Dziś powracamy z tematem zarządzania biblioteką e-booków, czyli programem Calibre. Pisaliśmy już o nim w artykule Calibre tutorial odnośnie do instrukcji obsługi. Dziś chcemy zwrócić uwagę na aktualności związane z programem oraz przybliżyć ogólną ideę działania programu!
-
Trochę historii
Wiem, wiem :). Też nie przepadam za historią, ale ta jest naprawdę ciekawa! Program powstał w 2006 roku z inicjatywy Kovid Goyal’a. To również on dodał do programu funkcję konwersji książek z różnych formatów. Z czasem program stał się bardzo popularny. Sięgali po niego różni wydawcy oraz osoby zajmujące się digitalizacją. Szybki rozwój programu sprawił, że Kovid Goyal postanowił zadbać o interfejs bardziej przyjazny dla odbiorców. Nazwę programu wymyśliła jego żona i pochodzi od słowa „Libre”- wolność. Nazwa, którą posiada obecnie program to Calibre, czyli „wolne źródło”. W pracach nad tworzeniem i udoskonalaniem programu może brać udział każdy.
-
W cyklu tygodniowym.
Ciekawostką jest to, że program jest wydawany w cyklu tygodniowym. Co to znaczy? W każdy piątek ukazuje się jego nowa wersja z poprawkami i od czasu do czasu z dodatkowymi nowymi funkcjami. Obecnie twórcy skupiają wokół programu bardzo dużą społeczność. Nad kodem pracuje kilku programistów, w zespole jest bardzo duża liczba osób pracujących jako testerzy, którzy zgłaszają błędy. W odstępie czasu mały prosty program rozrósł się do zaawansowanego systemu!.
-
Funkcje programu Calibre- najważniejsze!
- Wiele bibliotek– oznacza to, że można posiadać dowolną liczbę bibliotek. Nie ma również problemu z przenoszeniem, książek z jednej biblioteki do drugiej. Każda z nich posiada swoją bazę danych i znajduje się w oddzielnym katalogu.
- Wyszukiwanie– w każdym katalogu mamy możliwość przeszukiwania baz danych. Calibre proponuje nam wyszukiwanie w trybie podstawowym, jak i zaawansowanym.
- Pobieranie danych o książce– jeśli mowa o e-bookach pobranych z Internetu (tzw. wolne lektury) otrzymujemy niestety małą liczbę informacji o książce. Dzięki tej funkcji możemy automatycznie uzupełnić brakujące informacje, z różnych portali dla czytelników.
- Zarządzanie książkami na czytniku– dzięki tej funkcji możemy bezpośrednio z Calibre zarządzać naszymi zbiorami e-booków na czytniku.
- Czytnik książek– nic innego, jak taki czytnik e-booków na monitorze komputera!. Posiada on wszystkie funkcje czytnika książek. Ponadto możemy zmieniać czcionki oraz dostosowywać je do naszych potrzeb.
Program Calibre posiada o wiele więcej funkcji, które można by wymieniać i wymieniać! Ja jednak pozostanę na tej powyższej piątce, a co do reszty zapraszam do ściągnięcia programu i testowania!
-
Najnowsza aktualizacja!
Wersja 3.4.0
Nowe udogodnienia:
- Edytuj książkę: umożliwia eksportowanie wszystkich wybranych plików do komputera z przeglądarki plików, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając „Eksportuj wybrane pliki”
- Serwer: podczas powrotu do strony wyszukiwania zostaje zapamiętywana ostatnio wyszukiwana fraza na podstawie tagów.
- Język szablonu: dzięki niemu, nasze wyszukiwania są trafniejsze!
Poprawki błędów:
- Konwersja: wstawianie roku publikacji do okna metadanych zostają zapisane w lokalnej strefie czasowej, a co za tym idzie, pasuje do tego, co jest wyświetlane w głównym programie kalibracyjnym.
- Kanały OPDS serwera: naprawiono nieprawidłowości związane z listą kategorii podczas wyszukiwania.
- Edytuj książkę: zredukowano błędy związane z tą funkcją polegające na udoskonaleniu licznych poleceń.
Źródło: https://calibre-ebook.com/