Kindle Paperwhite 3 vs PocketBook Touch HD 2

Przyszedł czas na porównanie dwóch bardzo popularnych czytników ebooków – Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2. Nie bez powodu od lat są chętnie kupowane, mimo że na rynku pojawiają się coraz to nowe modele. Co łączy te dwa topowe czytniki? Przede wszystkim zbliżona cena i fantastyczne ekrany!

Na pierwszy rzut oka Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2 są do siebie podobne pod względem technicznym. Oba mają 6 calowe ekrany, taką samą rozdzielczość, podświetlanie, dotykowy ekran, WiFi oraz sklep z ebookami. Ale czy na pewno nic je nie różni? Przekonajmy się!

PODOBIEŃSTWA

Ekran Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2

Zacznijmy od ekranów, ponieważ to one stanowią najważniejszy element czytników ebooków. Jeśli ekran czytnika nie jest wystarczająco dobry, to nasze oczy na pewno po pewnym czasie to odczują.

Pod tym względem Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2 są bardzo podobne. Jak już wyżej wspomnieliśmy mają 6-calowe ekrany, który idealnie nadają się do codziennego użytku. Oferują nam rozdzielczość HD, 1072×1448 dpi, zatem bardzo wysoką, jak na czytniki takiej wielkości. Litery na obu modelach nawet przy małym stopniu pisma są bardzo wyraźne i kontrastowe. Czytanie na takim ekranie to prawdziwa przyjemność!

porównanie ekrnaów czytników Kindle Paperwhite 3 i PocetBook Touch HD 2

rozdzielczość ostrość Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2

Równomierne podświetlenie

Paperwhite 3 i Touch HD 2 mają niezwykle równomierne podświetlenie, które raczej nikogo nie zawiedzie. Jedynie na dole ekranu niekiedy widać prawie niezauważalne cienie, które nie powinny zaważyć na komforcie czytania. Jednak różni je technologia Smartlight, którą omówimy poniżej, w różnicach między czytnikami.

Podświetlenie w czytniku Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2 porównanie

Porównanie baterii w czytnikach

Amazon zapewnia, że Kindle Paperwhite 3 jest w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu do 2 miesięcy, przy 30 minutach czytania. Pojemność baterii Kindle wynosi 1450 mAh. PocketBook HD 2 wypada tutaj nieco lepiej, jednak różnica jest niewielka, dlatego zdecydowaliśmy się umieścić tę cechę w podobieństwach. Akumulator PocketBook HD 2 ma pojemność 1500 mAh. Zatem także jest w stanie wytrzymać przy dziennym czytaniu wynoszącym pół godziny nawet dwa miesiące. Jest to bardzo dobry wynik, który pozwala na swobodne korzystanie z urządzenia w podróży i nie martwienie się o stan baterii.

Wi-Fi i przeglądarka

Oba czytniki posiadają wbudowane Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie plików z komputera bez użycia kabla USB. Wyposażone są także w przeglądarkę. W przypadku Kindle dość sprawnie ładują się proste strony, nie wymagające wtyczki Adobe Flash, takie jak Wikipedia, jednak na przykład ze stroną Czytio.pl ma już problem. Zdarza jej się także zacinać i wyrzucać do ekranu głównego. W przypadku czytnika PocketBook Touch HD 2 jest lepiej, ponieważ radzi sobie ze stronami z wtyczką Adobe Flash, w tym Czytio.pl i działa naprawdę w stopniu zadowalającym.

przeglądarka internetowa kindle paperwhite 3 i pocketbook touch hd 2

przeglądarka internetowa kindle paperwhite 3 i pocketbook touch hd 2.

Procesor i system operacyjny

Kindle i PocketBook mają procesor 1 GHz, a więc dość standardowy jak na czytniki ebooków, dlatego że mocniejszy nie jest po prostu potrzebny. Oba urządzenia praktycznie się nie zacinają i działają bardzo płynnie. Standardowe książki otwierają się niemalże po sekundzie, trochę dłużej zajmuje im załadowanie pliku, który zawiera ilustracje, co jest zupełnie normalne, ponieważ taki plik jest większy. Zarówno Kindle Paperwhite 3, jak i PocketBook Touch HD 2 działają na tym samym systemie operacyjnym, jakim jest Linux.

RÓŻNICE

Skoro wiemy już pod jakimi względami podobne są te dwa topowe modele czytników ebooków, dowiedzmy się czym się różnią.

Wygląd czytników

Różnice w wyglądzie to raczej dość oczywista kwestia, dlatego nie będziemy porównywać designu. Jednak na pewno znacząco różnicą jest fakt, że Kindle Paperwhite 3 nie wyposażono w przyciski fizyczne do zmiany strony, natomiast PocetBook Touch HD 2 już tak. W naszej subiektywnej opinii owe przyciski fizyczne w czytnikach są dużym ułatwieniem, ponieważ natychmiastowo możemy przejść do ekranu głównego, menu lub na kolejną stronę książki. Niestety Paperwhite 3 ich nie posiada, przez co niekiedy nie możemy danej czynności cofnąć w prosty sposób. Natomiast oba mają przycisk power oraz port USB na dole obudowy.

Waga Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2

Kolejną różnica jest waga czytników. Tutaj przewagę ma znowu PocketBook Touch HD 2, ponieważ waży zaledwie 180 gram. Kindle Paperwhite 3 cięższy jest od niego o 25 gram. Nie jest to duża różnica, jednak przy długim czytaniu może okazać się wyczuwalna.

Wymiary

Na pierwszy rzut oka czytniki mają podobne wymiary, ale po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że PocketBook jest nieco dłuższy. Dokładne wymiary Paperwhite 3 wynoszą 169 mm x 117 mm x 9,1 mm, natomiast HD 2 113, 5 mm x 175 mm x 9 mm. Oba są niezwykle kompaktowe, zatem bez problemu zmieszczą się w plecaku, torbie, czy większej kieszeni. Ze względu na swoje gabaryty są to urządzenia, które świetnie nadadzą się do codziennego użytku – czytania w tramwaju, na wakacjach czy też po prostu w domowym zaciszu.

kindle paperwhite 3 i pocketbook touch hd 2 porównanie wielkość wymiary wygląd

Język menu

Jak zapewne wiele osób wie, Kindle nie obsługują ustawień oraz menu w języku polskim, zatem jeśli nie znamy podstaw języka angielskiego albo innego, który oferuje czytnik Kindle, obsługa może być utrudniona. Na szczęście czytniki od Amazonu da się obsługiwać za pomocą intuicji. Po kilkutygodniowym użytkowaniu chcąc nie chcąc sami nauczymy się znaczenia poszczególnych słów. Jednak mimo to brak języka polskiego dla niektórych może być barierą uniemożliwiającą obsługę, dlatego też trzeba o tym pamiętać.

Z kolei wszystkie czytniki PocketBook, w tym PocketBook HD 2 posiadają menu w języku polskim, zatem tutaj nie musimy się niczym stresować.

Wyjście słuchawkowe

PocketBook HD 3 umożliwia podłączenie słuchawek, dzięki czemu możemy wygodnie słuchać audiobooków i muzyki także w miejscach publicznych. Wyjście słuchawkowe znajduje  się na dole obudowy, obok portu USB. Kindle Paperwhite nie wyposażono w wyjście słuchawkowe ani głośniki, dlatego też odtwarzanie audiobooków nie jest na nim możliwe. Ale jeśli kupujemy czytnik tylko po to, aby czytać, nie powinno być to większym problemem.

Pamięć

Pojemna pamięć to również bardzo istotny element, wie to każdy użytkownik urządzeń elektronicznych, umożliwiających magazynowanie plików. Jednak jeśli mamy na tyle cierpliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeczytane książki usuwać z urządzenia. O ile w przypadku PocketBook Touch HD 2 nie musimy martwić się, że zabraknie nam pamięci, o tyle w Kindle Paperwhite 3 dla niektórych czytelników może być to problemem. Touch HD 2 oferuje 8 GB pamięci wbudowanej oraz  32 GB pamięci rozszerzalnej dzięki karcie SD. Natomiast Kindle Paperwhite 3 oferuje 4 GB pamięci wbudowanej i nie posiada slotu SD. Zatem na PocketBooku możemy przechować nawet 10 razy więcej ebooków!

Podświetlenie Smartlight w PocketBook Touch HD 2

PocketBook Touch HD 2 oferuje podświetlenie z technologią Smartlight. Oznacza to, że dowolnie możemy manipulować temperaturą barwy ekranu. Zakres kolorów zaczyna się od standardowej bieli po kolor bursztynowy, który raczej nie znajdzie zastosowania. Natomiast jego delikatniejsze warianty na pewno zostaną pokochane przez fanów nocnego i wieczornego czytania. Takie podświetlenie sprawia, że nasze oczy chronione są przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego.

podświetlenie smartlight w pocketbook touch hd 2 w porównaniu do Kindle Paperwhite 3

Podświetenie w czytnikach Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2 smartlight

pocketbook touch hd 2 podśwetlenie smartlight

 

Gwarancja

PocketBook HD 2 objęty jest przez producenta dwuletnią gwarancją, natomiast Amazon zapewnia roczną gwarancję na czytniki Kindle.

Formaty ebooków

PocketBook Touch HD 2 czyta znacznie większą liczbę plików tekstowych, w tym popularny format ePub. Paperwhite 3, podobnie jak inne modele od Amazona obsługuje część plików dopiero po konwersji plików na mobi, za pośrednictwem programów takich jak np. Calibre lub w chmurze internetowej.

Formaty natywnie obsługiwane przez Kindle Paperwhite 3: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, niezabezpieczone MOBI, PRC .

Formaty obsługiwane przez PocketBook Touch HD 2: DF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, MP3.

Ponadto PocketBook Touch HD 2 posiada tryb reflow, który znacząco przyczynia się do komfortu czytania plików PDF. Co to oznacza? Że rozbija tekst PDF i tworzy z niego kolumny, czytelne tak samo jak MOBI i EPUB.

Czytanie na czytniku Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2

PocketBook Touch HD 2 oferuje nam liczne możliwości ułatwiania czytania, takie jak podkreślanie, notowanie, obracanie stron, zmiana czcionki oraz jej wariantów,  wielkości czcionki oraz wielkości interlinii i marginesów. Zatem możemy w pełni dopasować tekst do naszych preferencji. Podobne funkcje ma Paperwhite, jednak oferuje nam mniej rozmiarów czcionek, bo zaledwie 8, natomiast PocketBook od 6 pt do 40 pt, zatem znacznie więcej. Jak już pisaliśmy wcześniej, w obu przypadkach ekrany są niesamowicie wyraźne, dzięki czemu czytanie jest naprawdę komfortowe.

Warto też dodać, że PocketBook Touch HD 2 posiada syntezator mowy, dzięki któremu możemy odsłuchiwać książki, które nie mają swojej wersji w postaci mp3 lub jej po prostu nie posiadamy. Do wyboru mamy pięciu polskich elektronicznych lektorów. Tempo odczytu tekstu możemy dostosować do naszych upodobań.

Dodatki

Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe to PocketBook posiada ich całkiem sporo. Ma aż trzy aplikacje, które służą do bezprzewodowego przesyłania ebooków: Send To PocketBook, Dropbox oraz PocketBook Sync. Inną aplikacją jest Readrate, czyli tak zwane „czytanie społecznościowe”. Aplikacja Readrate umożliwia ocenianie książek, publikowanie cytatów, informacji o przeczytanych książkach i planach czytelniczych. Możliwe jest połączenie jej z serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook czy Twitter. Posiada także kalkulator, galerię, odręczny notatnik, gry oraz kalendarz. No i jak na PocketBooka przystało oferuje także dostęp do aplikacji Legimi. Oczywiście na Kindle także możemy pobrać Legimi, niestety z pewnymi ograniczeniami. Kindle nie obsługuje wszystkich abonamentów Legimi, jak ma się to w przypadku Pocetbooka oraz ma limity książek.

Z kolei Kindle Paperwhite 3, jeśli chodzi o aplikacje wbudowane to oferuje nam Kindle Store, czyli sklep z ebookami Amazonu. Do dyspozycji mamy także funkcję Kontroli Rodzicielskiej, która pozwala nam ustawić hasło na dostęp do poszczególnych funkcji. Na Kindle również możemy przesyłać ebooki bezprzewodowo za pomocą Send to Kindle.

Podsumowanie zestawienia czytników Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2

Oba czytniki są urządzeniami, które oferują wysoką jakość w stosunku do ceny. Największe wrażenie robią ich niezwykle ostre ekrany, na których czytanie ebooków to niewątpliwa przyjemność. W dodatku wyposażone są w podświetlenie, Wi-Fi, są lekkie i kompaktowe, a ich obsługa nie jest skomplikowana. Zatem posiadają wszystkie potrzebne funkcje.

Jednak jeśli przyjrzeć się bliżej, to zakup PocketBook Touch HD 2 wydaje się być bardziej opłacalny. Dlaczego? Ponieważ posiada dwukrotnie większą pamięć wbudowaną, która można rozszerzyć o 32 GB, dzięki karcie SD. Ponadto jest niezwykle bezpieczny dla oczu, dzięki technologii SmartLight. Touch HD 2 ma także wyjście słuchawkowe oraz syntezator mowy oraz więcej przydatnych aplikacji, obsługuje wiele formatów oraz posiada reflow. Dla niektórych zaletą PocketBooka Touch HD 2 będzie także menu w języku polskim.  Jest również lżejszy oraz ma nieco mocniejszą baterię.

A Wy który model byście wybrali – Kindle Paperwhite 3 czy może PocketBook Touch HD 2?

Porównaj specyfikację techniczną czytników Kindle Paperwhite 3 i PocketBook Touch HD 2.

 

3 thoughts on “Kindle Paperwhite 3 vs PocketBook Touch HD 2

 1. Marmez

  Z podobieństw trzeba dodać o automatycznym odblokowywaniu otwieraniem okładki, oba to mają.

  Z różnic: w PB nie da się powiększać ilustracji w książkach ebub/Mobi. Jest dlto duży minus dla wszystkich PB.

  Wyszukiwanie książek jest szybsze w Kindlach, da się szukać po treści we wszystkich książkach.

  Słowniki lepiej działają w Konsolach, bo są do nich słowniki z odmianami słów. I lepsze słowniki są na Kindle niż na PB. To dla tych, ktorY chcą się języka uczyć.

  Zaznaczania, zakładki, lepiej i szybciej działają w Konsolach, choć na PB yes da się przyzwyczaić.

  4GB w czytniku bez obsługi audio nie jest minusem, to pomieści tysiące książek! Przez ponad rok miałem 2GB i zapełniłem tylko 500MB. Poza tym mamy funkcje odzyskiwania pamięci przez usuwanie z czytnika gdy w chmurze książka zostaje i można w każdej chwili pobrać z powrotem.

  Płynność i szybkość obsługi w Kundlu jest lepsza, choć prędkość samego przerzucania stron jest w PB bardzo dobra i porownywalna. Intuicyjność dla mnie jest większa w PB, choć do kundla się też człowiek przyzwyczai.

  Minusem PW jest, że obrócić oktan możemy tylko w dwie strony, nieraz wygodniej by mi było trzymać czytnik do góry nogami, albo poziomo drugą ręką, w PB możemy obrócić dowolnie.

  Gdyby nie darmowe kody na Legimi, to dalej miałbym Kindle, choć ciepła barwa podświetlenia bardzo musiałaby w stronę PB touch HD 2.

 2. Czytelnik

  Z tym odblokowywaniem okładką to w Pocketbooku nie jest chyba tak dobrze. W trybie uśpienia pobiera on sporo prądu (prawie tyle samo co przy normalnym czytaniu) i trudno ten tryb porównywać z analogicznym w Kindle, gdzie działa to rewelacyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *