Kindle 8 vs PocketBook 625 Basic 2 Touch Save&Safe

Czas na kolejne starcie Kindle i PocketBook. Tym razem będziemy porównywać Kindle 8 bez reklam i PocketBook 625 Basic Touch 2 Save&Safe. Co łączy te dwa modele? Przede wszystkim zbliżona cena, rozdzielczość ekranu, który w obu modelach jest dotykowy oraz WIFI. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!

kindle 8 czy pocketbook 625 save&safe

  1. Wygląd czytników

Oba modele, zarówno Kindle 8, jak i PocetBook Touch 2 Save&Safe mają bardzo minimalistyczny wygląd, ale przy tym są funkcjonalne. Kindle nie posiada przycisków fizycznych, zatem zmiana stron czy cofanie się do ekranu głównego możliwe jest tylko za pomocą ekranu dotykowego. Z kolei w PocetBooku możemy to zrobić zarówno dzięki przyciskom fizycznym, jak i przez dotyk, co często jest wygodniejsze niżeli obsługa wyłącznie dotykowa. Ponadto nie można nie zauważyć, że PocetBook 625 Basic 2 Save&Safe został wyposażony we wbudowaną okładkę. Co to oznacza? Że nie musimy kupować dodatkowego etui, ponieważ jest ono na stałe zintegrowane z czytnikiem. Z kolei do Kindle 8 musimy zakupić standardowe etui.

kindle 8 czytnik ebooków

pocketbook basic touch 2 save&safe

  1. Ekrany Kindle 8 i PocketBook Basic 625 Touch 2 Save&Safe

Przyjrzyjmy się ekranom w obu modelach. Kindle 8 oferuje nam 6 cali z technologią E Ink Pearl i rozdzielczością 800×600. Ekran Kindle jest dotykowy, a technologia dotyku oparta jest na czujniku podczerwieni, dzięki czemu reaguje także na dotyk np. w rękawiczkach. Podobnie przedstawia się ekran PocketBooka 625 Basic Touch 2 Save&Safe, który także ma 6 calowy ekran o rozdzielczości 800×600, jednak z technologią E Ink Carta, która jest nieco nowsza i zapewnia lepszy kontrast od E Ink Peral. Ponadto dotyk w PocketBooku został wyposażony w technologię FilmTouch, która jest niezwykle czuła na dotyk. Rozdzielczość ekranów nie jest najwyższa i można wyczuć różnicę, szczególnie jeśli wcześniej korzystało się z ekranów o wyższej rozdzielczości, jednak trzeba mieć na uwadze, że są to urządzenia z niskiej półki cenowej. Oba czytniki nie posiadają podświetlenia.

  1. Szybkość działania – pamięć i procesor

Wewnętrzna pamięć flash w Kindle 8 Touch wynosi 4 GB, natomiast w PocketBook Touch 2 Save&Safe 8 GB i istnieje możliwość rozszerzenia jej za pomocą karty SD o 32 GB. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to Kindle oferuje nam 512 MB, a PocketBook 256 MB. Oba mają procesory 1 GHz. Kindle 8 działa nieco  szybciej, chociaż oba czytniki jak na swoją klasę działają bardzo płynnie.

kindle 8 i pocketbook 625 save&safe porównanie

  1. Czas pracy

Zarówno w Kindle 8, jak i PocetBook Basic Touch 2 Save&Safe akumulator spisuje się bardzo dobrze. Amazon zapewnia, że Kindle 8 Touch powinien wytrzymać na jednym ładowaniu do 2 miesięcy przy 30 minutach czytania dziennie. Nasze testy potwierdzają te obietnice. Z kolei w PocetBook Touch 2 Save&Safe oferuje baterie o mocy Li-Ion 3,7V, 1300 mAh, która także powinna na jednym ładowaniu wytrzymać  do dwóch miesięcy przy czytaniu wynoszącym pół godziny dziennie.

  1. Waga i wymiary

Oba modele są niezwykle kompaktowe  i idealnie nadadzą się zarówno do czytania w podróży, jak i w domowym zaciszu. Są także lekkie zatem nie będą stanowić dodatkowego obciążenia w torbie lub plecaku. Pod względem ciężkości lepiej wypada Kindle, który waży 161 g, aczkolwiek PocetBook jest cięższy zaledwie o 19 g. Wymiary Kindle wynoszą 160 x 115 x 9,1 mm, a PocetBooka 174,4 x 114,6 x 8,3mm.

  1. Funkcje dodatkowe Kindle 8 i PocetBook 625 Basic Touch 2 Save&Safe

Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że Kindle 8 posiada łącze Bluetooth. Poza tym mamy takie podstawowe funkcje jak zmiana czcionki, jej wielkości oraz szerokości interlinii, dodawanie podkreśleń i notatek. Kindle oferuje też dostęp do książek w chmurze oraz możliwość synchronizacji między czytnikami. Ponadto ma takie funkcje jak Page Flip, która pozwala na kartkowanie książek, Time to Read, słowniki, dostęp do Wikipedii, Vocabulery Builder oraz tryb kolumnowy PDF. Posiada także WiFi oraz przeglądarkę internetową Amazon.

PocetBook 625 Basic Touch 2 Save&Safe nie pozostaje w tyle oferując takie funkcje jak:             Send-to-PocketBook, DropBox, ReadRate, PocketBook Sync, Księgarnia, przeglądarka internetowa, Kalkulator, Słownik, Kalendarz i zegar, szachy, pasjans, przeglądarka zdjęć, RSS, sudoku oraz odręczny notatnik. Poza tym pozwala na ręczną zmianę orientacji tekstu oraz posiada wbudowane WiFi. Poza tym także możemy dostosować czcionkę, jej rozmiar oraz interlinię do naszych preferencji, poza tym pozwala dodawać notatki i zaznaczać. Od Kindle jednak z pewnością różni go menu w języku polskim.

pocketbook save&safe integralna okladka

Podsumowanie porównania Kindle 8 i PocetBook Basic Touch 2 Save&Safe

Jak widać czytniki są do siebie dość podobne, jednak nie identyczne. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że PocetBook Basic Touch 2 Save&Safe posiada wbudowane etui oraz przyciski fizyczne, natomiast Kindle 8 ich nie ma. Ekrany są porównywalne, jednak różni je technologia E-Ink, która w PocketBooku jest zdecydowanie nowocześniejsza. Z kolei Kindle 8 jest nieco lżejszy, jednak niewiele, bo tylko o 18 g. Oba posiadają WiFi, podstawowe aplikacje oraz funkcje ułatwiające czytanie. Niestety brakuje podświetlanego ekranu, ale z pewnością wynagradza to niezwykle przystępna cena. Reasumując oba czytniki oferują naprawdę interesujące funkcje w stosunku do ceny, mimo mankamentu jakim jest rozdzielczość ekranu są to czytniki godne polecenia dla osób, które szukają funkcjonalnego, prostego urządzenia do czytania książek elektronicznych.

PocketBook Basic Touch 2 Save&Safe

Kindle 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *