Barnes & Noble wciąż na amerykańskim rynku: zapowiedź nowego czytnika Nook Glowlight

W marcu br. pisaliśmy o  problemach finansowych księgarni Barnes & Noble. Przede wszystkim zanotowano drastyczny spadek dochodów z czytników: w 2012 roku linia czytników Nook przyniosła ponad 250 milionów dolarów straty. Wszystko wskazywało na zaprzestanie produkcji czytników. Tymczasem 7 miesięcy później,  Barnes & Noble zapowiada swój model 2013, nowy czytnik e-booków Nook Glowlight.

Nowy Nook Glowlight- lżejszy, jaśniejszy, bielszy

Co nowego oferuje Barnes & Noble?

Nowy czytnik od Barnes & Noble posiada 6-calowy ekran o rozdzielczości 1024 x 758 (taką samą rozdzielczość mają wszystkie nowe modele czołowych marek: Kindle, PocketBook, Kobo).  Ponadto, według pierwszych testów pojawiających się w internecie ulepszono podświetlenie, które w poprzednim modelu nie cieszyło się dużym uznaniem. Światło jest bardziej równomierne oraz jaśniejsze. Podobnie jak w nowym Kindle Paperwhite 2 zastosowano technologie Regal zmniejszającą ilość ghostingu, czyli śladów atramentu pozostających po poprzedniej stronie.

Podobnie jak PocketBook Basic Touch, urządzenie waży zaledwie 175 gramów (15 % mniej od modelu Paperwhite 2) i tak samo jak czytniki Onyx, pracuje na systemie Android.

Czarna matowa obudowa poszła w zapomnienie, nowy czytnik posiada biały panel, który zdaniem producentów jest przyjemniejszy dla oczu, nie tworząc tak dużego kontrastu między ekranem, a ramką.

Braki w Nook Glowlight

Producenti Nook’a tym razem zrezygnowali z klawiszy zmiany stron. Oprócz dotykowego ekranu mamy jednak do dyspozycji jeszcze jeden przycisk znajdujący się pod ekranem.

Czytnik e-booków Nook Glowlight posiada procesor 800 Mhz (w przeciwieństwie do nowych modeli PocketBook 624 Touch czy Kindle Paperwhite2, posiadających procesory 1000 MHz). Urządzenie podobnie jak konkurencja posiada 4GB pamięci wewnętrznej. Niestety dla użytkownika pozostaje tylko 512MB (dla porównania w PocketBook Touch Lux udostępnia 3GB). Na domiar złego, Nook nie posiada możliwości poszerzenia pamięci.

Nook Glowlight jest dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych. Można go zamówić ze strony Barnes & Noble za 119 dolarów.

Czytniki od Barnes & Noble, a przyszłość

Pogłoski o zniknięciu na dobre czytników Nook miały racjonalne przesłanki. Ku zaskoczeniu wszystkich, Barnes & Noble prezentuje nowy produkt. Jak myślicie, złe wróżby na temat przyszłości Nooków były niesłuszne i teraz księgarnia Barnes & Noble powróciła na rynek czytników ze  zdwojoną siłą? Amazon znów na amerykańskim rynku ma u swego boku poważnego konkurenta? Czy może jest to jedynie ostatnia próba Barnes & Noble utrzymania się na rynku czytników i wkrótce wycofają się jak Sony.

Źródło informacji oraz zdjęć engadget.com 

2 thoughts on “Barnes & Noble wciąż na amerykańskim rynku: zapowiedź nowego czytnika Nook Glowlight

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *