PocketBook Touch HD 3 – najlepszy czytnik w Europie

Według  prestiżowego magazynu Computer Bild PocketBook Touch HD 3 zajmuje obecnie miejsce na szczycie podium najlepszych czytników ebooków. Czym sobie zasłużył? Przede wszystkim innowacyjną technologią. Obsługuje wszystkie formaty, ma odtwarzacz plików audio, a także podświetlenie SMARTlight, chroniące oczy, no i jest wodoszczelny!

Ranking magazynu Computer Blind, Pocketbook Touch HD 3, Kindle Paperwhite IV.

Na podium obok zwycięskiego PocketBook Touch HD 3 znalazł się też czytnik niemieckiego producenta Tolino – Shine 3 oraz Kindle Paperwhite 4, plasujący się na 3 miejscu. Główne przewagi najnowszego wodoszczelnego czytnika PocketBook nad jego konkurentami, to możliwość obsługi wszystkich formatów ebooków, odtwarzanie plików audio oraz SMARTlight.

Dlaczego to właśnie te funkcje przeważyły w wyborze PocketBook Touch HD 3 jako najlepszego czytnika? Jedną z przyczyn jest to, że Kindle nie odtwarza plików EPUB, co prawda Tolino tak, ale mimo to nie obsługuje tyle formatów co PocketBook. Jeśli chodzi o audio, to sytuacja jest odwrotna. Kindle wyposażono w funkcję audio, jednak nie jest ona zbyt funkcjonalna, szczególnie na polskim rynku, ponieważ można z niej korzystać tylko za pomocą aplikacji Audible. Niestety, nieoferującej zbyt wielu audiobooków w naszym rodzimym języku. Z kolei czytnika Tolino w ogóle nie wyposażono w odtwarzacz audio.

Czytnik PocketBook Touch HD 3 silver podświetlenie SMARTLIGHT wodoszczelny.

PocketBook pozwala na odsłuchiwanie muzyki i audiobooków zarówno przez słuchawki, dzięki załączonemu w zestawie adapterowi,  jak i przez Bluetooth. Oprócz tego Computer Blid zwraca uwagę na to, że Kindle wymusza na nas posiadanie konta, bo w innym wypadku obsługa czytnika nie jest w pełni możliwa. My natomiast dodamy jeszcze, w ramach przypomnienia, że czytniki od Amazonu nie mają menu w języku Polskim, a PocketBooki tak.

pocketbook touch hd 3 computer blind

Wszystkie trzy czytniki umożliwiają obsługę ekranu za pomocą dotyku, jednak PocketBook HD 3 dodatkowo wyposażono w cztery klawisze funkcyjne, które wbrew pozorom, często ułatwiają korzystanie z urządzenia, ponieważ w dowolnej chwili można wrócić do ekranu głównego, czy szybko zmienić rozmiar czcionki. Ale to nie wszystko. Wodoszczelny HD 3 robi też doskonałe pierwsze wrażenie, dzięki swojej debiutanckiej na rynku czytników miedzianej  obudowie. Trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę świetnie.

Oczywiście, wygląd i dodatkowe funkcje to nie wszystko. PocketBook Touch HD 3 ma niezwykle kontrastowy i ostry 6- calowy ekran, o najwyższej rozdzielczości, jak wskazuje sama jego nazwa. Książki można pobierać za pomocą kabla USB, przez chmurę, Dropbox lub wewnętrzną chmurę PocketBook. Warto też wspomnieć o podświetleniu SMARTlight, pozwalającym na manipulowanie barwą podświetlenia od ciepłej po zimną. Ma ono za zadanie nie tylko chronić oczy, ale też ułatwić późniejsze zasypianie. A gdy oświetlenie zewnętrzne w ciągu dnia okaże się wystarczające, możemy całkowicie wyłączyć funkcje podświetlenia.

pocketbook touch hd 3

 

Oczywiście, wszystkie czytniki, które znalazły się na podium, będą doskonałym wyborem. Każdy z  trzech konkurentów oferuje czytanie na najwyższym poziomie, dzięki szybkości działania,  pokaźnej ilości pamięci oraz ekranom o wysokiej rozdzielczości. Różnice tkwią tak naprawdę w szczegółach, jednak niekiedy są one istotne. Jeśli chcemy zabrać ze sobą czytnik do wanny lub na plażę, to powinniśmy sięgnąć po urządzenie, które  jest wodoszczelne. To właśnie w takiej sytuacji świetnym wyborem będzie PocketBook Touch HD 3, ale też Kindle Paperwhite 4, który także jest wodoodporny. Z kolei, jeśli ktoś uwielbia wieczorną lekturę na wygodnej kanapie, to powinien pomyśleć o czytnikach z funkcją SMARTlight, takimi jak Touch HD 3 lub Tolino Shine, czy PocketBook InkPad 3. Jeszcze inne funkcje powinny wziąć pod uwagę osoby, które często słuchają audiobooków, zarówno w miejscach publicznych, jak i w domowym zaciszu. PocketBook Touch HD 3 umożliwia odsłuchiwanie plików audio zarówno przez podłączenie go do słuchawek za pomocą adaptera, jak i głośnik, z którym można się połączyć, dzięki Bluetooth. Zatem jak widać wybór Computer Blid nie był przypadkowy lub niesprawiedliwy, PocketBook Touch HD 3 ma wszystkie niezbędne funkcje do czytania na najwyższym poziomie.

PocketBook 632 Touch HD 3 miedziany

PocketBook 632 Touch HD 3 szary

18 myśli nt. „PocketBook Touch HD 3 – najlepszy czytnik w Europie

 1. Artur

  …poza obsługą Legmi 🙁
  Dałem się nabrać i po przesiadce z Touch HD 2 na HD 3 wciąż czekam na doimplementowanie wsparcia dla Legimi. Czytając na telefonie :-/

 2. eMWu

  mi obsługa pocketbook najpierw odpowiedziała ze Legimi będzie na początku grudnia a pod koniec grudnia że koło 20 stycznia.
  Pytanie dodatkowe czy dotyk przy przewijaniu stron też Wam działa uznaniowo – raz przerzuca strony w jedną raz w drugą stronę bez względu na które miejsce ekranu dotykowego dotykam. mam nadzieje ze ten błąd będzie naprawiony przy następnej aktualizacji wraz z Legimi (przerzucam strony przyciskami)

 3. eMWu

  Ale rzeczywiście bardzo dobry czytnik tylko mam nadzieję że te drobnostki to choroby wieku dziecięcego

 4. Artur

  Mnie przerzucanie stron dotykiem działa bez zarzutu.
  Może zamiast dotknięcia robisz gest przesunięcia palcem w którąś stronę (swipe)?
  PocketBooki mają też dość specyficznie zaprojektowane te strefy dotyku do zmiany stron i trzeba się do nich przyzwyczaić. Polecam zajrzenie do instrukcji obsługi gdzie jest chyba ilustracja wyjaśniająca ten temat.
  A jeśli uważasz, że robisz wszystko OK a mimo to zmiana stron nie działa jak należy, to ja bym reklamował, bo nie jest to z pewnością wada dotykająca wszystkie egzemplarze.

  Pozdrawiam!

 5. Iwona

  Oprócz braku Legimi (kwestia czasu) czytnik błędnie obsługuje trybu reflow w pdf. Myślę, że to błąd oprogramowania, gdyż pocketbooki były znane z dobrej obsługi tego trybu. Gdzie można zgłosić ten błąd, żeby przy następnej aktualizacji było to poprawione?

 6. Marta

  Przymierzam się na zakupu pierwszego czytnika, znalazlam tu wiele przydatnych informacji i dzięki wam wybrałam dwa i teraz pytanie na który się zdecydować : PocketBook Lux 4 czy PocketBook HD3 ? dodam, że przede wszystkim czytam wieczorami 🙂 będę wdzięczna za wskazówkę:)

 7. Admin Autor wpisu

  Pani Marto, jeśli czyta Pani wieczorami, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie PocketBook Touch HD 3 ze względu na to, że jest wyposażony w podświetlenie SMARTlight, które pozwala na manipulowanie barwą podświetlenia — od ciepłej (bursztynowej) po zimną. Ma to szczególne znaczenie przy nocnym czytaniu, ponieważ ciepłe oświetlenie znacznie mniej męczy oczy. Poza tym Touch HD 3 ma nieco lepszą rozdzielczość – 300 dpi, jest wodoszczelny oraz jest wyposażony w bluetooth. Tutaj link do porównania parametrów technicznych obu tych modeli: https://czytio.pl/porownanie-czytnikow/399_367/pocketbook-touch-hd-3-632-szary_vs_pocketbook-touch-lux-4-627-czarny.

 8. pawel

  Za ten test to chyba producent zapłacił. Radzę dobrze weryfikować zanim podaje się takie tytuły.
  Urządzenie łatwo się psuje – upadek w obudowie z niskiej wysokości i już koniec. poza tym na opinię składa się całokształt doświadczenia, a doświadczenie z polskim oddziałem firmy pocketbook jest naprawdę fatalne, wydaje im się, że mogą swojego użytkownika traktować jak śmiecia.

 9. Admin Autor wpisu

  Panie Pawle, za artykuły oraz testy nikt nam nie płaci. Tytuł również nie jest bezpodstawny, ponieważ podajemy w treści artykułu, przyczynę, dla której jest taki, a nie inny – PocketBook Touch HD 3 został wybrany jako najlepszy przez prestiżowy niemiecki magazyn. Jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym komentarzu pod innym artykułem, uszkodzenia mechaniczne z winy użytkownika nie podlegają gwarancji.

 10. Ewela

  Miałam okazję sprawdzić jak działa i faktycznie jest ok. Niemniej ja jestem całym sercem oddana mojemu prime HD od inkbooka. Mam już tyle czasu że nawet nie chce myśleć o tym że będe go musiała zmieniać kiedyś :<

 11. Paweł

  Pani / Panie Admin, a uszkodzenia bez winy użytkownika? urządzenie po „naprawie” w serwisie po 2 dniach przestaje działać. Producent odmawia bezpłatnej naprawy. Czy tak powinien wyglądać serwis rzetelnego producenta?
  Każdy „prestiżowy” magazyn chętnie bierze pieniądze za sponsorowane testy.

 12. roczarowana

  Po trzech dniach użytkowania aplikacja legimi przestała działać, dla mnie czytnik jest bezużyteczny. Zobaczymy jak spisze się obsługa poocketbooka. Za taką cenę nie powinno wypuszczać się bubla.

 13. rozcarowana

  Błąd w oprogramowaniu po przekazaniu danych usunięty w ciągu 12 h . Sam czytnika jest rewelacyjny przedtem miałam hd 2

 14. Mariusz

  Używam od listopada. Głównie korzystam z Legimi, obecnie na dwóch książkach wiesza się i nie można przeskoczyć na następną stronę, metoda na Windowsa (wyl_wl) też nie pomaga. Zaczynam się denerwować bo czytam dużo i często.

 15. Admin Autor wpisu

  Jeśli problem dotyczy tylko dwóch książek, to prawdopodobnie pliki są uszkodzone. Jeśli nie, prosimy o kontakt w tej sprawie na adres: pomoc@71media.pl. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.