Przedstawiamy zestawienie dwóch czytników PocketBook Touch HD2 oraz Amazon Kindle Oasis 2017. Czym się różnią, a w czym są podobne? Który z nich wygra zestawienie? Te i inne kwestie poruszymy w dzisiejszym artykule.
Nadmienimy tylko, że oba modele to druga generacja flagowych produktów poszczególnych producentów.
Skupimy się dziś na trzech rzeczach:
-
Działanie biblioteki i wszelkie jej aspekty,
-
Czytanie,
-
Podświetlenie zastosowane w czytnikach.
Nie traćmy czasu na zbędne wprowadzenia! Zaczynamy:
Biblioteka (struktura/ przesuwanie listy ebooków)
Biblioteka w czytniku PocketBook Touch HD 2 włącza się ją bardzo szybko i intuicyjne. Wystarczy dotknąć na ekranie ikonę „Biblioteka” i sprawa załatwiona.
W czytniku marki Kindle nie jest to takie proste. Ponieważ trzeba zlokalizować w górnym, lewym rogu napis „Moja biblioteka” i precyzyjnie w niego nacisnąć. Do tego niestety czcionka nie sprzyja, ponieważ jest mała. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że na całym ekranie czytnika jest księgarnia Amazona, co przekłada się na częste pomyłki i zamiast do swojej biblioteki wchodzimy do księgarni.
Widok bibliotek na obu czytnikach jest praktycznie taki sam. Urządzenia mają możliwość zmiany ułożenia książek z siatki na listę.
Różnica zaczyna być widoczna, jeśli chcemy zrobić coś więcej z rozłożeniem biblioteki. Lista książek w PocketBooku jest dużo bardziej otwarta i elastyczna niż w Kindle. Na przykład, gdy przytrzymamy przez chwilę wybraną książkę, uzyskujemy wiele różnych opcji (informacje o książce, możliwość oznaczenia jako przeczytane, dodanie do ulubionych, usunięcie itp.). Dodatkowo można wybrać kilka ebooków i grupowo zastosować zmiany.
W czytniku Kindle Oasis 2017 po przytrzymaniu danego ebooka bądź grupy ebooków pojawiają się te same opcje, co po naciśnięciu „…„. Jest to zbędne i odpychające- tworzy się niepotrzebny chaos i powielanie funkcji.
W obu czytnikach możliwości organizacji ebooków wyglądają bardzo podobnie. Można je posegregować ze względu na: autorów, gatunki literackie, księgozbiory, ulubione itp. Dodatkowo można je posortować w obrębie danego wyboru, np.: jeśli wybierzemy uporządkowanie ze względu na autorów to dodatkowo można je jeszcze posegregować od A-Z albo od Z-A.
Przesuwanie listy ebooków w PocketBook Touch HD 2 działa na zasadzie bezwładnej karuzeli, czyli wystarczy przesunąć palcem, a ebooki same zaczną się przesuwać. Działa to bez żadnych zacięć. Jeśli publikacje zaczną się przesuwać za szybko można je wyhamować dotykając ekranu.
W Kindle Oasis 2017 listę książek przesuwa się strona po stronie. Na jednej z nich mieści sie około 6 publikacji. Przypomina to swojego rodzaju książkę, co jest fajne. Jednak w porównaniu z PocketBookiem brakuje tutaj płynności.
Czytanie (Czcionki/ Zmiana stron)
W obu czytnikach zmiana ustawień czcionki jest możliwa poprzez dotknięcie środka ekranu przy włączonym ebooku. Różne jest miejsce wyświetlania opcji (PocketBook– dół, Kindle Oasis 2017– środkowa część ekranu) oraz wygląd menu. Funkcje i możliwości zmian są takie same (zmiana rodzaju i wielkości czcionki, rozłożenie interlinii, ustawienie marginesów itp.). Dodatkowo można ustawić widoczny pasek stanu przeczytanej książki ect.
W obu czytnikach znajdziemy standardowe funkcje takie jak: możliwość notowania (wysuwa się klawiatura Qwerty. Kindle Oasis 2017 ma ładniejszy design oraz ułożenie klawiatury- nie jest w prostej linii tak jak w PocketBooku.), możliwość dodawania zakładek (niezależnie od czytnika prawy górny róg) oraz korzystania ze słownika (w zależności od urządzenia inne menu obsługi słownika).
Czytnik Kindle wyróżnia się, ze względu na wgraną funkcję X-Ray. Po jej wybraniu znajdziemy informacje związane z czytaną książką (wzmianki o postaciach występujących w książce, miejscach zdarzeń czy samych aktywnościach bohaterów). Czytniki PocketBooka nie mają takiej funkcji.
Zmiana stron w obu urządzeniach jest bardzo szybka. Nie zauważono żadnych zacięć ani dziwnych przejść. Sposobów na zmianę stron są dwa. Oba modele mają przyciski fizyczne. Właśnie one tworzą dodatkową możliwość zmiany stron.
Podświetlenie:
Kindle Oasis 2017 ma niewiele jaśniejszy ekran i lepsze światło w porównaniu do Touch HD2. Podświetlenie w PocketBooku jest przyćmione. Na dole ekranu widać wyraźne cienie światła, a przez to rozmieszczenie diod.
Na korzyść PocketBooka przemawia jednak użyta technologia smartLIGHT, czyli możliwość nie tylko dostosowania intensywności światła (Kindle Oasis 2017) ale również zmiany barwy światła z białej na żółtą wręcz pomarańczową.
Ważnym aspektem jest również żywotność baterii. Urządzenia przy włączonym podświetleniu i sieci Wi-Fi pracują porównywalnie długo na jednym ładowaniu baterii. Dodatkowo są bardzo lekkie, nie to, co smartfony :).
Podsumowując, w naszym zestawieniu nieznacznie wygrał PocketBook Touch HD2. Na jego korzyść są takie aspekty jak: struktura biblioteki i jej przejrzystość, płynność w przesuwaniu list ebooków oraz podświetlenie (smartLIGHT). Kindle Oasis 2017 również nie zostaje w tyle ze względu na: design klawiatury Qwerty oraz funkcję X-Ray.
Źródło: Goodereader.com
Przeczytaj również: