Elektroniczny notatnik na święta

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Poza delektowaniem się pysznym jedzeniem i spdzeniem czasu z najbliższymi wielu z nas decyduje się na obdarowywanie prezentami. E-notatnik będzie idealnym prezentem dla nauczycieli i studentów, a także każdego kto na co dzień pracuje z tekstem i notatkami – czyli praktycznie dla każdego z nas. Na rynku znajdziemy niejedno takie urządzenie, więc od razu pojawia się pytanie: który wybrać?

 

Przedstawiamy porównanie 4 dostępnych e-notatników o przekątnej ponad 10 cali. Zostały stworzone przez różnych producentów, więc każdy z nich oferuje inne funkcje, a zarazem dopasuje się do innych wymagań. 

 

Onyx Boox Note Air 2

Onyx Boox Note Air 2

Onyx Boox Note Air 2

E-notatnik oferuje 10,3-calowy ekran o rozdzielczości 227 dpi oraz podświetlenie z regulacją barwy i natężenia. Wyświetlacz obsługuje dotyk pojemnościowy (palcem) oraz rysiki elektromagnetyczne. W zestawie z czytnikiem dostajemy kompatybilne piórko, jednak jeśli nie przypadnie ono do gustu możemy z łatwością korzystać z zamienników innych firm. W e-notatniku wbudowano ośmiordzeniowy procesor Qualcomm, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Dostępna jest również darmowa pamięć w chmurze Onyx (5 GB). Bateria czytnika ma pojemność 3000 mAh. W czytniku znajdziemy również głośniki, mikrofon oraz akcelerometr

Charakterystycznym elementem Onyx Boox Note Air 2 jest system Android oraz kompatybilność ze Sklepem Google Play, co umożliwia pobieranie aplikacji zewnętrznych (programy do notatek, kalendarze, e-mail, dyski chmurowe i wiele więcej). System możemy wyświetlać w 25 językach, w tym również w języku polskim. Wi-Fi pozwala na korzystanie z przeglądarki www, pobieranie aktualizacji czy bezprzewodowe przesyłanie plików. Bluetooth również wykorzystamy do eksportu i importu plików oraz połączenia się ze słuchawkami, głośnikiem, pilotem czy klawiaturą. 

Przydatną funkcją dostępną na Note Air 2, z którą nie spotkaliśmy się w pozostałych modelach jest dostosowywanie wyświetlanych odcieni. Różne ustawienia znajdziemy w 3 miejscach na czytniku. Centrum E-Ink pozwala wzmocnić ciemne i jasne kolory całego systemu. Osobne dostosowanie wyglądu każdego pliku możliwe jest w zakładce Kontrast. Również wygląd przeglądarki oraz aplikacji zewnętrznych możemy zmienić wchodząc w optymalizację aplikacji.

Obsługiwane formaty to: PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DjVu, MP3. Możliwe jest również pobieranie aplikacji zewnętrznych, które pozwolą na otwieranie innych plików (np. DOC, DOCX, PPT i PPTX za pomocą Microsoft Office). Dedykowana aplikacja Muzyka pozwala na odtwarzanie dowolnych plików audio w formacie MP3.

Wykonywanie notatek możliwe jest w domyślnej aplikacji, na obsługiwanych plikach, ale też programach zewnętrznych (np. OneNote, Evernote, WPS Office). Wbudowany notatnik jest bardzo rozbudowany. Znajdziemy w nim 5 rodzajów pędzli, które oferują wiele grubości oraz odcieni. Możliwe jest dodanie nagrań, obrazów, załączników czy elektronicznych notatek. Dostępne jest wiele wbudowanych szablonów oraz możliwość dodawania własnych. Dla wygodniejszego tworzenia notatek korzystamy z 5 warstw, które możemy zamieniać kolejnością, usuwać czy wyłączać. Funkcja udostępniania pozwala przesłać utworzone zapiski w formacie PDF (bitmapa lub wektor), PNG lub TXT (w przypadku rozpoznawania tekstu).

Onyx Boox Note Air 2

Podobnym modelem do Note Air 2 jest Onyx Boox Note 5. Oba oferują takie samo oprogramowanie, funkcjonalności czy większość podzespołów. Różnią się jednak ekranem, który w przypadku Note 5 jest giętki, a dzięki temu bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Inną zaletą tego modelu jest przycisk włączania z czytnikiem linii papilarnych pozwalający na lepsze zabezpieczenie swojego urządzenia.

Onyx Boox Note 5

reMarkable 2

reMarkable 2

reMarkable 2

ReMarkable 2 również oferuje 10,3-calowy ekran o rozdzielczości 227 dpi. Tym razem nie spotkamy się jednak z podświetleniem ekranu. Podobnie do poprzednika, obsługiwany jest dotyk pojemnościowy oraz rysiki elektromagnetyczne. Oryginalne pióro nie wymaga ładowania, jednak nie jest dołączone do zestawu. Czytnik będzie za to kompatybilny z zamiennikami, dzięki zastosowaniu uniwersalnej technologii WACOM. Wśród podzespołów czytnika znajdziemy dwurdzeniowy procesor, 1 GB pamięci RAM oraz 8GB pamięci wewnętrznej. Bateria ma pojemność 3000 mAh. Czytnik nie posiada głośników, mikrofonu ani akcelerometru.

System operacyjny czytnika to Codex (dostosowany Linux), który nie pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych. Polski język systemowy również nie jest dostępny, korzystać możemy jedynie z angielskiego. E-notatnik nie obsługuje połączenia Bluetooth. Dostępne Wi-Fi pozwala na połączenie z chmurą oraz wysyłanie notatek mailem (opcja dostępna przy płatnej subskrypcji Connect). 

ReMarkable pozwala otwierać i notować jedynie na formatach EPUB i PDF oraz tworzyć osobne notatki. Dostępne narzędzia pozwalają zaspokoić podstawowe wymagania, jednak nie są tak rozbudowane jak w Note Air 2. Znajdziemy tu 8 pędzli, które oferują od 1 do 3 grubości oraz od 1 do 5 kolorów. E-notatnik pozwala na korzystanie z wielu wbudowanych szablonów, jednak nie wspiera dodawania własnych. Tworząc notatki możemy dodawać warstwy, zmieniać ich kolejność czy usuwać. Konwertowanie odręcznego tekstu oraz przesyłanie notatek mailem wymaga korzystania z oferty Connect.

Część z funkcji dostępnych na czytniku jest zablokowana jeśli nie wykupimy subskrypcji Connect. Jej cena wynosi 2,99€/msc (pierwszy rok jest za darmo) i pozwala na dostęp do nielimitowanego miejsca w chmurze, konwersji pisma odręcznego, udostępniania ekranu, wysyłania plików mailem oraz wydłuża gwarancję z 12 na 36 miesięcy.

Minusem reMarkable 2 jest brak oficjalnego dystrybutora w Polsce. Został on stworzony w Norwegii, gdzie znajduje się magazyn, ale też autoryzowany serwis producenta. Oznacza to, że nie tylko będziemy musieli nieco dłużej czekać na dostawę nowego czytnika, ale też w przypadku zgłoszenia reklamacji konieczne będzie wysłanie go aż do Skandynawii.

 

Huawei MatePad Paper

Huawei MatePad Paper źródło: https://consumer.huawei.com/

Huawei MatePad Paper źródło: https://consumer.huawei.com/

Ponownie spotykamy się tu z 10,3-calowym ekranem o rozdzielczości 227 dpi. Wyświetlacz oferuje podświetlenie, jednak jedynie w bieli. Obsługiwany jest dotyk pojemnościowy oraz kompatybilny rysik na baterię. Ładowanie piórka jest bezprzewodowe i następuje po magnetycznym przyczepieniu go do ramki e-notatnika. Procesor Huawei MatePad Paper jest sześciordzeniowy. Zamontowano w nim również 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Bateria ma pojemność 3625 mAh, jednak zużywa się szybciej niż w pozostałych modelach. Czytnik posiada akcelerometr, głośniki oraz 4 mikrofony.

System operacyjny czytnika to Harmony OS 2, stworzony na systemie Android. W przeciwieństwie do Onyx Boox nie oferuje on jednak Sklepu Google Play. Znajdziemy za to dostosowany Sklep Huawei, a w nim 10 dostępnych aplikacji. Czytnik oferuje polski język systemowy. Połączenie Bluetooth pozwala na przesyłanie plików oraz połączenie się ze słuchawkami, a Wi-Fi wykorzystamy do pobierania i korzystania z aplikacji.

Producent nie podaje, z jakich formatów możemy korzystać na czytniku. Prawdopodobnie znajdziemy pośród nich EPUB, MOBI i PDF, jednak DOCX, ODT, CBZ czy DJVU będą musiały zostać na komputerze. 

Notowanie możliwe jest na dokumentach oraz w dedykowanej do tego aplikacji. Dostępne są 4 pędzle, których kolor (biały/szary/czarny) oraz grubość (cienki/średni/gruby) możemy wybrać. Znajdziemy również funkcje dodawania notatek głosowych, obrazów czy tekstu elektronicznego. Ponownie spotykamy się tutaj z szablonami, jednak jest ich zaledwie 9. Jeśli poza opisem producenta zwrócimy uwagę również na opinie użytkowników dowiemy się, że odręczne notatki pojawiają się z opóźnieniem. Może wydawać się, że jest to wina ekranu E-Ink, jednak korzystając z urządzeń Onyx Boox czy reMarkable nie spotykamy się z takim zjawiskiem, tusz pojawia się na ekranie zaraz po dotknięciu go rysikiem. Jest to duży minus dla modelu Huawei MatePad Paper.

E-notatnik pozwala na zalogowanie się do konta Huawei. Aby to zrobić potrzebny nam jednak będzie telefon tego samego producenta! Logowanie następuje poprzez zeskanowanie kodu QR, który kompatybilnymi jest jedynie z dedykowanymi urządzeniami. Jeśli więc posiadamy urządzenie mobilne innej marki możemy się z dodatkowymi funkcjami od razu pożegnać.

 

Kindle Scribe

Kindle Scribe

Kindle Scribe

Na koniec przychodzimy z nieco inną propozycją. 10,2-calowy czytnik od Kindle jest aktualnie dostępny jedynie w przedsprzedaży. Nie musimy się jednak martwić, że nie zdążymy przed świętami. Data jego premiery to 30 listopada, więc już teraz znajdziecie go w naszym sklepie Czytio.pl, gdzie wysyłka planowana jest na 9-12 grudnia.

Jest to jedyny e-notatnik z naszego zestawienia, którego rozdzielczość ekranu wynosi 300 dpi. Dostępne jest również podświetlenie z regulacją barwy oraz natężenia. Podobnie do Note Air 2 i reMarkable 2 obsługuje on dotyk dłonią oraz rysik, którego nie trzeba ładować. Nie wiemy jednak, czy Kindle Scribe będzie kompatybilny z zamiennymi piórkami. Informacje o procesorze, pamięci RAM ani baterii nie są dostępne. Wiemy jednak, że czytnik dostępny jest w 3 wersjach pamięci, które oferują 16 GB, 32 GB lub 64 GB pamięci wewnętrznej. E-notatnik posiada akcelerometr, jednak nie znajdziemy w nim głośników, ani mikrofonu.

System operacyjny to Linux, który podobnie do reMarkable 2 nie pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych. Czytnik nie posiada polskiego języka systemowego, konieczne będzie więc korzystanie z angielskiego, niemieckiego lub innego z dostępnych. Wi-Fi pozwala na korzystanie z podstawowej przeglądarki, synchronizacji z chmurą oraz bezprzewodowe przesyłanie plików. Bluetooth wykorzystamy do połączenia się ze słuchawkami aby posłuchać audiobooków (wyłącznie z Audible). 

Formaty, które możemy obsługiwać na czytniku to PDF, TXT, PNG, GIF, JPG, RTF, HTM, HTML, GIF, JPEG, BMP i EPUB. W większości przypadków nie będziemy mogli wykonywać odręcznych notatek na książkach, funkcja jest dostępna jedynie na plikach PDF, które prześlemy mailem (funkcja Send-To-Kindle). Druga, nieco gorsza opcja oferowana przez Kindle Scribe to tzw. samoprzylepne karteczki, które są niczym innym jak dodawaniem komentarzy do tekstu, tylko zamiast korzystania z klawiatury, napiszemy je własnoręcznie. Kolejnym elementem jest to, że nawet one nie będą dostępne na wszystkich plikach. Nie będziemy w stanie z nich korzystać w przypadku mangi, komiksów czy magazynów. 

W tym przypadku aplikacja notatnika oferuje jeden długopis i zakreślacz, których grubość możemy wybrać z 5 dostępnych, niestety nie znajdziemy tu możliwości zmiany koloru. Tak jak w poprzednich modelach, wgrane zostały szablony notatek, pośród których znajdziemy linie, kratkę, kropki czy listę. Jak widać, dostępne narzędzia są bardzo ograniczone. Zaledwie 2 długopisy w jednym kolorze, brak możliwości dodawania notatek elektronicznych czy załączników to ewidentne minusy tego modelu.

Kindle Scribe

Na koniec przedstawiamy zestawienie specyfikacji technicznej wszystkich modeli:

Onyx Boox Note Air 2 reMarkable 2 Huawei MatePad Paper Kindle Scribe
Ekran 10,3” 10,3” 10,3” 10,2”
Rozdzielczość 1872 x 1404, 227 dpi 1872 x 1404, 227 dpi 1872 x 1404, 227 dpi 300 dpi
Podświetlenie ekranu Tak, regulowana barwa podświetlenia Nie Tak, białe Tak, regulowana barwa podświetlenia
Procesor Ośmiordzeniowy Dwurdzeniowy Sześciordzeniowy B/D
Pamięć RAM 4 GB 1 GB 4 GB B/D
Pamięć wewnętrzna 64 GB 8 GB 64 GB 16 GB, 32 GB, 64 GB
System operacyjny Android 11.0 Codex HarmonyOS 2 Linux
Aplikacje zewnętrzne Przez Sklep Google Play Nie Ograniczony Sklep Huawei Nie
Mikrofon Tak Nie Tak Nie
Głośniki Tak Nie Tak Nie
Wi-Fi Tak Tak Tak Tak
Bluetooth Tak Nie Tak Tak
Akcelerometr Tak Nie Tak Tak
Bateria 3000 mAh 3000 mAh 3625 mAh B/D
Waga 420 g 403,5 g 360 g 433 g
Gwarancja 24 miesiące 12 miesięcy 24 miesiące 12 miesięcy
Obsługiwane formaty PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, PRC, MOBI, CHM, PDB, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, DJVU, MP3, DOC, DOCX PDF, EPUB B/D TXT, PNG, GIF, JPG, RTF, HTM, HTML, GIF, JPEG, BMP, EPUB
Polski język menu Tak Nie Tak Nie
Rysik W zestawie Osobno W zestawie W zestawie
Etui Osobno Osobno W zestawie Osobno
Cena* ok. 2260 zł ok. 2480 zł (527 €) 2299 zł w zależności od wersji, ok. 2070 zł (439 €) – 2440 (519 €) 

* Aby jak najlepiej je porównać, zsumowaliśmy ceny czytnika, rysika i zamykanego etui (jeśli nie były w zestawie).

Podsumowanie

Jak widać, urządzenia różnią się od siebie pod wieloma względami. Naszym zdaniem Onyx Boox prezentuje się tutaj najlepiej, ze względu na najbardziej rozbudowane funkcje, system Android, ale też stosunkowo niską cenę. Kolejny będzie reMarkable 2, który posiada dość rozbudowane narzędzia notatek, jednak niewielka ilość innych, przydatnych funkcji. Brakuje nam kompatybilności z wieloma popularnymi formatami plików czy podświetlenia ekranu. Trzecie miejsce należy do Kindle Scribe. Jest on bardziej rozbudowany od modelu reMarkable pod wieloma względami, jednak mamy wrażenie, że producent bardziej skupił się na tym, co dotyczy czytania, a nie pisania. Gdyby domyślna aplikacja notatek, ale też zapiski tworzone w książkach były bardziej rozbudowane z pewnością trafiłby na drugie miejsce. Na samym końcu prezentuje się Huawei MatePad Paper. Jest to zaawansowane urządzenie pod względem podzespołów, jednak opóźnienia w tworzeniu notatek, które nie mają miejsca w przypadku pozostałych czytników, plasują go na samym końcu naszego zestawienia.

 

Źródła: remarkable.com, GSMOnline.pl, Tabletowo.pl, geex.x-kom.pl, amazon.com, goodereder

Autor: K.P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *