Prasówka czytio.pl

    Od dziś raz w tygodniu będziemy zamieszczać wpis ze zgromadzonymi informacjami na temat czytelnictwa oraz nowych technologii. Na informacje będą się składać wydarzenia, najnowsze zmiany oraz ciekawostki . Czekamy również na propozycje od Was, o czym chcielibyście czytać . Wszystko po to, żebyśmy byli na bieżąco. No to zaczynamy.

 


Wydarzenia

W ubiegłym tygodniu ciekawym dniem był 2 kwietnia. Tego dnia urodziły się dwie ważne dla literatury osoby.
Swoje 81. urodziny obchodziła Joanna Chmielewska autorka znana między innymi z książek takich jak : Boczne Drogi , Całe zdanie nieboszczyka  oraz Klin .
2 kwietnia urodził się także ( niestety już nieżyjący) baśniopisarz Hans Christian Andersen . „Brzydkie kaczątko” , „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa śniegu” , to tylko nieliczne dzieła Andersena, bez których nie wyobrażamy sobie dzieciństwa.
Od 2 kwietnia 1967 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co roku organizatorem święta jest inne państwo. Polska była nim w 1979 roku. Dzień ten ma na celu popularyzowanie książek dla dzieci oraz propagowanie czytania od najmłodszych lat.

 

Wymień stare książki na nowe

Jeśli posiadacie na półkach książki, które z różnych powodów chętnie wymienilibyście na inne,  znaleźliśmy coś dla Was. 27 kwietnia we Wrocławiu odbędzie się kolejna edycja akcji Book-Change. Więcej informacji na stronie http://www.book-change.pl/ .

 

Czytniki dla dyslektyków

O zaletach czytania na czytnikach wspominaliśmy już wiele razy. Ostatnio znaleźliśmy informację o badaniach, z których wynika, że dla dyslektyków bardziej komfortowe jest czytanie z urządzeń mobilnych. „Po pierwsze można zmieniać czcionkę i wiemy już z badań nad osobami z dysleksją, że niektóre rodzaje czcionek są łatwiejsze do czytania dla dyslektyków. Druga ważna zaleta, dotyczy tego, że elektroniczne książki umożliwiają regulowanie kontrastu między literami a tłem. Dzięki czemu dyslektykom jest łatwiej czytać, jeśli ten kontrast jest mniejszy – czyli np.: jeśli mamy czarne litery na szarym tle niż czarne na białym – wyjaśnił Doktor Mateusz Gohla”
Źródło : www.naukawpolsce.pap.pl

Vat na ebooki taki sam jak na książki

Być może marzenie wszystkich fanów elektronicznych wersji w końcu się spełni. Donald Tusk poinformował, że Vat na e-booki powinien być taki sam jak na książki. Tak, tak, to już wiemy od dawna… Jak na razie zmiana zapowiadana jest dopiero na 2020 rok. Mamy jednak nadzieję, że nastąpi to o wiele szybciej. Informację traktujemy jako dobrą nowinę zapowiadającą zmiany w e-czytelnictwie.
W tej chwili Vat na e-booki wynosi 23 %, podczas gdy  na książki to tylko 5 %. W związku z czym, ceny elektronicznych wersji nie są tak niskie jak można by się spodziewać biorąc pod uwagę brak kosztów druku. Wyrównanie Vat-u korzystnie wpłynęłoby na ceny elektronicznych książek.

 

„Miałem Kindle’a, ale nie dało mu się zaginać rogów” – czyli Zygmunt Bauman o e-bookach

88- letni Zygmun Bauman, polski filozof, socjolog, eseista, zdobywca m.in. nagrody im. Theodora W. Adorno oraz nagrody Księcia Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych, w jednym z wywiadów opowiada o swoich doświadczeniach z czytnikiem e-booków. Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem na stronie gazety wyborczej.


Ukryte ustawienia w Kindle Paperwhite oraz Touch

Posiadaczom Kindle Paperwhite lub Kindle Touch polecamy przeczytać artykuł na temat dodatkowych ustawień. Informacje w nim są o tyle ważne, gdyż nie tylko są to dodatkowe ustawienia dla wymagających użytkowników, ale także funkcje, które mogą zaszkodzić np. usunięciem całej zawartości czytnika bez ostrzeżenia.

 

Rozstrzygnięcie konkursu na najbardziej oryginalny tytuł książki

Książka Reginalda Bakeley′a „Goblinoodporny kurnik i inne praktyczne rady w naszej kampanii przeciwko królestwu wróżek” otrzymała nagrodę Diagram Prize za najdziwniejszy tytuł książki 2012 roku. Trzeba przyznać, że nie jest to najzwyklejszy tytuł. Jak Wam się podoba? Sięgnęlibyście po taką książkę?
Reszta nominowanych tytułów oraz więcej informacji, znajdziecie na stronie internetowej stacji kulturalnej

Finaliści nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – w tym trzech Polaków
Wojciech Jagielski , Mariusz Zawadzki oraz  Lidia Ostałowska ,  to autorzy najlepszych książkowych reportaży 2012 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie gazety wyborczej.

 

Wystarczy tyle wiadomości na dziś.

Pozdrawiamy,

czytio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *