Poznajcie NeRDa – nowego przyjaciela amerykańskich marynarzy

Marynarka wojenna USA opracowała swój własny czytnik e-booków. Urządzenie z pewnością spotka się z entuzjazmem marynarzy przebywających wiele miesięcy na zagranicznych misjach. Choć niestety nie uniknięto zastosowania wielu ograniczeń.

NeRD-czytnik-ebook dla marynarzy

Czytnik zaprojektowany dla amerykańskich marynarzy, Navy Ereader Device – w skrócie NeRD, został wyposażony w ekran E-Ink o rozdzielczości 800 x 600. Urządzenie posiada procesor 600 Mhz i pracuje na systemie Android 2.3. Navy Ereader oferuje 4GB pamięci, ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ponieważ i tak nie można uzupełnić jej o dodatkowy zbiór książek.

E-book Bastion Stephen KingW celu uniknięcia uzyskania poufnych informacji przez niepożądane osoby czytnik dla marynarki wojskowej nie posiada żadnych łączy sieciowych. Użytkownicy urządzenia NeRD nie połączą się z Internetem, nie będą mieli możliwości wgrania plików przez zewnętrzną kartę microSD ani w żaden inny sposób nie prześlą na czytnik własnych treści. Na NeRD fabrycznie wgranych będzie około 300 e-booków wybranych przez centralę. Wśród nich znajdą się książki takich autorów jak James Patterson, Tom Clancy, pozycje dotyczące historii konfliktów wojenno-morskich, instrukcje oraz najnowsze bestsellery m.in. saga  „Pieśń lodu i ognia” George’a R.R. Martina, trylogia „Millenium” Stiega Larsonna oraz powieść „Bastion” autorstwa Stephena Kinga.

Czytnik e-booków dla marynarzy powstał w ramach programu Navy General Library Program (Generalny Program Biblioteczny Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych). Producentem urządzenia jest firma Findaway World, która jest znana ze stworzenia odtwarzacza audiobooków Playaway. Obecnie do floty podwodnej dostarczono 365 urządzeń. The Navy ma zamiar dostarczyć na każdy pokład po 5 czytników e-booków.

czytnik ebooków dla marynarzy wojskowych nave device nerd

Marynarze, którzy przez długi okres są pozbawieni smartfona oraz tabletu, na pewno docenią możliwość korzystania z czytnik e-booków. Tym bardziej, że na pokładzie okrętowym nie ma miejsca na duże zbiory książek. Dlatego też czytnik e-booków jest optymalnym rozwiązaniem. Oczywiście rozumiemy, że ze względów bezpieczeństwa na czytnik e-booków NeRD nie można wgrywać dodatkowych e-booków. Niemniej szkoda, że fabrycznie zostało wgranych zaledwie 300 pozycji, karta 4GB pomieściłaby ich znacznie więcej. Swoją drogą ciekawe ile kosztowało wyprodukowanie takiego specjalnego czytnika e-booków.

Jak Wam podoba się Navy Ereader Device, czytnik NeRD dla marynarzy?

Źródło informacji oraz zdjęć: CNN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *