Test podświetlenia w czytnikach

Kto  interesuje się nowinkami technologicznymi ten wie, że oświetlenie stosowane w czytnikach znacząco różni się od tego, które stosuje się do podświetlania innych urządzeń, takich jak komputery czy smartfony. Ekrany np. LCD wyświetlają więcej kolorów i dają więcej możliwości. Jednak znacznie bardziej męczą one nasze oczy niż ekrany profesjonalnych czytników.

Czytniki podczas nocnego czytania

W rzeczywistości ekrany czytników nie są podświetlane, a naświetlane od góry, promienie trafiają w ekran i odbijają się w naszą stronę. Technologie wykorzystywane w czytnikach sprawiają, że ekran nie błyszczy. Różnicę widać znacząco kiedy porównamy je w pełnym świetle słonecznym. Zatem dzięki naświetlaniu ekranu możemy czytać także po zmroku.

Podświetlenie standardowe (białe) – Kindle Oasis 2, CyBook Muse Light

Standardowe podświetlenie stosowane w czytnikach np. PocketBook Touch Lux 3 lub Kindle Oasis 2 z pewnością jest użyteczne. Przydaje się zarówno w dzień, kiedy chcemy zwiększyć kontrast czy też jesteśmy  w słabo oświetlonym pomieszczeniu, jak i w nocy, kiedy jest zupełnie ciemno. Czytniki, które posiadają podświetlany ekran często mają także opcje dopasowywania światło do otoczenia automatycznie. W efekcie nie musimy się przejmować i myśleć czy w danej chwili mamy wystarczająco dobre oświetlenie, bo czytnik zdecyduje za nas. Jeśli chodzi o jego barwę jest ona różna w zależności od urządzenia, niektóre mają bardziej chłodną, a inne ciepłą. Jednak w trakcie dnia ciężko to zauważyć i raczej można ją uznać za neutralną. Podobne ustawienia podświetlenia do Kindle Oasis 2 ma Cybook Muse Light, jednak różnią się one paroma szczegółami. Warto zaznaczyć, że są to czytniki w bardzo odmiennych kategoriach cenowych, bo dzieli je aż 910 złotych (bierzmy pod uwagę Kindle Oasis 2 wersja 8 GB)!

Cybook Muse Light  nie radzi sobie dużo gorzej niż Kindle Oasis 2. Jednak zauważalne jest, że w Kindle Oasis 2 podświetlenie jest mniej rażące. Jednak jest to niewielka przewaga, jeśli uwzględnimy ceny obu czytników. W InkPadzie 3 białe oświetlenie przypomina to, które zastosowano w Kindle Oasis 2, bo również nie jest zanadto intensywne, tak jak w Cybook Muse Light.

Czytanie w kompletnej ciemności, korzystając ze standardowego oświetlenia jest możliwe, ale jest to opcja tylko dla wytrwałych czytelników. Mimo technologii ekranu e-ink, podświetlenie razi w oczy, przez co dłuższe czytanie jest bardzo męczące. Najlepiej tu wypada Kindle Oasis 2, który ma najmniejszą wartość podświetlenia.

Jednak jeśli nie czytamy w całkowitej ciemności, to podświetlenie tradycyjne w większości czytników sprosta zadaniu.

podświetlenie smartlight

(po lewej – Kindle Oasis 2, po prawej PocketBook InkPad 3)

Negatyw – Kindle Oasis 2, Cybook Muse Light

Amazon nie stworzył dedykowanego trybu nocnego (jak Kobo lub PocketBook), jednak zamiast tego w ustawieniach możemy znaleźć opcję Invert Black and White, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza odwróć czerń i biel, dzięki czemu uzyskujemy prawie negatyw. Czemu prawie? Bo tło nie jest zupełnie czarne, tylko ciemno szare, a litery nie są białe tylko jasno szare, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż zdecydowanie mniej męczy oczy. Warto wspomnieć, że odwrócenie kolorów dotyczy także zdjęć. Minusem jest to, że funkcja ta jest trochę schowana i ciężko na nią natrafić. Zdecydowanie powinna znajdować się w ustawieniach jasności ekranu. Możemy ją znaleźć wchodząc w Settings<Accesibility<Invert Black and White. Widać drobne różnice, gdy włączymy funkcję negatywu (w której Cybook się specjalizuje), bo przy maksymalnej wartości podświetlenia, znacząco widać, że Cybook świeci się mocniej. Zauważalna jest także zdecydowanie mocniejsza czerń, co akurat nie jest plusem.

W ciemności spokojnie możemy czytać przy średniej wartości oświetlenia, które daje optymalne światło do kilku godzinnego czytania. Jest to ciekawa funkcja. Przydatna szczególnie wtedy, jeśli na przykład czytamy w nocy, a ktoś obok nas chce spać i jest wrażliwy na światło. Jeśli chodzi o samo czytanie, to nie jest złe aczkolwiek ciężko się z tym oswoić, bo jednak jesteśmy przyzwyczajeni do jasnego tła i ciemnego tekstu.

opcja podświetlenia w negatywie Kindle I Cybook

(po lewej – Kindle Oasis 2, po prawej – Cybook Muse Light, przy najmniejszej wartości podświetlenia)

Podświetlenie negatyw Kindle Oasis 2 Cybook Muse Light

(po lewej – Kindle Oasis 2, po prawej – Cybook Muse Light, przy największej wartości podświetlenia)

Podświetlenie z możliwością zmiany barwy (SmartLight) – PocketBook InkPad 3

SmartLight zdecydowanie zadowoli nawet najbardziej wybrednych. Możemy nie tylko regulować  natężenie światła, ale też barwę! Technologia ta została zastosowana np. w PocketBooku Touch HD 2 i InkPadzie 3. Do testu użyliśmy InkPada 3, który wypadł naprawdę dobrze. Jest on największy z 3 testowanych czytników (7,8 cala), a w kategorii cenowej mieści się pomiędzy dwoma poprzednimi.

Podświetlenie możemy regulować w zależności od pory dnia i tego gdzie się znajdujemy. Białe sprawdzi się gdy będziemy mieć dobre oświetlenie, natomiast bardziej ciepłe tonacje (dochodzące nawet do bursztynowych) są idealne do czytania nocnego. Możemy je dostosowywać według własnych preferencji lub zdać się na automat, jednak trzeba pamiętać, że automat bierze pod uwagę aktualną godzinę, dlatego jeśli z niego korzystamy musimy pamiętać o prawidłowych ustawieniach godziny na czytniku. PocketBook InkPad 3 nie ma funkcji negatywu, jednak SmartLight to nieporównywalnie lepsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o kontrast i równomierność, to tutaj również nie zawodzi.

Podświetlenie smartlight PocketBook InkPad 3

Podsumowanie

Reasumując zdecydowaną przewagę ma podświetlenie SmartLight, które póki co nie jest jeszcze zbyt popularnym rozwiązaniem stosowanym w czytnikach, a szkoda. Do negatywu teoretycznie nie można się przyczepić, jednak jest on dość specyficzny i nie każdemu przypadnie do gustu. Natomiast jeśli chodzi o oświetlenie standardowe, to niestety jeśli czytamy w kompletnej ciemności, rażenie w oczy po kilku godzinach czytania daje się we znaki. Jednak da się to znieść jeśli czytnik daje możliwość ustawienia bardzo małego oświetlenia (np. Kindle Oasis 2).

 

 

 

 

Jedna myśl nt. „Test podświetlenia w czytnikach

  1. CNK

    Do czytania typowo tylko w nocy lepiej nada się Oasis 2, czy PocketBook 3? W PB3 brakuje mi funkcji negatywu, a w KO2 opcji Smart Light.. Jestem przyzwyczajony do czytania szarego tekstu na ciemnym tle monitora, dlatego ciągnie mnie do Oasis 2, jednak wybór nie jest łatwy, bo póki co nie ma czytnika idealnego..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *