Test: Onyx Boox Note

Onyx Boox Note oferuje nam funkcje, których do tej  pory nie oferowało żadne inne urządzenie tego typu. Można powiedzieć, ze jest to tablet z ekranem e-ink. Pracuje w oparciu o system Anroid 6.0, dzięki czemu możliwy jest dostęp do wszystkich aplikacji. Ponadto przeglądarka działa na tyle sprawnie, że swobodnie możemy poruszać się w sieci.  To tylko niektóre z możliwości tego 10,3’’ calowego urządzenia, przekonajmy się co jeszcze potrafi Onyx Boox Note!

 

Już na pierwszy rzut oka czytnik robi wrażenie, szczególnie jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do standardowych, 6” ekranów. Tutaj mamy do czynienia z prawie dwukrotnie większym ekranem! Jego obudowa została wykonana z solidnego tworzywa sztucznego w kolorze ciemnego, metalicznego brązu. Dzięki czemu czytnik sprawia niezwykle eleganckie wrażenie . Minusem jest fakt, że widać na niej odciski palców. Krawędzie czytnika są lekko zaokrąglone, co dodaje mu nowoczesności,  a cienka ramka jest wystarczająca, aby trzymać czytnik wygodnie w dłoni. Onyx Note z ostał  wyposażony w dwa przyciski funkcyjne – przycisk cofania, znajdujący się na środku, u dołu ekranu oraz przycisk wyłączania, znajdujący się u góry. Reszta funkcji może być obsługiwana za pomocą dotyku palca lub załączonego rysika WACOM.

Włączanie i ekran główny

Czytnik włącza się w około 10 sekund. Na początku widzimy logo Onyx, następnie pasek ładowania, po przeładowaniu paska dwa razy czytnik się włącza i ukazuje się nam ekran główny. U góry ekranu mamy ikonę Home, obok ikonę cofania baterię i WiFi. Po drugiej stronie widzimy godzinę, możliwość włączenia trybu A2, podglądu wszystkich otwartych kart oraz szybkie menu, które pozwala nam przejść do wyszukiwania, ustawień lub wyczyścić ostatnio czytaną pozycję.

Poniżej pokazuje nam się aktualnie czytania pozycja, na której stronie znajdujemy się w danym momencie, jej nazwa i format.  Na samym dole są ikony, takie jak:

 • biblioteka,
 • pamięć,
 • aplikacje,
 • ustawienia,
 • wyszukiwarka

Czytnik Onyx Boox Note na stojaku z rysikiem

Biblioteka

Po wejściu w zakładkę biblioteka ukazują nam się wszystkie pozycje, które mamy na czytniku. Możemy je wyświetlać w różnoraki sposób:

 • W formie kafelek, gdzie wyświetlają nam się tylko okładki wraz z formatem publikacji
 • Jako lista, z miniaturami okładek, tytułem i autorem
 • Lub w formie pomniejszonej listy, z bardzo małymi miniaturami okładek i tytułem

Możemy również przeszukiwać bibliotekę, jednak nie mamy gotowych kryteriów wyszukiwania, tylko sami musimy wpisać frazę, aby coś znaleźć. Może to być nazwisko autora, czy tytuł publikacji.

Ogólnie biblioteka zbytnio się nie różni od tych, które są w większości czytników. Jest bardzo przejrzysta i intuicyjna.

 

Storage (Pamięć)

W tej sekcji znajdziemy wszystko, co mamy zapisane na 32 GB pamięci wewnętrznej.  Alarmy, pliki systemu Android, Książki, Zdjęcia (DCIM), Słowniki, Dokumenty oraz Pobrane. Jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ umożliwia łatwy dostęp do wszystkich plików. W dodatku da się je przeszukiwać za pomocą sortowania (malejąco lub rosnąco):

 • Po nazwie
 • Po tytule
 • Po typie
 • Po rozmiarze
 • Po dacie wgrania
 • Po autorze

Onyx Boox Note pamięć

Ponadto po ”przytrzymaniu” pliku pojawiają nam się różne możliwości, które możemy na nim wykonywać; podejrzeć jego właściwości, ustawić zaznaczenie wielokrotne, zmienić nazwę, wyciąć, kopiować, usunąć oraz stworzyć nowy folder. Aby przenieść plik do nowego folderu naciskamy Kopiuj, wchodzimy do folderu, w którym chcemy aby się znajdował plik i naciskamy Wklej. Tutaj również obejdziemy się bez wczytywanie w instrukcje, obsługa Pamięci jest bardzo intuicyjna.

Aplikacje

Czas na najciekawszą innowację w czytniku – szybkość działania aplikacji. Gdy wchodzimy w tę zakładkę, pokazują nam się:

 • wyszukiwarka internetowa
 • kalkulator
 • zegar
 • słownik
 • pobrane
 • email
 • muzyka
 • notatki
 • Play Store
 • statystki czytania
 • wyszukiwanie
 • dyktafon

Po ściągnięciu wybranej przez nas aplikacji ze Sklepu Google Play widzimy jej ikonę obok aplikacji wyżej wymienionych.

Onyx Boox Note aplikacje

 Przeglądarka

Przeglądarka w czytniku budzi największe emocje. Działa prawie tak szybko, jak w tabletach. W ciągu 4  minut udało nam się nawet zrealizować przelew, po zalogowaniu na stronę mobilną banku PKO. Problemem nie jest także wysłanie maila, a ku naszemu zdziwieniu czytnik odtwarzał też filmy z Youtuba, jednak tutaj obraz pozostawiał wiele do życzenia i na pewno nie polecamy go do animacji ani filmów. Ogromnym udogodnieniem jest też możliwość pobierania plików bezpośrednio z Internetu. Zarówno bezpośrednio ze skrzynki np. gmaila czy standardowo ze stron www. Aczkolwiek przy pobieraniu załączników nie obsługiwanych domyślnie np .doc lub zip kilka razy pojawił się problem.

Onyx Boox Note przeglądarka

Przeczytamy także swobodnie artykuły online! To pierwszy czytnik, za pośrednictwem którego możliwe jest wygodne korzystanie z Internetu i czytanie artykułów bezpośrednio na portalach i blogach! Oczywiście przeszkodą nadal jest fakt, że większość stron korzysta z bogatej palety kolorów, a e-ink oferuje tylko 16 odcieni szarości. Zatem wszelkie strony i artykuły gdzie tekst jest pisany jasną czcionką na białym tle na czytniku będą mało kontrastowe i trudno czytelne. Ale zarówno mobilne jak i standardowe wersje stron www, są wczytywane, skrolowanie i obsługiwane względnie szybko i dobrze. Nie jest to jakość tabletu czy komputera, ale w porównaniu do innych czytników z jakimi mieliśmy do tej pory do czynienia, można śmiało mówić o przełomie lub skoku technologicznym.

Sklep Google Play

Sklep Google Play wygląda tak samo jak na tabletach, czy telefonach. Możemy ściągnąć dowolną aplikację. Spróbowaliśmy pobrać Microsoft Word. Zajęło to mniej niż 3 minuty. Następnie klikamy otwórz i logujemy się za pomocą konta Microsoft. Jednak jeśli nie posiadamy konta Office 365 z dostępem do programów Office, to niestety będziemy mogli tylko przeglądać nasze dokumenty. Z boku wyświetlają nam się wszystkie dotychczas utworzone pliki, pobrane z naszego konta. Natomiast z drugiej strony możliwości aplikacji. Zatem działa dokładnie podobnie jak na komputerach tabletach czy telefonach.

Porównanie z czytnikiem 6 calowym Onyx Boox Note

Przetestowaliśmy także grę – Candy Crush Saga. Tutaj również instalacja była bezproblemowa, już po chwili mogliśmy otworzyć grę. Słyszmy z głośników charakterystyczna muzykę i widzimy logo. Po chwili klikamy Play. Niestety jak to w grach wszystko miga, co jest dość irytujące, aczkolwiek na upartego granie jest możliwe . Lepiej sprawdzą się bardziej statyczne gry.

YouTube (w przeglądarce)

Pewnie wiele osób ciekawi jak wygląda odtwarzanie filmików. Strona YouTube bardzo szybko się ładuje wraz z całą zawartością. Jednak oglądanie wideo jest dość uciążliwe, gdyż jak łatwo się domyślić obraz się zacina, natomiast dźwięk słychać całkiem nieźle. Do krótkich filmików się nadaje, jednak oglądanie na nim dłuższych klipów zdecydowanie przysporzy nam nerwów. Dla tych, co nie wiedzą warto dodać, że ponownie żaden inny czytnik, mimo wszystko nie oferuje takiego odtwarzania plików wideo.

Notatnik

Notatnik to kolejna funkcja zapierająca dech w piersiach. Mogłoby się wydawać, że to nic nadzwyczajnego, ale Notatnik w Onyxie nie daje sie poznać po pozorach. Możemy w nim zarówno rysować, jak i pisać za pośrednictwem rysika WACOM. Jego reakcja jest prawie perfekcyjna, w ogóle nie ma opóźnienia. Nawet przy bardzo szybkim pisaniu doskonale rejestruje kształty i znaki. Aż ciężko uwierzyć, że to możliwe, ale do złudzenia przypomina to pisanie na papierze! A dzięki temu, że pole pisania nie reaguje na dotyk palców swobodnie możemy oprzeć dłoń na ekranie w trakcie pisania! Da się także dostosować „epapier” na jakim chcemy pisać – od czystej kartki, po różne szerokości linii, a nawet kropki i papier do nut! Możemy również korzystać z gotowych kształtów geometrycznych. Jeśli chodzi o gumkę, to istnieje opcja wymazania całej strony lub użycie gumki punktowej, która wymazuje tylko określony przez nas fragment. Możliwe jest też określenie grubości linii. Jedna notatka może mieć nawet kilka stron! Idealnie nada się na spotkaniach biznesowych, w pracy i na uczelni!

czytnik Onyx Boox Note notatnik

Onyx Boox Note notatnik

Czytanie

Tu znów jest bardzo dobrze. Ostrość obrazu jest naprawdę bardzo wysoka, pomimo że realnie czytnik oferuje rozdzielczość 207 dpi. . Przewracanie stron możliwe jest za pośrednictwem dotyku palca na boku ekranu lub po rozwinięciu dolnego paska. Pokazują nam się strzałki oraz pasek, dzięki którym możemy przewracać strony. Powiększanie tekstu jest niezwykle szybkie – w porównaniu do innych czytników.  Nie odnotowaliśmy żadnych większych zacięć czy zamulania czytnika, aczkolwiek co jakiś czas warto wyczyścić pamięć z aplikacji w tle, ponieważ bez tego odczujemy różnicę w prędkości obsługi. Ghosting również nie dawał nam się we znaki W dolnym pasku możemy także manipulować kontrastem wyświetlanego tekstu oraz jego grubością.

Fajną opcją jest także Scribble, które umożliwia pisanie po książce – podkreślanie, pisanie notatek na boku – tak samo jak na papierowej książce, z tym że bez problemu możemy je usuwać za pośrednictwem gumki. Jeśli chcemy możemy je schować, a kiedy pojawi się potrzeba ponownie wyświetlać. W tym samym miejscu da się także ustawić rotację tekstu.

Kolejną przydatną funkcją jest Text to Speech, które umożliwia słuchanie książek, które czyta nam elektroniczny lektor.  Przydatne w sytuacjach, kiedy dana książka nie posiada wersji audio, a chcemy jej posłuchać.

Slideshadow umożliwia nam automatyczne przewracanie stron. Możemy ustawić szybkość przewracania od 10 do 60 sekund oraz ilość stron jaka ma  w ten sposób być odtwarzana od  1 do 20 000. Jest to przydatna funkcja, jeśli nie mamy ochoty co chwile zmieniać ich ręcznie.

Otwieranie plików

Każdy format plików otwiera sie w czasie od kilku do kilkunastu sekund. Jednak warto podkreślić, że stworzony jest do odtwarzania plików PDF, ze względu na duży ekran i szybkość działania. Żaden inny czytnik nie ładuje tak szybko tego formatu. Nie stanowią dla niego problemu grafiki, wykresy itd. Bez problemu przeczytamy gazetę czy czasopismo o kolumnowym układzie tekstu. W dodatku możemy przycinać marginesy, dzięki czemu żaden format i układ tekstu nie będzie już straszny!

Ekran Mobius Carta

Technologia ekranu jaką oferuje Onyx Boox Note jest niezwykle innowacyjna, gdyż jest on dużo bardziej odporny na uszkodzenia od standardowych ekranów czytników. Jak mocniej go przyciśniemy to czuć jego lekkie uginanie się. Ekrany Mobius mogą ważyć mniej o 50% od ekranów TFT na bazie szkła. Onyx to jedyna firma oprócz Sony, która je oferuje. W praktyce znacznie trudnej będzie nam szkodzić ekran, gdyż nie ma on kruchej warstwy szkła. Oczywiście nie robiliśmy żadnych testów wytrzymałościowych, bo mimo wszystko elektronika wewnątrz obudowy jest zawsze delikatna, jednak e-ink Mobius zaliczamy na duży plus.

czytnik Onyx Boox Note od boku

Bateria

Bateria w czytniku jest dość wytrzymała. Przy wyłączonym Wi-Fi i dziennym czytaniu po około 2-3 godziny spokojnie powinien wytrzymać miesiąc. Natomiast jeśli korzystamy z internetu codziennie, to praca Onyxa na jednym ładowaniu może się skrócić do 2-3 dni. Wszystko zależy od intensywności używania czytnika i tego czy będziemy mieć włączone Wi-Fi.

Działanie czytnika z klawiaturą bluetooth

Klawiatura bluetooth w czytniku Onyx Boox Note działa sprawnie. Możliwe jest jednoczesne używanie rysika, klawiatury fizycznej i ekranowej. Działa we wszystkich aplikacjach poza wgranym notatnikiem. Zatem warto ściągnąć sobie aplikację do notowania ze sklepu Google Play.

Cena

Wysokość ceny jest uzasadniona, biorąc pod uwagę mnogość funkcji jakie oferuje. Trzeba pamiętać, że nie jest to standardowy czytnik, a czytnik z funkcjami tabletu. Weźmy pod uwagę też, że na przykład Kindle Oasis 2, który został wyposażony w znacznie mniejszą ilość dodatkowych możliwości, w najdroższej wersji kosztuje prawie 1800 zł czyli nie wiele taniej.  Przy czym Oasis 2017 nie oferuje nam sprawnego przeglądania sieci, robienia notatek rysikiem WACOM czy wygodnej obsługi plików PDF.

Porównanie z czytnikiem 6 calowym Onyx Boox Note

Porównanie Onyx Boox Note z czytnikiem 6-calowym.

Podsumowanie

Onyx Boox Note posiada wiele zalet. Przodującą jest szybkość działania. Reaguje niemalże natychmiastowo i radzi sobie z plikami o każdej wielkości i w każdym formacie. Jak już wyżej wspomnieliśmy czytnik najlepszy będzie dla fanów plików PDF, dzięki szybkości działania oraz dużemu ekranowi.

Jednak nie tylko do czytania świetnie się nada. Możemy swobodnie surfować po Internecie, ściągać z niego książki bezpośrednio na czytnik lub komfortowo czytać online. W dodatku nada się także do profesjonalnych zastosowań, ponieważ możemy na nim swobodnie robić notatki i rysować za pomocą rysika WACOM!  Ponadto działają na nim sprawnie niemalże wszystkie aplikacje ze Sklepu Google Play! Wyposażono go także Text to Speech (automatycznie generowanie tekstu oraz Scrible, które pozwala na robienie notatek na plikach. Trzeba wspomnieć, przewracanie stron jest bardzo szybkie! Świetna jest także zakładka Pamięć, która pozwala nam przeglądać wszystkie pliki, jakie znajdują się na czytniku – od zdjęć po pliki w pdf. W dodatku możemy mieć otwartych parę kart jednocześnie i przenosić się pomiędzy nimi (jak w telefonie). Czego brakuje w Onyx Boox Note? Fizycznego przycisku Home, podświetlenia, a także możliwości rozszerzenia pamięci za pomocą karty SD. Uporczywe niekiedy jest również przeglądanie stron wyłącznie w czarno-białych barwach. Jednak trzeba pamiętać, że nadal jest to czytnik, a nie tablet, a więc nie możemy oczekiwać, że będą one kolorowe. Reasumując warto zainteresować się tym urządzeniem, jeśli szukamy czytnika do pracy z dokumentami PDF, prostego przeglądania i czytania stron internetowych. a przy okazji korzystać także z innych funkcji, takich jak notatki, audio czy inne aplikacje np. Legimi.

Zamów Onyx Boox Note w naszym sklepie

 

 

 

10 myśli nt. „Test: Onyx Boox Note

 1. Greg

  Witam

  Dziękuję za szczegółową recenzję czytnika ONYX BOOX NOTE.
  Jestem zainteresowany tym urządzeniem, bo po doświadczeniach z wcześniejszymi tego typu czytnikami, wydaje się być prawie idealne, jednak mam kilka pytań.

  Proszę uprzejmie o informację, ile rzeczywistej pojemności pamięci jest udostępnione w STORAGE?
  Czy w tej samej pamięci zapisywane są instalowane dodatkowe aplikacje i inne komponenty systemu Android?

  Czy czas czytania bliski 1 miesiąc dotyczy sytuacji, gdy czytnik jest cały czas na czuwaniu (uśpiony), czy gdy jest wyłączany całkowicie po każdym czytaniu?

  Jak oceniany jest kontrast ekranu flexible mobius e-ink w porównaniu do innych czytników opartych na szklanych ekranach e-ink carta, które do tej pory uchodziły za najbardziej kontrastowe?
  Pytam, bo na zamieszczonych zdjęciach kolor czcionki wydaje się być nieco szary i małokontrastowy…

  Proszę uprzejmie o odpowiedź.

 2. Admin Autor wpisu

  Dzień dobry,

  bardzo przepraszamy za późną odpowiedź.

  Cieszymy się, że podobała się Panu recenzja. Oto odpowiedzi na pytania:
  1) Rzeczywista pamięć STORAGE w Onyx Boox Note wynosi 31 GB.
  2) Czas czytania wynoszący ok 1 miesiąc podaje się przy założeniu +/- 30 min czytania z podświetleniem na dzień bez Wi-Fi.
  3) Ciężko ocenić to obiektywnie, ale różnice nie są znaczące. Proszę nie sugerować się zdjęciami, ponieważ nie oddają one w pełni realnego wyglądu ekranu. Poza tym kontrast można dostosować indywidualnie w ustawieniach.

 3. Krzysztof

  Czytnik za 2 tysiące złotych, bez podświetlenia ekranu? To chyba jakiś żart! Podświetlenie w każdym czytniku to podstawowa i najbardziej potrzebna funkcja.
  Papier elektroniczny nie jest tak biały i kontrastowy jak naturalny papier w książce i poza czytaniem w słoneczny dzień, czytniki wymagają przynajmniej lekkiego podświetlenia.

 4. Marcin

  @Krzysztof – Zupełna nieprawda. Podświetlenie jest ważne, ale nie kluczowe. Nie jest to kwestia ceny, pokaż mi chociaż jeden model czytnika, z tak dużym ekranem i podświetleniem. Nie ma, więc ja wolę się cieszyć, że ktoś to opracowal i działa z tak dużym ekranem, niż narzekać że czegoś mu brak. Kiedyś może wprowadzą, ale sam czytam dużo dokumentów i poważnie się zastanawiam nad zakupem tego modelu. Dużo czytałem kiedyś na pierwszym czy drugim kindlu bez światła i było ok. Wystarczy mieć lampę nocną przy łóżku…

 5. Admin Autor wpisu

  Niestety, póki co na rynku nie ma czytników z dużymi ekranami E Ink, które oferowałyby podświetlany ekran.

 6. Timajos

  A ja już od kilku dni cieszę się nowym czytnikiem. Mam tylko problem z podłączeniem klawiatury fizycznej bt. Czy istnieje jakaś lista kompatybilnych klawiatur? Proszę o pomoc, bardzo mi zależy. M. B.

 7. Admin Autor wpisu

  Klawiaturę w czytniku Onyx Boox Note można podłączyć za pomocą Bluetooth, zatem każda klawiatura wyposażona w Bluetooth powinna być kompatybilna z czytnikiem. W razie dalszych problemów prosimy o kontakt mailowy na: kontakt@czytio.pl.

 8. maciej

  Jak uzyskać polskie znaki, gdy używa się klawiatury zewnętrznej podłączonej przez bluetooth?

 9. noname

  Z racji ,ze storage jest dosc maly (realnie 31GB) do przechowywania dokumentacji PDF, jak wyglada sprawa przenoszenia plikow PDF poza urzadzenie (do chmury, PC itp.), ktore posiadaja notatki naniesione za pomoca czytnika? Czy plik PDF z notatkami przeniesiony poza czytnik bedzie nadal posiadac notatki? Czy notatki beda dostepne np. z poziomu PC? Czy notatki sa trwale przypisane do pliku PDF czy dzialaja tylko w obrebie czytnika? Co w przypadku kiedy plik PDF z notatkami zostanie przeniesiony poza czytnik, a nastepnie do niego wroci – notatki beda zachowane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *