Onyx Boox Nova Pro – test

Do tej pory czytniki obsługujące rysik miały ekran powyżej 10-cali. Jednak w końcu pomyślano też o tych, którzy wolą nieco mniejsze ekrany, a także cenią sobie notowanie bezpośrednio po plikach PDF czy po prostu tworzenie zapisków w notatniku. Tak powstał Onyx Boox Nova Pro.

Onyx Boox Nova Pro czytanie na 7,8-calowym ekranie

Tak, jak inne czytniki od Onyx Boox Nova Pro oferuje także szereg innych możliwości, nietypowych dla czytników, głównie dzięki wyposażeniu go w system Android 6.0. Przyjrzyjmy im się po kolei.

Standardowo, zacznijmy od designu. Jest on charakterystyczny dla czytników Onyx Boox – nieco zaokrąglone rogi, przycisk pod ekranem, ulokowany na środku ramki i metaliczna obudowa. To znaki rozpoznawcze najnowszych modeli. Trzeba przyznać, że Onyx Boox Nova Pro prezentuje się bardzo dobrze. Jedynie szkoda, że ramka obudowy nie jest na równi z ekranem, jak w przypadku Onyx Boox Note Pro – ale trzeba pamiętać, że są to dwie różne półki cenowe. Niemniej jednak czytnik bardzo dobrze leży w dłoni. Pewnie znajdą się osoby, którym będzie przeszkadzać waga równa 275 gramów, która faktycznie możne dać się we znaki  po 3-4 godzinach ciągłego czytania.

Wygląd design Onyx Boox Nova pro

Ekran główny Onyx Boox Nova Pro

Włączamy. Aby uruchomić czytnik, wystarczy przytrzymać wystający przycisk, umiejscowiony w górnym rogu obudowy. Po około 20 sekundach wyświetla się nasza biblioteka, pasek stanu oraz zakładki. Do dyspozycji mamy Bibliotekę, Sklep, Pamięć, Aplikacje oraz Ustawienia.  Z kolei u góry wyświetla się „Domek”, pozwalający na cofanie do ekranu głównego z dowolnego miejsca, stan naładowania baterii, ikona Wi-Fi, godzina, „żarówka” (podświetlenie), tryb A2 oraz skrót do wszystkich otwartych kart.

Biblioteka

E-booki możemy wyświetlać zarówno w formie miniatur, jak i listy. Z poziomu biblioteki możemy także zmieniać nazwy plików, usuwać je, umieszczać we wcześniej stworzonych folderach oraz otwierać za pomocą dowolnej aplikacji. Oprócz tego można wyszukiwać e-książki za pomocą lupki.

Onyx Boox Nova Pro ekran główny manipulowanie podświetleniem

Czytanie w aplikacji Neoreader

Onyx Boox Nova Pro wyposażony jest tylko w jeden przycisk fizyczny, pozwalający na szybki powrót do ekranu startowego. Dlatego przewracanie stron możliwe jest wyłącznie poprzez dotyk. Jednak nie sprawia to żadnych problemów. Podczas przewracania stron, nawet przypadkowo najeżdżając na tekst, raczej nie wykonamy żadnego niechcianego działania. Kolejnym plusem jest niemal całkowity brak ghostingu, dzięki czemu możemy cieszyć się idealnie wyraźnym tekstem.

Aby zaznaczyć dane słowo lub fragment wystarczy chwilę przytrzymać na interesującym nas fragmencie palec, następnie, jeśli chcemy zaznaczyć dłuższą partię tekstu za pomocą widełek, możemy zwiększyć markowanie. Automatycznie wyświetla się 5 opcji: kopiowanie, zaznaczanie, adnotacje, słownik oraz Text-to-Speech (syntezator mowy).

Dodatkowo możemy mieć otwarte jednocześnie kilka książek i swobodnie między nimi się przełączać. Sprawnie działa także powiększanie. Gdy klikniemy w dolną część ekranu, oprócz opcji czytania, istnieje opcja wyświetlenia pasku postępu. Z kolei strzałki znajdujące się po obu stronach przenoszą nas do kolejnych rozdziałów. Ciekawą funkcją jest także możliwość wyświetlania podglądu stron – maksymalnie możemy wyświetlić ich dziewięć. Wystarczy kliknąć numer strony, wyświetlony przy pasku postępu. Problemu nie sprawia także przeszukiwanie e-booka, które jest możliwe dzięki lupce, umieszczonej w prawym górnym rogu. Aby się pojawiła, wystarczy kliknąć np. na dół ekranu. Standardowo możemy też wybierać czcionki, ich rozmiary, marginesy, interlinię oraz kontrast.

Czytanie PDF na Onyx Boox Nova Pro

Oprócz tego znajdziemy także opcje dedykowane plikom PDF. Można zaliczyć do nich zoom, przycinanie marginesów, tryb kolumnowy, tryb wierszowy oraz tryb reflow. Może się przydać także funkcja obracania strony, pozwalająca na zmianę orientacji tekstu o 90, 180 i 270 stopni Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

onyx boox nova pro czytnik stworzony do czytania pdf

Zoom

Zoom to najprostszy i najbardziej oczywisty sposób manewrowania plikiem PDF. O ile sprawdza się w przypadku czytania krótkich tekstów, o tyle przy dłuższym czytaniu może być wyjątkowo irytującym sposobem odczytu plików w tym formacie. Co prawda ekran Onyx Boox Nova Pro jest nieco większy niż standardowy (6-calowy), jednak mimo tego tekst wymaga powiększania. Możemy to zrobić za pomocą „uszczypnięć” lub skorzystać z funkcji „Zoom In”, „Zoom out”.

Ręczne przycinanie marginesów

Ręczne przycinanie marginesów pozwala na dostosowanie tekstu na stronie do własnych preferencji. Jest to szczególnie przydatna funkcja, gdy mamy tekst, w którym na marginesach umieszczone są adnotacje. Przy automatycznym przycinaniu nie są one zazwyczaj całkowicie widoczne. Opcja ta sprawdzi się również w przypadku, gdy chcemy takich adnotacji się pozbyć lub innych dodatków i wyróżników znajdujących się na marginesie.

Przycinanie marginesów pdf Onyx Boox Nova Pro.

Tryb kolumnowy i tryb wierszowy

Na Onyx Boox Note Pro z powodzeniem przeczytamy także artykuły i komiksy, dzięki trybowi kolumnowemu i wierszowemu. Aby to zrobić, należy kliknąć na dół ekranu, a następnie wybrać sekcję „Navigation”. Z kolei poprzez „More settings” wyświetlane jest jeszcze więcej opcji, dzięki którym możemy dostosować wyświetlanie kolumn, w zależności od typu e-publikacji. Jednak w większości przypadków wystarczająco dobrze sprawdza się tryb „Article mood”.

Onyx Boox Nova Pro doskonały do pdf tryb kolumnowy

Tryb reflow

Kolejny tryb, stworzony z myślą o plikach PDF, to tryb reflow. Możemy w nim dostosować interlinię, rozmiar czcionki i wybrać, czy tekst ma być wyjustowany. Onyx Boox Nova Pro dobrze poradził sobie z rozlaniem tekstu, jednak można dostrzec w niektórych miejscach zbyt szerokie odstępy międzywyrazowe.

Podsumowanie – czytanie PDF

Onyx Boox Nova Pro zdecydowanie wyróżnia się wśród swoich 7,8-calowych kolegów możliwościami dostosowywania plików PDF. Posiada zaawansowane opcje dedykowanych trybów, dzięki czemu do każdego typu dokumentu w formacie PDF znajdziemy rozwiązanie umożliwiające wygodną lekturę. Oprócz trybów możliwe jest już wcześniej wspomniane obracanie ekranu oraz manewrowanie kontrastem. Wszystko to dopełnia tryb A2. Poza  tym pliki w formacie PDF otwierają się szybko, w porównaniu do możliwości  standardowych czytników 6-calowych. Można nimi także swobodnie manipulować, dzięki szybkiego przetwarzaniu i powiększaniu. Dlatego bez najmniejszych wątpliwości można stwierdzić, że Onyx Boox Nova Pro niemal dorównuje swoim kolegom, takim jak Onyx Boox Note czy Onyx Boox Max 2, mimo że jego ekran jest  mniejszy.

Onyx Boox Nova Pro doskonały czytnik do pdf

Sklep Google Play

Zacznijmy od krótkiej instrukcji – jak zainstalować aplikację Google Play na czytniku Onyx Boox?

Aby korzystać ze sklepu Google Play, należy pobrać aplikację na komputer, a następnie skopiować ją na czytnik za pomocą kabla USB. Gdy plik zostanie pomyślnie zainstalowany, należy zezwolić na pobieranie aplikacji z nieznanych źródeł. W kolejnym kroku należy skopiować numer Goodle Service Framework (GSF) i wkleić go pod adresem WWW: https://www.google.com/android/uncertified/. Ponownie uruchamiamy czytnik i możemy korzystać z aplikacji. Od razu też trzeba zaznaczyć, że aplikacje nie będą działać tak sprawnie, jak na tablecie czy smartfonie.

Sklep Google Play na Onyx Boox Nova Pro aplikacje

Legimi na Onyx Boox Nova Pro

Na początek pobieramy aplikację Legimi (nie jest ona zainstalowana na czytniku przy zakupie). Wpisujemy w wyszukiwarkę nazwę aplikacji i klikamy „zainstaluj”. Czas pobierania (ok. 40 MB) wyniósł nie więcej niż 20 sekund. Następnie wystarczy się zalogować i możemy korzystać z e-książek znajdujących się na półce. Co prawda aplikacja dedykowana jest smartfonom oraz tabletom, jednak bez zarzutu działa także na czytniku – warto jedynie wyłączyć odświeżanie ekranu.

Aby czytanie było maksymalnie komfortowe, możemy dostosować wyrównanie tekstu, rozmiar czcionki, interlinię, marginesy czy czas do końca rozdziału. Funkcje, które przez specyfikę czytnika się nie przydadzą, to tryb nocny, gradient tła, obsługa przycisków głośności oraz jasność systemowa.

Możliwe jest również odsłuchiwanie audiobooków, do tego konieczne jest połączenie się z głośnikiem lub słuchawkami. Tutaj możemy dostosować szybkość odtwarzania czy czas przeskoku w tył lub w przód.

Aplikacja działa bez zarzutu, jedynie czasem zdarza się, że Legimi wyświetli komunikat „Wczytuję”, ale nie zdarza się to zbyt często.

Legimi na Onyx Boox Nova Pro

Poczta Gmail

Bez problemu pobierzemy także aplikację Gmail oraz odczytamy i wyślemy maile! Nieco wolniej ładują się grafiki, jednak z wiadomościami tekstowymi Onyx Boox Nova Pro radzi sobie bez najmniejszego problemu.

poczta gmail onyx boox nova pro

Google Keep – notatki i listy

Bardzo sprawnie działa także aplikacja Google Keep, dzięki której można tworzyć notatki w chmurze oraz udostępniać je innym osobom. Jedynie, z oczywistego względu, nie działa funkcja wyróżniania notatek kolorami.

Przeglądarka

Nie można też nie wspomnieć o przeglądarce, która na nowszych czytnikach Onyx Boox działa całkiem przyzwoicie. Dotyczy to także Onyx Boox Nova Pro. Znajdziemy ją w  zakładce „Apps” pod nazwą Internet. Oczywiście nadal znacznie odbiega od możliwości, jakie dają nam komputery czy smartfony, ale nie o to chodzi. Najważniejsze, że pozwala na wygodne czytanie artykułów w sieci. Co prawda na załadowanie artykułów bogatych w grafiki trzeba nieco poczekać, ale przykładowo strony Wikipedii ładują się już po kilkunastu sekundach. Należy pamiętać o włączeniu Wi-Fi, ponieważ przeglądarka nie informuje, gdy o nim zapomnimy. Ponadto, przeglądarka umożliwia nam odświeżanie, otwieranie nowych kart, wyszukiwanie słów na stronie (na zasadzie CTRL+F), informacje o stronie WWW, oraz ustawienia zaawansowane, które pozwalają m.in. na blokowanie wyskakujących okien. A zatem możliwości jest całkiem sporo, jak na przeglądarkę zainstalowaną na czytniku-ebooków.

Podświetlenie

Na uwagę zasługuje także podświetlenie. Co prawda nie jest to obecnie coś niezwykłego, jednak nadal nie jest standardem stosowanie regulacji barwy – a Onyx Boox Nova Pro ją ma. Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy na blogu, jest ono szczególnie przydatne dla osób, które czytają wieczorami. Znacznie mniej obciąża wzrok oraz nie przeszkadza innym osobom, które na przykład chcą spać. Barwa podświetlenia zaczyna się od standardowej bieli po bursztyn. Co ciekawe stworzono osobny suwak dla ciepłego i zimnego podświetlenia, oba mają po 32 warianty. Możemy włączyć oba jednocześnie, uzyskując idealną dla nas temperaturę podświetlenia lub wyłączyć jeden z nich, lub oba. Podświetlenie możemy dostosować zarówno z poziomu ekranu głównego, jak i e-booka.

podświetlenie onyx boox nova pro

Notowanie

Główną różnicą między standardowym Onyx Boox Nova, a wersją Pro jest możliwość notowania. Dołączony w zestawie rysik WACOM, który umożliwia notowanie zarówno po plikach PDF, jak i w notatniku. Dzięki czułemu ekranowi wystarczy delikatne dotknięcie rysikiem, aby tworzyć zapiski oraz rysunki. Co więcej, możemy także korzystać z gotowych szablonów figur geometrycznych i dostosowywać grubość i rodzaj kreski. W notatniku możemy także korzystać z różnych funkcji tła np. szerokich lub cienkich linii albo pięciolinii, przeznaczonych dla muzyków.

Onyx Boox Nova Pro funkcja notowania
Onyx Boox Nova Pro rysik

Szybkość działania

Onyx Boox Nova Pro to najszybszy czytnik 7,8-calowy na rynku. Zawdzięcza to czterordzeniowemu procesorowi oraz pamięci RAM równej 2 GB. Nie bez znaczenia jest również fakt, że działa w oparciu o system Android 6.0. Na uwagę zasługuje także bateria 2800 mAh, znacznie większa niż w innych czytnikach 7,8-calowych. Jednak zastosowanie pojemnego akumulatora było konieczne ze względu na możliwość korzystania z aplikacji.

Podsumowanie

Onyx Boox Note Pro zdecydowanie wyróżnia się na tle swoich 7,8-calowych kolegów. Przede wszystkim tym, że wyposażono go w system Android 6.0, który pozwala mu zaoferować nieco więcej funkcji niż standardowy czytnik. Co prawda instalacja sklepu Google Play wymaga nieco zachodu, ale pozwala na dostosowanie czytnika do własnych preferencji. Jednak zdecydowanie największym atutem Onyx Boox Nova Pro jest możliwość wygodnego odczytywania plików PDF za sprawą 7.8-calowego ekranu oraz rozbudowanych funkcji dedykowanych temu formatowi. Onyx Boox Nova Pro wyróżnia także możliwość notowania. Jest to pierwszy mniejszy, 7,8-calowy czytnik, który wyposażono w tę funkcję. Będzie ona przydatna szczególnie dla tych, którzy uwielbiają zapisywać swoje notatki i tworzyć poglądowe rysunki. Poza tym z Onyx Boox Nova Pro posłuchamy też muzyki i audiobooków, jednak tylko na bezprzewodowych urządzeniach audio. Na koniec można dodać, że  jest tańszy od topowego Kindle Oasis 2 (32 GB), a oferuje co najmniej trzykrotnie więcej możliwości!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *