Recenzja monitora DasungPaperLike Pro

1.Pierwsze wrażenia związane z monitorem Dasung

Pierwsze wrażenie, jakie robi monitor Dasung Paper Like, jest przyjemne. Ekran został zapakowany w czarne eleganckie pudełko z wytłoczonym napisem firmy „Dasung”. Trzymając go w rękach, czuje się, że dołożono wszelkich starań, aby użytkownik czuł wysoką jakość sprzętu, jaki zakupił.

W środku pudełka oprócz monitora znajduje się: instrukcja obsługi (szybki start w języku angielskim i chińskim oraz pełna instrukcja obsługi tym razem tylko w języku angielskim) oraz kable służące do połączenia monitora z komputerem. Ponadto producent w pudełku umieścił pendrive z oprogramowaniem, zestaw śrubek, stelaż na monitor oraz ściereczkę z mikrofibry i antyrefleksyjną folię. Sam monitor został zabezpieczony gąbką oraz bezpośrednio przylegającym do niego opakowaniem z tworzywa sztucznego.

dasung, PaperLike Pro, czytnik e-booków, ebook, ebook reader, monitor, monitor do komputera,

2.Wygląd monitora Dasung PaperLikePro


Monitor wykonany jest w wysokiej jakości tworzywa sztucznego o przekątnej 13,3 cała. Jest lekki i poręczny. Obudowa jest dobrze spasowana, żadne elementy nie odstają ani nie trzeszczą. Na ramce obudowy znajdują się 3 przyciski, które służą do włączania/wyłączania monitora, a także ustawień podczas jego pracy. Podczas ich naciskania czuje się wyraźne kliknięcie. Monitor jest wyposażony w wejście microHDMI, USB oraz diodę, która świeci na zielono podczas pracy ekranu, oraz 4 otwory, które służą do mocowania monitora na ścianie czy biurku.

dasung, PaperLike Pro, czytnik e-booków, ebook, ebook reader, monitor, monitor do komputera,

Jakość akcesoriów dołączonych do monitora Dasung jest również wysokiej jakości.

Warto już na wstępie zauważyć, że jedną z pierwszych rzeczy jakie zwracają na siebie uwagę, jest bardzo błyszcząca powierzchnia ekranu, co praktycznie jest niespotykane w czytnikach z e-papierem jakie możemy obecnie kupić. Zatem jedną z pierwszych rzeczy jakie musimy zrobić z naszym Dasungiem to przykleić, antyrefleksyjną folię. Cóż o ile naklejanie różnego rodzaju foli lub warstw szkła hartowanego na ekran smartfona nie sprawia największej trudności, o tyle równe przyklejenie folii na 13,3 calowy ekran jest już zadaniem dość karkołomnym. Szczególnie dużo kłopotu sprawia usunięcie pęcherzyków powietrza, które powstają przy naklejaniu i docelowo będą nam obniżać komfort optyczny jeśli ich nie usuniemy.

dasung, PaperLike Pro, czytnik e-booków, ebook, ebook reader, monitor, monitor do komputera,

3.Opis instalacji

Pierwszy krok, jaki trzeba wykonać to podłączyć ekran do laptopa czy komputera, a następnie zainstalować oprogramowanie, które producent umieścił na pendrive. Do wyboru mamy 3 pliki instalacyjne: MacOS, Ubuntu oraz Windows. Pliki zajmują bardzo mało miejsca, niecałe 20MB. Instalacja jest bardzo prosta, szybka i intuicyjna. Już po chwili można zacząć pracować na dodatkowym monitorze.

4. Tryb pracy z monitorem Dasung PaperLike Pro.

Monitor został wyposażony w trzy tryby pracy: TimerBlink, Self-controlblink oraz Smart blink oraz w pięć trybów wyświetlania: A2 i A5, Floyd. 16 i A61.Tryb A5 i Floyd to połączenie wyświetlania wysokiego poziomu detali z szybkością działania, tryb A2 charakteryzuje się zmniejszoną ilością detali, A61 pozwala na uzyskanie 61 odcieni szarości, zaś tryb 16 jest odpowiedzialny jest za wysoką widoczność szczegółów. Niestety nie mieliśmy pomysłu jak sprawdzić te 61 odcieni szarości, może policzyć ale jak?

5.Praca z monitorem

Tryb A2:

Początek prac na monitorze Dasung PaperLike Pro zaczął się obiecująco. Bardzo szybkie ładowanie stron i ich przewijanie robi wrażenie. Ekran szybko się odświeża. Ponadto dobrze czyta się na monitorze dokumenty i całkiem sprawnie pisze w programach edytorskich. Podczas dłuższej pracy z komputerem zauważyliśmy, że zaznaczony tekst na dokumentach, plikach formatu PDF czy tworzonych dokumentach jest bardzo słabo widoczny, a wręcz nieczytelny.Wynika to zastosowanej technologii.

Monitor wyświetla obraz w dwóch kolorach (czarnym i białym). Gdy w pliku są jasne kolory, ekran kategoryzuje je do białych barw, zaś gdy są ciemne do czarnych. W tym przypadku czcionka jest czarna zaś zaznaczenie kwalifikowane jest również jako ciemne barwy, a co za tym idzie wyświetlane jest na czarno. W wyniku nałożenia czarnego zaznaczenia na czarny kolor czcionki nic nie widać.

Brak płynności w prowadzeniu myszy oraz liczne przeskoki kursora sprawiają, iż poruszanie się po stronach, pisanie komentarzy na forach społecznościowych czy social mediach, uzupełnianie kwestionariuszy online czy praca w programie online jest znacznie utrudniona. Jednak mimo przeskoków kursora praca na kilku zakładkach (przechodzenie z jednej na drugą) jest sprawna i szybka. Kolejną istotną rzeczą jest brak widoczności tekstów na banerach, a także wyświetlanie zdjęć na portalach społecznościowych czy innych stronach/ witrynach. Zdjęcia są mało widoczne ze względu na dużą paletę barw użytych na nich użytych. Należy zwrócić uwagę, że monitor DasungPaperLike Pro dobrze radzi sobie ze stronami  i programami, gdzie jest mało zdjęć albo tekst jest w osobnych kolumnach, zaś zdjęcia w osobnych. Ponadto dobrze się czyta i przegląda strony internetowe, gdytło jest białe, a kolor czcionki ciemny. Monitor przetestowaliśmy również pod kątem pracy biurowej.

Podczas pracy w Exelu nie było widać tabelek (ponieważ są jasnoszare, zaś monitor wyświetla je na biało). Poza tym jednym problemem program działał dosyć sprawnie, wszystkie funkcje są widoczne. Kolejny aspekt to wyświetlanie formularzy. Gdy ramki są szare, powtarza się problem opisany powyżej. Jest to duże utrudnienie podczas uzupełniania takiego kwestionariusza. Warto zauważyć, że nie we wszystkich formularzach występuje taka sytuacja. W innych przypadkach uzupełnienie formularza nie stanowi problemu.

dasung, PaperLike Pro, czytnik e-booków, ebook, ebook reader, monitor, monitor do komputera,

Tryb A5/ FLOYD/16/A61:

Po przełączeniu monitora na tryb pracy A5/ FLOYD/16/A61 odczucia wizualne są zdecydowanie lepsze. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, wyświetlanie poziomu detali jest bardzo wysokie, dzięki temu obraz jest wyraźniejszy. Tryb ten przekłada się na pracę.

Przeglądanie stron, pisanie komentarzy, uzupełnianie wszelkiego rodzaju formularzy internetowych czy praca w programie online jest zdecydowanie bardziej kłopotliwa niż w Trybie A2, ponieważ brak płynności prowadzenia myszy wpływa na dyskomfort podczas pracy, zaś czas oczekiwania na wczytanie strony zniechęca do kontynuowania zaplanowanych działań.

Niewątpliwie atutem monitora jest większa wyrazistość wyświetlanego obrazu, zdjęcia są bardziej czytelne, tekst na wszelkiego rodzaju banerach jest również bardziej przejrzysty. Podczas przetwarzania obrazu monitor posiada większą skalę barw, przez co jasnoszare kolory są dobrze widoczne. Tryb A5 FLOYD/16/A61 testowano również pod kątem pracy w programach graficznych. Niestety czas reakcji wydawanych poleceń w stosunku do działania jest zbyt duży. Zauważono bardzo duże opóźnienia i przeskoki kursora. Podczas dłuższej pracy z monitorem zauważyliśmy pozostałości na ekranie po poprzedniej stronie (niewidoczne w trybie A2). W porównaniu do przedniego testowanego trybu formularze wyświetlane na stronach internetowych są w 100% widoczne. Niestety na monitorze utrudniona jest również obsługa wszelkich portali społecznościowych, for czy stron gdzie jest możliwość dodawania komentarzy, ze względu na trudność w płynnym prowadzeniu myszy.

Jeśli chodzi o precyzyjne ruchy kursora, również nie jest najlepiej, aby kliknąć w bardzo mały element, należy podjąć duży wysiłek. Ostatnią rzeczą jaką testowaliśmy była praca w programie Microsoft Exel. Program Microsoft Exel (mowa tu o pracy offline) jest w 100% widoczny. Wszystkie tabele, funkcje czy algorytmy są wyraźne. Podczas obsługi i pracy odzywa się brak płynności w prowadzeniu kursora co jest bardzo kłopotliwie. Ciągłe opóźnienia sprawiają, że praca w Exelu jest uciążliwa. Dasung PaperLike Pro to zdecydowanie świetny monitor do wyświetlania dokumentów, dobrze się na nim czyta. Tekst jest wyraźny i czytelny.Podstawową różnicę jaką zauważyliśmy pomiędzy trybami A5, FLOYD,16 czy A61 było to, że czym więcej odcieni szarości lub czym wyższej jakości szczegóły tym monitor pracował wolniej.

dasung, PaperLike Pro, czytnik e-booków, ebook, ebook reader, monitor, monitor do komputera

6. Kilka najważniejszych uwag od producenta odnośnie Dasunga PaperLike Pro

Producent do monitora dołączył instrukcje obsługi, w której zaznaczył kilka rzeczy na, które należy zwrócić uwagę.

– Temperatura. Najlepsza temperatura pracy monitora to 15~ 350C. Producent ostrzega przed gwałtownymi zmianami temperatur. Gdy ekran jest transportowany ,należy odczekać kilka chwil, aż osiągnie temperaturę pokojową i dopiero zacząć z niego korzystać. Dodatkowo zbyt wysoka albo niska temperatura, w której będzie pracował monitor, może znacznie obniżyć prędkość działania monitora, jego kontrast oraz  żywotność.

–  Używanie monitora z zalecanymi rekomendacjami. Rekomendowana rozdzielczość to 1600*1200. Monitor Dasung PaperLike działa w formacie obrazu o proporcjach 4:3,nie jak to zwykle bywa 16:9). Jeśli chodzi o odczucia związane z poruszaniem się kursora, producent zaleca zmniejszenie jego wielkości, a także zmianę jego prędkości i czułości. Ważnym aspektem na, który zwraca uwagę jest używanie więcej klawiatury niż myszy. I tu mamy odpowiedź na uciążliwe przeskoki kursora podczas pracy i brak płynności w jego prowadzeniu. Posługiwanie się klawiaturą podczas nawigacji bywa kłopotliwe zwłaszcza dla tych osób, które nigdy tego nie robiły.

-Producent zwraca uwagę na fakt, że przed podłączeniem monitora do komputera czy laptopa należy skonfigurować go według zalecanych rekomendacji. Niewłaściwe parametry sprawią, że monitor nie będzie działał odpowiednio. Będą pojawiać się cienie, nieczytelne czcionki czy rozmazany obraz. Zdecydowanie się zgadza. Podczas naszych testów zauważyliśmy liczne cienie i pozostałości po poprzedniej wczytanej stronie. Bardzo istotne jest aby przed rozpoczęciem pracy z monitorem poświęcić kilka minut na skonfigurowanie go z naszym laptopem.

PaperLike Pro jest przeznaczony do codziennych potrzeb biurowych i edukacyjnych.

Nadmierne odświeżanie monitora zmniejsza jego żywotność. Nasze testy to potwierdziły. Monitor pełni funkcję świetnego kompana podczas pracy biurowej kiedy potrzebujemy dwóch monitorów np.: na jednym wyświetlamy jakiś dokument a na laptopie pracujemy. Monitor również sprawdza się przy tworzeniu różnych dokumentów w programach edytorskich. Dodatkowo bardzo dobrze się na nim czyta i uczy.Podczas długich godzin pracy z urządzeniem oczy się nie męczą.

dasung, PaperLike Pro, czytnik e-booków, ebook, ebook reader, monitor, monitor do komputera,

7. Reasumując

Dasung PaperLike Pro jest ciekawym pomysłem i godnym zastanowienia dla osób, które pracują dużo z tekstem, tworząc go bądź bazując na już stworzonym. Mowa tu o potraktowaniu monitora Dasung PaperLike Pro jako czytnika do aktów prawnych i innych podobnych dokumentów. Jest to 13,3-calowy ekran, dobrze wykonany, lekki i nie zajmuje dużo miejsca. Ci, którzy oczekują zamiany monitora LCD na PaperLike Pro, będą jeszcze musieli poczekać. Producent zmierza w bardzo dobrą stronę jednak obecnie stworzony produkt, technologicznie jest jeszcze niedojrzały w stosunku do stawianych mu oczekiwań.

Przeczytaj również:

DASUNG E Ink Monitor Paperlike Pro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *