Onyx Boox Nova Air 2 – pierwsze wrażenia

Onyx Boox Nova Air 2 to jedno z trzech nowych urządzeń, które producent ogłosił na konferencji zorganizowanej z końcem zeszłego roku. Zaprezentowany był wraz z modelami Tab Ultra oraz Leaf 2, o których już pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. Tym razem i na 7,8-calowy czytnik przyszła pora – przedstawiamy nasze pierwsze wrażenia o Onyx Boox Nova Air 2.

Onyx Boox Nova Air 2 - pierwsze wrażenia

Onyx Boox Nova Air 2 – pierwsze wrażenia

Pierwsze otwarcie

Czytnik jak zwykle przychodzi do nas w ładnym, minimalistycznym pudełku. Poza urządzeniem znajdziemy w środku biały rysik Onyx Boox Pen Plus, kabel USB, instrukcję szybkiego startu oraz kartę gwarancyjną. 

Obudowa czytnika ma kolor kości słoniowej i jest matowa, dzięki czemu się nie palcuje. Na e-notatniku zauważymy również srebrne akcenty, które z jasną obudową prezentują się bardzo elegancko. Przednia ramka została scalona z ekranem, co nadaje czytnikowi smukłego wyglądu. Przycisk włączania umiejscowiono na górnej krawędzi, a głośniki, mikrofon oraz port USB-C na dolnej. 

Wygląd Onyx Boox Nova Air 2

Wygląd Onyx Boox Nova Air 2

Ekran

Ekran Onyx Boox Nova Air 2 ma przekątną 7,8”, jest więc nieco mniejszy od kartki A5. Jego rozdzielczość to 1872 x 1404 (300 dpi). Delikatnie matowa powierzchnia, którą został pokryty wyświetlacz posiada dwie właściwości. Po pierwsze, rozprasza światło, dzięki czemu lampy czy światło słoneczne nie będą się odbijać i razić tak, jak to jest w przypadku ekranów telefonów czy tabletów. Po drugie, stawia ona delikatny opór podczas notowania, co przypomina odczucia pisania po papierze. Musimy jednak zauważyć, że w tym przypadku ekran nie jest tak matowy, jak w poprzedniej wersji.

Ekran jest czarno-biały i wyświetla 16 odcieni szarości. Oprogramowanie czytnika umożliwia ręczne dostosowanie tych odcieni, dzięki czemu wyświetlane strony i obrazy będą czytelne. Wbudowane podświetlenie, które pozwala na regulację natężenia oraz barwy od białej po żółtą pozwoli na korzystanie z e-notatnika w każdych warunkach oświetleniowych.

Onyx Boox Nova Air 2 - podświetlenie

Onyx Boox Nova Air 2 – podświetlenie

Podzespoły

Onyx Boox to jedne z najszybciej działających czytników na rynku. Za prędkość Nova Air 2 odpowiada ośmiordzeniowy procesor Qualcomm o taktowaniu 2 GHz oraz 3 GB pamięci RAM. Korzystając z e-notatnika faktycznie zauważamy, że posiada on wysokiej jakości podzespoły. Czytnik jest responsywny, a wykonanie dowolnej czynności zajmuje zazwyczaj mniej niż sekundę. 

Wbudowana pamięć wewnętrzna czytnika ma pojemność 32 GB. Jest to bardzo dużo jak na czytniki, jednak ze względu na możliwość instalowania aplikacji zewnętrznych nawet taka ilość może okazać się niewystarczająca. Z pomocą przyjdzie jednak USB z funkcją OTG, dzięki czemu do czytnika podłączymy zewnętrzne nośniki pamięci – pendrivy, karty SD, micro SD i nie tylko, a to wszystko z ograniczeniem dopiero na poziomie 2TB! Jak widać Onyx Boox zagwarantował, że pamięci nigdy nie będzie za mało.

Bateria  ma pojemność 2000 mAh, co może wystarczyć nawet na kilka tygodni działania. Zamontowany mikrofon wykorzystamy do tworzenia notatek głosowych. Jego jakość jest zadziwiająco dobra, wychwytuje dźwięki oddalone nawet o kilka metrów. Wbudowane głośniki posłużą do słuchania audiobooków lub utworzonych nagrań, ich jakość nie powala, jednak jest wystarczająco dobra do komfortowego słuchania. 

Onyx Boox Nova Air 2 - krawędź dolna

Onyx Boox Nova Air 2 – krawędź dolna

Oprogramowanie

Pod względem oprogramowania Nova Air 2 nie zaskakuje. Spotykamy się tutaj z typowym dla Onyx Boox, rozbudowanym systemem Android, tym razem w wersji 11, oraz dostępem do Sklepu Google Play. Czytnik oferuje ponad 20 języków systemowych, pośród których znajdziemy również polski. Interfejs nie różni się od poprzednich modeli. Ze względu na rozbudowaną liczbę funkcji może się on okazać nieco skomplikowany dla nowych użytkowników, jednak z czasem, całość staje się intuicyjna i łatwa w nawigacji.

Onyx Boox Nova Air 2 - ustawienia

Onyx Boox Nova Air 2 – ustawienia

Dostępne połączenie Bluetooth pozwala na bezprzewodowe podłączenie akcesoriów zewnętrznych, takich jak klawiatura, słuchawki czy pilot oraz przesyłanie plików pomiędzy czytnikiem a telefonem czy komputerem. Wi-Fi również umożliwia import oraz eksport plików, ale wykorzystamy je też do pobierania aplikacji i aktualizacji oprogramowania, korzystania z przeglądarki czy synchronizowania notatek z chmurą. 

NeoBrowser, domyślna przeglądarka na Nova Air 2 działa bardzo dobrze. Ruchome elementy, jak animacje, są dość wyraźne i płynne, a co najważniejsze nie powodują zacinania się czytnika (co możemy zauważyć w przypadku niektórych modeli innych producentów). Dostępne funkcje Centrum E-Ink oraz Optymalizacja aplikacji pozwalają dostosować wielkość i grubość czcionki oraz odcienie wyświetlanych obrazów, dzięki temu każda witryna będzie czytelna.

Onyx Boox Nova Air 2 - przeglądarka

Onyx Boox Nova Air 2 – przeglądarka

Możliwość pobierania aplikacji znacznie zwiększa funkcjonalność czytnika i sprawia, że staje się on idealnym kompanem nie tylko w czasie relaksu do czytania książek i magazynów, ale też w pracy podczas korzystania z dowolnych aplikacji biurowych oraz pomaga planować z elektronicznymi kalendarzami czy planerami. 

Na czytniku dodatkowo są już zainstalowane fabrycznie takie aplikacje jak: kalkulator, muzyka, notatka z kalendarza, dyktafon, słownik, galeria czy zegar. 

Książki i notatki

Kolejną częścią oprogramowania są dostępne funkcje książek i notatek, które ponownie nie różnią się od tego, co oferują inne e-notatniki Onyx Boox. Jak mogliście przeczytać np. w teście Note Air 2, oba te elementy są bardzo rozbudowane.

Biblioteka pozwala na otwarcie wielu różnych formatów plików, w tym: PDF, EPUB, MOBI, DJVU, CBZ, CBR czy TXT. Dostępne ustawienia książek różnią się w zależności od formatu, dzięki czemu każdy otwierany plik może być dobrze dostosowany do wymagań użytkownika. Opcji jest dużo, zaczynając od zmiany czcionki, interlinii i marginesów, po tworzenie komentarzy i zakładek, TTS, zmianę wyświetlanych odcieni czy rozdzielenie widoku na książkę oraz notatkę czy tłumaczenie.

Onyx Boox Nova Air 2 - ustawienia książki

Onyx Boox Nova Air 2 – ustawienia książki

7,8-calowa seria Nova to najmniejsze czytniki od Onyx Boox, które obsługują notowanie rysikami elektromagnetycznymi. Odręczne zapiski możemy tworzyć na wgranych książkach, programach ze Sklepu Google Play, które są kompatybilne z notowaniem oraz w domyślnej aplikacji notatnika. Funkcje notowania są obszerne, a zarazem dopracowane. 

Możemy dostosować obszar roboczy zmieniając jego rozmiar, wybierając szablon oraz dodając warstwy. Zapiski tworzymy za pomocą jednego z 5 dostępnych pędzli, których kolor i grubość również możemy zmieniać. Onyx Boox pozwala dodawać tekst elektroniczny, kształty, obrazy, nagrania i inne załączniki, tym samym zapewniając, że w notatkach znajdzie się wszystko co potrzebne. Zapisany odręcznie tekst możemy przenosić i edytować za pomocą lassa oraz konwertować na tekst elektroniczny za pomocą rozpoznawania AI.

Onyx Boox Nova Air 2 - notowanie

Onyx Boox Nova Air 2 – notowanie

Konto Onyx

Po zalogowaniu się na darmowe konto Onyx, wszystkie nasze notatki zostaną automatycznie zsynchronizowane z chmurą. Dzięki temu jesteśmy je w stanie bezprzewodowo pobierać na inne urządzenia, wykorzystując do tego dedykowane strony internetowe czy aplikacje. Co więcej, dane zapisane na dysku internetowym służą jako kopia zapasowa. Okaże się ona przydatna, jeśli nasze dane zostaną usunięte (np. podczas resetu) lub kiedy nasze zapiski chcemy wygodnie zgrać na inny e-notatnik Onyx Boox. 

Onyx Boox Nova Air vs Nova Air 2

Pomiędzy czytnikami nie znajdziemy wielu różnic. Nie uważamy tego jednak za złą wiadomość. Onyx Boox Nova Air to bardzo dobry, dopracowany model, a jego nowsza wersja, poza wszystkim tym, co do tej pory docenialiśmy posiada kilka ulepszonych elementów. Na liście znajdziemy:

  • Wygląd – Jasnoszarą, nakrapianą tylną obudowę zamieniono na jednolitą, matową powierzchnię w kolorze kości słoniowej, a błyszczący, srebrny panel w dolnej części, również na matowy odpowiednik. 
  • Procesor – Nowszy, ulepszony procesor charakteryzuje się wyższym taktowaniem, co wpływać ma na jego szybsze działanie.
  • System – Android 10.0 zmieniono na nowszą wersję 11.0. Dotychczas zauważyliśmy jednak tylko jedną zmianę z tym związaną, którą jest wygląd Sklepu Google Play.

Onyx Boox Nova Air 2

Podsumowanie

Po raz kolejny Onyx Boox wprowadził na rynek bardzo dobry czytnik. Co prawda niewiele różni się od poprzednika, jednak wszelkie rozbieżności są na plus nowszego modelu.

Onyx Boox Nova Air 2 przypadnie do gustu wielu użytkownikom. Rozbudowane funkcje biblioteki zaspokoją wymagania każdego czytelnika. Tworzenie notatek umili pracę i naukę studentom, redaktorom, pisarzom i nie tylko. Zewnętrzne aplikacje księgarni i czasopism pozwolą na łatwy dostęp do e-bookowych nowości, a skrzynki pocztowe, kalendarze i inne aplikacje biurowe, będą niezawodnym pomocnikiem w naszej pracy.

Autor: K.P.

Onyx Boox Nova Air 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *