Porównanie Pocketbook InkPad 2 i Cybook Ocean

Dwa ośmiocalowe czytniki. Najwyższa jakość wykonania, funkcjonalny design, niezawodny interfejs. Czy można chcieć więcej? Te dwa urządzenia zawładnęły rynkiem czytników ebooków. Sprawdźmy czym się różnią i co oferują.

Wygląd

Oba czytniki charakteryzują się dość kanciastą obudową, z pewnością InkPad 2 jest bardziej opływowy, ale różnice są subtelne. Ocean posiada charakterystyczny dla wszystkich Cybooków skos w lewym dolnym rogu. W przypadku Pocketbooka przyciski fizyczne mamy na prawej krawędzi. Są to klawisze do zmiany stron oraz wejście słuchawkowe 3,5mm jack. Firma Booken umieściła przyciski w swoim urządzeniu na dole, pod ekranem. Mamy klawisz menu oraz dwa przeciwne do zmiany stron. InkPad2 oferuje gładki tył obudowy, Ocean zaś ma wgłębienia na palce, co ułatwia trzymanie go w ręku. Przycisk zasilania oraz wejścia ładowania i na kartę mictroSD Pocketbook posiada na górnej krawędzi, Cybook zaś na dolnej. Oba urządzenia mierzą i ważą bardzo podobnie. InkPad 2 195,5 × 163 × 7,4mm i 305g, zaś Ocean 196 x 150 x 7 mm i 300 g wagi.

Ekran

Oba czytniki mają ośmiocalowe ekrany E-Ink Pearl z regulowanym podświetleniem. Różnią się jednak rozdzielczością. Pocketbook oferuje wyższą, ponieważ jest to 1200 x 1600 250 dpi, zaś Cybook 1024 x 768 160 dpi. Obydwa urządzenia posiadają ekran dotykowy z 16-ma poziomami szarości.

Hardware

Czytniki różnią się znacznie specyfikacją techniczną, co z pewnością nie pozostaje obojętne dla użytkownika.

Pocketbook

 • Procesor: 1 GHz
 • Pamięć RAM: 512 MB
 • Wewnetrzna pamięć flash: 8 GB
 • System operacyjny: Linux
 • Wi-Fi: 802.11 b/g/n
 • Bateria: Li-Pol 2500 mAh

Cybook

 • Procesor: 800 MHz
 • Pamięć RAM: 128 MB
 • Wewnetrzna pamięć flash: 4 GB
 • System operacyjny: Linux
 • Wi-Fi: 802.11 b/g/n
 • Bateria: Li-Ion 2100 mAh

Software

Każdy z czytników oferuje menu w języku polskim, dodatkowo mamy do wyboru angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i inne. Obsługiwane formaty plików, to:

 • Pocketbook: PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM
 • Cybook: ePub, PDF Adobe DRM, HTML, Txt, FB2, DJVU, JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD

Oba urządzenia oferują podobną ilość słowników, znajdziemy zatem dwukierunkowe polski, angielski, niemiecki, rosyjski i inne. Na pewno InkPad 2 posiada więcej funkcji dodatkowych, są to ReadRate, DropBox, Send-to-PocketBook, BookStore, przeglądarka Internetu, odtwarzacz audio, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scrabble i przeglądarka zdjęć. Ocean zaś przeglądarkę internetową, sklep z eBookami, słownik, galerię obrazów, notatnik i zakładki do książek. Oba współpracują z systemami Windows, Linux, MacOS.

Użytkowanie

Ze względu na lepsze parametry techniczne Pocketbook działa nieco szybciej, jednak nie na tyle by Cybook mocno od niego odstawał. Na pewno Inkpad 2 wygrywa możliwością odtwarzania dźwięku oraz mnogością dodatkowych opcji. Ocean jednak ma mniejszy ghosting, co jest dość charakterystyczne dla wszystkich Cybooków. Podświetlenie w obu działa bardzo dobrze i dzięki temu możemy czytać w praktycznie każdych warunkach. Oba czytniki wytrzymują bez ładowania do około 15-20 godzin ciągłego czytania, czyli nawet do miesiąca użytkowania przez pół godziny dziennie.

W porównaniu lepiej wypada Pocketbook InkPad 2 ze względu na lepsze parametry techniczne, jednak Cybook Ocean jest wygodniejszy w użytkowaniu dzięki ergonomicznej obudowie. Na pewno oba przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *