PocketBook SURFpad – recenzja

     Nie ulega wątpliwości, że popularność urządzeń mobilnych rozwija się w zawrotnym tempie. Prym wiodą tablety, których rynek (w porównaniu do 2011 roku) wzrósł o 78 % jak podaje firma badawcza IDC. Producenci z całego świata wręcz „zalewają” nas ilością coraz to szybszych, nowocześniejszych oraz wydajniejszych urządzeń. Wśród tabletów dominują 7- calowe ekrany. Właśnie taki wyświetlacz posiada testowany przez nas tablet firmy PocketBook.

PocketBook SURFpad nie jest nowością, jednak wydaje nam się, że firma jest utożsamiana jedynie z czytnikami e-booków. Na rynku tabletów PocketBook jest niemal nierozpoznawalny. Dlatego też postanowiliśmy trochę przybliżyć specyfikę PocketBook SURFpad tym bardziej, że uznajemy go za jednego z najlepszych tabletów w kategorii jakość / cena.

 

Pierwsze wrażenia

     Pierwszą cechą, jaką zauważyliśmy po otworzenia pudełka, była szerokość urządzenia. Nie chodzi tylko o poszerzoną obudowę tabletu, ale także sam wyświetlacz jest nieco niższy za to szerszy niż tradycyjne 7- calowe urządzenia. Dlatego też na pierwszy rzut oka tablet swoim wyglądem może przypominać PSP, przez co wydał nam się dosyć dziwny. Po wzięciu urządzenia do rąk okazało się, że dzięki szerszej obudowie PocketBook SURFpad jest niezwykle poręczny, dodatkowo zdziwiła nas jego lekkość. W związku z czym, szybko naszą uwagę skierowaliśmy na obudowę urządzenia, która o dziwo wygląda na dosyć solidną. Kiedy włączyliśmy tablet (niestety same uruchomienie urządzenia trwa zdecydowanie za długo- kilkanaście sekund), pozytywnie zaskoczyła nas jakość kolorów. Oczywiście nie jest to obraz marzeń, jednak biorąc pod uwagę cenę urządzenia spodziewaliśmy się czegoś znacznie gorszego – jakości rodem wyświetlaczy chińskich no name’ów.

 

Wyświetlacz

Konwencjonalny 7- calowy wyświetlacz jest bardzo czuły na dotyk, dzięki czemu praca na urządzeniu jest szybka i efektywna. Jakość ekranu pozwala na bezproblemowe wyświetlanie stron internetowych oraz filmów wysokiej jakości. Oczywiście bardziej wymagający mogą narzekać na rozdzielczość 800 x 400 oraz ilość DPI – 133. Chcielibyśmy podkreślić, że jest to tablet budżetowy, a jak na tego typu urządzenia jakość obrazu jest naprawdę dobra. Przynajmniej nam, przy tak niskiej cenie urządzenia nawet nie przyszło na myśl narzekanie na jakość wyświetlacza, wręcz przeciwnie.

Nie mamy również żadnych zastrzeżeń do obsługi ekranu multitouch, która pozwala na przybliżanie oraz oddalanie obrazu w technologii pinch to zoom czyli przy pomocy palców (rozsuwanie palców- powiększanie ekranu, przysuwanie palców do siebie tzw. uszczypnięcie ekranu- zmniejszanie obrazu).

Z kolei, wbudowany żyroskop pozwala na korzystanie z urządzenia w dowolnej pozycji. Kiedy orientacja tabletu zmieni się o 90, 180 lub 270 stopni ekran urządzenia automatycznie dostosuje się do nowego położenia.

Multitasking pozwala na korzystanie z kilku aplikacji na raz czyli swobodne przemieszczanie się między jedną aplikacją, a drugą bez potrzeby uprzedniego zamykania tej pierwszej. Dla nas jest to jedna z niezbędnych funkcji , umożliwiająca dużo szybszą oraz wygodniejszą pracę.


Wygląd

Jak już wspominaliśmy, PocketBook SURFPad wyróżnia szersza obudowa. To czy się to komuś spodoba czy nie, jest już kwestią gustu. Wymiary urządzenia to 202,08 x 116,32 x 10,85 mm.

Przedni panel testowanego przez nas modelu był w kolorze szarym, natomiast tył każdej wersji kolorystycznej jest czarny. Niezbyt nam się spodobało połączenie szarości z czarnym, ale kto co lubi. W tym przypadku uważamy wersję białą za bardziej atrakcyjną. PocketBook SURFPad występuje także w bardziej odważnych wersjach kolorystycznych takich jak : czerwień, fiolet czy róż, jednak są one dostępne najprawdopodobniej tylko poza granicami naszego kraju. Dziwi nas i trochę ubolewamy nad tym, że opisywanego modelu nie ma w klasycznej czarnej wersji.

Jakość obudowy tabletu nie odbiega od innych urządzeń PocketBook czyli wykonana jest z materiałów wysokiej jakości. Podobnie jak w przypadku czytników e-booków tego producenta, tył tabletu wykonany został z gumowo podobnej powierzchni, jednak wydaje się ona twardsza przez co, bardziej solidna. Dodatkowo, po bokach tylnej obudowy zastosowano chropowaty materiał dzięki czemu, urządzenie pewniej trzyma się w dłoni. PocketBook SURFpad nie powinien wypaść z rąk nawet podczas jazdy komunikacją miejska na polskich drogach.

Na górnej części obudowy znajduje się przycisk włączenia / blokady klawiatury oraz przycisk regulujący głośność urządzenia. Dwa wbudowane głośniki stereo znajdujące się na dolnych bokach przedniej obudowy zapewniają przyzwoitą głośność jak na tego typu urządzenia. W prawym górnym rogu znajduje się przednia kamera – 0,3 Mpix. Jeśli ktoś ma zamiar kupić tablet z myślą o robieniu nim zdjęć z pewnością będzie rozczarowany ich jakością. Po prawej stronie obudowy znajduje się wejście na kabel USB, wejście słuchawkowe – 3,5 mm , a także slot na kartę pamięci Micro SD.


Pamięć

PocketBook SURFpad posiada 4 Gb wbudowanej pamięci oraz możliwość jej rozszerzenia kartami transflash do 32 Gb. Jest to standardowa, satysfakcjonująca pojemność pamięci.

 

Produktywność

PocketBook SURFpad jest wyposażony w procesor Cortex A8 1 GHz z 512 MB pamięci RAM. Jak na dzisiejsze czasy pamięć RAM nie jest za duża, jednak przy cenie urządzenia dosyć znośna. Jednordzeniowy procesor 1 GHz także nie jest najlepszym rozwiązaniem, niemniej jednak przy używaniu podstawowych funkcji, a na takie użytkowanie nastawiony jest PocketBook SURFpad, z całą pewnością wystarczy.

 

System operacyjny

Urządzenie posiada najpopularniejszy system operacyjny Android. Precyzując jest to Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich, który gwarantuje szybkie działanie, ogromną ilość dostępnych aplikacji, a także łatwą konfiguracją funkcji synchronizacji usług online. Niestety w danym egzemplarzu zanotowaliśmy brak możliwości synchronizacji z kontem Google, przez co niemożliwe jest uruchomienie sklepu play. To poważne ograniczenie, jednak można je obejść zmodyfikowanym oprogramowaniem dostępnym w Internecie. Niestety grozi to utratą gwarancji.

 

Połączenie

Tablet posiada wbudowaną antenę Wi-Fi 802.11 (b/g/n). Urządzenie szybko i bez problemów łączy się z wybraną siecią.

 

Oprogramowanie

Użytkownik tabletu PocketBook Surtpad ma do dyspozycji zainstalowany pakiet Office Suite Pro 6. Jest to zestaw do korekty elektronicznych dokumentów biurowych i komfortowego przeglądania dokumentów PDF. Pakiet przyda się przede wszystkim osobom korzystającym z aplikacji biurowych.
Ponadto, w urządzeniu znajduje się wbudowana aplikacja CoolReader, służącą do czytania e-booków. Program jest dosyć ładny graficznie oraz przejrzysty. CoolReader posiada wiele przydatnych funkcji dzięki czemu, czytanie jest komfortowe. My i tak jesteśmy zdania, że do czytania elektronicznych wersji nadaje się tylko urządzenie z e-papierem.

 

Funkcje

Cechą charakterystyczną urządzeń PocketBook jest obsługa dużej ilości formatów plików, tak jest także w wypadku PocketBook SURFPad, dzięki czemu wyróżnia się spośród swojej konkurencji. Urządzenie obsługuje 10 formatów wideo , 5 formatów audio, 10 formatów tekstowych, a także 4 formaty graficzne. Co więcej, dostępne są aplikacje specjalnie zaprojektowane dla SURFpad przez Obreey Products Company.

 

 

Bateria

PocketBook SURFpad posiada litowo-polimerowy akumulator o pojemności 3000 mAh. Zastosowanie takiej baterii przy wspomnianym wyświetlaczu jest rozsądnym rozwiązaniem, jednak konkurencja często proponuje lepsze baterie. My uważamy, że wynik 7 godzin pracy (przy pełnym wykorzystaniu funkcji- surfowanie po Internecie, czytanie, słuchanie muzyki oraz oglądanie filmów) jest całkiem niezły. Pozytywnie zaskoczyła nas długość oglądania filmów wideo na jednym ładowaniu – ponad 6 godzin. Ładowanie baterii trwa relatywnie krótko. Naładowanie całkowicie rozładowanej baterii zajęło nam 3,5 godziny (urządzenie było ładowane przez tradycyjne gniazdko, nie za pomocą komputera).

 

Cena

Z całą pewnością cena urządzenia jest jego największą zaletą. Sądzimy, że PocketBook SURFpad jest jednym z najlepszych tabletów w kategorii jakość, cena. W naszym sklepie (www.czytio.pl) PocketBook SURFpad + 300 darmowych e-booków kosztuje zaledwie 289 złotych.

 

Dla kogo jest PocketBook SURFpad?

 PocketBook SURFpad jest przeznaczony do codziennego użytku. Perfekcyjnie nadaje się dla osób nie lubiących zbędnych funkcji, którym tablet ma służyć tylko do wykonywania podstawowych czynności takich jak : przeglądanie Internetu, czytanie książek, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Kompletnie mija się z celem kupowanie tabletu za 1000 złotych jeśli nie wykorzystamy nawet połowy możliwości jakie nam daje, a za które jakby nie patrzeć zapłaciliśmy. Często w takim wypadku droższy tablet może być bardziej uciążliwy przez ilość dodatkowych funkcji, które mogą utrudniać obsługę urządzenia. Z pewnością tablet firmy PocketBook jest doskonałą alternatywą dla chińskich tabletów, które możemy nabyć już praktycznie w każdym supermarkecie po bardzo niskiej cenie jednak rzadko idzie ona w parze z dobrą jakością.

Aktualnie prowadzimy konkurs, w którym nagrodą główną jest opisywany tablet. Zapraszamy do udziału.

 

Plusy

• Poręczność urządzenia (dzięki małym wymiarom oraz niewielkiej wadze idealnie sprawdzi się w podróżach)
• Cena
• Stosunek jakości do ceny
• Jakość wykonania obudowy

 

Minusy

• brak GPS (jednak jest to normalne w tym przedziale cenowym)
• ilość DPI (133)

 

Specyfikacja techniczna

Ekran Pojemnościowy dotykowy, 7-calowy, TFT
Rozdzielczość 800×480
Poziomy szarości Kolorowy ekran TFT
Obsługiwane formaty plików EPUB, PDF, EPUB, PDF, FB2, FB2.zip, TXT, RTF, HTM, HTML, DOC, DOCX
Interfejs dotykowy TAK
Procesor Cortex A8 (1 GHz)
Pamięć RAM 512 Mb
Wewnętrzna pamięć flash 4 GB
System operacyjny Android 4.0.4
USB Micro USB (12 Mb/sec)
slot SD/MMC Micro SD up to 32 Gb
Wyjście słuchawkowe 3,5 mm
Głośniki zewnętrzne 2 głośniki 0,5 W
Wi-Fi TAK
Bluetooth NIE
Przeglądarka internetowa TAK
Akcelerometr TAK
Bateria litowo-polimerowy akumulator: 3000 mAh
Waga 285g
Wymiary 202,08 x 116,32 x 10,85 mm
Współpraca z systemami Windows, Linux, Mac
Funkcje dodatkowe Przeglądarka, klient poczty, odtwarzacz audio, odtwarzacz wideo, kalendarz, wyszukiwarka, Cool Reader, Office Suite Pro 6, ArkMC, IM+, Learn English, Obreey Diary, File Manager, Obreey Market oraz Obreey Store Shortcut
Gwarancja 24 miesiące

5 thoughts on “PocketBook SURFpad – recenzja

  1. fucker

    Great items from you, man. I’ve remember your stuff previous
    to and you are just extremely fantastic. I actually like what
    you’ve got right here, certainly like what you’re saying and the way in which in which you say it.
    You are making it entertaining and you still take care of to stay it wise.
    I can not wait to learn much more from you. This is actually
    a great website.

  2. Watch Mayweather vs Maidana 2 Live Stream

    I told him he cannot have any regard for Floyd, and
    to attack him as if he was a bear attacking a human in the wild.
    The 30 year-old Argentinean showed up with a fight plan that nearly cracked the
    Mayweather code. Though the need to quit drinking on your own comes with high expectations of success, it is vital to have a plan for when you fall
    off the wagon.

  3. juresta slechte service

    Wij zijn 3 jaar klant geweest bij Juresta Nederland bv. Wij
    hebben veel klachten over Juresta, ze werpen veel hindernissen op als ze moeten incasseren. Juresta kwam meestal bij ons zeuren dat het een niet haalbare incasso was en dat wij Juresta moesten betalen. Als we dan toch wilden doorzetten lieten ze
    de incasso zaak versloffen. Een ander probleem was dat Juresta wil
    dat voordat ze iets aan hun klant uitkeren dat die klant allemaal fax formulieren verstuurt.
    En ze lieten het ons niet weten als er geld op de rekening bij Juresta
    binnenkwam. Wij adviseren iedereen een ander incassobureau te zoeken, wij zijn nu bij een ander bureau zeer tevreden.

  4. Ƞ¡Ҡàdota

    We stumbled over here by a different page and thought I should
    check things out. I like what I see so now i am following you.

    Look forward to looking into your web page yet again.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *