Darmowy i prosty sposób na uporządkowanie biblioteki e-booków, czyli Calibre 3.4!

Dziś powracamy z tematem zarządzania biblioteką e-booków, czyli programem Calibre. Pisaliśmy już o nim w artykule Calibre tutorial odnośnie do instrukcji obsługi. Dziś chcemy zwrócić uwagę na aktualności związane z programem oraz przybliżyć ogólną ideę działania programu!

Calibre- programu do zarządzania biblioteką e-booków

 1. Trochę historii

Wiem, wiem :). Też nie przepadam za historią, ale ta jest naprawdę ciekawa! Program powstał w 2006 roku z inicjatywy Kovid Goyal’a. To również on dodał do programu funkcję konwersji książek z różnych formatów. Z czasem program stał się bardzo popularny. Sięgali po niego różni wydawcy oraz osoby zajmujące się digitalizacją. Szybki rozwój programu sprawił, że Kovid Goyal postanowił zadbać o interfejs bardziej przyjazny dla odbiorców. Nazwę programu wymyśliła jego żona i pochodzi od słowa „Libre”- wolność. Nazwa, którą posiada obecnie program to Calibre, czyli „wolne źródło”. W pracach nad tworzeniem i udoskonalaniem programu może brać udział każdy.

Calibre, czytniki e-booków,

 1. W cyklu tygodniowym.

Ciekawostką jest to, że program jest wydawany w cyklu tygodniowym. Co to znaczy? W każdy piątek ukazuje się jego nowa wersja z poprawkami i od czasu do czasu z dodatkowymi nowymi funkcjami. Obecnie twórcy skupiają wokół programu bardzo dużą społeczność. Nad kodem pracuje kilku programistów, w zespole jest bardzo duża liczba osób pracujących jako testerzy, którzy zgłaszają błędy. W odstępie czasu mały prosty program rozrósł się do zaawansowanego systemu!.

Monitor z kodem programu do e-booków.

 1. Funkcje programu Calibre- najważniejsze!

 • Wiele bibliotek– oznacza to, że można posiadać dowolną liczbę bibliotek. Nie ma również problemu z przenoszeniem, książek z jednej biblioteki do drugiej. Każda z nich posiada swoją bazę danych i znajduje się w oddzielnym katalogu.
 • Wyszukiwanie– w każdym katalogu mamy możliwość przeszukiwania baz danych. Calibre proponuje nam wyszukiwanie w trybie podstawowym, jak i zaawansowanym.
 • Pobieranie danych o książce– jeśli mowa o e-bookach pobranych z Internetu (tzw. wolne lektury) otrzymujemy niestety małą liczbę informacji o książce. Dzięki tej funkcji możemy automatycznie uzupełnić brakujące informacje, z różnych portali dla czytelników.
 • Zarządzanie książkami na czytniku– dzięki tej funkcji możemy bezpośrednio z Calibre zarządzać naszymi zbiorami e-booków na czytniku.
 • Czytnik książek– nic innego, jak taki czytnik e-booków na monitorze komputera!. Posiada on wszystkie funkcje czytnika książek. Ponadto możemy zmieniać czcionki oraz dostosowywać je do naszych potrzeb.

Program Calibre posiada o wiele więcej funkcji, które można by wymieniać i wymieniać! Ja jednak pozostanę na tej powyższej piątce, a co do reszty zapraszam do ściągnięcia programu i testowania!

 1. Najnowsza aktualizacja!

  Strona internetowa -Calibre , aktualizacja, biblioteka e-book

Wersja 3.4.0

Nowe udogodnienia:

 1. Edytuj książkę: umożliwia eksportowanie wszystkich wybranych plików do komputera z przeglądarki plików, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając „Eksportuj wybrane pliki”
 2. Serwer: podczas powrotu do strony wyszukiwania zostaje zapamiętywana ostatnio wyszukiwana fraza na podstawie tagów.
 3. Język szablonu: dzięki niemu, nasze wyszukiwania są trafniejsze!

Aktyalizacje programu Calibre 3.4- e-book, czytnik książek

Poprawki błędów:

 1. Konwersja: wstawianie roku publikacji do okna metadanych zostają zapisane w lokalnej strefie czasowej, a co za tym idzie, pasuje do tego, co jest wyświetlane w głównym programie kalibracyjnym.
 2. Kanały OPDS serwera: naprawiono nieprawidłowości związane z listą kategorii podczas wyszukiwania.
 3. Edytuj książkę: zredukowano błędy związane z tą funkcją polegające na udoskonaleniu licznych poleceń.

Źródło: https://calibre-ebook.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *