Onyx Boox Note Air 2 vs Note 5

Onyx Boox Note Air 2 oraz Onyx Boox Note 5 to dwa 10,3-calowe czytniki tego samego producenta. Już na pierwszy rzut oka zauważamy, że wyglądają inaczej, jednak kiedy przyjrzymy się podzespołom lub oprogramowaniu oba urządzenia oferują to samo. Wygląd to oczywiście nie jedyna różnica. W czym są podobne, a czym różnią się od siebie te e-notatniki?

Porównanie czytników Onyx Boox Note Air 2 i Note 5

Porównanie czytników Onyx Boox Note Air 2 i Note 5

Ekran 

Oba czytniki oferują monochromatyczny, 10,3-calowy ekran o rozdzielczości 1872 x 1404 (227 dpi). Obsługują dotyk dłonią oraz rysiki elektromagnetyczne. Posiadają również podświetlenie ekranu, które pozwala na regulację natężenia oraz barwy, od zimnej bieli do ciepłej, bursztynowej. Różnią się jednak rodzajem ekranu, Note 5 oferuje giętki E Ink Mobius Carta, który jest nieco bardziej odpowrny na uszkodzenia, niż szklany E Ink HD Carta zamontowany w Note Air 2.

Czytniki Onyx Boox Note Air 2 (z lewej) i Note 5 (z prawej)

Czytniki Onyx Boox Note Air 2 (z lewej) i Note 5 (z prawej)

Podzespoły

Jak wspomnieliśmy we wstępie oba e-notatniki posiadają takie same podzespoły. Pamięć wewnętrzna o pojemności 64 GB pozwoli na przechowanie wielu plików oraz pobranych aplikacji, a dostępne 5 GB pamięci chmurowej ONYX zapewni wystarczająco miejsca na wszystkie utworzone notatki. Czytniki posiadają rozbudowane funkcje, jednak ich prędkość nie zwalnia dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi Qualcomm oraz 4 GB pamięci RAM. Wbudowana bateria o pojemności 3000 mAh pozwala na wiele godzin pracy, a dostępny port USB-C zapewnia szybkie ładowanie. Gniazdo obsługuje również funkcję OTG, która pozwala podłączyć karty SD, klawiatury, myszki czy pendrive’y do e-notatników. Oba posiadają również głośniki pozwalające na odtwarzanie audiobooków czy notatek głosowych. Droższy model, Note 5 posiada dodatkowo czytniki linii papilarnych wbudowany w przycisku power, który pozwala lepiej zabezpieczyć czytnik. Note Air 2 oferuje za to akcelerometr, który pozwoli na automatyczne obracanie ekranu.

Czytniki Onyx Boox - przyciski włączania

Czytniki Onyx Boox – przyciski włączania

Oprogramowania

Note Air 2, jak i Note 5 działają na systemie Android 11.0. Największą zaletą takiego rozwiązania jest kompatybilność ze Sklepem Google Play. Udostępnia on bibliotekę milionów dostępnych tam aplikacji, które za pomocą kilku kliknięć mogą znaleźć się na czytnikach.

Oba e-notatniki umożliwiają połączenie się z Wi-Fi oraz Bluetooth. Połączenie z Internetem pozwala korzystać z przeglądarki, połączyć się ze wspomnianą wyżej chmurą ONYX, pobierać aplikacje czy aktualizacje oprogramowania. Korzystając z Bluetooth możemy połączyć się ze słuchawkami lub głośnikiem bezprzewodowym oraz przesyłać pliki pomiędzy czytnikiem a telefonem czy komputerem.

Onyx Boox - zakładka aplikacji

Onyx Boox – zakładka aplikacji

Czytanie

Czytniki są w stanie otworzyć wiele formatów plików, w tym popularne: EPUB, PDF, MOBI, czy MP3. Dostęp do Sklepu Google Play pozwala również na zainstalowanie programów, które pozwalają na obsługę bardziej specjalistycznych formatów, jak DOC, DOCX, PPT czy PPTX. Po otwarciu e-booka możemy dostosować czcionkę, margines, interlinię czy wyświetlanie obrazów. Po przytrzymaniu wybranego słowa możemy je przetłumaczyć, podkreślić oraz dodać komentarz. Kompatybilność z rysikiem pozwala na tworzenie odręcznych notatek, które następnie możemy eksportować do osobnych plików PDF i PNG.

Onyx Boox - książki

Onyx Boox – książki

Notowanie

E-notatniki wyposażono w technologię WACOM, która umożliwia korzystanie z oryginalnych rysików elektromagnetycznych, ale też ich zamienników. Wykorzystamy je do tworzenia notatek na plikach, ale też w dedykowanej do tego aplikacji Notatnika. Kilka najważniejszych funkcji, które w niej znajdziemy to: dodawanie szablonów, możliwość tworzenia wielu warstw, dodawanie załączników oraz tworzenie notatek głosowych. Dostępny jest również szeroki wybór pędzli oferujący 5 rodzaji, 16 kolorów oraz wiele grubości. Oryginalne rysiki Onyx Boox wykrywają również 4096 poziomów nacisku, co razem z matową powłoką ekranu sprawia wrażenie pisania piórem po papierze. Funkcji jest o wiele więcej, a aplikacja jest bardzo rozbudowana i dopracowana, więc z pewnością spełni oczekiwania każdego użytkownika.

Onyx Boox - tworzenie notatek

Onyx Boox – tworzenie notatek

Note Air 2 a Note 5 –  różnice

  • Wygląd – W obu czytnikach jedna z krawędzi wokół ekranu została pogrubiona dla komfortowego trzymania urządzenia. W Note Air 2 jest to krawędz boczna, co sprawia, że kształ czytnika jest zbliżony do kwadratu. W Note 5 pogrubiono dolną krawędź.
  • Ekran – Jak wspomnieliśmy wcześniej, Note 5 oferuje giętki ekran E Ink Mobius Carta, który jest nieco bardziej odporny na uszkodzenia, niż zamontowany w Note Air 2, szklany E Ink HD Carta.
  • Przycisk zasilania – Note 5 oferuje rozpoznawanie odcisku palca, co pozwala na lepsze zabezpieczenie e-notatnika. 
  • G-sensor – Dostępny jest jedynie w czytniku Note Air 2
  • Magnetyczne mocowanie – Note 5 posiada wbudowane w obudowie magnesy, które pozwalają na korzystanie z magnetycznych etui. W przypadku Note Air 2 możliwe jest wyłącznie korzystanie z pokrowców zakładanych na czytnik.
  • Cena – Onyx Boox Note Air 2 znajdziemy w cenie ok. 2 300 zł. Onyx Boox Note 5 jest nieco droższy, kosztuje ok. 2 600 zł.

W naszych porównaniach często zwracamy uwagę również na szybkość działania czytników. Porównujemy, jak szybko się włączają, otwierają różnego rodzaju pliki czy przeglądarkę. Note Air 2 oraz Note 5 posiadają takie same podzespoły oraz działają na takim samym oprogramowaniu. Z tego względu również szybkość ich działania jest taka sama.

 

Podsumowanie

Jak widać, między czytnikami nie ma zbytnich różnic, oferują takie same funkcjonalności oraz większość podzespołów. Note 5 ma jednak elastyczny ekran, przycisk z czytnikiem linii papilarnych oraz możliwość magnetycznego mocowania, dzięki czemu prezentuje się nieco lepiej. Z drugiej strony Note Air 2 posiada akcelerometr oraz jest tańszy o około 300 zł cenę. E-notatniki różnią się również wyglądem, jednak to który prezentuje się lepiej każdy może ocenić sam.

Onyx Boox Note Air 2

Onyx Boox Note 5

 

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *