Obniżony VAT na ebooki

W wyniku głosowania, które odbyło się 1 czerwca br. Parlament Unii Europejskiej uchwalił projekt ustawy, w ramach której standardowa stawka VAT na cyfrowe publikacje, która do tej pory dla państw Unii wynosiła minimum 15%, zostanie zrównana do 5%, czyli do takiego samego pułapu jaki obowiązuje na książki drukowane.

Zmiana kategorii

Do tej pory ebooki traktowane były jako sprzedaż usług online, dlatego minimalne oprocentowanie dla nich wynosiło 15%. W Polsce z kolei jest ono podniesione do 23%. Wysokie oprocentowanie hamuje rozwój dystrybucji książek elektronicznych, gazet i czasopism ze względu na ich wysoką cenę.

5% lub 0%

Od tej pory publikacje cyfrowe będą traktowane równorzędnie z wydaniami papierowymi. Propozycja została przegłosowana podczas sesji plenarnej w Brukseli przez Parlament UE 590 głosami na 8 przy 10 wstrzymujących się. Teraz Państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą nakładać 5%, a w niektórych przypadkach nawet zerowy procent na e-publikacje.

Kierunek: rozwój

Temat ten był przedmiotem dyskusji w instytucjach UE juz od dłuższego czasu, ale działania przebiegały na tym polu bardzo wolno. Przegłosowany wniosek z 1 czerwca stanowi część szerszych działań UE zmierzających do ujednolicenia rynku i mających wspierać rozwój technologiczny w gospodarce cyfrowej.

Jest to bardzo obiecujący zwrot dla rozwoju rynku ebooków, wysokie oprocentowanie nie sprzyjało ich sprzedaży do tej pory. Wydania cyfrowe niosą ze sobą całe mnóstwo nowych możliwości, za równo dla wydawców jak i dla czytelników. Teraz wszystko w rękach krajów członkowskich, jeżeli tylko zdecydują się na stosowanie niższych stawek VAT, możemy oczekiwać znacznej obniżki cen na rynku ebooków, a co za tym idzie dużego rozwoju potencjału tkwiącego w tym obszarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *