Firma Boox zaprezentowała w ostatnim czasie dwa nowe 7-calowe czytniki z funkcją notowania. Oba modele z serii Go to lekkie, smukłe konstrukcje. Łączą minimalistyczny i funkcjonalny design z zaawansowanymi możliwościami znanymi ze starszych czytników marki. Są to najświeższe modele i dopiero zaczęliśmy testy Boox Go 7. Gwarantujemy jednak, że już teraz warto przestudiować ich specyfikację techniczną.
Ekran i format
Oba czytniki wyposażono w 7-calowe ekrany E Ink – Go 7 w wersji czarno-białej Carta 1300 (1680 × 1264, 300 PPI), a Go Color 7 w ekran Kaleido 3, który oferuje 150 PPI w kolorze i 300 PPI w trybie monochromatycznym. Oba ekrany umożliwiają notowanie za pomocą nowego, dedykowanego rysika InkSense i rozpoznają 4096 poziomów nacisku. Boox InkSense został zoptymalizowany do perfekcyjnie precyzyjnego pisania na ekranie E Ink.

Nowy rysik Onyx Boox InkSense
Dzięki funkcji notatnika użytkownik może już nie tylko czytać e-booki, ale też wygodnie notować i szkicować. Swoje notatki można wprowadzać tu nawet bezpośrednio na analizowanych plikach PDF, choć ekran 7-calowy jest dość mały do takiego zastosowania. Funkcja odręcznego pisania to wciąż rzadko spotykana możliwość w segmencie 7-calowych czytników. W tej klasie sprzętu jedyną sensowną alternatywą jest model Kobo Libra Colour. Jednak Boox tradycyjnie oferuje znacznie większą elastyczność użytkowania dzięki zainstalowanemu Androidowi.
System operacyjny i aplikacje
Podobnie jak inne modele Boox, oba nowe czytniki działają w oparciu o system Android 13. To znacząco wyróżnia je na tle konkurencji. Otwarty system operacyjny daje użytkownikowi pełną swobodę w dostosowaniu czytnika do własnych potrzeb i preferencji – zarówno pod względem procesu czytania, jak i w pracy z dokumentami czy notatkami.

7-calowe czytniki Boox z notowaniem
W Boox Go 7 i Go Color 7 Gen II można instalować szeroką gamę aplikacji – od popularnych Kindle, Storytel czy Empik Go, po bardziej specjalistyczne narzędzia, jak ReadEra, czy KOReader. Wszystko to dzięki wbudowanemu dostępowi do Sklepu Google Play. Użytkownicy, którzy korzystają z kilku źródeł e-booków, nie muszą już ograniczać swojego wyboru tylko do jednej platformy. Mogą oni swobodnie przełączać swoje działania między aplikacjami lub używać ich równolegle.
Android 13 w wersji dostosowanej do ekranów E Ink umożliwia również instalację aplikacji przeznaczonych do notowania i pracy z dokumentami, np. OneNote lub Evernote. To sprawia, że nowe modele z serii Go mogą pełnić rolę nie tylko czytnika, ale również kompaktowego notatnika cyfrowego. Sprawdzą się w nauce, pracy, codziennym planowaniu i rozrywce.
Procesor, pamięć i wydajność
Zarówno Boox Go 7, jak i Go Color 7 Gen II wyposażono w 8-rdzeniowy procesor Qualcomm oraz 4 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika oddano 64 GB pamięci wewnętrznej, którą można dodatkowo rozszerzyć za pomocą karty microSD, co jest bardzo praktyczną funkcją w nowoczesnych czytnikach. Umożliwia ona wygodne zarządzanie dużymi zbiorami e-booków, notatek, dokumentów czy wszelkiego rodzaju plików multimedialnych.
Taka konfiguracja (znana już z innych zaawansowanych modeli marki Boox) została zaprojektowana z myślą o wielozadaniowości. Umożliwia ona nie tylko płynne działanie aplikacji do czytania, ale również sprawne przełączanie się między zadaniami, zapisywanie informacji czy przeglądanie plików PDF.
Łączność i porty
Oba modele obsługują Wi-Fi (2.4 GHz + 5 GHz) oraz nowy Bluetooth 5.1. Do ładowania i przesyłania danych służy port USB-C, który można wykorzystywać także do podłączania akcesoriów zewnętrznych. Nie zabrakło tu również głośników i mikrofonu, co czyni te czytniki bardziej uniwersalnymi – niezbędnych np. przy korzystaniu z audiobooków.
Bateria i konstrukcja
Producent wyposażył oba modele w baterię o pojemności 2300 mAh. Obudowa ma zaledwie 6,4 mm i waży około 195 gramów, co sprawia, że Boox Go są jednymi z najlżejszych czytników w swojej klasie. Smukłą konstrukcję zaprojektowano z myślą o mobilności, zapewniając przy tym podstawową ochronę przed przypadkowymi zachlapaniami. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to pełna wodoodporność zgodna z certyfikacją IP, dlatego należy unikać kontaktu z dużą ilością wilgoci.

Onyx Boox z notowaniem
W codziennym użytkowaniu przydają się także nowe, ergonomiczne przyciski fizyczne umieszczone w bocznej ramce. Można ich używać do zmiany stron lub nawigacji w menu, co jest wygodną alternatywą dla dotykowej obsługi ekranu.
Obsługiwane formaty
Nowe czytniki Boox, podobnie jak wcześniejsze modele, obsługują szeroki zakres formatów plików, m.in. PDF, EPUB, MOBI, DOCX, PPT, JPG, PNG, MP3 oraz pliki audio i ePub z zabezpieczeniami DRM. Dzięki temu mogą służyć zarówno do czytania książek, jak i do przeglądania różnego rodzaju dokumentów czy notatek.
Podsumowanie
Boox Go 7 i Boox Go Color 7 Gen II to propozycje dla osób, które szukają poręcznego i lekkiego czytnika z dostępem do aplikacji dzięki systemowi Android.
Wersja kolorowa będzie szczególnie interesująca dla osób korzystających z magazynów, książek z ilustracjami lub sporadycznego przeglądania plików PDF. Z kolei Boox Go 7, jako 7-calowy monochromatyczny model z funkcją notowania to pozycja, która praktycznie nie ma bezpośredniej konkurencji na rynku. Jest to naprawdę wyjątkowe połączenie kompaktowego formatu z mocno zaawansowaną funkcjonalnością.
Po więcej informacji na temat specyfikacji i relacje z testów praktycznych zapraszamy wkrótce. Na ten moment wiemy jedno – na rynek zostają wprowadzone dwa bardzo solidne, a w niektórych aspektach wręcz unikalne propozycje w segmencie 7-calowych czytników e-booków.
Autor: J.S.