobo Nia 1024 x 758 (212 dpi). Czytniki wyposażono w port microUSB oraz łączność Wi-Fi, a Kindle 10 posiada również Bluetooth, który umożliwia podłączenie słuchawek. W obu przypadkach podświetlenie ekranu jest w kolorze białym, z możliwością regulacji natężenia. Pojemność pamięci wewnętrznej w obu czytnikach wynosi 8 GB. W przypadku pamięci RAM oraz procesora nie jesteśmy w stanie ich porównać ponieważ Amazon nie udostępnia takich informacji o swoich urządzeniach. Obie firmy zapewniają również, że bateria w czytnikach pozwoli kilka tygodni pracy na jednym ładowaniu, jednak żadna z nich nie udostępnia szczegółowych informacji o pojemności akumulatora. Pod względem ceny czytniki ponownie są do siebie zbliżone, Kindle 10 znajdziemy w cenie 450 zł, a Kobo Nia za 99,99€ czyli ok. 475 zł.

Kindle 10 (z lewej) i Kobo Nia (z prawej)

Kindle 10 (z lewej) i Kobo Nia (z prawej)

Kobo Libra 2 i Kindle Oasis 3

Drugą parą są 7-calowe czytniki Kobo Libra 2 i Kindle Oasis 3. Model wyprodukowany przez Amazon ma aż 4 wersje, dwie najbardziej zbliżone, pod względem pamięci wewnętrznej, do Libra 2 to grafitowy i złoty Oasis 3 o pojemności pamięci 32 GB. Co ciekawe, kanadyjski producent również oferuje dwie wersje kolorystyczne swoich czytników – czarną oraz białą. E-czytniki wyposażono w dotykowy ekran E-Ink Carta o rozdzielczości 1680 x 1264 (300 dpi), które również wyświetlają 16 odcieni szarości. Wyświetlacze posiadają podświetlenie z możliwością regulacji natężenia oraz barwy. Oba czytniki są wodoodporne, co potwierdzają certyfikaty IPX8. W kwestii połączeń, na urządzeniach znajdziemy Wi-Fi oraz Bluetooth. Oasis 3 posiada port microUSB, a Libra 2 USB-C. Czytnik Kindle ma wbudowany procesor o taktowaniu 2 x 1GHz, a w przypadku Kobo jest to 1GHz. Obie firmy nie podają informacji o pojemności pamięci RAM ani baterii, jednak ponownie zapewniają, że jedno ładowanie akumulatora wystarczy nawet na kilka tygodni. W kwestii ceny czytniki trochę bardziej się różnią. Kobo Libra kosztuje 189,99€, czyli nieco ponad 900 zł, a Kindle Oasis 3, 32GB to cena ok. 1400 zł.

Kindle Oasis 3 (z lewej) i Kobo Libra 2 (z prawej)

Kindle Oasis 3 (z lewej) i Kobo Libra 2 (z prawej)

Podsumowanie

Kobo aktualnie oferuje 6 czytników, a w przypadku Kindle są to 3 modele. Wśród nich znaleźliśmy dwie pary podobnych do siebie czytników. Nie oznacza to oczywiście, że niczym się od siebie nie różnią. Czytniki nadal pozostają od siebie różne, inny interfejs, współpraca z różnymi księgarniami czy dedykowanymi programami. 

Zazwyczaj porównując modele staramy znaleźć się jak najwięcej różnic między nimi, aby wskazać, jaki czytnik lepiej się sprawdzi dla danego użytkownika. Tym razem skupiliśmy się na cechach, które łączą urządzenia. 

 

Źródło: Kindle, Kobo

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *