Zapraszamy na drugą cześć testu czytnika Bookeen Saga:
- Menu czytnika
Wśród ogólnych ustawień czytnika mamy do dyspozycji sześć pozycji w które możemy kliknąć:
- Informacje (wszystkie dane o czytniku)
- Układ interfejsu (praworęczny, leworęczny, wyłączenie akcelerometru)
- Języki MENU
4. Dostępne słowniki (Tutaj wyświetla się lista zainstalowanych słowników. Obok każdej pozycji jest możliwość włączenia aktywności słownika bądź go dezaktywowania.)
- Sieci Wi-Fi (tutaj mamy możliwość podłączenia czytnika do sieci Wi-Fi)
- Zaawansowane (tutaj się zaczyna zabawa z personalizacją. Możemy ustawić tryb czuwania, zmianę tapety, zmianę odświeżania ekranu itp. Nad tymi funkcjami rozpisywać się nie będziemy ze względu to, że są to podstawowe funkcje każdego czytnika)
Wszystkie funkcje działają szybko i sprawnie.
2. Biblioteka
Jeśli chodzi o codzienne czytanie to należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
1.Czytnik po włączeniu posiada przejrzysty ekran. Tak jak inne urządzenia od Bookeena podzielony jest on na trzy boxy. Pierwszy- ostatnio czytana pozycja wraz ze wskazaniem ilości przeczytanych stron i procentem przeczytanej książki, drugi to biblioteka zaś trzeci reprezentuje sklep z ebookami.
Ekran jest przejrzysty. Po włączeniu czytnika od razu widać jaką książkę ostatnio czytaliśmy i ile jeszcze zostało nam do końca. Nie trzeba jej szukać w zbiorach / bibliotekach. Gdy czytamy dużo książek na raz nie musimy sięgać do pamięci w poszukaniu ostatnio czytanej książki, tylko mamy ją jak na tacy. Jeśli lubimy czytać kilka książek jednocześnie, to tu z pomocą przychodzi box numer dwa, gdzie są cztery ostatnio czytane ebooki.
Architektura oprogramowania czytnika zdecydowanie na plus- przejrzysta i intuicyjna.
- Wchodząc w bibliotekę mamy podział na osiem segmentów (Moje kolekcje, Nowa, Czytane teraz, Przeczytane, Wszystkie książki, Notatki z książek, Obrazy, Katalogi). Jest to bardzo wygodne ponieważ podział jest bardzo klarowny. Nie musimy zagłębiać się w literaturę i sprawdzać ile z niej przeczytaliśmy, co zgraliśmy nowego, a do tego poszukiwać w nich notatek. Wystarczy przejść do biblioteki, a tam już wszystko mamy posegregowane.
- Wszystkie książki zgrane na czytnik możemy posortować dodatkowo według czterech kryteriów:
- Tytuł
- Autor
- Data tworzenia pliku
- Nazwa pliku
Jest to łatwy sposób kiedy szybko potrzebujemy znaleźć jakąś publikację.
- Jest możliwość zmiany widoku wyświetlanych ebooków na listę. Po zmianie czytnik będzie nam wyświetlał książki z zaznaczoną informacją, ile stron z poszczególnych książek przeczytaliśmy. Kolejny plus dla Bookeen Sagi.
- Wyszukiwanie fraz sprawuje się też bardzo dobrze. Nie jest to nowość w czytnikach, ale zwracamy na to uwagę, gdyż znacznie ułatwia to konsumowanie lektury.
- Atutem czytnika, który bardzo doceniliśmy to rozpoznawanie przez Bookeen Sagę struktury folderów zrzucanych z komputera. Nie wszyscy wiedzą, że czytniki Kindle tej struktury nie widzą czego rezultatem jest bałagan w książkach (wszystkie są wymieszane).
3. Funkcje podczas czytania na co dzień.
Podczas czytania mamy do dyspozycji kilka funkcji:
- Pierwszą z nich jest „Idź do”. Opcja ta ma na celu łatwiejsze przechodzenie pomiędzy rozdziałami. Sprawdza się dobrze. Podczas zmiany rozdziałów nie ma zacięć. Zmiana jest szybka i płynna.
- „Spis treści”, czyli możliwość przejścia do dowolnego rozdziału, niezależnie od miejsca w książce w którym się aktualnie znajdujemy. Tak jak poprzednia opcja podczas przejść nie zacina się. Czas na przejście to niespełna sekunda.
- „Podkreślenia”. Tutaj mamy zbiór wszystkich podkreślonych cytatów w książce. Pod tą zakładką kryje się także możliwość „Ustawień podkreślenia”. W zakładce tej można: dodać zakładkę/ usunąć wszystkie zakładki, dodać podświetlenie/ usunąć wszystkie podświetlenia, dodać notatkę/ usunąć wszystkie zakładki, eksportować wszystkie notatki lub usunąć wszystkie podkreślenia. Jak widać proponowanych opcji jest bardzo dużo. Wszystkie działają szybko i co najważniejsze, nie zacinają się podczas włączania.
- „Szukaj” Odnosi się do wyszukiwań, ale tylko w obrębie danej książki. Zakładka sprawdza się jak pozostałe. Wyszukiwany tekst jest zaznaczony na szaro, co jest dodatkowym wyszczególnieniem w tekście (plus!). Po wpisaniu danego słowa zostaje nam zaproponowana lista wyszukań nie tylko w książce, ale także w zainstalowanych słownikach. W tym wypadku Angielsko- Francuskim, Angielskim czy Francuskim. Jest to dodatkowym atutem ze względu na naukę innych języków– opcja dostępna w większości czytników.
- „Ustawienie tekstu”. Tutaj znajdują się najważniejsze funkcje personalizujące czytane przez nas ebooki. Możemy ustawić: wielkość czcionki (najmniejsza 17 do największej 106), krój czcionki (do wyboru jest 7 krojów czcionki), następnie odstępy między wierszami (do wyboru trzy odległości interlinii), marginesy (również do wyboru trzy rodzaje marginesów: bardzo szerokie, szerokie i wąskie) oraz wyrównanie (wyjustowanie, wyrównanie do lewej). Wśród personalizacji tekstu mamy możliwość ustawień zaawansowanych . Wśród nich znajdziemy: krój czcionki (takie same jak w ustawieniach podstawowych oraz dwa dodatkowe), dzielenie wyrazów, pogrubienie tekstu.
- „Układ strony”. Pod tą zakładką kryją się „Pokaż nagłówek”, „Pokaż licznik stron”, „Tryb nocny”. Wszystkie te funkcje są na zasadzie włączenia/ wyłączenia.
- Praca z ebookiem
Czytnik obsługuje większość formatów bez problemu. Ebooki włączają się dosyć sprawnie. Pliki w formacie PDF, które są większe wagowo działają znacznie wolniej niż pozostałe. Bookeen Saga nie obsługuje formatu .mobi, czego nie zaliczamy do wad. Bardzo dobrze sobie radzi za to z PDF dzięki trybowi reflow.
- Podsumowanie
- Wady:
– przy dłuższym używaniu czytnika daje się we znaki waga czytnika.
– wolne działanie ciężkich ebooków w formacie PDF.
- Zalety:
– wydaje się fajnym połączenie czytnika z pokrowcem, który jest wykonany z materiału, który podnosi komfort czytania.
– możliwość wyboru koloru czytnika (cztery do wyboru)
– tryb reflow
– intuicyjny interfejs
– design
Przeczytaj również:
Test Bookeen Saga- czytnika, który chce być inny niż wszystkie ebook readery! Cz.1