PocketBook Era vs Kindle Oasis 3 – porównanie czytników

Zastanawiasz się nad zakupem 7-calowego czytnika, ale nie wiesz, który dokładnie wybrać? Model rozpoznawalnej marki, Kindle Oasis 3 czy może dużo tańszy PocketBook Era? Porównujemy, jakie podzespoły i oprogramowanie oferują, oraz jak sprawdzają się podczas użytkowania. 

PocketBook Era vs Kindle Oasis 3 - porównanie czytników

PocketBook Era vs Kindle Oasis – porównanie czytników

Wygląd

Oba czytniki posiadają intrygujący, niecodzienny dla tego typu urządzeń wygląd. Przednia część czytników została podobnie wykonana, oba posiadają czarną ramkę wokół ekranu, która z jednej strony została pogrubiona, a na niej umiejscowiono przyciski. 

Tylna obudowa PocketBook Era jest czarna, ze wzorem pionowych pasków. Znajdziemy na niej nazwę producenta oraz panel wykorzystywany do zamontowania etui indukcyjnego lub typu Flip. W zależności od modelu, boczne krawędzie są miedziane lub srebrne, choć ten drugi odcień wpada nieco w róż. Czytnik nie jest w pełni prostokątny, dwa rogi zostały ścięte, co nadaje mu ciekawego wyglądu. Wymiary PocketBook Era wynoszą 134,3 x 155 x 7,8 mm, a jego waga to 228 g. 

PocketBook Era vs Kindle Oasis 3 - porównanie czytników

W przypadku Kindle Oasis 3, zarówno boczne krawędzie, jak i tylna obudowa są w kolorze złotym lub grafitowym. Patrząc od przodu, czytnik jest zwyczajny, prostokątny, jednak od tyłu zauważymy pogrubiony panel, który poza przechowywaniem podzespołów pozwala również na wygodne trzymanie czytnika w dłoni. Wymiary Kindle Oasis 3 to 159 x 141 x 3,4-8,3 mm, a waga wynosi 188 g.

PocketBook Era vs Kindle Oasis 3 - porównanie czytników

Pomimo różnic w wadze, oba czytniki wygodnie trzyma się w dłoni. Są niewielkie i poręczne, dzięki czemu wygodnie zabierzemy je ze sobą w każdą podróż.

 

Podzespoły

Tak prezentują się podzespoły obu czytników:

PocketBook Era Kindle Oasis 3
Ekran 7” E-Ink, monochromatyczny 7” E-Ink, monochromatyczny
Rozdzielczość 1680 x 1264 px, 300 dpi 1680 x 1264 px, 300 dpi
Podświetlenie Tak, z regulacją barwy Tak, z regulacją barwy
Procesor Dwurdzeniowy 2x1GHz Dwurdzeniowy 2x1GHz
Pamięć RAM 1 GB BD
Pamięć wewnętrzna 16 GB lub 64 GB 8 GB lub 32 GB
Bateria 1700 mAh BD
Port USB USB-C Micro USB
Głośniki Tak Nie
Wyjście słuchawkowe Tak, przez USB-C Nie
Akcelerometr Tak Tak
Wi-Fi Tak Tak
Bluetooth Tak Tak
Wodoodporność Tak, IPX8 Tak, IPX8

Ekrany czytników są takie same, różnice znajdziemy jedynie pod względem podświetlenia, które jest nieco mocniejsze w czytniku Kindle. Nie wiemy, jak model Oasis 3 prezentuje się pod względem pamięci RAM ani baterii, jednak możemy obawiać się, że producent nie chwali się nimi poniewaz nie są zachwycające. Otrzymujemy jedynie zapewnienia, że jedno ładowanie baterii może wystarczyć na czytanie przez 6 tygodni po 30 minut dziennie.

PocketBook Era vs Kindle Oasis 3 - porównanie czytników

PocketBook nie ukrywa żadnych komponentów, a do tego w swoim czytniku zamontował głośniki oraz port USB-C, który obsługuje połączenie ze słuchawkami. Również oferowana pojemność pamięci jest dużym plusem dla modelu Era. Porównując ze sobą zarówno “słabsze”, jak i “mocniejsze” wersje obu opisywanych modeli, PocketBook oferuje dwa razy więcej pamięci, niż jego konkurent, Kindle.

 

Oprogramowanie

Kindle Oasis 3

Jak wszystkie urządzenia Kindle, posiada on zamknięty system, który bardzo mocno opiera się na promocji produktów Amazon. Już od pierwszego uruchomienia proszeni jesteśmy o zalogowanie się na swoje konto, bez czego część z funkcji czytnika będzie zablokowana. Jak tylko to zrobimy, na stronie głównej pojawią się propozycje książek z księgarni Amazon oraz reklama zachęcająca do skorzystania z subskrypcji Kindle Unlimited. 

Liczba ustawień w czytniku jest ograniczona, co widać choćby pod względem języków systemowych. Pośród zaledwie 11 dostępnych nie znajdziemy nawet polskiego. Aby obsługiwać Kindle musimy więc znać przynajmniej podstawy angielskiego czy niemieckiego. Innym przykładem może być to, że na czytniku nie da się nawet ustawić czasu automatycznego wygaszenia ekranu, ani obrazu, jaki po wygaszeniu będzie wyświetlony na ekranie. 

PocketBook Era vs Kindle Oasis 3 - porównanie czytników

Dużym plusem czytników Kindle jest to, że są kompatybilne z polskimi księgarniami Legimi i EmpikGo (wyłącznie e-booki). Współpraca nie jest wprawdzie idealna, ponieważ w przypadkach obu sklepów, do poprawnego działania konieczne jest wykupienie najdroższego dostępnego abonamentu lub skorzystanie z kodu bibliotecznego (wybrane biblioteki). Co więcej, również obie księgarnie nakładają pewne limity (Legimi – 7 lub 10 książek, EmpikGo – 10 książek/miesięcznie). Kolejnym minusem jest brak odpowiednich aplikacji bezpośrednio na czytniku. Aby książki wypożyczone w ramach abonamentu którejś z księgarni pojawiły się na Kindle, konieczne jest najpierw pobranie odpowiedniego programu na komputer. W nim wybieramy które tytułu chcemy przeczytać, a następnie wykonujemy synchronizację z czytnikiem za pomocą kabla USB.

 

PocketBook Era

PocketBook również wyposaża swoje czytniki w zamknięte oprogramowanie, jednak, przeciwieństwie do Kindle, bardziej skupia się na komforcie użytkowania niż reklamowaniu swoich produktów. Od samego początku uzyskujemy dostęp do wszystkich funkcji czytnika, nie jesteśmy zachęcani do logowania się na jakiekolwiek konto i nie natykamy się na żadne reklamy.

PocketBook Era ma znacznie bardziej rozbudowane ustawienia niż Kindle Oasis 3. Dostępne jest ponad 30 języków systemowych, pośród których znajdziemy ukraiński, angielski, niemiecki, ale też oczywiście polski. Z łatwością ustawimy też czas automatycznego uśpienia i wyłączenia, zmienimy gesty czytania czy dostosujemy obraz włączenia oraz startowy.

PocketBook Era vs Kindle Oasis 3 - porównanie czytników

Na czytniku domyślnie zainstalowane są aplikacje Legimi oraz EmpikGo. Programy stworzono specjalnie na urządzenia PocketBook, co gwarantuje wysoką kompatybilność, a w przypadku jakichkolwiek problemów pomoc ze strony producenta, ale też danej księgarni. Jedynym minusem jest to, że żadne audiobooki z tych księgarni nie są obsługiwane. Aby czytać e-booki możemy jednak korzystać z dowolnego abonamentu i nie są na nas nakładane żadne dodatkowe ograniczenia.  Ponadto, na czytnikach Pocketbook działają również kody Legimi pobierane z bibliotek miejskich.

 

Przyciski

Pod tym względem PocketBook Era prezentuje się znacznie lepiej od swojego konkurenta. Czytnik posiada 4 programowalne przyciski. Funkcje mogą się różnić ze względu na format czytanego pliku, oraz to, czy dany klawisz będzie naciśnięty raz, dwukrotnie lub przytrzymany. W przypadku Kindle Oasis 3, zamontowano 2 przyciski, które służą wyłącznie do zmiany stron, a zdecydować możemy jedynie, który z nich przewija kartkę do przodu, a który do tyłu. 

 

Użytkowanie

O tym, jak czytniki firm PocketBook oraz Kindle działają w zakresie pobierania książek, czytania ebooków oraz słuchania audiobooków pisaliśmy już w jednym z poprzednich artykułów. Pod tym względem czytniki są do siebie dość zbliżone. Oferują podobne sposoby przesyłania plików, a po otwarciu książki znajdziemy wszystkie ustawienia niezbędne do komfortowej lektury. Większą różnicę zauważymy przy audiobookach. PocketBook Era pozwala przesyłać do pamięci i odtwarzać dowolne pliki MP3 (nie dotyczy audiobooków z aplikacji Legimi oraz EmpikGo), bez względu na ich źródło. Kindle ogranicza się do kompatybilności z plikami zakupionymi w Audible. Audiobooki wgrane do pamięci nie zostaną rozpoznane przez czytnik.

Tym razem, chcielibyśmy zwrócić również uwagę na dostępne na nich przeglądarki. Tutaj, ponownie, lepsze rozwiązanie oferuje PocketBook.

Przeglądarka zainstalowana na modelu Era dostosowana jest do urządzeń mobilnych, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do ekranu i nie wyświetla zbędnych marginesów. Co więcej, czytnik automatycznie łączy się z wyszukiwarką Google i za jej pomocą dopasowuje wszystkie wyniki. Wyświetlane animacje nie są ładne, ani płynne, jednak nie zacinają czytnika, a przewijanie jest responsywne i dość gładkie. 

Pod względem przeglądarki, Kindle Oasis 3 jest jak odbicie PocketBook Era, tylko, że w negatywie. Wyświetlanie tej aplikacji dostosowane jest do komputerów, a nie urządzeń mobilnych. Zawartość stron rozjeżdża się lub nachodzi na siebie, część elementów jest niedostępna, a do tego niejednokrotnie pojawiają się zbędne marginesy. Przeglądarka wymaga wpisania pełnego adresu URL szukanej strony (np. czytio.pl/blog), a nie jedynie słów kluczowych (np. czytio blog), jak robimy to korzystając z wyszukiwarki, np.Google. Animacje, na które się natykamy sprawiają, że czytnik się zacina i działa z dużym opóźnieniem, a przewijanie stron nie jest płynne ani responsywne. Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z przeglądarki nie należy do przyjemnych.

 

Szybkość działania

Tutaj, po raz pierwszy widzimy przewagę Kindle Oasis 3. Zaczynając od wybudzania, po otwieranie książek, zmianę sposobu wyświetlania pliku (np. zwiększenie czcionki), aż po ogólne poruszanie się po menu. W każdym z tych przypadków, jego działanie jest szybsze niż PocketBook Era. Najczęściej jest to kwestia niecałej sekundy, której nawet nie zauważymy nie mając czytników zestawionych obok siebie. Wraz z większymi plikami pojawiają się jednak większe różnice, już pliki o pojemności kilku megabajtów, na modelu Era, mogą otwierać się nawet kilkanaście sekund, co Oasis 3 jest w stanie obsłużyć w nie więcej niż kilka sekund.

 

Cena

Zarówno PocketBook Era, jak i Kindle Oasis 3 sprzedawane są w różnych kolorach oraz pojemnościach pamięci, co wpływa na ich cenę.

PocketBook Era:

 • Srebrny, 16 GB – 999 zł
 • Miedziany, 64 GB – 1 179 zł

Kindle Oasis 3:

 • Grafitowy, 8 GB – 1 199 zł
 • Grafitowy 32 GB – 1 399 zł
 • Złoty 32 GB – 1 399 zł

Jak widać, PocketBook Era prezentuje się w tej kwestii znacznie lepiej. Nawet oferując dwa razy większą pamięć, jego cena jest o co najmniej 200 zł niższa.

 

Dlaczego warto kupić PocketBook Era?

 • Niższa cena
 • Dwa lata gwarancji
 • Wbudowane głośniki
 • Większa pojemność pamięci
 • Lepsza kompatybilność z Legimi i EmpikGo
 • Możliwość dostosowania funkcjonalności przycisków
 • Polski język systemowy
 • Możliwość odtwarzania dowolnych audiobooków

PocketBook Era

Dlaczego warto kupić Kindle Oasis 3?

 • Szybsze działanie
 • Mniejsza waga
 • Kompatybilność z produktami Amazon
 • Ergonomiczna obudowa

Kindle Oasis 3

 

Podsumowanie

Jak widać, PocketBook Era prezentuje się znacznie lepiej. Jest bardziej rozbudowany pod względem podzespołów, jak i oprogramowania. Co więcej, nie jest ograniczony produktami jednej firmy, a do tego zakupimy go w niższej cenie. Ten wygodny i elegancki czytnik z łatwością spełni oczekiwania nawet wymagających czytelników. 

Kindle Oasis 3 nie jest słabym czytnikiem, posiada wszystkie funkcje niezbędne do wygodnego czytania e-booków. Jeśli jednak możemy w niższej cenie znaleźć czytnik o takiej samej przekątnej ekranu, a do tego bardziej rozbudowanych funkcjach, to lepszym wyborem wydaje się być PocketBook Era.

Autor: K.P.

1 thoughts on “PocketBook Era vs Kindle Oasis 3 – porównanie czytników

 1. Tomasz Wasiel

  Mam oba czytniki i niestety Era ma wiele wad o których nie zostało tutaj wspomniane. Zacznijmy od szybkości działania, bo napisać, ze czytnik jest wolny to lekkie niedopowiedzenie🤣 Włączam go i zanim pojawi się tekst zdążę przygotować herbatę. Do tego reakcja na przewijanie stron lub wyjście do menu bywa podobna. Zamiast kolejnej strony widzę białą kartkę przez 1 minutę lub czasami dłużej. Często czytnik nie zapamiętuje na jakiej stronie skończyłem i muszę przewijać o około 20 stron!! Sterowanie barwami niby jest, ale raz, że te barwy nie są tak ładne jak w Oasis a dwa, w nocy gdy wychylę suwak na maksa w prawo widze, że to podświetlenie nie jest równomierne! Następna sprawa jakość wykonania. Niestety Era ładnie tylko na zdjęciach wygląda. Czytnik bardzo się tłuści do tego te materiały sprawiają wrażenie taniej zabaweczki. Oryginalny pokrowiec sprawia jeszcze gorsze wrażenie od samej plastikowej obudowy i po kilku miesiącach wygląda tragicznie. Oasis z skórzanym pokrowcem wszędzie wzbudzał zainteresowanie, po wzięciu go w rękę czuło się, ze to 100% produkt premium z najlepszych materiałów, Era za to sprawia wrażenie taniej chińszczyzny a szybkość działania dopełnia tego wrażenia. Jak dla mnie, jeżeli ktoś używa czytnika tylko do czytania, to jednak wolałbym Oasis gdzie wszystko zawsze działa i aż miło wziąć go w rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *