PocketBook Pro – słowniki stardict

Krótki poradnik jak przygotować słowniki dla czytników PocketBook:

Zapewne niewielu z Was wie, że Pocketbook udostępnił aplikację umożliwiającą tworzenie i konwersję słowników dla urządzeń serii Pro. Poniższy poradnik przedstawi, jak bezstresowo przygotować słownik pobrany z sieci do obsługi przez czytnik.

 

  1. Poszukiwania słowników.

 

Poszukiwania słowników najlepiej zacząć od popularnej wyszukiwarki Google. Wpiszmy „stardict dictionaries” i zobaczmy wyniki.

1

Jak widać, wiele stron oferuje słowniki w tym popularnym otwartym formacie. W tym przykładzie posłużymy się portalem XDXF Dictionaries Download (http://xdxf.revdanica.com/down/). Z rozwijanej listy from wybieramy z jakiego języka będziemy tłumaczyć słowa, analogicznie, z listy to – na jaki język słowa mają być tłumaczone.

11

Po dokonaniu wyboru klikamy na przycisk Submit. Następnie pobieramy archiwum.

 

  1. Konwersja

Aby słownik był poprawnie rozpoznawany przez nasz czytnik należy dokonać konwersji za pomocą aplikacji dostarczanej przez Pocketbook: http://www.mobileread.com/forums/attachment.php?attachmentid=40885&d=1260265451.

 

Rozpakowujemy oba archiwa (najlepiej do tego samego katalogu). Konwerter jest niestety dostępny tylko w formie tekstowej, więc dla tych z Was, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z terminalem lub wierszem poleceń może to stanowić pewien problem. Poniżej postaram objaśnić obsługę konwertera najprościej, jak się da:

 

  1. Uruchamiamy emulator wiersza poleceń systemu Windows: Start->Uruchom, wprowadzamy tekst cmd i naciskamy ENTER.

  2. Teraz musimy przejść do katalogu z aplikacją konwertera. Do zmiany katalogów służy komenda cd (change directory). Jeśli nasz konwerter znajduje się np. w katalogu c:\konwerter w linii poleceń wpisujemy cd c:\konwerter. Potwierdzamy poprzez naciśnięcie klawisza ENTER.2
  3. Do tego samego katalogu powinniśmy rozpakować pobrane wcześniej archiwum ze słownikiem (tak aby plik słownika z rozszerzeniem .xdxf znajdował się bezpośrednio w tym samym katalogu co aplikacja converter.exe. Jeśli tak zrobiliśmy, w linii poleceń wystarczy wpisać: converter.exe nazwa_pliku_słownika.xdxf eng i potwierdzić ENTERem. W naszym przykładzie będzie to converter.exe dict.xdxf eng. Po chwili w tym samym katalogu powinien pojawić się plik dict.dic.3
  4. Teraz wystarczy już tylko skopiować przed chwilą utworzony plik do czytnika (do katalogu /system/dictionaries/ pamięci wewnętrznej.) Słownik powinien pojawić się na liście słowników czytnika.