Onyx Boox Mira Pro – Monitor z ekranem E-Ink

Najnowszy monitor firmy Onyx, którego premiera miała miejsce dnia 28 lutego 2022r. – Onyx Boox Mira Pro. 25-calowy ekran E-Ink jest jednym z największych tego typu monitorów dostępnych aktualnie na rynku. Reklamowany jest jako idealny dla każdego, kto pracuje z tekstem. Sprawdzi się więc dla redaktorów, programistów, inżynierów, ale także uczniów i studentów. Zaprojektowany do używania jako monitor główny lub pomocniczy przyniesie duży komfort pracy i uchroni przed przemęczeniem oczu. Ale co tak dokładnie sprzedaje Onyx Boox za cenę ponad 8000 zł?

Onyx Boox Mira Pro

Onyx Boox Mira Pro

Podzespoły

Onyx Boox Mira Pro to 25,3-calowy monitor z ekranem E-Ink Carta, który obsługuje 16 odcieni szarości. Pulpit ma proporcję 16:9, i rozdzielczość 3200 × 1800 (145ppi). Brak podświetlenia i tworzenie obrazu za pomocą metody elektronicznego atramentu znacznie mniej męczy oczy i nie uszkadza wzroku. Ekran pokryto dodatkowym szkłem firmy ASAHI, co chroni przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami. Obudowa została wykonana ze stopu aluminiowo – magnezowego, dzięki czemu monitor jest wytrzymały i lekki. Dodatkowo w monitor wbudowane są dwa głośniki, które mogą strumieniowo przesyłać dobrej jakości dźwięk, dzięki czemu zapewniają najlepsze doświadczenia podczas korzystania z tego uniwersalnego monitora.

Standard VESA

Z tyłu monitora znajdują się otwory rozłożone zgodnie ze standardem VESA, które umożliwiają montowanie wyświetlacza do dowolnego uchwytu. W zestawie dołączono aluminiowy stojak, który umożliwia korzystanie z monitora w trybie poziomym lub pionowym, zmianę konta nachylenia o 40 oraz regulację wysokości o 50mm. Stojak zajmuje niewiele miejsca i zawiera otwór do zarządzania kablami, dzięki czemu łatwo utrzymać czystość na biurku. Należy jednak pamiętać, że ekran monitora jest szklany i bardzo delikatny. Zachowanie szczególnej ostrożności podczas montażu urządzenia jest konieczne. Wszelkie uszkodzenia ekranu spowodowane niewłaściwym rozpakowaniem lub obsługą nie są objęte gwarancją i mogą prowadzić do kosztownych napraw.

Mocowanie VESA

Mocowanie VESA

Łączenie Mira Pro z innymi urządzeniami

Monitor Onyx Boox Mira Pro jest kompatybilny z większością komputerów i laptopów. W tylnej części Onyx Boox Mira znajdują się 4 porty – USB typu C, Mini HDMI, HDMI i DisplayPort, które pozwalają wygodnie połączyć się z dowolnymi zewnętrznymi źródłami. Producent podaje, że monitor współpracuje z systemami Windows 7/10, macOS, Linux, Android, iPadOS i iOS. W przypadku systemu iOS wymagana jest przejściówka ze złącza Lightning na cyfrowe AV. Użytkownicy skarżą się również na to, że monitor nie łączy się z urządzeniami z systemem Linux. Warto więc uważać, jeśli chce się kupić monitor mając ten system operacyjny, a najlepiej poczekać trochę, aż producent rozwiąże te problemy.

Tryby odświeżania ekranu

Onyx Boox Mira Pro wspiera cztery tryby odświeżania:

  • Tryb normalny
  • Tryb tekstowy
  • Tryb video
  • Tryb pokazu slajdów

Co pozwala wybrać optymalny stosunek jakości wyświetlania i szybkości odświeżania do niemal każdego przypadku użycia. Dodatkowo w prawej części urządzenia znajduje się fizyczny przycisk do odświeżania ekranu. Dzięki niemu można pozbyć się ghostingu jednym kliknięciem, kiedy tylko jest to konieczne. Warto jednak zaznaczyć, że nawet zwiększona prędkość odświeżania w ekranach E-Ink nie dorówna konwencjonalnym monitorom z wyświetlaczami LCD/LED.

Wygląd monitora Mira Pro

Wygląd monitora Mira Pro

Podsumowanie

Onyx Boox Mira Pro jest kompatybilny z wieloma urządzeniami, a jego 25,3-calowy ekran pozwoli na wyraźne prezentowanie obrazu. Zastosowanie technologii E-Ink oraz brak podświetlenia pozwolą odprężyć wzrok nawet podczas wielogodzinnej pracy. Będzie więc idealny dla każdego, kto pracuje z tekstem i kto nie chce nadwyrężać swojego wzroku. Nie sprawdzi się jednak do oglądania filmów, ponieważ czarno – biały ekran oraz pojawiający się w tle ghosting uniemożliwia zobaczenie szczegółów.

Onyx Boox Mira Pro

Źródła: onyxboox.com, shop.onyx.com

Autor: K.P.

One thought on “Onyx Boox Mira Pro – Monitor z ekranem E-Ink

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *