5 sposobów by dotrzymać postanowień noworocznych

„Będę więcej czytać” to jedna z popularnych decyzji jaką podejmujemy wraz z nadejściem nowego roku. Takie postanowienie stawiają sobie zwykle osoby świadome wartości jaką reprezentuje sobą książka – zbyt jednak zabiegane by znaleźć dla niej czas. Jak więc zrobić więcej miejsca dla literatury w naszym życiu?

 

ID-1005187712Zrób listę

Wszelkiego rodzaju listy: rzeczy, spraw i zadań to świetna i sprawdzona metoda, szczególnie dla osób mających trudności z organizacją czasu, ale nie tylko. Spis tytułów ma dużo więcej zalet niż może się wydawać. „Przelanie” swoich postanowień na papier nie tylko odciąża głowę (bo nie musisz już o nich ciągle pamiętać, wystarczy, że zerkniesz na kartkę), to do tego daje szerszy ogląd tego, co przed sobą stawiasz. Lista pozwoli Ci zobaczyć: ile konkretnie książek masz zamiar przeczytać, jak wiele czasu to zajmie i jakiego rodzaju są to lektury.

ID-100335587

ID-10051877122Ustal priorytety

Gotową listę książek wato jeszcze przeanalizować. Kiedy wypiszesz już tytuły, podziel je na te, które musisz uwzględnić ze względu na np. pracę, szkołę, czy zobowiązania oraz te czytane wyłącznie dla przyjemności. Czytnik ebooków ułatwi Ci sprawę, gdyż większość z nich posiada multum możliwości personalizacji biblioteki lub tworzenia własnych katalogów (przeczytaj też o tym, dlaczego warto mieć czytnik ebooków). Zastanów się ponadto kiedy potrzebujesz skończyć daną książkę i która wiedza będzie Ci w danym momencie potrzebna. Możesz nawet posłużyć się kalendarzem i planować w ten sposób dni, tygodnie, miesiące, a może i od razu cały rok. Pamiętaj jednak, by zawsze dać sobie niewielką rezerwę czasu, na wykonanie każdego „zadania” – bo komu nie zdarzają się nieprzewidziane sytuacje?

 

ID-1005187713543Zabierz książkę ze sobą

Jeśli jesteś osobą żywiołową, lub po prostu zabieganą i nie zawsze masz czas lub motywację by w spokoju usiąść do lektury – to właśnie sposób dla Ciebie. Zastanów się – ile czasu dziennie marnujesz na bezproduktywne czekanie? Czy to w podróży, komunikacji miejskiej, w poczekalni u lekarza, podczas nieprzewidzianej przerwy w pracy, czy czekając na znajomych w kawiarni. Pomyśl jak wiele stron możesz w tym czasie przeczytać! Dlatego książkę warto mieć przy sobie zawsze – nawet jeśli nie planujesz jej akurat tego dnia czytać. Ciężka torebka lub plecak? Nie, jeśli masz ze sobą czytnik książek elektronicznych. Z dobrą lekturą pod ręką nie grozi Ci nuda, ani niedotrzymanie postanowień.

ID-100383462

ID-10051877135Zasięgnij opinii

Jak wybierasz książki, które masz zamiar przeczytać? Jeśli jest to wybór przemyślany – to świetne, ale czasem zdarza się, że akurat usłyszymy o danym tytule w telewizji, poleci nam go znajomy, zobaczymy go na półce bestsellerów w księgarni… A po przeczytaniu lektura rozczarowuje. Prawdą jest, że wszystkie książki przedstawiają wartość samą w sobie, nie znaczy to jednak, że każdą musimy przeczytać! Zwłaszcza jeśli czas, który możemy na nie poświęcić jest ograniczony. Zanim więc  przejdziesz do „odhaczania” kolejnych tytułów ze swojej listy, poświęć chwilę na weryfikację – czy dana książka faktycznie odnosi się do tematu, który Cię interesuje. W dzisiejszych czasach nie ma przecież nic prostszego. Do dyspozycji masz cały Internet – zaczynając od serwisów specjalistycznych i recenzji, po portale społecznościowe i fora tematyczne (zobacz również: test aplikacji ReadRate umożliwiającej dzielenie się opinią na temat ebooków).

 

ID-100518771354Zaplanuj czas tylko dla siebie

Wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Ale niemożliwe również nie jest. Czasem trzeba się po prostu zająć samym sobą, zrelaksować… A by nie nabawić się z tego powodu wyrzutów sumienia – lepiej czytać w tym czasie mądrą książkę niż zalegać na kanapie przed niekoniecznie mądrą telewizją. Najprostszym sposobem, by znaleźć czas dla siebie, jest zaplanowanie go wcześniej. Być może słowa „planowanie” i „czas wolny” zabrzmią w tym przypadku jak oksymoron, ale metoda ma być skuteczna, a nie logiczna. A prawda jest taka, że jeśli tydzień wcześniej postanowisz, że np. w środę o godzinie 18 zaczyna się Twoje „wolne”, to nie znajdzie się takiej siły, która byłaby w stanie to podważyć.

 

Zobacz również:

Dzieci otoczone książkami w dzieciństwie zarabiają więcej w przyszłości

2 thoughts on “5 sposobów by dotrzymać postanowień noworocznych

  1. Paweł

    Ja zaplanowałem czytać więcej i do tego min. 10 ze wszystkich przeczytanych w ciągu roku książek ma być wartościowa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *