Recenzja: PocketBook 650 Ultra

Współcześnie na rynku e-czytników trudno jest stworzyć model, który byłby innowacyjny. Do sklepów jakiś czas temu trafił czytnik PocketBook 650 Ultra. Model ten wyróżnia się spośród innych e-czytników na rynku, mnóstwem interesujących modyfikacji. Przede wszystkim cechuje go wbudowany aparat fotograficzny, co wskazuje na to, że jest to pierwszy tego typu e-czytnik. Zastosowanie aparatu służy przede wszystkim do skanowania książek, a także robienia zdjęć.

PocketBook 650 Ultra

PocketBook 650 Ultra

Czytnik charakteryzuje się zgrabną, a także ultralekką obudową. PocketBook 650 Ultra posiada ekran najnowszej generacji E-Ink Carta, który zastosowano w modelach: Amazon Kindle Paperwhite 2, a także Kobo Aura H20. Dzięki wykorzystaniu tej technologii użytkownicy mogą cieszyć się wysoką rozdzielczością, a także zdecydowanie szybszą niż dotychczas zmianą stron. Wygląd tego modelu jest minimalistyczny, jak większość czytników tej firmy, jednak zdecydowanie wyróżnia się nową stylistyką w stosunku do poprzednich modeli 624 Basic Touch czy Touch Lux.

PocketBook 650 Ultra

PocketBook 650 Ultra

HARDWARE

Model PocketBook 650 Ultra został wyposażony w sześciocalowy ekran E-Ink Carta, o rozdzielczości 1024 × 758 pikseli oraz interfejsem dotykowym z Multi-touch. Jednak aby uzyskać dostęp do menu oraz ustawień urządzenia, użytkownicy mogą również korzystać z przycisków fizycznych znajdujących się pod ekranem.

Urządzenie dysponuje gigahercowym procesorem, wraz z 512 MB pamięci RAM. Użytkownicy tego modelu będą mieli do dyspozycji 4 GB pamięci wewnętrznej, a także możliwość jej zwiększenia, za pomocą kart microSD.

Model jest unikalny spośród wielu innych dostępnych na międzynarodowym rynku. Posiada aparat fotograficzny 5 Mpix, który znajduje się z tyłu urządzenia w prawym, dolnym rogu. Aparat zaopatrzony jest w doświetlającą diodę Led. Warto dodać, że aparat został wyposażony w autofocus. PocketBook 650 Ultra stworzony jest tak, aby po zrobieniu zdjęć kilku stron książki, możliwe było przerobienie ich na e-booka, bezpośrednio na urządzeniu. Zdecydowanie przemawia to na korzyść nowego modelu czytnika, jednak w praktyce korzystanie z aparatu i funkcji OCR to czynność wymagająca dużej cierpliwości. Zatem nie powinien to być czynnik decydujący o zakupie.

Aby móc coś sfotografować, należy otworzyć aplikację do robienia zdjęć, która znajduje się na ekranie głównym. Następnie należy odczekać około pięć sekund, aż urządzenie uzyska zarys szkicu przedmiotu, który chcemy sfotografować. Po wykonaniu zdjęcia również musimy odczekać pięć sekund, aby obraz uzyskał pełną rozdzielczość. Zrobione przez nas fotografie wyświetlane są w folderze o nazwie galeria zdjęć. Wadą jest to, że robiąc zdjęcie, aparat nie podejmuje ich w technologii e-ink. Gdy chcemy przesłać zdjęcia, bądź skany stron książek z czytnika Ultra do komputera, okazuje się, że są w kolorze, a nie czarno białe. Model posiada procesor, który nie jest w pełni dopracowany, jeśli chodzi o analizę obrazów, ale to nie przekreśla jego zalet.

Model Ultra posiada podświetlany ekran, co pozwala na jego użytkowanie o każdej porze dnia. Wyświetlacz wyposażony jest w 5 ledowych diod, dzięki którym ekran jest równomiernie oświetlony.

Firmy produkujące e-czytniki, jak Amazon, Barnes & Noble i Kobo, skupiły się głównie na tworzeniu przystępnych cenowo urządzeń bez funkcji audio, ponieważ jest to dodatek, który zwiększa cenę czytników. Natomiast unikalny PocketBook Ultra posiada tę funkcję. Słuchanie muzyki oraz korzystanie z TTS jest możliwe dzięki podłączeniu się do gniazda słuchawkowego 3,5 mm.

Wygląd czytnika PocketBook Ultra wyróżnia się na tle innych tym, że przyciski służące do zmiany strony, usadowione są nie z przodu, a z tyłu czytnika. Najczęściej klawisze znajdują się pod ekranem głównym lub z boku urządzenia. To niekonwencjonalne rozwiązanie pozwala na niezwykle wygodne użytkowanie. Oczywiście 650 Ultra posiada cztery przyciski z przodu wyświetlacza: ustawienia, menu i do przodu/do tyłu.

Podsumowując PocketBook Ultra prezentuje się niezwykle interesująco. Aparat fotograficzny z autofocusem jest ciekawym dodatkiem, jednak w praktyce model najlepiej sprawdza się do czytania, a nie fotografowania.

PocketBook 650 Ultra

PocketBook 650 Ultra

SOFTWARE

Marka PocketBook skupia się aby w pełni sprostać oczekiwaniom swoich klientów, dlatego opracowuje aplikacje, które sprawią, że użytkownicy jeszcze bardziej pokochają e-czytniki. Z tego powodu firma inwestuje w dwie aplikacje: Pocketbook Sync oraz Send to Pocketbook. Oba programy umożliwiają użytkownikom odbieranie, a także wysyłanie audiobooków oraz ebooków, czy dokumentów z chmury. PocketBook opracował także unikalną aplikację Dropbox, używając do tego API. Dzięki niej użytkownicy tego modelu mają wybór: mogą korzystać z chmury albo z powszechnego Dropboxa. Niezwykłym udogodnieniem jest to, że za pomocą Dropbox możemy tworzyć własną bibliotekę w oparciu o wygodne zasoby sieciowe.

Ekran główny składa się z biblioteki oraz książek, które zostały przez nas dodane lub zakupione. Na ekranie widzimy dwie zakładki umiejscowione na górze oraz na dole. Dolne służą do obsługi aplikacji: przeglądarki internetowej, kalkulatora, szachów, słownika, dokumentów, notatek, galerii zdjęć, a także do gier. Górne zakładki pozwalają na łatwy dostęp do regulacji poziomów jasności wyświetlacza, ustawienia menedżera zadań oraz głównych opcji. Menadżer zadań pozwala na wyświetlenie wszystkich używanych zakładek, z możliwością ich otwarcia, bądź całkowitego wyłączenia. Dzięki tej funkcji, jeśli jakaś zakładka jest nam chwilowo niepotrzebna, możemy ją wyłączyć. Zapobiega to konieczności ponownego otwierania go podczas otwarcia menadżera zadań.

PocketBook opracował narzędzie mapowania, które pozwala na zmianę dotychczasowego przeznaczenia klawiszy. Personalizacja przycisków jest istotną zaletą typową dla większości modeli tej marki.

Głównym walorem PocketBooków jest funkcja obsługi wielu języków obcych, dzięki czemu mają zastosowanie na całym świecie. Amazon, a także Kobo skupiają swoją sprzedaż głównie na rynku europejskim, a PocketBook poszerzył zasięg sprzedaży.

Model Ultra obsługuje ponad 20 popularnych formatów tekstowych, a także graficznych oraz posiada zainstalowany fabrycznie zestaw słowników ABBYY Lingvo.

PocketBook skoncentrowany jest głównie na aplikacji wirtualnej biblioteki, dzięki czemu skupia się na tworzeniu personalizacji, z możliwością jej filtrowania. Dodatkowym plusem jest fakt, że do modelu Ultra można pobrać również 700 ebooków gratis w języku polskim z naszej strony.

Użytkownicy mają możliwość dodawania własnych pozycji książkowych, pobierając je z aplikacji BookLand. Niestety nie ma tam jeszcze zbyt wielu bestsellerów, ale wciąż dodawane są książkowe nowości.

Istotnie warto podkreślić, że PocketBook Ultra, posiadający wyświetlacz E-Ink Carta spełnia wszelkie wymagania – strony przewijane są w szybkim tempie oraz nie pozostają fragmentów atramentu z poprzedniej strony.

Podsumowując PocketBook Ultra jest jednym z najlepszych modeli dostępnych na rynku, z 6 calowym wyświetlaczem. To urządzenie jest unikalne pod względem niestandardowego wyglądu, ultralekkości, funkcjonalności oraz rewolucyjności, co tyczy się wbudowanego aparatu fotograficznego. Użytkownicy mający problem ze wzrokiem, mogą podłączyć zestaw słuchawek i skorzystać z funkcji TTS. Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem, to ten model wydaje się być wręcz idealny.

ZALETY:                                                                          WADY:
Funkcja audio                                         Duże pliki PDF nie działają prawidłowo
Syntezator mowy TTS
Mapowanie klawiszy
Wyświetlacz E-Ink Carta

 

_________________________

Źródło:

1. Michael Kozlowski, Pocketbook Ultra 650 e-Reader Review, [w:] http://goodereader.com/blog/electronic-readers/pocketbook-ultra-e-reader-review

Zdjęcia:

1.Sławomir Grzelak, PocketBook Ultra [w:] http://mobileworld24.pl/2014/12/25/pocketbook-ultra/.

2.Kamil Janowiak, PocketBook Ultra 650 – więcej niż czytnik [w:] http://tech4us.pl/2015/02/04/pocketbook-ultra-650-wiecej-niz-czytnik/.

3. Michael Kozlowski, Pocketbook Ultra 650 e-Reader Review, [w:] http://goodereader.com/blog/electronic-readers/pocketbook-ultra-e-reader-review.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *