Onyx Boox Max 2 z ekranem 13 cali

Onyx Boox Max  2 to czytnik z funkcjami tabletu, oferujący 13,3-calowy dotykowy ekran E-Ink Mobius Carta, który jest czterokrotnie większy niż na przykład Kindle 6″. Urządzenie stworzono z myślą o czytaniu, ale także o wyświetlaniu notatek  lub rysunków oraz ich tworzeniu za pomocą dołączonego rysika WACOM. Co więcej, pozwala na sprawne korzystanie z przeglądarki internetowej!

Czytnik działa w oparciu o system Android 6.0, dzięki czemu można na nim zainstalować wszystkie aplikacje do czytania (Kindle, Książki Google Play itd.), a także pozostałe aplikacje na Androida, jednak trzeba pamiętać, że będą one wyświetlane w skali  szarości. Bluetooth 4.1 umożliwia korzystanie ze wszystkich akcesoriów, takich jak klawiatura i głośniki. W praktyce Czytnik Onyx Boox Max 2 klawiatura Bluetoothoznacza to, że można go używać do pisania dokumentów i czytania. Warto też wspomnieć, że czytnik wyposażono w port micro-HDMI, dzięki czemu może służyć jako drugi monitor lub możemy za jego pośrednictwem podłączyć klawiaturę.

Szybki czytnik z wieloma funkcjami

Jeśli szukasz czytnika, który jest bardzo szybki, pozwala zarówno czytać, jak i sporządzać notatki (nawet jednocześnie), nie lubisz ekranów LCD, potrzebujesz monitora z ekranem e-ink oraz chcesz mieć możliwość uruchamiania aplikacji z Google Play, to Onyx Boox Max 2 jest dokładnie tym, czego szukasz.

Jednak czy jest wart 3749 zł? Skoro za tą samą cenę można mieć IPad Pro 12,9″, czyli urządzenie o podobnej wielkości za mniej więcej taką samą cenę? Decyzję każdy musi podjąć sam, w zależności od własnych preferencji i tego do czego urządzenie będzie mu potrzebne. Dla osób, które nie czytają dużo, a na przykład często oglądają filmy być może IPad będzie lepszym wyborem.

Przyciski funkcyjne

Czytnik Boox Max 2 to stosunkowo prosty sprzęt. Pod ekranem, z lewej strony znajdują się cztery klawisze funkcyjne, które różnią się kształtem, aby łatwiej było za pomocą dotyku rozpoznać, który jest który.  Po lewej stronie znajduje się przycisk menu, w środku znajdują się strzałki – lewa i prawa, które mogą służyć jako przyciski regulacji głośności lub do przewracania stron, w zależności od aplikacji (można również odwrócić funkcje za pomocą ikony na pasku stanu na górze ekranu), a po prawej stronie znajduje się przycisk „wstecz”.

W dolnej części ramki umiejscowiono przycisk zasilania, gniazdo słuchawkowe, port micro-USB, port micro-HDMI i otwory mikrofonu. Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że umieszczenie przycisku zasilania na spodzie może powodować problemy podczas umieszczania go na stojaku, ale nie odnotowaliśmy z tym żadnych trudności. Z tyłu znajduje się głośnik wielkości znaczka pocztowego, podobny do tego na tablecie Fire Amazonu.

Jedną z rzeczy, których Boox Max 2 nie posiada, jest fizyczny przycisk Home , a także nie ma zwykłych ikon aplikacji Android / Dom / Ostatnie aplikacje, na dole ekranu. Zamiast tego znajduje się górny pasek stanu z ikoną domu, ikoną cofania, powiadomieniami, ikoną ostatnio używanych aplikacji i kilkoma innymi funkcjami. Chociaż działa to w większości przypadków, niektóre aplikacje uniemożliwiają wyświetlanie tego górnego paska i wtedy trzeba nacisnąć przycisk „Wstecz”, aż wróci się do programu uruchamiającego. (Można też nacisnąć przycisk Home na klawiaturze Bluetooth). Przedstawiciel Onyx  poinformował na forum Mobileread, że w przyszłej aktualizacji oprogramowania dodadzą funkcję ”Home” do długiego naciśnięcia przycisku „wstecz”, ale póki co jeszcze go nie ma.

Elastyczny ekran Mobius Carta

Ekran E-Ink Mobius Carta 2200 x 1650 pikseli 207 ppi jest dość ostry. Niestety nie ma wbudowanego przedniego lub bocznego oświetlenia. Biorąc pod uwagę jego rozmiar, światło boczne nie działałoby tak dobrze jak na przykład na mniejszym Kindle.

Onyx Boox Max 2 porównanie do innych czytników

Gdy pojawia się ”ghosting” poprzedniego tekstu lub obrazów na ekranie, , możemy  nacisnąć i przytrzymać przycisk menu, aby wymusić odświeżenie. W górnej części ekranu znajduje się ikona, która umożliwia przełączenie czytnika w tryb „A2” (na dwa poziomy  szarości), który pozwala szybciej przewracać strony, przy mniejszym ghostingu.

Czterordzeniowy procesor 1,6 GHz Boox Max 2 przyczynia się do tego, że ​​czytnik ma przyzwoity czas reakcji oraz jest szybki – w rzeczywistości reakcja procesora jest prawdopodobnie szybsza niż częstotliwość odświeżania ekranu. Brak slotu na kartę SD to trochę czarny punkt, ale pamięć wewnętrzna o pojemności 32 GB jest wystarczająca, biorąc pod uwagę, że nie zamierzamy przechowywać na  nim multimediów.

Onyx nie ma wewnętrznego czujnika orientacji, więc aby czytać w trybie poziomym, trzeba ręcznie  zmienić orientację ekranu.

Bateria  w czytniku Onyx

Na jednym ładowaniu czytnik wytrzymywał jeden dzień, co wydaje się być sprzeczne z innymi recenzjami, sugerującymi, że ma  on naprawdę długi czas pracy na baterii. Może to jednak wynikać z pozostawienia WiFi włączonego przez cały czas, co powoduje dużo szybszą utratę mocy. W każdym razie, nie jest to zły wynik, w przypadku czytania i używania przy wyłączonym Wi-Fi czas działania wydłuża się do kilkunastu dni

Rysik WACOM

Rysik WACOM nie jest standardowym rysikiem dotykowym. Jest to niemalże prawdziwy długopis z plastikową końcówką, który pozwala na dokładne wyrysowanie linii w celu uzyskania rozpoznawalnych słów, zrobienia notatek i tak dalej. Jest nie tylko dobry do notowania, ale także do rysowania. W czytniku jest specjalna pętelka do mocowania rysika.

Onyx Boox max 2 notatki i rysowanie

Warto też dodać, że Onyx Boox Max 2 został wyposażony w filcowy wsuwany pokrowiec, którywydaje się zapewniać przyzwoitą ochronę na przykład podczas transportu .

Czytnik Onyx Boox Max 2 filcowy pokrowiec

ContentBrowser i Neo Reader v2.0

W Boox Max 2 zainstalowano dość prosty program uruchamiający o nazwie ContentBrowser. Zgodnie z określoną przez Boox Max 2 rolą, jaką jest odczyt dokumentów, ekran główny ContentBrowser jest interfejsem wbudowanej aplikacji do czytania Neo Reader v2.0. Pokazuje ostatnio czytane i ostatnio dodane dokumenty oraz pozostałe publikacje, znajdujące  się na czytniku. U dołu ekranu znajdują się ikony umożliwiające przejście do biblioteki dokumentów, przechowywania plików, listy aplikacji, ustawień urządzenia, aplikacji, do notatnika i przeglądarki internetowej.

Interfejs pokazuje też aplikacje, z których korzysta Boox Max: przeglądarka, kalkulator, kalendarz, zegar, słownik i tak dalej. Jedną z nich jest też Sklep Google Play, dzięki czemu można z łatwością się zalogować i pobrać dowolne aplikacje.

Neo Reader obsługuje 28 formatów dokumentów, obrazów i dźwięku, w tym PDF, MOBI, EPUB i tak dalej. Może otwierać jednocześnie do czterech dokumentów i przechowywać je w zakładkach u góry ekranu. Działa wystarczająco dobrze do tego, aby komfortowo na nim czytać, a także posiada wiele ustawień czcionek i ustawień formatu dla e-booków. Ale jedną z najciekawszych funkcji, jakie oferuje Neo Reader to funkcja notowania. Można podzielić ekran na panel czytania i panel notatek. Za pomocą panelu notatek można rysikiem  WACOM zapisywać notatki na połowie strony, które później zapiszemy  lub wyeksportujemy .

Tryb notowania i Scribble

Tryb notowania obecnie obsługuje tylko umieszczanie strony notatek po prawej stronie ekranu, co może być niewygodne dla osób leworęcznych. Przedstawiciel Onyx w wątku Mobileread obiecał, że przyszłe uaktualnienie oprogramowania będzie zawierało opcję zamiany na lewą stronę.

Onyx Boox Max 2 notowanie

Książki w formacie PDF i djvu również obsługują aplikację Scribble, która  umożliwia rysowanie i zaznaczanie bezpośrednio na stronie dokumentu za pomocą rysika WACOM. Nie trzeba dodawać, że może to być przydatna funkcja przy edycji i oznaczaniu dokumentów.

Ustawienia czytnika obejmują także możliwość kontrolowania częstotliwości odświeżania ekranu E-Ink. Menu pozwala na ustawienie odświeżania na stronie według własnych preferencji –  co 3, 5, 7, 9, 30 , 50 stron lub nigdy. Istnieje również funkcja zamiany tekstu na mowę, która wydaje się być podobna do tej, która została użyta w poprzednich Kindlach.

Komfortowy odczyt plików PDF

Jedną z wielu możliwości, jakie oferuje czytnik Onyx Boox Max 2 jest możliwość odczytu dokumentów w formacie PDF w ich pełnym rozmiarze. Może to być szczególnie przydatne dla osób, które w pracy często posługują się plikami PDF – na przykład prawników. Jak to działa? Niezwykle dobrze. Mało który  czytnik  oferuje wyświetlanie PDF bez konieczności powiększania.  Doskonale się to sprawdza nawet w przypadku tabel i wykresów.

Przeglądarka internetowa i aplikacje na Androida

Boox Max 2 używa nowej wersji Androida, co jest dość mocnym argumentem, biorąc pod uwagę, że wiele podobnych urządzeń utknęło w znacznie starszych wersjach tego systemu operacyjnego. niektóre aplikacje mogą nie wyglądać najlepiej na ekranie E-ink, jednak nie powinno być żadnych problemów ze zgodnością.

Wbudowana przeglądarka internetowa to standardowa przeglądarka systemu Android (można też zainstalować samą przeglądarkę Chrome ze sklepu Google Play). Ma kilka dziwactw, takich jak tendencja do wyświetlania czarnych stron z białym tekstem jako całe czarne. Poza tym wygląda na to, że działa równie dobrze jak przeglądarka na każdym innym urządzeniu z Androidem.

Proces logowania do Sklepu Google Play przebiega mniej więcej tak samo, jak na każdym innym urządzeniu z Androidem; jak tylko wprowadzimy swoje hasło, wyświetla się biblioteka i możemy pobrać, co tylko chcemy. Działają aplikacje do czytania, przykładowo takie jak: Kindle, Książki Google Play, Instapaper, GrazeRSS czy Flipboard. A także aplikacje społecznościowe: Facebook i Twitter, aplikacje do czatu – Google Hangouts i Facebook Messenger, aplikacje do pisania – Dokumenty Google i WordPress.

Wiele kolorowych aplikacji również działało dość dobrze. Ekran miga trochę podczas przewijania Facebooka, ale większość postów jest czytelna i wystarczy przytrzymać przycisk menu, aby odświeżyć stronę, jeśli pojawią się jakieś zakłócenia. Nieco trudno jest określić liczbę powiadomień lub sprawdzić, które wiadomości są jeszcze nieczytane.

Aplikacje do pisania działały również dobrze z klawiaturą Bluetooth. Można zauważyć migotanie wokół poszczególnych liter, gdy się je wpisuje, jeśli ekran jest w normalnym trybie, ale jeśli przełączymy się na A2, to nie jest to bardzo zauważalne. Prawdopodobnie mogłoby to tak samo wyglądać, gdyby używać czytnika jako monitora komputerowego do pisania w edytorze tekstu.

Podusmowanie

Boox Max 2 jest dobrym urządzeniem, ale nie idealnym. Brakuje na przykład ikony „Home”  oraz jak już wspomniano, w niektórych aplikacjach rząd ikon po prostu znika, więc musimy trafić strzałką w tył, aby z nich wyjść. Problem pojawia się też, gdy nie używamy Onyxa przez pewien czas i otrzymujemy dużo powiadomień od systemu Android. Nie można ich przewinąć w dół. Trzeba przesuwać je po ekranie pojedynczo, dopóki nie wyczyścimy ich wystarczająco dużo, aby przejść do przycisku „wyczyść wszystkie powiadomienia” u dołu listy.

Dla niektórych zaskoczeniem może być też brak funkcji blokady ekranu, tak jak zwykle jest to możliwe na tabletach lub telefonach z Androidem.

Pomimo tych kliku minusów niezaprzeczalnie na Onyx Boox Max 2 świetnie prezentują się pliki PDF, dzięki ekranowi 13,3 „. Szczególnie przydatny może okazać się dla prawników, redaktorów, a także w innych zawodach, gdzie przydaje się profesjonalny sprzęt dający możliwość otwierania plików PDF  w pełnym rozmiarze i opisywania ich przy użyciu pióra Wacom. W dodatku może pełnić rolę dodatkowego ekranu oraz pozwala na podłączenie klawiatury. Warto też przypomnieć, że możemy na nim swobodnie czytać i przeglądać strony w internecie oraz korzystać z wielu aplikacji, na co nie pozwala większość innych czytników. Onyx Boox Max 2 to kolejna rewolucja, po Onyx Boox Note na rynku, stawiająca nowe wyzwania pozostałym producentom czytników.

Zamów czytnik Onyx Boox Max 2 z 13″ ekranem!

 

źródło: teleread.org

,

One thought on “Onyx Boox Max 2 z ekranem 13 cali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *