Ekrany z kolorowym e-papierem przyszłością czytników i tabletów?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, producenci tabletów ciągle ulepszają ekrany , zwiększając ich rozdzielczość. Urządzenia te wciąż jednak kuleją w dwóch dziedzinach takich jak, czytelność ekranu w świetle dziennym oraz żywotność baterii.

Obecnie tablety z wyświetlaczem LCD są jasne i czytelne w pomieszczeniach. Problem pojawia się przy korzystaniu z nich na zewnątrz , gdzie ekrany stają się nieczytelne, a kolory tracą na jakości. W większości przypadków, jedno ładowanie urządzenia wystarcza  maksymalnie na 10 godzin. Na tak krótką żywotność baterii wpływają przede wszystkim świecące ekrany.

Dla porównania czytniki e-booków, takie jak PocketBook czy Onyx, posiadające ekran E-Ink są łatwo czytelne nawet w styczności z bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Dodatkowo, na jednym ładowaniu potrafią „przeżyć” nawet miesiąc. Z kolei, wadą urządzeń jest czarno-biały ekran oraz wolniejsze odświeżanie stron.

Idealnym rozwiązaniem byłoby scalenie zalet obu ekranów w jedną całość. Oczywiście łatwo się mówi, gorzej z wykonaniem. Co prawda na rynku pojawiły się już czytniki z kolorowym ekranem, jednak ani Ectaco jetBook Color z ekranem E-Ink Triton, ani Kyobo z ekranem Mirasol, nie spełniły oczekiwań fanów e-czytania. Bateria w urządzeniach wytrzymywała zaledwie tydzień czasu. Natomiast w kolorowych ekranach z trudnością przychodziło dopatrzenie się kolorów – były blade, szare oraz rozmyte.

Rozwiązaniem tego problemu ma być m.in. zastosowanie wbudowanego podświetlenia. Czy to pomoże? Już od tego miesiąca sami będziemy mogli się o tym przekonać.  Na  rynku pojawiła  się kolejna wersja czytnika Ectaco jetBook Color. Urządzenie posiada kolorowy ekran E-Ink Triton2, o przekątnej 9,7” i rozdzielczości 1600 x 1200. Czym nowa wersja różni się od poprzedniej? Przede wszystkim czytnik posiada zaktualizowaną technologię Triron firmy E-Ink oraz wspomniane wbudowane podświetlenie, dzięki któremu kolory są jaśniejsze oraz intensywniejsze. Jedną z wspólnych cech obu wersji jetBook Color z pewnością jest wysoka cena. Ectaco jetBook Color2 kosztuje około 2000 złotych. Czy tym razem  urządzenie jest warte swojej ceny? Na zdjęciu nie widać za dużej różnicy między dwoma wersjami jetBook Color.

 

Źródło:www.gooodereader.com

 

 Ectaco jetBook Color 2

Kolejną firmą zamierzającą wykorzystać nową technologię E-Ink Triton2 jest PocketBook.  Czytnik z kolorowym ekranem ma pojawić się na rynku w czerwcu 2013. Prototyp urządzenia  posiada dotykowy, 8 calowy ekran HD o rozdzielczości 800 x 600  oraz podobnie jak jetBook Color2 ma wbudowane podświetlenie. Według zapowiedzi producentów, urządzenie na jednym ładowaniu wytrzyma około miesiąca, czyli tyle samo, ile monochromatyczne czytniki. Co do PocketBooka, jednego możemy być pewni – bez problemu obsługuje kilkanaście formatów. Zatem do dobrego odczytywania gazet, wykresów itp. brakowało mu do tej pory tylko kolorowego wyświetlacza.

 Technologia E-Ink Triton

Rok 2013 nie będzie należał tylko do E-Ink Triton2, na rynku pojawi się konkurencja.  Jedną z nich jest technologia Electrowetting stworzona przez firmę Liquavista, obecnie należącą do Samsunga. Nowa technologia zapewnia lepszą jakość kolorów oraz większą wytrzymałości baterii. Już w bieżącym roku do masowej produkcji trafią czytniki z technologią Electrowetting –  zapowiada Samsung.

Technologia Electrowetting


Kolejnym kandydatem do wyparcia E-Ink z rynku jest firma Gamma Dynamics, która wraz ze specjalistami z Uniwersytetu Cincinnati oraz firmami Dupont i Sun Chemicals, przez 7 lat pracowała nad technologią łączącą zalety ekranu LCD oraz e-papieru. Nowy wyświetlacz składa się z dwóch warstw cieczy, w której rozpuszczony jest olej oraz pigmenty. Nowe wyświetlacze mają powstać przy użyciu tej samej technologii co ekrany LCD. Jednak bateria w urządzeniach wykorzystujących tę technologię będzie wytrzymywała dłużej niż w tabletach, natomiast ekran będzie również dostosowany do używania go przy świetle dziennym.

Wynalazek firmy Gamma Dynamics

Wszystko wskazuje na to, że rok 2013 będzie przełomowy dla rynku ekranów. Do tej pory czytnikom książek elektronicznych brakowało tylko kolorowego wyświetlacza. Dotychczasowe próby, urządzeń z kolorowym e-papierem, były nieudane. Firma E-Ink postanowiła ulepszyć poprzednią technologię. Od marca 2013 możemy zatem kupić czytnik firmy Ectaco jetBook Color2 z technologią E-Ink Triton2. Z kolei w czerwcu tego samego roku ma się pojawić nowy PocketBook również wykorzystujący tę technologię. Na rok 2013 swoje debiuty przewidziały także inne technologię kolorowego e-papieru : Electrowetting oraz Electrofluidic.

Nowe technologie kolorowego e-papieru nie tylko pozwalają na cieszenie się lepszą jakością kolorów w urządzeniu. Posiadają także takie zalety jak, lekkość, energooszczędność oraz szybsze odświeżanie stron, dzięki czemu nadadzą się również do odtwarzania filmików. Z pewnością rozwój kolorowego ekranu daje nowe możliwości czytnikom ebooków. Być może z biegiem czasu, kolorowy e-papier zastąpi ekrany wszystkich urządzeń?

Źródło: www.the-ebook-reader.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *