Czy zastanawialiście się kiedyś do czego jeszcze można wykorzystać czytnik? Oczywiście, są to urządzenia stworzone by poprawić komfort czytania. Czy istnieją jednak jeszcze inne, bardziej nietypowe jego zastosowania?
Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Jeśli się nad tym zastanowić, czytnik możemy wykorzystać w dziesiątkach różnych sytuacji, których nie przewidzieli twórcy tych urządzeń. Wystarczy trochę kreatywności i… dystansu. Bo nawet, jeśli alternatywne zastosowania czytników będziemy wymyślali w nieskończoność, nie wszystkie z nich warto wprowadzać w życie J
Element wyróżniający z tłumu
W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnej elektroniki, posiadanie najnowszego modelu smartfona, czy nowoczesnego tabletu nie jest niczym nadzwyczajnym. Przeciwnie – wystarczy wyobrazić sobie, że nasz znajomy, np. dwudziestokilkuletni student nie korzysta z telefonu komórkowego! To dopiero oryginalność. Inaczej sprawa się ma w odniesieniu do czytników ebooków. Posiadanie tego typu urządzenia lokuje nas we wciąż jeszcze wąskiej na skalę krajową grupie. Ponadto jest ona tożsama nie tylko z użytkowaniem elektroniki, ale również literaturą i zamiłowaniem do czytania. A te dwie wartości, jak wiemy ze statystyk, rzadko idą ze sobą w parze. Tak więc czytając ebooka na czytniku w tramwaju, autobusie, czy parku, będziemy się wyróżniać (w pozytywnym sensie tego słowa) bardziej, niż osoba obok, grająca w grę na swym smatrfonie.
Podręczny notatnik
Ilekroć jeszcze zdarzy Ci się nerwowo przeszukiwać biurko w poszukiwaniu wolnego skrawka papieru – pomyśl o swoim czytniku! Jak może Ci się przydać w takiej sytuacji? Większość z urządzeń tego typu, ma funkcję odręcznego notatnika lub możliwość manualnego notowania w trybie czytania. W porządku – pomyślisz, ale Twoim pierwszym odruchem, w przypadku braku czystej kartki i długopisu, byłoby zapewne zanotowanie informacji na telefonie komórkowym. To logiczne, gdyż jest on urządzeniem wyjątkowo osobistym. Co jednak w przypadku, gdy właśnie rozmawiasz przez telefon i nie chcesz, ani na moment odrywać się od rozmowy?
Tester jakości tradycyjnych książek
Choć może Ci się wydać absurdalne, jest to bardzo logiczne rozwiązanie. Nowoczesne czytniki ebooków wysposażone są w najwyższej jakości papier elektroniczny i podświetlenie. Ekran jest wykonany z dbałością o wszekie szczegóły. Mając w rękach tak dopracowane „kartki” publikacji, możesz porównać je z jakością tradycyjnych książek na półce. Czy wyglądają równie dobrze? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Kiedy może Ci się przydać taki tester jakości? Chociażby podczas najbliższej wizyty w księgarni. Teraz możesz zdecydować, czy bardziej watro wydać pieniądze na papierową publikację, czy ebook, będzie lepszym rozwiązaniem.
Zakładka do tradycyjnej książki
Jest to prawdopodobnie najmniej przekonujące zastosowanie dla wielbicieli e-czytania. Niemniej jednak może się przydać w niektórych sytuacjach. Wystarczy wyobrazić sobie, że akurat wertujemy kilka różnych źródeł w poszukiwaniu pewnych, istotnych w tym momencie informacji. Na stole leżą książki zarówno tradcyjne, jak i czytnik ebooków z otwartą biblioteką. O ile urządzenie jest w stanie wyodrębnic nam zaznaczone informacje z różnych publikacji na raz, o tyle papierowa książka potrzebuje zakładki. Jeśli akurat pod ręką jest czytnik, ze względu na jego wąską obudowę, logicznym jest go w ten sposób wykorzystać.
Wyznacznik podobnych wartości
O ile nie należy oceniać książki po okładce, o tyle człowieka po książkach, które czyta – już prędzej. Wyobraź sobie, że widzisz nieznaną Ci osobę z tomem Twojej ulubionej powieści. Czy nie wzbudza ona w Tobie pozytywnych odczuć? Analogicznie podobnie będzie w sytuacji, kiedy spotkasz kogoś z modelem czytnika, który równiez użytkujesz. W obecnych czasach urządzenia te różnią się od siebie – nierzadko wyposażone są w różne funkcje, dostosowane do różnych potrzeb. Być może osoba ta wybrała właśnie ten model z takich samych powodów co Ty. Tak, czy inaczej, jest to dobry pretekst, by zacząć rozmowę.
Książka kucharska
W ostatnich latach elektronika mobilna wkrada nam się już wszędzie – nawet do kuchni. Wiele osób podczas gotowania nie rozstaje się już ze smartfonem. Są też i tacy, którzy wciąż lubią korzystać z papierowych książek kucharskich. Czytnik ebooków jest w pewnym sensie pomiędzy tymi sposobami. Łączy on stylistykę tradycyjnej książki, z mobilnością. Ebooka z ciekawymi przepisami pobierzesz równie łatwo, jak ulubioną powieść, a czytnik zajmie w kuchni mniej miejsca. Ponadto, podczas gotowania, gdy coś nie idzie po Twojej myśli, łatwo wyszukasz rozwiązanie za pomocą wbudowanej przeglądarki internetowej.
Menu
Na koniec pomysł na nietypowe urozmaicenie w restauracji. Wyobraź sobie, że przychodzisz do nowo otwartego lokalu, np. utrzymanego w klimacie literackim, a tam kelner przynosi Ci… czytnik ebook! Pomysł to może nieco bardziej kosztowny niż tradycyjna karta, ale jednak – jaki oryginalny. Tak czy inaczej zachęcamy do inspirowania się i udoskonalania naszej idei. Czy nie byłoby wspaniale, za jakiś czas trafić przypadkowo do takiej restauracji?
W Polsce z tym menu to raczej kiepski pomysł. Mogłoby masowo znikać.